| dia456 a întrebat:

Ce se intampla daca cineva nu respecta regulile de pe TPU?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#42

| mgtow a răspuns:

E sanctionat.

| dia456 explică (pentru mgtow):

Cu ce?

| mgtow a răspuns (pentru dia456):

Avertisment sau concediu un timp determinat.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ce sanctiuni se aplica celor care nu respecta regulile comunitatii?
In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:
- eliminarea postarilor neconforme;
- setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor;
- suspendarea contului pe o luna sau trei luni;
- revocarea dreptului de a raporta;
- revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
- revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
- suspendarea contului pe termen nelimitat;
- in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate.
Ce nu pot face utilizatorii suspendati?
Membrii TPU care, in ciuda avertismentului primit, continua sa foloseasca un limbaj injurios/ obscen sau sa nu respecte regulile site-ului vor fi trecuti pe statutul "Suspendat". Timp de o luna sau trei, in functie de decizia adminului, ei:
- vor putea posta maxim 5 raspunsuri pe zi, iar acestea vor fi moderate
- nu vor putea posta nici o intrebare pe perioada suspendarii
- raspunsurile lor vor fi marcate special in lista de raspunsuri
- profilele lor de utilizator vor fi marcate cu utilizator suspendat.

La expirarea perioadei de suspendare utilizatorii vor fi trecuti la cerere pe statutul "activ", cu exceptia acelor utilizatori care au continuat sa profereze injurii in raspunsurile lor pe perioada suspendarii. Conturile utilizatorilor care vor continua sa foloseasca un limbaj injurios sau obscen dupa ce suspendarea a fost revocata vor fi eliminate. De asemenea, utilizatorii care, dupa revocarea suspendarii, incalca politica site-ului in orice fel vor fi eliminati de pe site.
EXTRAS DIN INTREBARI FRECVENTE.
O zi frumoasa sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Userii respectivi sunt SANCŢIONAŢI!

"42. Ce sanctiuni se aplica celor care nu respecta regulile comunitatii?
In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:
- eliminarea postarilor neconforme;
- setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor;
- suspendarea contului pe o luna sau trei luni;
- revocarea dreptului de a raporta;
- revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
- revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
- suspendarea contului pe termen nelimitat;
- in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate. " - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#42

"43. Ce nu pot face utilizatorii suspendati?
Membrii TPU care, in ciuda avertismentului primit, continua sa foloseasca un limbaj injurios/ obscen sau sa nu respecte regulile site-ului vor fi trecuti pe statutul "Suspendat". Timp de o luna sau trei, in functie de decizia adminului, ei:
- vor putea posta maxim 5 raspunsuri pe zi, iar acestea vor fi moderate
- nu vor putea posta nici o intrebare pe perioada suspendarii
- raspunsurile lor vor fi marcate special in lista de raspunsuri
- profilele lor de utilizator vor fi marcate cu utilizator suspendat.

La expirarea perioadei de suspendare utilizatorii vor fi trecuti la cerere pe statutul "activ", cu exceptia acelor utilizatori care au continuat sa profereze injurii in raspunsurile lor pe perioada suspendarii. Conturile utilizatorilor care vor continua sa foloseasca un limbaj injurios sau obscen dupa ce suspendarea a fost revocata vor fi eliminate. De asemenea, utilizatorii care, dupa revocarea suspendarii, incalca politica site-ului in orice fel vor fi eliminati de pe site. " - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#43

Vezi şi lista userilor suspendaţi + MOTIVELE suspendării la linkul :
http://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

E suspendat.

| Fatamuntilor a răspuns:

De la avertisment la suspendarea pe termen nelimitat
Dar unii nu se potolesc nici asa.

| Jipa95 a răspuns:

Intra la bulau ( ''puscaria TPU'' ) :))
http://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima oara cand cineva va incalca regulile TPU, acesta din urma va primi o avertizare iar la urmatoarea abatere un mic "Ban" de pe site pentru o perioada.

O zi placuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Membrii TPU care, in ciuda avertismentului primit, continua sa foloseasca un limbaj injurios/ obscen sau sa nu respecte regulile site-ului vor fi trecuti pe statutul "Suspendat". Timp de o luna sau trei, in functie de decizia adminului, ei:
- vor putea posta maxim 5 raspunsuri pe zi, iar acestea vor fi moderate
- nu vor putea posta nici o intrebare pe perioada suspendarii
- raspunsurile lor vor fi marcate special in lista de raspunsuri
- profilele lor de utilizator vor fi marcate cu utilizator suspendat.

La expirarea perioadei de suspendare utilizatorii vor fi trecuti la cerere pe statutul "activ", cu exceptia acelor utilizatori care au continuat sa profereze injurii in raspunsurile lor pe perioada suspendarii. Conturile utilizatorilor care vor continua sa foloseasca un limbaj injurios sau obscen dupa ce suspendarea a fost revocata vor fi eliminate. De asemenea, utilizatorii care, dupa revocarea suspendarii, incalca politica site-ului in orice fel vor fi eliminati de pe site.

| LolaWizz a răspuns:

Poate să-l blocheze pentru un timp, dar depinde si ce reguli incalcă happy