| anonim_4396 a întrebat:

De ce are popa sutana. Cu ce scop se numește asa? E ciudat rău...sultana hihihi.
Sau alte cuvinte, cristelnita. La pariu ca nu poti spune de mai multe ori, repede. Cristelnita. Frate, suna de parca ai injura pe cineva.

28 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Este sutana, anteriu sau reverenda (asta cum suna?), nu sultana! Este uniforma preoteasca, simbol al misiunii bisericesti, ca el este slujitorul Domnului.
Cristelnita suna cum suna, dar i se mai spune si colinvitra, baptisteriu sau krustilinica! Astea denumiri de tinut minte!

| anonim_4396 explică (pentru anad):

Sutana...eu am inteles sultana. Frateee...

| Doub a răspuns:

Nu stiu. Nu frecventez bisericile ortodoxe.

| lumeaimizicefane a răspuns (pentru Doub):

Ft rau

| Doub a răspuns (pentru lumeaimizicefane):

"ft, ft" rau.sad

| AirănMeidăn a răspuns:

Am putut spune "cristelnita" de multe ori una dupa alta
Cristelniță cristelniță cristelniță cristelniță cristelniță cristelniță cristelniță n-am de gand sa continui

Răspuns utilizator avertizat
| LordBolton a răspuns:

Ca sa isi ascunda suncile.

| LordBolton a răspuns (pentru LordBolton):

Si eventual copiii cu care "se joaca" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai chiar suna.
Poftim : '' cristelnita ma-tii''

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai vezi..stiu eu ce stiu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am auzit ca pana acum preotul sa aiba sultana, stiam ca are preoteasa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am gresit si eu...era sutana. Ce rai sunt oamenii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Insinuezi ca-s rea? raised eyebrows

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti...fata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preotul care a inventat acest cuvânt voia să-i zică "sultană" dar avea o boală ciudată ce nu-i permitea să pronunțe litera "L".
A numit-o așa pentru că era un popă bengos care a avut parte de multe femei în tinerețe și lumea l-a poreclit "Sultanul" din cauza asta. Ajuns la bătrânețe fetele nu se mai uitau după el așa că și-a croit un obiect vestimentar cu care să facă sex, iar cum o considera iubita lui a numit-o după el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este o posibila teorie... Hmmmm interesant...

Răspuns utilizator avertizat
| cffc a răspuns:

Pe planeta de unde vin eu se numea, matușcă, big grin

| Sfetnicul a răspuns:

Sunt denumiri foarte foarte vechi păstrate de-a lungul timpului. În epocile de demult, toți bărbații purtau haine largi până în pământ. Doar preoții și călugării au păstrat hainele până în pământ, ca o dovadă a continuității credinței timp de 2000 de ani. În unele cazuri, mai îmbracă haină din aceasta lungă și cântăreții bisericești. Sutana mai poate fi considerată astăzi și o dovadă a universalității preoțimii. Adică preoții sunt și ai bărbaților și ai femeilor. Mai simplu spus, preoții par "bărbați în haine femeiești".

| lumeaimizicefane a răspuns:

Ca sa te miri tu

| anonim_4396 explică (pentru lumeaimizicefane):

Zau...nu mă minti?

| lumeaimizicefane a răspuns (pentru anonim_4396):

Jur pe cuvantul meu de mincinos ca nu

| anonim_4396 explică (pentru lumeaimizicefane):

Fane...
Ai auzit si tu de poza de profil? Poti pune una pe care scrie "sunt un mincinos"

| lumeaimizicefane a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e sa pun, pun cu fata mea dar mi-e frica ca atunci cand oamenii o sa o vada o sa cada de pe scaun

| anonim_4396 explică (pentru lumeaimizicefane):

"frica ca" aha deci...

| lumeaimizicefane a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii

| anonim_4396 explică (pentru lumeaimizicefane):

Mda...