| Anto3 a întrebat:

Hei TPU, ce este funda stiu ca o dau celui mai bun raspuns dar trebuie neaparat sa dau cuiva, pot sa dau mai multor persoane si pentru ce o dau ce fac cu punctele de la TPU?
Si eu pot primimi funda, Si cum imi dau seama daca am primit funda? Daca imi explica cineva o sa îi dau funda!

9 răspunsuri:
| TPU.ro a răspuns:

Nu e obligatoriu sa acorzi funda.
Raspunsurile tale castigatoare le vei vedea aici: http://www.tpu.ro/utilizator/aanatl/raspunsuri-castigatoare/

Alexandra - TPU

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Funda se da raspunsului castigator, este o rasplata si un "Multumesc" pentru ajutorul acordat+ funda valoreaza 100 de puncte, funda se da, dar si se primeste, datorita acestor funde primesti punctaj si ocupi un loc fruntas in clasament...
In momentul in care tu ai pus o intrebare pe site, astepti raspunsuri, in dreptul fiecarui raspuns apare o fundita, cand crezi ca ai gasit raspunsul multumitor, poti declara castigator acel raspuns, dand click pe acea fundita
Fundita se dao o singura data, unei singure persoane.
Punctele iti sunt adaugate punctajului tau de la profil si asa cresti in clasament
In momentul care primesti o fundita, primesti prin email cu mesajul
Felicitari ai primit o funtita la raspunsul dat de tine la intrebarea cutare
Paste fericit alaturi de cei dragihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi da fundă unui SINGUR user ( la un singur răspuns ) la fiecare întrebare postată de tine!

"16. Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16

Pentru ca să vezi la ce răspunsuri ai primit fundă, intri la profilul tău ( http://www.tpu.ro/utilizator/aanatl ) şi acolo ai secţiunea "Răspunsuri castigatoare" - dai click pe numărul portocaliu din dreptul ei!

Acum NU ai ( încă ) fundiţe :
http://www.tpu.ro/utilizator/aanatl/raspunsuri-castigatoare/

NU prea ai ce face cu punctele :(

"10. Cum castig puncte pe TPU?
Acumulezi puncte de fiecare data cand oferi raspunsuri. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale.
- pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
- pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
- atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
- pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
Se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns: primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte; al doilea - 40 de puncte; al treilea - 30 de puncte; al patrulea - 20 puncte; al cincilea raspuns - 10 puncte.
Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#10

Punctele acumulate pentru răspunsuri ( respectiv şi cele aferente fundiţelor ) te ajută să "creşti" în topul/clasamentul utilizatorilor :)

Ca să avansezi în topul userilor şi să ai un rank cât mai bun ( MIC ) - deci, trebuie să acumulezi cât mai MULTE puncte!

Toate cele bune.

| alexs99 a răspuns:

"16. Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit."
Sursa: www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16
O seara buna si Paste fericit!

| LTAA a răspuns:

Daca nu ai gasit un raspuns care sa te "multumeasca" in problema ta, nu este obligatoriu sa acorzi funda.
Se acorda doar o funda/intrebare, iar cele 100 de puncte/funda te ajuta sa avansezi in "Clasamentul general" de aici:
http://www.tpu.ro/useri/clasament-general/

Si tie poate sa iti dea cineva funda, la fel cum dai tu altora, numai raspunsul tau sa il ajute pe utilizator in problema sa.
De fiecare data cand primesti funda, vine un mesaj pe adresa ta de e-Mail (pe care trebuie sa o activezi, daca nu ai facut-o) si poti sa verifici regulat aici:
http://www.tpu.ro/utilizator/aanatl/raspunsuri-castigatoare/

| Seepty a răspuns:

Nu este neaparat sa dai FUNDA cuiva dar daca crezi ca merita de ce n-ai faceo.
Punctele de la TPU te ajuta sa faci rank mai mare si sa fii tot mai aproape de locul 1.
Daca vrei sa-ti vezi raspunsurile castigatoare intra aici>>> http://www.tpu.ro/utilizator/aanatl/raspunsuri-castigatoare/

| AinştainIsBack a răspuns:

1. Funda este ca un premiu pentru cei care au raspunsuri folositoare si se adauga la punctajul tau(parca 500 puncte), pe care in vezi sub numele tau("Logat ca" si numele tau, mai jos).
2. Nu treuie neaparat sa o dai cuiva.
3.Nu poti da funda mai multor persoane la aceeasi intrebare, dar poti pune mai multe intrebari, astfel dand mai multe funde.
3. Nimic, poti sa te lauzi cu ele dar nu altceva. Punctele se obtin destul de usor, nu ar trebui sa castigi ceva din puncte.
4. Da, poti primi funda de la alti jucatori a caror intrebare ai raspuns, dar nu si de la intrebarea ta.
5. Daca nu ai debifat, primesti un mail de la TPU care spune ca ai primit funda. Poti sa le vezi la Vizualizare Profil(sub numele tau cu cateva liniute mai jos) si acolo iti apar toate funditele si raspunsurile tale castigatoare.

| xBlackB0y a răspuns:

Salut! Pai daca crezi ca te-am ajutat sau alt cuiva raspuns bun poti sau dai funda dar daca nu tea multumit nu ii da funda adica nu e obligatoriu iar daca dai funda nu iti da punctele. Si daca vrei sa vezi cate funde ai dai la vizualizare profil in stanga si asa o sa-ti apara cate raspunsuri, intrebari si fundite ai. BAFTA!

| Anto3 explică:

Multumesc tuturor! Nu credeam ca o sa imi
raspundeti la fiecare nelamurire pe care o am! Fiecare m-ati ajutat undeva mai putin dar altundeva mai mult! Dar pe telefon unde vad cate funde am?