| danielavinca a întrebat:

Va rog sa ma ajutati nu stiu sa rezolv aceasta problema cine ma ajuta funda +vot

din 2 localitatia, b aflate la distanta=50km pleaca simultan 2 autobuze unul cu viteza1=36km/h celalalt cu viteza2=30m/s(secunda)
inacelasi timp din unul din autobuze isi ia zborul un porumbel care zboara cu viteza=30m/s
Considerand ca porumbelul se deplaseaza neintrerupt intre cele 2 autobuze schimbandusi sensul de deplasare la intalnirea unui autobuz

sa se afle distanta totala parcursa de porumbel pana la intalnirea autobuzelor

va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent de la care autobuz isi ia zborul porumbelul el va parcurge aceeasi distanta, respectiv 37, 5 km.
Din datele problemei rezulta ca viteza autobuzului nr. 2 este de 3 ori mai mare decat a autobuzului nr. 1(30 m/s = 108 km/h), astfel ca in timp ce primul va parcurge 12, 5 km, al doilea va parcurge 37, 5 km pana la intalnire. Situatia 1. Porumbelul pleaca de pe autobuzul 1. Avand aceeasi viteza cu autobuzul nr. 2 il va intalni la jumatatea distantei, respectiv la 25 km si se intoarce odata cu el (nu uita ca au aceeasi viteza) astfel ca va mai parcurge inca 12, 5 km pana la intalnirea cu autobuzul 1, distanta parcursa fiind de 37, 5 km(25+12, 5). Situatia 2. Porumbelul pleaca de pe autobuzul 2 si va parcurge exact aceeasi distanta ca aceasta, respectiv 37, 5 km. Sper ca ai inteles rationamentul. Numai bine!

1 răspuns:
| LittleWolfLover a răspuns:

Matematica...marog am 30 de ani dar cine mai stielaughinglaughing?
Stai sa ma gandesc...
Aham! Intrebare capcana! Daca porumbelul se afla intre cele doua autobuze, cum sa se mai intalneasca cu autobuzele?
In rest...sorry dar calculeaza singur. Eu ti-am explicat care-i treaba cu porumbelulbig grin funditabig grin!