| cornelia13 a întrebat:

Trec in clasa a 7-a si nu stiu ce carti sa citesc, ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| SpagheteCuKetchup a răspuns:

CLASA a VII-a

1. Balade culte: Pasa Hassan, Moartea lui Gelu - George Cosbuc

Horea - Aron Cotrus

Veche întâmplare - Nichita Stanescu

Noaptea Sfântului Andrii - Vasile Alecsandri

2. Poeme eroice : Dan, capitan de plai, Golia ticalosul - Vasile Alecsandri

3. Parabole: Parabola vamesului si a fariseului, Parabola samanatorului -

George Cosbuc

4. Nuvele : Hagi Tudose - Barbu Delavrancea

Catrastofa; Itic strul, dezertor - Liviu Rebreanu

Dincolo de nisipuri - Fanus Neagu

Moartea lui Castor - Ioan Alexandru Bratecu-Voinesti

Cozma Racoare - Mihail Sadoveanu

În tren - George Calinescu

Tabara de la Sibiu - Mircea Eliade

Hultanul - Mihail Sadoveanu

Caprioara din vis - Vasile Voiculescu

5. Romane: Amintiri din copilarie - Ion Creanga

Morometii - Marin Preda

Baltagul - Mihail Sadoveanu

Doi ani de vacanta - Jules Verne

Calatoriile lui Guliver - Jonathan Swift

David Coperfield - Charles Dickens

Gargantua si Pantagruel - Francois Rebelais

Robinson Crusoe - Daniel Defone

Zece negri mititei - Agatha Christie

6. Imnuri si ode : Desteapta-te, române - Andrei Muresanu

Ce-ti doresc eu tie, dulce Românie - Mihai Eminescu

Imnul Albei-Iulia -Ioan Alexandru

Oda simplisimei flori - Lucian Blaga

7. Psalmii: Psalmii lui David - Tudor Arghezi

Psalmi moderni -Alexandru Macedonski

8. Poezii : Doina - Mihai Eminescu

Lumina lina - Tudor Arghezi

Moartea caprioarei - Nicolae Labis

Florii - Vasile Voiculescu

3 răspunsuri:
| MyKandreea98 a răspuns:

Pai :legende sau basme.

| andreea_5200 a răspuns:

Eu trec in clasa a 9 dar in clasa a 7 mi-am cumparat manualul de romana si iti voi spune ce trebuie sa citesti ca sa fi deja pregatita cornelia 1. iapa lui voda de Mihail Sadoveanu 2. florin scrie un roman de mircea cartarescu asta nu cred ca o vei gasi dar caut-o 3amintiri din copilarie de ion creanga 4.calin(file din poveste) de Mihai Eminescu 5.pasa hassan de george cosbuc 6. cateva parti din scrisoarea a 3 de Mihai Eminescu 7.doua loturi de i-l. caragiale8.imnul lui stefan cel mare de vasile alecsandri si 9. versul tarii de ion pillat asta e tot sper sa te ajute

| xBiiaaa a răspuns:

Vasile alecsandri : Miezul iernei; Concertul in lunca; Dimineata; Balta; Iarna.
Grigore Alexandrescu : Caine izgonit; Cainele si catelul; Pisica salbatica si tigrul; Cainele si magarul; Ursul si vulpea.
Petre ispirescu:Greuceanu; Tinerete fara batranete si viata fara de moarte.