| Raprock a întrebat:

TPU, vreau sa fac figurine din ipsos, Dar nu am forme! Vreau sa fac niste omuleți cu glugă. Ii pot face si cu mâinile goale?

2 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Nu se prea pot face doar cu mâinile. Vei avea nevoie de instrumente ( dalta, ciocănel, șmirghel etc), dar nu va fi prea maleabil amestecul? Adică sa se deformeze după ce le termini de modelat? In orice caz poți încerca, iar mai apoi vezi cum iese. Succes!

| Mussette a răspuns:

Se pot face, ca si eu am m-am jucat candva cu ipsos, am facut niste masti si nu prea avam cum, decat cu mana libera.
Daca vrei, ajuta-te de aracet si pansament. Imbiba pansament in aracet, si fa o figurina fara forme, tot adaugan ipsos, apa. Apoi adauga ipsos, si pansament, ca si cum ai pansa un picior, o mana. Cum se realizeaza gipsul la o fractura. Si tocmai spre final, modeleaa, ciopleste sau pur si simplu cu degetele, realizeaza forma finala.