| VisSs a întrebat:

Nu ar fi mai interesant daca fiecare user dupa ce primeste raspunsul dorit la o intrebare si da funda sa se inchida acea intrebare?
Adica sa numai ai voie sa raspunzi la intrebarea respectiva daca deja s-au dat destule raspunsuri folositoare.Si intrebarile respective sa fie marcate cu albastru.Cum sunt cele fara raspuns cu rosu si cele cu raspunsuri cu galben.Ca sa se vada ca e topic inchis.

Vad lumea ca raspunde la intrebari de acum cateva luni bune si din mai 2010. Unii useri numai sunt pe site, deci ei raspund degeaba ca nu vede nimeni. straight face Pierd timp aiurea cu intrebari care numai au rost cand altii chiar au nevoie de ajutor.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu sunt de acord. Răspund unde ştiu şi unde consider că mai am ceva de adăugat sau de corectat. Iar faptul că s-a ales răspunsul câştigător nu înseamnă neapărat că cel care a întrebat nu mai are nevoie de ajutor.
- poate s-a grăbit.
- poate răspunsul a fost ales automat de roboţel în a cincea zi în funcţie de numărul de voturi.
- poate n-a avut cunoştinţele necesare, ca să se dumerească că răspunsul a fost greşit sau incomplet.
Pot fi multe motive şi ele nu mă vor opri să ajut, dacă simt că pot.
Şi aşa marea problemă a majorităţii de aici este faptul că primeşte răspunsuri doar în primele ore de la postarea întrebării (şi doar dacă are noroc să le acceseze cineva, care are nişte cunoştinţe în domeniu şi e dispus să ajute). Tu vrei să-i furi şi ultima şansă de a mai primi un răspuns folositor? Nu mi se pare corect.
Plus, acele răspunsuri îi mai pot ajuta şi pe alţii. Nici nu-ţi imaginezi câtă lume este trimisă de pe google direct aici.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ar fi interesant(ce-i fi intelegand tu prin asta) si nici nu ar fi bine. Am vazut multe raspunsuri gresite, mai ales la Legislatie, unde ma pricep, la unele chiar li s-a acordat funda. Lasand fara raspuns acea intrebare ar insemna sa abdic de la principalul scop pentru care raspund: acela de a ajuta. Este adevarat ca nu prea are rost sa raspunzi la intrebari foarte vechi, dar nu se poate interzice asta si n-ar fi corect. Activitatea pe TPU este una benevola, nu poti interzice cuiva sa o faca asa cum crede de cuviinta, atata timp cat respecta regulile. Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc adevarat. Uneori, raspunsul cel mai bun vine dupa cateva saptamani chiar. Si citesc altii, care sunt in aceeasi situatie si cauta un raspuns la intrebarea lor. Sa raspunzi la o intrebare legitima nu e niciodata timp pierdut aiurea, fiindca daca ai ceva util de spus poti ajuta pe cineva. Tu ce ai face daca vezi ca un raspuns gresit a primit fundita? Ai trece mai departe zicand: nu mai pot lua fundita, nu ma intereseaza sa il ajut pe ala, sau ai ajuta, desi nu mai poti primi fundita?

| Nymphetamine a răspuns:

Hmm. thinking Interesanta idee, ar fi chiar fain asa. happy

| Nymphetamine a răspuns:

@Iza: Hai sa fim seriosi.laughingUite cate intrebari se repeta.
Daca le intereseaza pot citi raspunsurile dar nu pot da unul.Cred ca asta e ideea ei.

| AliceIDK a răspuns:

Nu pot sa decid... E bine ce zici tu.dar, sa nu se inchida, as zice eu.Te kiss

| VisSs explică:

Eu tot la ideea mea raman laughing

| little4angel a răspuns:

Da, cred ca ar fi mai ok

| Izaaaaq a răspuns:

Nu.Pentru ca si pe alte persoane poate le intereseaza acea intrebare si acel raspuns.Pa,pa.

| xJuliusx a răspuns:

De regula eu intru pe o intrebare care are mai multe raspunsuri si daca vad ca are funda data cuiva, nu mai raspund. De sters intrebarea nu este bine deoarece mai poate folosi cuiva cu aceeasi problema.