| Anonimus1110 a întrebat:

Exista freun risc daca pun intebari sau raspunsuri nerecomandate pe acest site?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, exista riscul sa ti se stearga intrebarea / raspunsul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"42. Ce sanctiuni se aplica celor care nu respecta regulile comunitatii?
In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:
- eliminarea postarilor neconforme;
- setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor;
- suspendarea contului pe o luna sau trei luni;
- revocarea dreptului de a raporta;
- revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
- revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
- suspendarea contului pe termen nelimitat;
- in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate. " - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#42

Toate cele bune.

| valentingb a răspuns:

Da, există o listă întreagă de subiecte interzise. Riscul e să fii raportat de useri sau reperat de admini, de a-ți fi sters conținutul postat, de a primi restricții pe site, avertismente în scris, până la a ți se șterge contul definitiv, cu drept de apel.
Extras din întrebări frecvente:
Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Chiar daca doar seniorii au dreptul de a raporta, si juniorii ne pot trimite pe contact@tpu.ro link-urile catre postarile care incalca regulamentul. Acestea vor fi respinse de noi, insa, daca membrii comunitatii TPU le vad inaintea noastra, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunostinta. Mai multe raportari ale aceleiasi postari vor duce la respingerea automata a postarii respective.

Prin intrebari neconforme ne referim la:
- intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
- intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc)
- intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
- postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
- intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc)
- intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
- intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta..."). Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici
- intrebarile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam orice tip de intrebari pot fi puse pe acest site. Pana si intrebari de tip triviale tip "Ce mai faci" care le poti posta in oracolul propriu.

Ai categorii si de aceea mai toate intrebarile care le ai se vor incadra mai mult sau mai putin intr-o categorie.

Mai exact, aici ai o lista cu intrebarile ce nu isi au locul pe tpu.ro:

Prin intrebari neconforme ne referim la:
- intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
- intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc)
- intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
- postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
- intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc)
- intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
- intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta..."). Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici
- intrebarile care contin linkuri de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria

O zi placuta iti doresc happy

| LuciWv a răspuns:

Da,admini iti vor sterge raspunsurile sau intrebarile care nu respecta regulile site-ului.
Exista si posibilitatea de ati deconecta contul, adica sa til blocheze.

| angemon500 a răspuns:

Daca pui intrebari rautacioase si raspunsuri cu multe injuraturi in cel mai rau caz ti se sterge contul