| ღArySოﺁℓεღ a întrebat:

Cum ajungi expert TPU? Cate puncte iti trebuie?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Criteriile dupa care se stabileste cine devine Expert sunt:
Sa ai in total minim 500 de raspunsuri cu un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica trebuie sa ai minim un raspuns castigator din 10 raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere.
Sa oferi in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti( conteaza atat calitatea cat si cantitatea raspunsurilor date ) - raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare.
Sa nu jignesti alti utilizatori, sa respecti politica TPU.ro.
Deci, cand administratorii vor hotara, ca a venit momentul potrivit, atunci vei deveni Expert. Ei au ultimul cuvant.
Mai multe vei afla pe http://www. TPU.ro/blog/? p=134&cpage=1#comment-8658

3 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Ca să devii Expert TPU, NU trebuie să ai un anumit rank sau număr de puncte, trebuie să îndeplineşti câteva condiţii...
- Să ai 500 de răspunsuri cu un conţinut care a putut să ajute persoana care a pus întrebarea
- Să respecţi în totalitate regulamentul TPU-ului
- Să nu jigneşti alţi useri.
- Să respecţi comunitatea şi adminii pentru a te respecta şi ei pe tine.
- Să ai cel puţin 2 luni de la înscrierea pe site (peste 2 luni)
- Să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigătoare împărţit la numărul total de răspunsuri), de minim 10%. Adică un răspuns din 10 să fie câştigător.
Citeşte şi...
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Multă baftă! :)

| CautNume a răspuns:

Ca sa ajungi expert TPU nu trebuie sa ai un numar exact de funde de raspunsuri etc...Trebuie sa dai raspunsuri cat mai folositoare si inteligente care sa ajute cat mai mult.
Sunt cateva conditii obligatorii (sunt si exceptii):
sa ai minim 500 raspunsuri
sa ai minim 10% raspunsuri castigatoare adica un raspuns din 10 sa fie castigator
Succes!
Mai multe http://www.tpu.ro/blog/?p=601,
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Maysa a răspuns:

Servus!
Nu ai nevoie de puncte.
Ca și condiții minimale, utilizatorii propuși că Experți trebuie:
- să fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de răspunsuri postate și minimum două luni de la înscriere
- să fi oferit, în mod consecvent, informație care să fie de folos celorlalți; răspunsurile cu caracter conversațional, trivial sau zeflemitor nu se iau în considerare
- să nu fi jignit alți utilizatori
- să fi respectat politica TPU.ro și scopul esențial pentru care acesta a fost creat
- minim 10% din răspunsuri să fie câștigatoare; adică un răspuns din 10 câștigător.
Succes happy.