| Meli34 a întrebat:

Cine ma ajuta? Abia mi-am facut cont pe TPU si nu stiu cum adica sa dai funda si nu stiu de unde sa dau si...nu radeti de mine...sunt incepatoare, poate asa ati fost si voi la inceput, nu? ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| Florinaa14 a răspuns:

Pai doar daca ai funde poti oferi(cred) dar fundele le oferi astfel:in partea dreapta (omfg ii tot una) iti apare o funda gri...si dai click pe ea iti apare un careu in care spune daca esti sigur ca vrei sa oferi funda (parca asa era) si dai da daca chiar crezi ca acel raspuns merita o fundita

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Nu e nimic de ras. Si eu eram exact ca tine la inceput. Vedeam peste tot "funda-funda", dar habar n-aveam ce vrea sa insemne.

Funda = Medalie oranj = Raspuns castigator = 100 de puncte.
Este un fel de "Multumesc". In acest fel ii multumesti celui, care te-a ajutat cel mai mult, raspunsul caruia a fost cel mai bun, din punctul tau de vedere.
Cand te vei hotara, ce raspuns este cel mai bun/folositor (in mod normal ai maxim 5 zile la dispozitie), va trebui sa dai clic pe "Declara raspuns castigator" in dreapta raspunsului preferat, iar apoi sa dai clic pe "OK". E simplu.
Succes!

P.S. Citeste si Intrebarile frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente! Sigur, vei gasi multe raspunsuri si acolo. Numai bine!

| Biby a răspuns:

Buna.
Fundita este ca o rasplata pe care o daruiesti celui care te-a ajutat.Este un fel de "multumesc" pentru persoana care a raspuns folositor la intrebare.

Toata lumea se zbate sa le primeasca,deoarece cu cat mai mlte fundite ai,este cat mai aproape de a devenii Expert Tpu.

Dar mai exista si oameni folositori pe site,care nu raspund doar pentru a primi fundita,si pentru ca vor sa ajute.O fundita este egala cu 100 de puncte.
Fundita se da cand se considera ca sunt destule raspunsuri.In fata fiecarui raspuns este o medalie gri si daca dai click pe ea se face portocalie.Scrie nr. 1 pe ea.Dupa ce ai dat clock pe ea scrie:"Esti sigur ca vrei sa declari acest raspuns fiind raspuns castigator?" dai ok,si ai dat funda.
Sper ca ti-au fost de ajutor sfaturile mele.
Bye-bye!

| AnneMarri a răspuns:

1. ce-i fundiţa?
- răspunsul câştigător la o întrebare
- este un fel de premiu care se oferă pentru răspunsul considerat cel mai folositor de userul care a pus întrebarea
2. cum se dă fundiţa?
- pui o întrebare şi primeţti mai multe răspunsuri
- în dreptul fiecărui răspuns apare o fundă gri pe care, dacă apeşi, se face portocalie
- tu alegi răspunsul cel mai folositor şi apeşi pe funda din dreptul lui
- pe ecran îţi va apărea o căsuţă în care va scrie : „eşti sigur că vrei să alegi acest răspuns ca fiind câştigător?" şi tu apeşi pe „da"
cine primeşte fundiţa, primeşte şi 100 de puncte
p.s. bine ai venit kiss

| alexmircescu13 a răspuns:

Nu-i nimic de ras. Funda reprezinta aprecierea pe care o acorzi DOAR unui raspuns primit la o intrebare pusa de tine. Nu poti da funda la intrebarile puse de altcineva. O funda primita reprezinta 100 de puncte pentru cel(cea) care a primit-o. Punctele primite te ajuta sa cresti in clasament (rank). Ai in dreptul raspunsului optiunea de a acorda funda, alegerea este a ta. Succes!

| ღFrUmUsIkღ a răspuns:

Dk iti zic samy dai funda. funda se da numai cand pui o intrebare cineva iti rasp si dk iti rasp bine dai funda adica rasp castigator. funda poti da asa:
1)cum ty`am rasp eu acum in coltul rasp e o medalie gri si dk apesi pe ea se face aurie. sper ca te-am ajutat dk nu ai inteles uite id mheu de mess printesik_ta2011winkingkissbay.

| CM7YRE a răspuns:

Ai in stanga "intrebarile mele" Click pe "intrebarile mele",apoi click pe o intrebare, si, ce intrebare are mai mult de 2 raspunsuri, poti acorda o fundita unui raspuns, o sa vezi funda respectiva in dreptul raspunsului respectiv.

| ManutzuWolfy a răspuns:

Asa am fost si eu la inceput.happy. Deci vezi ca la raspunsu ala in partea dreapta jos la raspunsul dat este o funda portocalie cu NR 1 Pe ea.happy si dai clik pe ea.batting eyelashes

| Tania_9268 a răspuns:

Da sigur, faza e ca, comentariile nu apar chiar imediat ce le-ai dat.defiecare data trebuie sa astepti vreo 10 -20 min ca sa apara toate comentariile pe care le astepti sau ceva de gen. Fundita se poate da in schimbul unui raspuns bun.de care aveai nevoi de exemplu: Cine stie ce a facut aia atunic impreuna cu ala? sau Care a culoare ta pref. daca coincide cu a mea primesti o fundita ( fundita pentru mine e ca si un banut sau punct un pluc in "banca" mea) ea se poate da in felul urmator: dupa ce o persoana iti raspunde la orice intrebare doresti tu iar tie iti place mult ii poti da o fundita, care se afla in dreapta mesajului sau... ceva de gen : Persoana castigatoare. Ea te ajuta sa ai cat mai multe puncte si sa fi cat mai popular. Ca sa fi popular iti trebuie multa activitate si mult mult mult fundite. Uite, dupa ce ti-am scris asta, mai asteapta ceva timp.mai umbla pe site.si dupa sa te uiti sa vezi ca iti apare in dreptul meu chestia aia cu fundita. Apasa pe ea si o sa vezi. Sper ca ti-am fost de ajutor:*