NOname
| NOname a întrebat:

Am observat un fenomen foarte interesant (care inițial mai mult m-a amuzat). Întrebările de la categoria "Religie" în proporție de 20-40% cum apar, cum dispar. Nici nu apuci să le citești sau să trimiți răspunsul (la care poate ai muncit ceva timp). Unele au norocul să reziste câteva ore, dar în final tot dispar (cu tot cu răspunsuri). Și nu mă refer la întrebările jignitoare sau care încalcă vreun alt punct din regulament, ștergerea cărora este firească și justificată. Ma refer la întrebări absolut normale.
Cu tot respectul (de care încă mai dispun) rog pe cel/cei cu raportările abuzive să înceteze. Înțeleg că unele întrebări pot părea deranjante, pentru că prezintă un punct de vedere diferit, care contrazice poate convingerile unora, dar să le ștergi abuziv, fără un motiv real și întemeia, nu e o soluție. Nu rezolvă problema, pentru că întrebările tot rămân și vor fi repostate la nesfârșit, până la epuizarea temporară a subiectului, și nu e nici dovada de inteligență, verticalitate, maturitate sau fair-play.
Raportați, vă rog, doar ceea ce într-adevăr merită raportat, în conformitate cu regulamentul site-ului (în caz dacă nu l-ați citit http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ). Mulțumesc.
Ați observat și voi acest fenomen?
La "Religie", unii crezându-se într-un adevărat război (oricât de pueril ar suna), elimină întrebările "concurente" ca să scape de răspunsuri, constatări și concluzionări incomode. În loc să atace cu niște contraargumente, apelează la cea mai ușoară și dezonorantă soluție - raportarea. Vi se pare normal? Cum credeți că s-ar putea remedia problema?
Orice părere (exprimată în limitele decenței și la subiect) este binevenită.

61 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Unul dintre exemple: http://www.tpu.ro/......-vazut-si/

NOname
| NOname explică:

Din câte știu, în mod normal, sunt verificate doar raportările, în cazul cărora s-a trimis o cerere de reanalizare/reactivare a postării.

Administratorii nu au timp fizic să verifice absolut toate raportările.
Iar cum comunitatea este cea care moderează (cu ajutorul acelui buton), în caz dacă nimeni nu a trimis o cerere de reanalizare, se consideră că aceasta a fost dorința utilizatorilor și raportarea, din punctul lor de vedere, a fost justificată.

Din acest motiv, este bine mereu să trimitem un mesaj la Contact, când ni se raportează ceva abuziv. Altfel administratorii nu au cum să afle că avem o problemă și nu ne pot ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| justitiarul a răspuns:

laughingCat de comic e totul! Tu sa devii deranjata de raportari abuzive, tocmai tu laughing

| NOname explică (pentru justitiarul):

Tot nu te-ai săturat de trolling?

Consultă dicționarul, înainte să vorbești!
http://dexonline.ro/definitie/abuz

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Nu fi malitzios. Sint sigur ca Noname n-are nici o legatura cu raportarile abuzive. Cristina.TPU m-a asigurat ca este o simpla coincidenta ca dispar postarile care nu incalca regulile site-ului, dar expun un punct de vedere diferit de al lui Noname sau in care Noname nu este laudata. Iar eu vreau sa cred ca este adevarat, Cristina.TPU nu se poate sa ma fi mintit, asta ar fi total nedeontologic.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

V-aș ruga să vă mutați trolling-ul în privat.

Vă comportați ca niște trolli, vă bateți joc de oameni și după aia tot voi pozați în victime și vă plângeți când vi se șterge câte ceva. Maturizați-vă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Noname, trebuie sa inveti sa faci o diferenta intre ironie si trolling. Vrei sa discutam pe bune despre comportamentul abuziv si lipsa de onoare?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Sunt sigură că o discuție cu tine nu va duce nicăieri, așa că prefer să nu-mi pierd timpul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Normal, pentru ca nu ai argumente sa-ti justifici lipsa de corectitudine si raportarile abuzive.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi vorbi de argumente, când tu faci niște acuzații fără să ai vreunul!
Cum spuneam, timp pierdut...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Gresit, eu am expus de nenumarate ori argumente, pe care insa te-ai grabit sa mi le stergi la numai citeva minute de la postare.
Dar sa presupunem ca ar fi cum spui tu.
Avind in vedere ca spre deosebire de mine, tu ai drepturi de admin, tu trebuie sa-ti argumentezi intotdeauna actiunile, deoarece odata cu drepturile de admin vine si responsabilitatea. Tu insa, prin stergerea abuziva a postarilor care nu incalca regulile site-ului, dovedesti ca nu esti constienta de lucrul asta si ca drepturile de admin te depasesc si nu le meriti.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Vorbe goale...
De unde știi cine ce drepturi are și cine ce raportează? Ai vreo dovadă concretă ca să-ți susții afirmațiile sau îți place doar să dai cu presupusul? Și mai are rost să neg ceva sau ți-ai format deja o părere, în care crezi orbește? (nu-mi răspunde! știu)

Și eu aș putea să spun orice despre oricine. Dar mă respect prea mult ca să fac o afirmație publică fără să am vreo dovadă. Este sub demnitatea mea.

Să fiu sinceră, Bro, îmi lași impresia că ai în tine o frustrare foarte mare, iar pe site intri doar ca să te descarci și să-i faci și pe ceilalți să se simtă mizerabil. Altfel nu-mi explic veșnica ta răutate, aroganță, agresivitate, negativitate...
Chiar atât de nefericit ești?
Nu te iubește nimeni?
Îmi pare rău pentru tine uneori.
Mi-ar plăcea să văd o schimbare la tine, să te simți și tu iubit, să radiezi, să te împaci cu tine și cu lumea. Pentru că nu e normal să primești satisfacție doar atunci când rănești pe cineva. Este trist și bolnav. Iar tu pe site asta faci...de ani de zile.

Dacă nu ai avea această atitudine agresivă, chiar ai fi simpatic, să știi.

Să fii iubit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Prima parte. Intrebarea este cel putin ciudata, din moment ce mi-ai tot ras postarile in care vorbeam despre asta.

A doua parte. Crezi ca ai demnitate si ca te respecti. Lucrurile astea le dovedesti prin comportament, prin felul in care te porti cu ceilalti, nu prin laudarosenie.

Ultima parte, "frustrare, răutate, aroganță, agresivitate, negativitate" sint cuvinte aruncate la nervi. Toate astea vorbesc despre tine.
Q.E.D.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Sunt extrem de calmă, dragul meu, altfel n-aș investi timp în tine.
Aceasta a fost ultima mea încercare de a-ți deschide ochii și a-ți întinde o mână de ajutor. Nu mai insist.
Somn ușor!
http://www.youtube.com/watch?v=t5KuQ-z-ZHg

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ma amuzi, tu n-ai ce investi. Ajuta-te pe tine laughing

| justitiarul a răspuns (pentru NOname):

laughing laughing
Tanti scolita pe TPU nu-mi vorbi tu mie de dictionare sau onoare.De la una ca tine care scria "de acord" impreunat,demnitatea nu-mi da voie sa primesc lectii.
Totusi, locuim in acelasi oras, cand bem un ceai sa-ti explic cum e cu onoarea, demnitatea, coloana vertebrala si alte lucruri de care n-ai habar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Auzi? Eu cred ca te bate nevasta-ta in fiecare zi laughing Inca n-ai invatat ca femeii trebuie sa-i spui ce vrea sa auda si sa fii mereu DE ACORD cu ea? Pai cum vrei s-o scoti pe Noname la ceai, daca o enervezi? Mai ales ca acolo nu mai poate sa-ti stearga postarile big grin

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingDaca as avea o nevasta ca Noname probabil ca s-ar intampla asta dar na, am avut si eu ceva pretentii in urma cu multi ani in alegerea sotiei.

| NOname explică (pentru justitiarul):

Lipsa de respect este reciprocă, stai liniștit.
Nici tu în ochii mei nu ești mai breaz. Iar atitudinea ta plină de aroganță și grandomanie o găsesc dezgustătoare.

Acum că ne-am lumurit, poate mă scutești de comentariile tale irelevante și nesimțite și lași loc celor care vor să răspundă la subiect.
Mulțumesc.

| justitiarul a răspuns (pentru NOname):

laughing Calm, calm ca nervii fac rau la ten! Iar ai draci pe mine ca ti-am zis un adevar care doare!

| NOname explică (pentru justitiarul):

Îţi dai prea mare importanţă.
Papagalii mă lasă rece sau cel mult mă amuză.

| justitiarul a răspuns (pentru NOname):

De ce sa te lase papagalii rece sau sa te amuze? Sunt niste pasari exotice si e extrem de greu sa le ramai indiferenta.
Uite mie de exemplu, nu-mi plac vacile sterpe dar nu pot spune ca le urasc.Chiar daca nu dau lapte fac parte din decor si au darul de a mai colora cumva turma.
Sincer ma dezamagesti....sa te lase indiferenta niste biete vietuitoare!?

Si acum sa iti raspund la intrebare:inceputurile raportarilor abuzive iti apartin! Deci nu are rost sa te plangi de ceva ce si tu ai practicat cu mult talent pe vremuri.

| aliceinchains a răspuns:

Abia acum ai observat? Asta nu e chestie de zile sau luni, e de când există categoria. În ultimul timp n-am mai răspuns aproape deloc pe TPU, dar de obicei sunt la Religie. Şi ăia de raportează se numesc creştini. Nu trebuie să înjuri dumnezeul lor, dacă tu pur şi simplu o întrebare, chiar cu un citat din Biblie şi vrei să-ţi explice fiecare ce e cu el, dispare automat. Asta fiindcă sunt nişte frustraţi îndoctrinaţi ce nu acceptă o altă părere şi dacă îi lauzi dumnezeul, gata, eşti cel mai tare.
Nu ai ce să le faci, din ăştia vor exista mereu la categoria aia, pleacă unii, alţii le iau locul.

| NOname explică (pentru aliceinchains):

Sper totuși că se vor schimba un pic lucrurile și se va conștientiza că nu trebuie luat totul personal. Sunt doar niște păreri, discuții, atât.

Iar fenomenul l-am observat de câteva săptămâni, că înainte nici nu prea intram la categoria respectivă. Mi s-a părut amuzant. Dar în ultimul timp deja parcă prea s-a exagerat și se șterg tot mai multe postări bune, unde se dezbat subiecte interesante. A devenit tot mai deranjant.

Sper că se vor mai potoli și se va putea posta un răspuns, fără ca întrebarea să dispară în câteva secunde.

| aliceinchains a răspuns (pentru NOname):

Nu se va întâmpla asta, categoria aia a fost mereu așa și așa va rămâne. Creștinii nu acceptă o altă opinie, știu că la un moment dat îmi dăduseră ignore foarte mulți creștini, încât aproape nu mai aveam cum să răspund la nici o întrebare de la categoria respectivă, ci doar la câteva puse de atei. Între timp, m-au mai scos oamenii, dar meh... așa-s majoritatea, e greu să schimbi ceva, rămâne să te conformezi dacă vrei să stai pe-acolo.

| RS4 a răspuns:

Asa e voia Domnului... happy

Răspuns utilizator avertizat
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Nu e normal Name...nu stiu ce probleme au ei.dar pate le e rusine sa intrebe. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma mira nimic din ceea ce relatezi. Am observat un fenomen si mai amplu de atat, dar nu-l voi descrie aici, public, intrucat nu va rezista. La cum am fost eu tratat DEGEABA ca ultimul jeg de troll suspendat in ultima perioada, nu ma mai mira nimic. Cand se va schimba administratia TPU cu una mai competenta atunci imi va castiga respectul din nou acest site. Pana atunci voi sta deoparte si voi savura cu mare placere(macar atat mai pot face) cum esueaza pe zi ce trece tot mai rau din cauza neprofesionalismului de care da dovada constant administratia TPU(chiar si referitor la raportarile mai clasice de care zici tu, pai de ce n-au un control asupra lor?), cazand intr-un abis din care nu se mai poate scula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu observai un fenomen straniu, cum am raspuns la intrebarea ta despre puterea miraculoasa si beneficiile ei asupra omenirii cum m-a luat doamna doctoreasa la ochi, sau tu waiting, ha?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Fii mai explicit/ă, te rog. Nu-mi dau seama la ce te referi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

A fost o vreme cand eram Sachealuzapacitu, scuze ca nu am mentionat astabatting eyelashes

| NOname explică (pentru anonim_4396):

A, acum înțeleg, te referi la "curățenia generală" de la întrebarea mea despre atotputernicie?
Acum observ și eu. Au dispărut multe răspunsuri, mai puțin cel în care eu am fost cea insultată. Dar chiar nu mă deranjează absolut deloc. Măcar a atins în treacăt și subiectul discuției...

Probabil cineva din administrație a șters ce a considerat de cuviință. Și bine a făcut. Păcat doar că s-a pierdut șirul conversației. Urăsc când se întâmplă asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne dam loviti sub aripa?
Abia asta mi se pare mie amuzant happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Clopotzel.TPU? Nuuu, este total imposibil asa ceva. Adminii nu ar permite una ca asta. Sint sigur ca ti se pare.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

rolling on the floor
Chiar imi era pofta de ras.

Stii, majoritatea celor de la categoria religie (nu vreausa sa jignesc pe nimeni), posteaza din lipsa de treaba si din acelasi motiv se cearta.

Faza cu intrebarile e universala, si mie mi-au fost sterse vreo 2-3 intrebari (nu prea mai stiud espre ce erau), oricum era ceva ce ma interesa.

O sa observi ca nu numai intrebarile de la religie dispar in ceata. Am incercat sa intru pe intrebari postate poate cu un minut sau 2 in urma, dar surpriza...

Te poti simti jignita, dar situ asta a inceput sa "pice" (pacat, abia incepea sa isi revina).

| vitbsk a răspuns:

Nu ştiu cine raportează întrebările absurde, dacă nu-mi place subiectul, nu le citesc.
Oricum, au fost câteva întrebări formulate în mod extrem de abject prin care se lovea în lucruri importante pentru o comunitate creştină numeroasă.
Normal că asemenea mizerii nu vor fi acceptate.
La fel cum nici tu nu accepţi înjurăturile de mamă şi de tată.
Plus că sunt multe întrebări la categoria asta care nu aşteaptă răspuns, pe sistemul autorul întreabă autorul răspunde, celelate păreri nu contează decât dacă sunt înjurături sau jigniri la adresa creştinismului, deci caracter irelevant.

| NOname explică (pentru vitbsk):

Vitbsk, am specificat foarte clar în întrebare că nu mă refer la postări care conțin jigniri, atacuri la persoană și alte încălcări de regulament.

Poate îți vine greu să crezi, dar chiar dispar foarte multe întrebări absolut nevinovate, care urmăresc să dezbată un subiect, nu să jignească pe cineva.

Iar dacă începem să considerăm jignire orice părere diferită, contradictorie cu a noastră, despre divinitate și crezurile noastre, deja o dăm în absurditate.

Este bine să știm să facem diferență între un atac la persoană, o insultă și o părere diferită, indiferent de aciditatea exprimării acesteia, despre un fenomen, instituție, divinitate, etc.

Toți au dreptul la păreri și la liberă exprimare (atâta timp cât nu încalcă libertatea celorlalți).

"Părere diferită (despre un anumit fenomen)" și "jignire"/"atac la persoană" sunt două lucruri diferite și trebuie să știm să le deosebim, ca să nu se mai facă astfel de greșeli pe viitor.

| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

Da, ai dreptate dar, când personaje importante din crezul creştin, sunt jignite în ultimul hal, asta devine un atac la persoană, la persoanele care cred.
Majoritatea sunt întrebări de genul care au dispărut.
Aşa ceva este interzis în orice ţară civilizată.

Nu cred că are cineva curaj, să meargă în Israel să comenteze ceva despre divinitate în public şi să mai aibă pretenţia, să se întoarcă cu dinţii în gură, indiferent de cât de civilizată e ţara respectivă, sunt anumite valori care nu suportă critici acide.
Cât despre întrebările care provoacă la dezbatere, acolo este un joc al minţii şi nu ar trebui interzise.
Invitaţia la discuţie e întodeauna un început, dar atât.
În momentul în care întrebările se repetă ele devin plictisitoare şi pot fi considerate o propagandă ieftină, la fel ca şi întrebările puse pentru a începe prozelitisme interminabile într-un spaţiu care nu are acest scop.

| NOname explică (pentru vitbsk):

Iartă-mă, vitbsk, dar îmi lași impresia că o cam dai în fanatism.

Că dispar întrebări batjocoritoare (stil "troll") e una, că dispar întrebări serioase, argumentate, formulate atent, în așa fel ca să nu jignească, este cu totul și cu totul altceva.

Nu poți interzice oamenilor dreptul la păreri și la exprimarea acestora.

Iar dacă ar fi să mergem pe sistemul tău, atunci ar trebui să fie șterse 99% din întrebări din categoria respectivă și să rămână doar acel 1% în care, într-adevăr, nimeni, în nici un fel, după nici o interpretare...nu se simte jignit.
Sper că ești conștient că este absurd ceea ce propui.

Categoria "Religie" este o categorie pentru toți, nu doar pentru 2-3 creștini, în care să aducă laude la adresa divinității. Toți au dreptul să-și expreme părerea vis-a-vis de acest subiect contraversat. Și acest lucru trebuie conștientizat și acceptat.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

o cam dai în fanatism.
Irelevant, conform principiilor enunţate de dv, oricine are dreptul la opinie chiar şi cei cu tente fanatice.

Nu poți interzice oamenilor dreptul la păreri
A mai fost unul care încerca asta şi a sfârşit, în 89.
Ideea e că, întrebările care se repetă, pot fi uşor raportate, ele chiar arată ca o propagandă anti-creştină, aici nu e un site de propagandă nici contra nici pro, e un spaţiu liber de discuţie.
Ca fapt divers, categoria religie, implică cel puţin întrebări despre cultură generală despre religiile lumii, nu este în nici un caz un spaţiu pentru a elabora teze de ateism sau prozelitism creştin.
Pentru că termenul religie-legătură, este un termen generic, în a cărui accepţiune se porneşte din start de la ideea unui teism, nu de la lipsa lui.
Cei ce vor să elaboreze materiale ştiinţifice sau teorii prin care contestă divinul şi misticul sunt liberi să posteze pe Ştiinţă şi Filosofie.

| NOname explică (pentru vitbsk):

Bun, ți-am înțeles poziția. Nu are rost să continuăm.
O zi bună.

| vitbsk a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru unii nu e o poveste.
Cea ce ţie ţi se pare insignifiant, altuia i se pare sacru, mai ales tema religioasă.
De aceea nu e bine să se intre cu picioarele în religia nimănui.
În ultimul timp am văzut întrebări de genu apostolul y şarlatanul, împăratul uvt criminalul, prin care se lovea la temeliile creştinismului, astfel de întrebări tendenţioase, dispar cel mai des de pe site.
Dreptul fiecăruia la opinie, e interesant când vine cu ceva nou, când are ceva de spus(fără ironii ieftine), nu când repetă de zeci de ori aceleaşi întrebări la care i s-a răspuns.
Aici nu e site nic pro creştin nici anti, creştinismul e o componentă din religiile lumii.
Rareori, am văzut întrebări de cultură generală, globale cu privire la fenomenele religioase de pe glob, de cele mai multe ori sunt copieturi de pe siteuri de propagandă anti-creştină, nici măcar o opinie proprie.
Acelaşi lucru e valabil şi pentru cei care fac prozelitism religios, pentru asta există destule siteuri de dogmatică, pentru orice om care vrea să se documenteze serios.
Oricum, nu-mi bat capul cu toate întrebările de pe site, cu atât mai mult să le raportez, o singură abjecţie am sesizat-o pentru limbajul grosier şi caracterul irelevant.
Fiecare îşi selectează ce citeşte.
Pt alte probleme tehnice e bine să fie sesizaţi adminii.

| vitbsk a răspuns (pentru NOname):

Ok, dacă v-am jignit cu ceva, mă iertaţi.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca nu ii priveste pe ei, nu inseamna ca trebuie sa decida si ce sa ii priveasca pe altii.
E bine aşa dar, dacă sunt inserate instigări la intoleranţă interconfesională îi priveşte şi pe ceilalţi implicaţi.

Răspuns utilizator avertizat
| floriasdfg a răspuns:

N.am observat.

| Sentinel a răspuns:

Cred ca e foarte bine ceea ce se intampla. Nici ca se putea intampla mai bine. Daca vrei sa-ti gasesti linistea, draga NiciUnNume, atunci nu trebuie sa te deranjeze aceste lucruri.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Am observat si eu acest lucru. a fost nevoie de 4 intrebari ca sa apara una definitiv odata

| FuckTWorld a răspuns:

Cam asa suna intrebarea care mi-a fost stearsa ieri si nu-mi explic de ce, pe cine a deranjat, ce reguli a incalcat:

"Vreau sa rad, sa cad, sa plang, sa iubesc, sa ajut, sa fiu la pamant, sa fiu deasupra tuturor... Is pregatit sa-mi platesc greselile comise. In fiecare zi ii spun inimii: "eu sunt propriul meu salvator". Nu ma ghidez in viata dupa reguli impuse. Viata e ca sa fie traita.
De ce isi accepta oamenii conditia de sclavi moderni? Unii oameni astepata sa ii ajute Dumnezeu si nu fac nimic pentru a se ajuta singuri."

Ce e in neregula cu aceasta intrebare?
Am propus doar un subiect de discutie si nu observ sa fi jignit pe cineva.
M-am saturat de abuzuri! Nici nu mai stii ce sa intrebi, ca sa reziste pe site.

| NOname explică (pentru FuckTWorld):

Și mie întrebarea mi se pare chiar foarte bună (și răspunsurile, din câte țin minte, au fost pe măsură). Nu cred că merita ștearsă.

Chiar ai atins un subiect interesant și formularea era foarte filosofic-poetică, iar întrebarea ceva mai lungă. Mi-a plăcut.
Îmi pare rău că a dispărut.
Dar tot încă mai sper că va fi reactivată.

| FuckTWorld a răspuns:

Vreau sa vad lumea prin ochii mei si numai ai mei, vreau sa simt oamenii asa cum sunt ei, vreau sa rup barierele, sa fug, sa cad, sa rad, sa zambesc, sa plang, sa castig, sa pierd, sa fiu la pamant, sa fiu deasupra tuturor, is pregatit sa platesc greselile pe care le fac.Eu sunt propriu meu ''Dumnezeu,,. Spune-ti inimii: eu sunt propriul meu salvator.Nu incerc a convertesc nici un credincios, cum imi spun unii. Aveti dreptul sa credeti in ce vreti.Scopul meu ii de a prezenta lumea adevarata, in care toti oamenii au devenit niste sclavii.Cel mai rau mod de sclavie este acela in care, tu nu stii ca esti un sclav, in aceasta categorie intra majoritatea romanilor.Nu asteptati sa va ajute''Dumnezeu,, si faceti ceva pentru viata voastra.Iti dau impresia ca e democratie, ca ai libertate, ai dreptul la parere, la libera exprimare, ai dreptul sa alegi ce sa faci cu viata ta. Prostii. Nu ai niciun drept.De ce oamenii is orbiti de credinta si isi accepta conditia de sclavii fara sa faca nimic? Si daca tu ai impresia ca lucrurile sunt exact asa cum arata, sa stii ca esti mintit in ultimul hal.Numai bine!
Doresc reanalizarea intrebarii
Raspuns sters pe 4 Octombrie 2012 11:37
Asa de mult te inspir, is o sursa de inspiratie pentru tine, alt motiv nu vad de ce sa te dai drept mine? Asta era intrebarea am o rubrica cu intrebari sterse de admin si raspunsuri si am gasit astearolling on the floor)))laughing)) Numai bine!

| NOname explică (pentru FuckTWorld):

Mă bucur că ai găsit întrebarea.
Văd că ai acolo și un răspuns adresat unui troll. Dar facem abstracție de el.

Oricum, în caz dacă nu va putea fi reactivată, cred că ai putea s-o reformulezi puțin și s-o postezi din nou.
Îmi pare rău însă pentru răspunsuri, care au dispărut odată cu ea (nu apar nici pe profil).

Noapte bună.

| Vlelupu a răspuns:

Raportarile abuzive am inteles ca sunt sanctionate pe acest forum.
Cat despre faptul ca unele persoane se considera a fi intr-un "razboi" pe domeniul "Religie", e un fapt pe care il cred. De cele mai multe ori fanatismul ii impinge la astfel de atitudini.
V-ati pus - cu siguranta - problema ca nu au/nu pot expune niste contraargumente serioase. Din aceasta cauza, prefera sa adopte tactica "razboiului de gherila": "loveste si fugi".
Revin cu o precizare mai veche:
In Romania, libertatea de exprimare este garantata constitutional. Pe acest forum discutiile sunt libere, atat timp cat nu incalca normele bunului simt sau legile tarii.
Nu toti trebuie sa impartasim opiniile religioase ale celorlalti (fie ei si majoritari). Ne putem declara si atei, e dreptul nostru sa o facem. Va deranjeaza, stimati compatrioti?! "Mutati canalul!"
Chiar as fi curios daca si-a pus cineva problema pe acest forum de ce Patriarhul BOR nu a raspuns unor intrebari de bun simt, pe care i le-a adresat intr-o scrisoare deschisa scriitorul Pavel Corut?
Probabil nimeni, caci cu totii cunoastem motivul tacerii purtatorului de sutana alba.

| NOname explică (pentru Vlelupu):

De acord, Vlelupu.

| Vlelupu a răspuns (pentru NOname):

Multumesc pentru sustinere.