nony
| nony a întrebat:

De treci codrii de arama
De departe vezi?

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

De treci codrii de arama nu te costa nici un ban de treci pragul de la crama dai salariul pe un an laughing
N'am respectat regula da nu contează...eu nu vreau să văd nimic de departe laughing

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Albind...

| Arthur a răspuns:

Aproape... vrei mai departe? laughing

| alecs871 a răspuns:

De treci codrii de arama
De departe vezi arzand
Fost`a casa a lu` bunicu
Si pe el il vezi arzand
I-am cerut de atatea ori actele pe casa
Dar el nu a vrut sa ma asculte
Si-i tin usa sa nu iasa. laughing
Fara zahar, inca mai tin minte versurile
Stiu si poezia lui Eminescu, nu-i de zis
Calin (file din poveste) dar asta mi se pare mai amuzantahee hee

| Denisse_8813 a răspuns:

...De departe vezi arzand fosta casa a lu' bunicu' si pe el l-auzi urland...hee hee ce este cu asta? thinking

| ionoion a răspuns:

Cum se oxideaza arama si se duce tara de rapa.

| claudica a răspuns:

Albindoh go on

| tarziu a răspuns:

Degeabalaughing

| JesterRO a răspuns:

Un rrom, doi rromi. Intre codrii cei din urma si cei acoperiti cu aur, vei vedea si un balaur care pazeste pretiosul TEZAUR!

| DarQueen a răspuns:

Albind.si-auzi mandra glasuire a padurii de argint.cam asta ar fiwinking

| AndutzaAndu a răspuns:

Albind Muma Padurii rolling on the floor!

| anaid a răspuns:

Nu vezi ...iti trebuiesc ochelari...winkinglaughing

nony
| nony explică:

Raspunsul castigator :
De treci codrii de arama
De departe vezi pierind
Fostul cont al lui e-nigma
Si pe el la poartá stand

| l0rre a răspuns:

Murindlaughing)

| JeSa a răspuns:

Albind...tongue

| Shery a răspuns:

De treci codrii de arama
De departe vezi venind
un mic emo cu o lama...

(nu te sperii, ca nu strica el lama pe tine)

Raspunsul 2: nu vezi nimic. Unde ai mai auzit tu sa existe codrii de arama?! Ce, suntem in basme cu Fat-frumos? Arunc o perie de arama si hop! rasare o padure... [-x

| Shery a răspuns:

Comentariu inlaturat de autor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arzand
fosta casa a lu bunicu si pe el il-auzi urland...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De treci codrii de arama de departe vezi arzand fosta casa a lui bunicu si pe el in ea tipand

| fcsteaua60 a răspuns:

De treci codrii de arama de departe vezi arzand fosta casa a lui bunicu si pe el l-auzi urland, l-am rugat de-a tatea ore sa-mi dea actele pe casa dar el b-o vrut sa m-a sculte si tin usa sa nu easa. Sar inebuniti vecini cu galeti de apa-n mana, eu le zic ca nu mi-e sete si le-arat ca am fantana si strig sa ma lase-n pace aruncant spre ei toporul care tai-o baba-n doua si la alta ochisoru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arzand fosta ca a-lui bunicu si in soba pe e arxand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In stanga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De treci codri de arama De departe vezi arzand
Fost-a casa l'u bunicu Si pe el'auzi urland
L'am rugat dea tatea ori sa-mi dea actele pe casa
Dar el n'o vrut sa ma asculte si tin usa sa nu iasa

M-o luat vama de cu sara la caminu cultural
Cand dupa o zi de coasa am fost cu mandra mea la bal
Mi'o dat unu un kil de tuica sa'i dau mandra cu'mprumut et.happy

Fara Zahar si acu le tin minte! Frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albindtongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arzand, fosta casa a lui bunicu;, si pe el l-auzi urlandtongue

| 76446 a răspuns:

De treci codrii de aramă, de depate vezi albind Și-auzi mîndra glasuire a padurii de argint Acolo lînga izvoare, iarba pare de omăt, Flori albastre tremur ude in vazduhul tămăiet Pare ca și trunchii vecinici poarta suflete sub coajă, Ce suspina printre ramuri cu a glasului lor vrajă, Iar prin mîndrul întuneric al padurii de argint, Vezi izvoare zdrumicate peste pietre licurînd. (Mihai Eminescu)...big grin happy...e corect asa