| ßЦßЦ a întrebat:

Ziceti-mi si mie nume de fata care incep cu "b" in afara de Bianca si Beatrice

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Beatris – Forma a numelui "Beatrix". Prenume feminin modern, imprumutat recent din onomastica apuseana, Beatrice reproduce numele latin Beatrix, format pe baza adjectivelor "beatus", "beata"- "fericit, fericita", din aceeasi familie facand parte si neologismele "beatitudine", "a beatifica", numele provenind din tarile catolice, provenind de la o martira din anul 300 fiind raspandit astazi in toata Europa. Raspindit astazi in toata Europa, numele are variantele Beatrisa, in rusa, si Beatrix in maghiara.

Bela – Semnificatia acestui nume nu este clara. Ar putea fi derivat de la cuvantul slavic care inseamna "alb" sau de la cuvantul maghiar insemnand "inauntru". Patru regi ai Ungariei au purtat acest nume.

Belinda – Numele Belinda poate veni din germana veche, unde insemna "descurcareata", sau o combinatie intre frantuzescul "Belle" (frumusete, origine latina) si "Linda" (tot frumuoasa, frumusete, origine latina). A aparut prima oara in poemul "The Rape of the Lock" al lui Alexander Pope. Varinate ale numelui Belinda: Bel, Belenda, Belindra, Belle, Bellinda, Bellynda, Belynda, Linda, Lindie, Lindy si Velinda.

Bella – Numele Bella este de origine latina si italiana si inseamna frumusete. Este de asemenea forma prescurtata a numelui evreiesc Isabella. Bella mai este prezent si in urmatoarele variante: Bel, Bell, Belle, Bellissa, Belva, Beyla si Labella.

Berta – Prenumele feminin Berta ( cu varianta masculina Bertho) provine dintr-un vechi nume germanic, care deriva din cuvantul "berht" insemnand "stralucitor, glorios". Cuvantul germanic a fost folosit des la compunerea altor nume asemamtoare: Bertold, Bertrand, Albert si Adalbert, Gilbert, Herbert, Hubert, Robert etc. Numele la noi este imprumutat recent din Occident.

Bianca - Prenume feminin modern destul de frecvent intalnit, Bianca este un nume provenit din italiana, avand semnificatia culorii "alb" ("bianco"). Formele masculine Bianco, Bianchi sunt cunoscute nume de familie. Numele de culori, in special alb (Alba) si negru sunt foarte populare si vechi in onomastica multor popoare, functia lor initiala fiind aceea de supranume sau porecla, atribuita ca o aluzie la culoarea pielii sau a parului (la noi, numele Albu, Negru si numeroase derivate de la acestea sunt nume de familie folosite frecvent). Albul mai semnifica si puritate, frumustete si stalucire.

Blanka – Inseamna culoarea "alb" in germana. Numele de culori, in special alb si negru sint foarte frecvente si vechi in onomastica multor popoare, functia lor initiala fiind aceea de supranume sau porecla, atribuita ca o aluzie : la culoarea pielii sau a parului (la noi, Albu, Negru si numeroase derivate de la acestea sint frecvente nume de familie). • Engl. Bianca, fr. Blanc, Blanche, germ. Blanka, sp. Bianca, magh. Blanka, Bianka.

Bogdana – Varianta feminina a numelui Bogdan (rar). Bogdana, este un vechi si cunoscut nume de origine slava. Compus din elementele bog "dumnezeu" (vechi cuvint slav inrudit cu vechiul iranian baga si vechiul indian bhaga, al carui sens initial era "noroc, reusita") si dan "dat" (deci sensul compusului este "daruit", dat de Dumnezeu").

Brandusa – Prenume feminin format cu siguranta in limba romana, Brindusa (de la feminin s-a format masculinul Brindus) se incadreaza in seria antroponimelor provenite din nume de plante, prezente la toate popoarele. Substantivul romanesc "brandusa" este probabil un cuvint autohton traco-dacic. Folosirea prenumelor Brindusa, Lacramioara, Viorica etc. in vremurile noastre este o expresie a tendintei de modernizare si laicizare a onomasticii romanesti.

Brianna – De origine irlandeza, celtica si galica. Are semnificatia de noblete, exaltare, superioritate. Poate insemna si putere.

Briseida – Numele acesta este de origine spaniola si are la origine numele numele grecesc Briseis. Briseis a fost iubita lui Ahile in "Iliada" lui Homer. Poate fi intalnit si in urmatoarele variante:Brisa, Brisha, Brisia, Brissa, Briza si Bryssa.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bogdana,Brandusa,Begonia,Bela,Belinda.

| ArtisticWorld a răspuns:

Barbara, Belinda, Brandusa, Benecdita, Bella, Brianna. Sper ca te-am ajutat. happy

| ArtisticWorld a răspuns:

Barbara, Belinda, Brandusa, Benecdita, Bella, Brianna.

| Bylok a răspuns:

Barbara
Barbie
Barbra
Bella
Belinda
Boris
Brandusa
Brigita
Brigitte

| ioana100 a răspuns:

Barbara,Barbie(exista,la noi in scoala este,stau in SM, moda de la unguri)batting eyelashes,Blanca, Brianna, Brandusa

| ioana_5848 a răspuns:

Barbara, Bela, Belinda, Bogdana, Brandusa, Brianna.
Sper ca ti-am fost de folos happy

| Nicooooo a răspuns:

Bella si Brianna.:X

| elisabethia a răspuns:

Betuela,Barbara,Bela,Belinda,Berta,Bogdana,Brandusa,Briseida,Brianna.

| YoYo321 a răspuns:

Bogdana,Bela,Belinda,Berta,Blanka,Brandusa,Brianna

| BrokenAngel28 a răspuns:

Barbara,Berta,Bella

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bella,Betty astea imi vin in minte acum

| bortanradu a răspuns:

Bella,Bea,Brigitte,Bernadette,Bucura.

Răspuns utilizator avertizat
| nimenialtu_3861 a răspuns:

Bella Brianna Betty Bridget etc vreau fundoi tongue