| G_Rapp_Aly_1999 a întrebat:

Am 16 ani si locuiesc in Italia de 4 ani. As dorii sa stiu cat costa o procura din Italia spre Romania.
(Sunt doar cu mama, tata e in romania)
Multumesc! :* happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o procura ci de o declaratie notariala si de aceasta este nevoie doar pentru iesirea din Romania.
Te poti intoarce in Romania fara nici o problema si fara declaratie, trebuie doar sa ai cartea de identitate sau pasaport in termen de valabilitate.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La intrarea in Romania nu ai nevoie de o declaratie notariala semnata de catre parinti--- este suficient sa ai asupra ta ori cartea de identitate, ori pasaportul.
In schimb, la iesirea din Romania, cetatenii romani minori, au nevoie de insotitor major + declaratia notariala semnata de catre ambii parinti.
Acceseaza pentru mai multe detalii sectiunea "conditii de calatorie"- catateni romani minori, din stanga paginii site-ului oficial al politiei de frontiera:http://www.politiadefrontiera.ro/

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai nevoie de nici o "procura din Italia spre Romania"!
Declaraţia NOTARIALĂ ( nu "procură" ) este necesară doar la ieşirea din România, NU la intrare!

Poţi să te întorci din Italia în România legitimându-te cu C.I. sau Paşaport VALABILE!

După câte înţeleg, NU ai C.I. şi Paşaportul îţi este expirat - deci, ai NEVOIE de un "Titlu de călătorie" pe care-l obţi de la o Reprezentanţă Diplomatică ( Ambasadă sau Consulat ) a României în Italia!
Vezi detalii la linkul :
http://www.mae.ro/node/1426

Toate cele bune!

| Edw08 a răspuns:

Depinde pentruce iti trebuie procura. Adica scopul ei. Te poti adresa unui angajat al Ambasadei Romaniei in Italia.

Telefon informații consulare pentru cetățeni români: (0039) 06 352 23 358; (0039) 06 8352 33 56; (0039) 06 8352 33 52; (0039) 068 352 33 44.

entru informații referitoare la obținerea vizei române (necesare cetățenilor străini)
RO: Cetățenii străini care solicită informații despre obținerea vizei de intrare în Romania se pot adresa la adresa de e-mail: roma.info@mae.ro sau accesând portalul http://www.eviza.ro

| G_Rapp_Aly_1999 explică:

Si daca le am expirate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru G_Rapp_Aly_1999):

Atunci va trebui sa obtii un titlu de calatorie, de la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia, acesta este valabil pana ajungi acasa.
Vei merge acolo cu un parinte si cu actul expirat.
P.S. Nu inteleg cum cartea de identitate iti este expirata la 16 ani, aceasta se elibereaza dupa 14 ani cu o valabilitate de 4 ani.

| G_Rapp_Aly_1999 explică:

Cartea de identitate nu am facut-o, doar pasaportul care e expirat.

| G_Rapp_Aly_1999 explică:

Multumesc! happy