| DomnulSarma a întrebat:

Una ziua TPU! Am o intrebare mai ciudata...

Eu sunt dintr-o familie de oameni scunzi(parinti,bunici,rude, etc, iar cel mai inalt este fratele tatalui meu care are 1.72, iar eu la varsta de 14 ani si 6 luni am o inaltime de 1.77... De ce? De la cine as fi putut mosteni aceasta inaltime? Credeti ca as putea ajunge la 1.85?

4 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Poti fi adoptat.

| matrix100 a răspuns:

Nu conteaza doar factorii genetici. conteaza alimentatie, tipurile de sport pe care le-ai facut, etc

| Rapidistu47 a răspuns:

Ruxandra15 nu e neaparat sa fie adoptat.
E posibil sa fie mai inalt decat ceialti membri ai familiei lui deoarece are un sistem osos mai bine dezvoltat, a consumat mai multe vitamine, proteinte, etc (in mod natural, adica din fructe, legume, lactate, etc.).
O alta "scuza" pentru cresterea ta ar putea fi datorata de genele unuia dintre parinti (de exemplu daca tatal tau are un frate de 1.95, iar tatal tau are 1.80, tu poti deveni mai inalt decat tatal tau )
Mai e si "scuza" legata de practicarea sporturilor de performanta, a antrenamentelor ( ma refer la antrenamente pentru dezvoltare a masei musculare, antrenamante la bara, etc...)

| AmaliaAmyE00 a răspuns:

Ba mooor laughing
Stai calm.Nu esti adoptat laughing
Daca faci vreun sport sau daca mananci legume/fructe care au vitamine, proteine etc etc e normal sa fii inalt. :*
Funda?