| Hombre a întrebat:

Printre multe ghidusii aici pe TPU e si Oracolul, sigur ca flegme dintra-cestea completam cand eram elev la generala, insa curiozitatea m-a facut sa ma uit la oracolul catorva useri trecuti de mult de varsta aceea si daca se mai forteaza putin nu peste mult timp ajung in cârje. Nu dau nume dar caut si diclesc niste purii, curiozitatea ma face sa vad ce-au completat maturii si surpriza;
"Nu poti vedea acest Oracol. Optiunile utilizatorului nu o permit."
Acu' nu stiu ce sa mai inteleg, oracolul acesta e public sa mai vada si alti caci daca il completezi doar sa-l vezi doar tu care-i şmerchezu'? De ce atata secret, fie te-ai sclerozat si ai dat in mintea copiilor inainte de termen fie esti bolnav de spionită, altfel nu vad de ce dracu completezi vreo opt sute de intrebari de-a-nsulea? Or mai fi si alte motive?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Există o şmecherie (o iubesc pe Leo că mă iubeşte şi fără să o ştie) prin care pot fi atraşi cei dezinteresaţi de puncte, premii, top-uri, împărtăşirea preferinţelor cu ceilalţi, etc: rezultatul sondajului poţi afla, doar dacă accepţi să faci parte din sondaj. Nu răspunzi - nu pupi rezultatele, studiul pieţei.

Dacă eşti curios, de exemplu, dacă pe site (şi în multe cazuri probabil şi în ţară) predomină homofobii sau ne, religioşii sau ne, superstiţioşii sau ne (în funcţie de cine cum se consideră), îţi poţi satisface curiozitatea, doar dacă răspunzi şi tu la aceleaşi întrebări.

Totodată, te ajută să te autocunoşti şi să vezi cam pe unde te situezi comparativ cu alţii, iar ocazional răspunsul tău poate fi cel care face diferenţa (ca la vot) şi în funcţie de rezultatele sondajului unii îşi pot reconsidera părerea în timp, astfel uşor însănătoşindu-se mentalitatea generală... poate (mă rog, măcar poţi să speri).

Curiozitatea şi dorinţa de a-şi lăsa amprenta, deci, pot fi motivaţiile (şi) celor care mai completează chestionare, dar nu le (mai) fac publice.

Desigur, nu ai de unde să ştii asta, dacă nu ai răspuns la nicio întrebare până acum, măcar din pură şi umană curiozitate.

...dar totuşi înţeleg de ce eşti aşa de pornit, Hombre.
Nu au întrebat încă nimic de capre, huooo.

| Hombre explică (pentru NOname):

Ai ghicit NoName nici un cuvânţel de capre si jacuzi.
http://skybambi.files.wordpress.com/......hotel.jpeg

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Hai, NOname, de ce-ai vrea studiul pietei?
Hai, NOname, daca esti curioasa ce predomina pe site, citesti intrebarile si raspunsurile, nu ai nevoie de traducere.
___________________________________
Hai, NOname
(poezie, na)

Si mai raspunse la o intrebare
si mai facu un pas.
Si mai raspunse la o intrebare
si mai inainta un pas.
Apoi cazu.
Cazu in studiul pietei
ca si cum ar aluneca
pe un solzisor de aur.
De fapt era
doar un capac
de Coca Cola
stralucind o clipa
in luminile pietei
care o sonda.

| Kaℓi a răspuns (pentru Leocerba):

#aplauze!
Aproape soresciana happy

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Ce postmodernistă şi poetă eşti azi (like! like! like!), ca un curcubeu din capace ce mă ţine la postleo(a)cerbian.
http://i.imgur.com/JZaEMQq.jpg
http://i.imgur.com/kT64kBV.jpg
http://i.imgur.com/RoFiBeH.jpg (îmi place cum sună..."tablă de dame")

Cam aşa arată şi studiul pieţei (seamănă un pic cu logo-ul tepeuistic):
http://i.imgur.com/Tm7s8gJ.jpg
Până nu ai toate piesele de puzzle, nu poţi şti cu siguranţă ce monstru te aşteaptă în întuneric.
http://i.imgur.com/6paTrV6.jpg (ţi-am postmodernizat filmuleţul cu peştii postmoderni)
Ta-daaam! Pusi, da-mă!

| Leocerba a răspuns:

Draga Hombre,
Eu ca sa reusesc sa-i inteleg cat mai bine pe colegii mei de aici, pe cei care au raspuns la Oracol, caci doar la ei ma refer acum, i-am impartit in 3 categorii:
1) Cei care au raspuns din dorinta de a avea ceva beneficii, de a salta intr-un eventual top, de a-si arata cu orice chip interesul fata de absolut tot ce se propune( bun, rau, nu conteaza, ei voteaza) si i-am reprezentat pe acestia printr-un filmulet, se cheama The Tongueling ( 4 min. urmareste-l ) http://www.youtube.com/watch?v=LtmvQzWC8c0
2) Cei care raspund pentru ca n-au altceva mai ofertant de facut si i-am reprezentat si pe acestia printr-un alt filmulet, se cheama Una Furtiva Lagrima ( 3 min.are, urmareste-l ca sa vezi ce vorbesc )http://www.youtube.com/watch?v=RkMU_25PUXs
3) Prietenii mei, pe care-i iubesc deci nu-i inteleg, dar despre care banuiesc ca sunt macar destepti si fac ceva mișmașuri cu Oracolul asta, eu nu stiu ce anume dar iti dau un exemplu( fara filmulet! fara filmulet! ): un român si un ucrainian au adus in SUA peste 800 de imigranti ilegali pe vize false de artisti de circ. Ei? Putem noi sti ce se ascunde in dosul Oracolului, Hombre? Ei?
Ia gandeste-te numai, aliens with extraordinary abilities in the circus, cum iti suna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Leoacerba, iti construesti raspunsurile intortocheate pe mai multe straturi si numai zidite unu' peste celalat formeaza finalul la fel ca, constructiile lui Antonio Gaudi, dupa ce zidea elemente aparent fara legatura si sens intre ele, tigla era aceea cu care ochiul privitorului putea sa finalizeze ca e o casa. Nastrusnic Gaudi acesta, geniu al imaginatiei materializate in final.
http://www.barcelona-sights.net/category/casa-batllo/page/2

| MihaelaDart a răspuns:

In opinia mea, oracolul e un fel interogare al vietii tale, asa ca fiecare pune fie public ori privat, raspunsurile sale... Poate ca altii raspund la plesneala, altii raspund serios... altii isi fac public, altii se gandesc de ce sa-mi etalez tuturor raspunsurile la oracol, asa ca, pentru unii curiozitatea ii omoara laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Oracolul e gandit pentru copii si adolecenti! Rar de tot mai bag cate un raspuns.De ce l-am bagat la,, secret ''? Nici eu nu stiu! A fost un impuls de moment, apoi nu am mai trecut sa-mi fac,, modificarile'' necesare.Nu mi-am facut un obicei de a completa in Oracol, poate de aceea!

| Kaℓi a răspuns:

M-ai facut curioasa si am verificat la mine happy cica 656 de intrebari asteapta raspunsul meu, oracolul meu e vizibil pentru toata lumea si ma potrivesc tare bine la raspunsuri (cate am dat) cu Bezea si Zombalaul!
Am raspuns sporadic, o vreme, la oracolul asta, dar pe langa ca mi se pareau aiuristice intrebarile ma nemultumea si faptul ca nu existau variante de raspuns care sa mi se potriveasca macar aproximativ big grin sau cel putin sa fi avut optiunea "scrie in maxim 100 caractere opinia ta"winking
Pe mine nu ma deranjeaza foarte tare ca nu e public oracolul unora, ca doar nu-s declaratii de avere. Pot rezista si fara sa stiu daca x prefera sa faca baie ori dus sau y bea Pepsi sau Coca.

| Hombre explică (pentru Kaℓi):

Esti lenesa Kali chiar foarte lenesa, pune osu' la treaba si completeaza si celelalte 656 de intrebari si dupa aceea inchide totul intr-un cufar, lanturi si lacate sa nu mai vada nici dracu' marea opera.
Apropo, cand esti dispusa la o ghidusie in jacuzi si o plimbare cu caprele?;)
http://glumesibancuri.ro/......a-tara.jpg

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Vai, asa ceva! patru barbati in jacuzzi, care mai e farmecul? big grin
E asa de neinteresant oracolul asta incat nici daca l-as baga la secret n-ar starni curiozitatea. Chiar asa, pe tine de ce te intriga? ce speri sa descoperi?winking

| LTAA a răspuns:

Poti sa setezi daca oracolul tau este vizibil, sau nu, celorlaltori utilizatori TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

+1.

Asa mai bine nu il completezi deloc. Ca mine. :))

Oricum Oracolul asta e doar un instrument pentru http://ro.1424.ro/
La ce intrebari are nici curiozitatea nu merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste intrebari in oracol au de fapt tenta de sondaj.Pe cine sa sondam mai bine daca nu tineretul si copii din ziua de azi care ei sunt,,viitorul,,?
Daca aveti ochi si ochii mintii deschisi, ve-ti vedea ca am dreptate.
Pentru a deveni user senior si pentru a castiga ceva puncte aici pe TPU, trebuie musai sa raspunzi la acele intrebari.
Eu unul am raspuns mai inainte la cateva intrebari in oracol, dar apoi mi-am dat seama cu ce se papa aceste intrebari.
Sper ca ma intelegeti la ce ma refer.
ca sa conduci o lume, trebuie musai sa faci sondaje.

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Esti pe langa intrebarea mea, eu nu am intrebat de scopul oracolului ci altceva, reciteste. Si nu la userii juniori fac referire ci la seniori (puriu, purie, purii= carunt, batran.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se raspunde pentru puncte.La un search superficial, iti apar primele pozitii din top.Alpinistii astia mititei se omoara ca sa ajunga in top, exact ca in filmul cu tipul ala care a ajuns celebru, dupa ce a facut o reclama la un parfum cu nume de post TV http://www.jta.org/wp-content/uploads/2013/07/Film-Speedy-Zombies_Lest.jpg
Am incercat sa asociez fiecare persoana din imagine cu cate un user, dar m-am lovit de dubluri, in fine, nu e important.
Stiu, stiu, tu vrei scopul cataratului, dar nu il poti gasi asa de repede, pentru ca actiunile virtuale nu prea mai tin de nimic logic.De ex: ce vina si scop are bunica strangand coverturi si mochete, facand mormane in disperarea soarecilor, care s-au saturat si vor un KFC un Mac'? Bine, ea sufera de scleroza, dar are si branduri mai bune ca Parkinson sau altele, eh, nu poti acum asocia sau sa jignesti, spunand ca statul pe net iti mananca neuronii, ar fi aberant.

Întrebări recente