| anonim_4396 a întrebat:

TPU Sal la totii o intrebare si niste raspunsuri doresc de la voi daca se poate de la un timp fumez cate 2 pachete de tigari la zi cred ca si mai bine ce sa fac sa fumez mai putin,nu astep raspunsuri de bani sau cu ce ma ocup simplu si la subiect fumez extraordinar de mult se sperie si colegi mei de breasla una dupa alta cum fumez ce sa fac? am luat si o prostie de tigara electronica nimic.

Astept raspunsuri de la voi, care au trecut prin cazuri din astea.

1 răspuns:
| mdaria a răspuns:

Eu am fumat 8 ani de zile dupa care m-am lasat - acum am 5 ani de cand nu mai fumez.
E diferit pentru fiecare in parte, noi ceilalti nu putem sa te ajutam pentru ca depinde doar de tine, putem doar sa-ti expunem propriile experiente.

Eu m-am lasat de fumat in momentul in care au inceput sa apara niste dureri de cap si mi-au aparut pete albe pe picioare din cauza ca sangele incepe sa se ingroase atunci cand fumezi. Acum mi-au disparut, dar de-abia dupa vreo 3 ani dupa ce am renuntat la fumat. Oricum nu fumam decat cred, 1 pachet pe zi.

Daca nu ai vointa proprie, poti sa incerci orice, ca tot degeaba. Trebuie sa gasesti tu ceva care sa te motiveze sa renunti. In principiu poti sa le inlocuiesti cu ceva, dar nici asta nu e prea ok. Fumatul in general apare atunci cand ceva lipseste...

Numai bine!