| 03052003 a întrebat:

Buna TPU de curand am primit o invitatie de la niste rude sa petrec vara cu ei in Franta.Si poate sa ma stabilesc de tot acolo la liceu...
Cum e sa zbori cu avionul?
Sistemul de invatamant din Franta mai bun?
Cum sunt francezii, ca oameni?
Este mai frumos ca in Romania?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic deosebit sa zbori, prima data la decolare o sa fie mai nasol, pe urma te obisnuiesti.

Mie francezii nu prea mi au placut...mi s au parut cam lenesi si prea aerieni.

Daca e mai frumos ca in Romania e discutabil...Da, orasele au alta arhitectura, nu exista dezastrul lasat de comunism.

Au si eu castelele lor, cum le avem si noi, au si ei muntii lor cum ii avem si noi, au si eu orasele lor vechi cum le avem si noi. O sa hotarasti tu daca e mai frumoasa sau nu ca Romania

| Kaℓi a răspuns:

Schopenhauer spunea ca celelalte continente au maimute, Europa are francezi, prin compensatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sunt oamenii in franta. Nu am avut ocazia sa ajung nici macar pe aeroport. Dar iti pot raspunde in legatura cu zborul... Ei bine, e placut. E naspa la decolare / aterizare. ajuns la 10.000 m altitudine avionul parca sta pe loc. Nu prea vezi nimic de sus. Totul in miniatura, toate par machete. in schimb vezi nori si eventual alte avioane cu care se intersecteaza. Daca ai rau de inaltime nu privesti pe geam.

Am fost cu avionul mai ceva decat cu autobuzele de la regia autonoma. Am zburat Romania - SUA si retur inclusiv pe teritoriul statelor unite. asta de N ori. Nu odata. Si eu am avut frica de avion. Tot ce trebuie sa faci este sa te calmezi. Daca intri in panica in timp ce esti in avion poti sa si mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Francezii sunt probabil cel mai rasist popor din Europa, iti va placea acolo.

| IoanaIonuca a răspuns:

Cred ca oriunde e mai frumos decat in Romania laughing Mie nu mi s-a parul nimic anormal in zburatul cu avionul. Nu am fost in Franta, nu pot sa ma pronunt in legatura cu oamenii. Fiecare e diferit, unul poate o sa-ti placa, altul nu. Si invatamantul cred ca e peste cel din Romania. Daca stii franceza si crezi ca o sa te descurci acolo, eu zic sa ramai. Bafta!

| suntserios a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Ia du te tu in orice tara din Africa, Asia de Sud sau America de Sud sa vezi cum e mai frumos si civilizat decat in Romania