| anonim_4396 a întrebat:

Adultii sunt niste mincinosi -_-

Nu-i asa?
Ei isi mint proprii lor copii! Chiar si noi am fost mintiti de parintii nostri.
Atunci cand un copil mic de 4, 5,6,7 ani face un desen oribil si il arata parintilor acestia zic 'Vai ce frumos! Pictor te faci!'; si acel copil va trai cu impresia ca e un Picasso pana cand cineva ii va spulbera visele si ii va zice adevarul. realitatea e cruda.

Adultii

Dati si voi exemple in care adultii mint copii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca tot din farfurie ca-ti dau ciocolata dupa. Aha, ce proasta eram eu ca mancam.
da ce-l minteam eu pe vara'miu. Ba si ma credea. laughing

10 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Asta e reala ta problemă? Că adulții sunt mincinoși?
Eu am primit un caiet de mate pe care scria: Tudor, caiet de exercitii la matematica", de ziua mea.

| Ineys a răspuns:

Nu ai deloc dreptate. Un copil intre varsta de 0-7 ani, trebuie incurajat cand incearca sa faca ceva bun/productive, indifferent ca incearca sa deseneze un om si-i face capul cat o mana sau invers, indifferent ca incearca sa cante si doar urla sau alte chestii. Pana la urma e doar un copil, si pe viitor nu se stie, daca este incurajat de mic, cand creste s-ar putea sa fie foarte greu descurajat si influentat negative de ceilalti, plus de asta, ii aduci o satisfactie cand aude un "bravo" sau mai ales daca-l aplauzi, luand chestia asta ca pe un compliment.
Minciuna asta este una "buna" pentru prescolari.
O minciuna rea mi se pare atunci cand parinti nu vor sa cumpere ceva copiilor, si ca sa nu aduca alte motive in plus spun ca nu au suma de bani necesara pentru a le face pe plac... cum mi se intampla si mie laughing sad. Sau cand le ascund chestii gen educatia sexuala si alte chestii pana acestia implinesc 18 ani. Mi se pare o prostie, copilu trebuie sa stie mai de mic ce inseamna toate astea.

| AirănMeidăn a răspuns:

"esti cel mai frumos/cea mai frumoasa!" si copilul arata gen http://i.imgur.com/vmuovgn.jpg

| VibeTrix a răspuns:

Asa e. Eu si acum desenez urat (cam urat) si mama spune: "O, ce frumos, bravo!" laughing

| anonim_4396 explică (pentru VibeTrix):

Da.vor sa scape mai repede si iti complimenteaza munca

| VibeTrix a răspuns (pentru anonim_4396):

crying((( crying(( crying(((((( crying( crying( crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Funda mie? O.O Pai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-ti convine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba da, ba da big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt... Cele mai frumoase desene sunt cele iesite din mana unui copil.
Povestea acelui desen este mult mai interesanta decat a unei picturi de arta.

Ce imi ziceu mie adultii:
-te dau la tigani daca nu esti cuminte
-sa nu vorbesti cu straini ca o fetita a vorbit cu niste straini si i-au zis ca ii da o ciocolata, dar de fapt au rapit-o
-e inchis la magazin la ora asta
-sa nu inghiti guma ca se lipeste de stomac si mori
-daca nu-ti strangi hainele le pun in sac si le dau
-nu sta mult in apa aia rece ca faci paduchi

Si mai erau, dar nu-mi aduc eu aminte thinking