NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Un mic sondaj.
Obişnuiţi să raportaţi întrebările care încalcă regulamentul? Cum ar fi:
- teme
- spam
- injuriile, limbajul obscen
- atacurile la persoană
- postările care încalcă drepturile de autor, oferind informaţie preluată din alte surse, fără precizarea acestor surse
- postările care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt, etc).
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#41
Obişnuiţi să raportaţi postările care încalcă flagrant regulamentul, preferaţi să răspundeţi la ele (poate ca să atrageţi atenţia) sau treceţi pe lângă, neimplicându-vă în niciun fel?

67 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raportez toate postarile care incalca flagrant regulamentul TPU sau le sterg de la moderare. Daca majoritatea utilizatorilor si moderatorilor ar face la fel am imbunatati mult calitatea TPU, ceea ce se pare ca ne dorim aproape toti. Trebuie sa si actionam pentru aceasta, altfel este un fel de clamatio in desertis.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pacatuiesti prin generalizare. Nu cred ca toti fac asa ceva, am cel putin exemplul meu.

| NOname explică (pentru Ioandelasal):

Din păcate, nu se înţelege cui a fost adresat al doilea răspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NOname):

Era un utilizator care spunea ca acei care raporteaza sunt pupincuristi si alearga dupa titluri, inclusiv cel de utilizatorul anului. Sigur si-a sters postarea dupa ce i-am dat raspunsul sau a fost stearsa de echipa TPU.

| NOname explică (pentru Ioandelasal):

Înţeleg.

| Karinakari99 a răspuns:

Da,raportez,uneori mai atrag şi atenţia.

| NOname explică (pentru Karinakari99):

Este suficient să raportezi. Nu-ţi mai pierde timpul şi energia răspunzând (decât în cazuri excepţionale).

Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de situatie.
Uneori da, alteori cand intru pe site doar sa mai verific mesajele le trec cu vederea.
Temele, spamul, injuriile si atacul la persoana fara motiv de obicei le raportez.
Ce tine de piraterie, nu.
Cel putin nu cand e vorba cand e vorba de companii mari ce vor numai profit.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Am raportat! In mod special teme si limbaj obscen!

| CautNume a răspuns:

Raportez cersetorii de like-uri si cei ce-si rezolva temele pe site.

| Musique a răspuns:

Eu raportez doar limbajul obscen și atacurile la persoană.
Însă cred că o fac în zadar, pentru că întrebarea e tot acolo. oh go on

| NOname explică (pentru Musique):

Nu o faci în zadar. Va dispărea, dacă se va găsi cel puţin încă un utilizator cu un număr suficient de puncte, care va fi dispus să o raporteze.
(Vezi link-ul ce l-am postat pentru Arthur.)

| Lightning1997 a răspuns:

Prefer sa raspund la ele, pentru a-i atrage atentia respectivului despre faptul ca intrebarea incalca regulamentul.In cele din urma, daca respectivul nu intelege, atunci o raportez.

| NOname explică (pentru Lightning1997):

Răspunzând la ele, doar îţi iroseşti timpul şi energia (făceam şi eu aceeaşi greşeală în trecut).
Cel mai bine raportează-le direct şi nu-ţi mai bate capul cu lămuririle (o vor face în caz de nevoie administratorii...deşi ar fi trebuit să fie mai mult decât suficient regulamentul).

| Lightning1997 a răspuns (pentru NOname):

Da,desi uneori, daca raspund, il lamuresc pe respectivul.Pentru ca unii sunt apoi nedumeriti de-ce intrebarea a fost stearsa, iar apoi intreaba la ''Totul despre TPU'' de-ce li s-a sters intrebarea, nestiind ca aceasta incalca regulamentul.

| onasis1961 a răspuns:

La teme dacă sunt bine întemeiate mai răspun, în rest NU!

| Arthur a răspuns:

Stimată prietenă, nu are rost să ne ascundem după deget : depinde cine e raportat şi cine raportează.
Ceva pe principiul : Noi vrem egalitate, dar nu pentru căţei!
Să fim serioşi!

| Arthur a răspuns (pentru NOname):

Da, sigur... Nu vorbesc aiurea ci din proprie experienţă în primul rând, şi nu vorbesc despre fapte petrecute cu multă vreme în urmă. Din august 2009 am parcurs destule regulamente şi felurite moduri de a se aplica.

| MMihai a răspuns:

Evident că nu raportez și nici nu o voi face!

| cooldreams a răspuns:

OK, recunosc! raspund ceva la ele ca sa fac puncte big grin, apoi le raportez (in general raportez teme si intrebari idioate). laughing

| sabin89 a răspuns:

Nu iert nimic. Sunt necrutator.

| MissDi a răspuns:

Sincer? Nu raportez.

| CriminalăÎnSerie a răspuns:

Nu întotdeauna.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu nu mă complic prea mult cu viaţa asta aşa frumoasă, dar raportez dacă e nevoie.
Pe curând!

| mixxjim a răspuns:

Haoiliooooo, habar n-au ce i-a lovit laughing Temele si limbajul obscen/neadecvat instant. Cand ii vad cu "dati-mi si mie 4 propozitii cu cuvantul vant" sau "vreau si eu o compunere care-a fost cea mai frumoas zi din vacanta mea" nu stiu ce-mi vine sa le fac! Cum adica, esti in stare sa intri pe un site, sa scrii la calculator, si nu esti in stare sa scrii 4 propozitii? In plus mie mi se pare de-a dreptul jignitor cand vad chestii de genul asta, adica ei sunt destepti si au sclavi pe plantatie sa le scrie 4 propozitii? Deci raportare fara sa clipesc no talking

| NOname explică (pentru mixxjim):

Se pare că suferim de aceeaşi alergie. Şi eu reacţionez violent când văd întrebările de genul şi le împuşc deja din reflex, pe sistem automat (bine, cel mai des prin acordarea 1 stele la gramatică; dispar parcă mai repede).
E plăcut să întâlneşti camarazii de luptă. laughing

| 4b a răspuns:

Ma implic frate, da' cu cap, nu fara, cum fac unii...

| michelia a răspuns:

Da, raportez. Daca am vazut deja, nu pot sa ma prefac ca nu exista. Ma deranjeaza cel mai tare mirlania si limbajul vulgar (chiar daca nu sint eu vizata) si la astea am luat atitudine.
Nu le vinez insa.

| Iulian03 a răspuns:

Cateodata.

| Aberdeen a răspuns:

Acum la modul sincer vorbind recunosc ca nu raportez intodeauna o situatie(depinde...), cand simt cazul sa o fac nu am nici un fel de ezitare happy

de obicei raportez folosirea acestui site pentru care unii isi fac temele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. O primă observație, parcă spuneai că adminii nu recomandă ca întrebările de la tdtpu să ajungă recomandate. Dar în fine, trec peste asta
- temele le raportez doar dacă se cere rezolvarea completă și sunt formulate cam așa „aflați numărul x din ecuația y", nu pe cele de tipul „în operația de mai sus, am aplicat formula x și am obținut rezultatul y. E bine ce am făcut? Sau trebuie să reiau?". E destul de greu să selectezi iar eu o fac, tocmai ca să nu distrug întrebarea unui copil care nu are pe cine să întrebe și nu a cerșit rezolvarea. Restul, ștergeți și raportați la greu, ca să nu spun „kill them with fireee!".
Și mai rău mă enervează răspunsurile celor care ar face orice pentru fundă. Dar până să le citesc, raportez.
- spam: nici nu stau să citesc tot link-ul, că am și apăsat butonul. Aici intră și reclama pe care și-o fac unii la pagini de facebook „dați vă rog un like?".
- injuriile și limbajul obscen: doar dacă mă deranjează la ochi prea rău, deși să fiu sinceră mai rar o fac, doar dacă e o ceartă din aia aprinsă puerilă cu organe genitale băgate în mama adversarului și chestii de genul.
- postări furate? Haha. Dau scroll down imediat, nici nu mai ajung la butonul de raportare
- Da, mai ales că pot pune viața în pericol a copiilor care vor să experimenteze. Dacă află din alte surse, bine, dar noi de ce să nu prevenim?
Înainte mai răspundeam, dar îmi pun speranța că le mai raportează cineva și oricum nu mai are rost, că îmi dispare și mie răspunsul, ceea ce e ok, totuși.
Ai uitat să precizezi de postările la categoria greșită intenționat. Alea mă sâcâie cel mai rău. Le-aș șterge de pe site din prima raportare dacă nu au fost încă mutate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in aproape toate cazurile raportez intrebarile si comentariile care contin limbaj obscen si injurii indiferent de categorie. N-am suportat niciodata vulgaritatea.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu cred ca am raportat vreodată ceva...Probabil,dacă voi întalni ceva care mă deranjează cred că voi raporta.

| fadnox a răspuns:

A treia varianta, nu raportez

| CryChristiAN a răspuns:

Mda... Ce-i drept vreau doar sa ajut lumea pe TPU... Nu le fac teme ci le dau doar indicatii, si nu, nu sunt obisnuit sa raportez ( in general dau voturi gen eronat si nefolositor).
Nu sunt obisnuit sa raportez pentru ca sincer, dar asta nu inseamna ca nu voi proceda asa cu timpul happy.

O seara buna!big grin

| CryChristiAN a răspuns:

Da... am inceput de la 1 timp sa raportez. Eu unul detest foarte mult limbajul vulgar. Acesta este o comunitate unica si nu are nevoie sa fie batjocorita de niste obsedati( nu imi vine in minte momentan) care cauta mereu scandal.

| mola a răspuns:

Draga mea,
Eu nu raspund la intrebarile/raspunsurile ce incalca regulamentul TPU, eu, pur si simplu ma duc la contact si explic. Uite un cont ce a fost suspendat de mine :
http://www.tpu.ro/utilizator/ehwa
- Atac la persoana
- Spamm
- Limbaj Vulgar etc...
De asta s-a inventat contactul!

| Hevnoraak a răspuns:

Da,raportez,dar,ocazional nu știu ce să scriu la descriere așa că dau simplu report.

| NOname explică (pentru Hevnoraak):

Este suficient să raportezi. Nici eu nu completez câmpul cu descriere, mi se pare pierdere de timp.

| Hevnoraak a răspuns (pentru NOname):

Dar cineva ia în considerare raportarile?

| NOname explică (pentru Hevnoraak):

Desigur. Roboţelul le contorizează şi elimină automat postările care au strâns un număr necesar de raportări (care apoi (la cerere) sunt verificate de către administratori).

| Hevnoraak a răspuns (pentru NOname):

Atunci o să raportez tot.

| MaskOfSanity a răspuns:

Nu am raportat sau ignorat vreun utilizator până acum şi nici nu o voi face vreodată. Prefer să răspund la întrebări, chiar dacă există riscul să o fac degeaba.

| NOname explică (pentru MaskOfSanity):

Draga mea, eşti junior, e şi normal că nu ai raportat, pentru că nici nu ai acest drept încă.
Iar din răspunsul tău îmi dau seama că nici nu ştii cu ce se mănâncă.
Ţi-aş recomanda să citeşti regulamentul, ca să fii bine informată şi să-ţi cunoşti toate drepturile pe când vei fi senior.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru NOname):

De fapt, vorbeşti în necunoştinţă de cauză. Ştiu "cu ce se mănâncă"; renunţă la aerul de superioritate. Sunt pe TPU de vreun an. Ăsta e doar un cont nou. Probabil trebuia să precizez asta.

| NOname explică (pentru MaskOfSanity):

Nu aveam de unde să ştiu că nu este primul tău cont, nu sunt mama Omida, iar faptul că pui pe aceeaşi balanţă "Ignor" cu "Raportează" denotă totuşi existenţa unei impresii distorsionate, din acest motiv ţi-am şi recomandat să citeşti regulamentul. Nu era cazul să te aprinzi.