| DJSpook1 a întrebat:

vreau si eu niste ghicitori grele, dar grele in sensul cuvantului, cele mai bune ghcitori primesc funda! Scuza-ti daca am gresit categoria!

Răspuns Câştigător
| Sofia08 a răspuns:

Cela care l-a facut nu are nevoie de el. Cel caruia ii este destinat nu-l vrea. Cel caruia ii apartine nici nu-si da seama ca este al lui. Despre ce este vorba? (Sicriul)

Ce este atit de fragil incit se poate sparge chiar si atunci cind ii spui numele? (Tacerea)

Un om zace mort in mijlocul cimpului. Linga el este doar un ghiozdan si nimic altceva. Cum a murit?(A sarit din avion iar parasuta nu i s-a deschis. Ghiozdanul era parasuta nedesfacuta)

Cite animale de acelasi fel a luat Moise pe corabia lui? ( Niciunul. Corabia era al lui Noe, nu al lui Moise)

Mihai stinge becul si se baga in pat. Intrerupatorul se afla la 4 metri de pat, cu toate acestea el reuseste sa ajunga in pat inainte sa se intunece. Cum reuseste? (Era ziua afara cind a stins lumina)

De ce este ilegal ca un om care traieste in Republica Moldova sa fie ingropat in Romania? (Pentru ca traieste)

Cind nu stii cine sunt, sunt cineva, dar de indata ce-mi afli numele situatia se va schimba. Cine sunt eu? ( O ghicitoare).

Daca mai ai nevoie, imi spui.

| DJSpook1 explică (pentru Sofia08):

Zi-mi de unde i-ai ghicitorile!

| Sofia08 a răspuns (pentru DJSpook1):

Am pe tableta o aplicatie de cultura genarala. Uite de aici poti sa o descarci si tu https://play.google.com/......ps/details
acolo vei gasi categoria ''Ghicitori'' sunt vreo 50 si ceva.

6 răspunsuri:
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ce are rădăcini, dar nimeni nu le vede,

E main înalt, cu mult, că orişicare

Şi urcă ssuss, şi tot mai ssuss sspre stele,

El nu creşte nicicum, şi totuşi el e mai mare!

2. Treizeci de cai albi, pe-un deal roș,

Întâi rumegă,

Pe urmă spumegă,

Pe urmă stau pe loc,

Nemişcaţi.

3. Strigă fără voce,

Zboară fără aripi

Muşcă fără dinte

Mormăie fără gură.

4. Nu poate fi văzut, şi nici simţit,

Nici auzit, nici mirosit.

Zace dincolo de stele,

Zace pe sub dealuri grele,

Umple goluri, goale toate,

Vine-ntâi, vine pe urmă,

Viaţa o sfârşeşte,

Râsu-l nimiceşte.

5. O cutie de aur fără balamale, cheie sau capac,

Comoară de aur închide ca-ntr-un sac!

6. Înghite lacom tot şi toate,

Păsări, fiare, nestemate,

Roade fierul, muscă oţelul,

Macină şi piatra tare,

Răzuie şi-un munte mare,

Oraşe astăzi luminează

Şi mâine, el le ruinează.

Şi pe regi îi nimiceşte,

Chiar nimic nu ocoleşte.

| DJSpook1 explică (pentru RedheadOnTheRun):

Daca mi le poti traduce si in engleza, si sa imi dai raspunsurile, ai funda!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DJSpook1):

Da mai ai si pretentii, dupa ce ca ti le da.Baga si tu pe google translate, pune CRBL-ul la contributie si aia e.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

N-am nevoie de funda laughing eu doar am vrut sa te ajut. Cauta pe Google "the hobbit riddles", ca de acolo le stiu.