Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2819958intrebari
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
19 Dec
SATI 276.751AFISARI
134.266VIZITE
118.621V. UNICI
26 Septembrie 2009
Anonim intreaba:

Ce limba se vorbeste in norvegia?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 26 Septembrie 2009 02:28
    poechce a răspuns:
    Norvegiana * Bokmål * si * Nynorsk *.
  • 26 Septembrie 2009 10:39
    poechce a răspuns:
    @stealthb

Norvegiana este limba oficiala.
    Engleza este vorbita de majoritatea...

Dar totusi, daca te intreaba cineva care e limba oficiala. nu spui engleza!
  • 26 Septembrie 2009 19:59
    papatukjatlekjulk a răspuns:
    Norvegiana e limba oficiala, engleza este vorbita de majoritatea locuitorilor.
  • 26 Septembrie 2009 09:02
    stealthb a răspuns:
    Nevena ti-a zis limbile oficiale dar marea majoritatea a populatiei stie si engleza si de multe ori vorbesc chiar si intre ei in engleza pentru ca limba lor e foarte grea. Acelasi lucru si in Suedia, 90% din suedezi stiu engleza.
  • 26 Septembrie 2009 10:57
    Raspuns anonim:
    Bună
    Norvegia: (defectiv de plural) ţară din Europa de Nord; nume oficial: Regatul Norvegiei (Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg); capitală: Oslo. Locuitorii se numesc norvegieni, iar limbile oficiale sunt norvegiana şi lapona (în doar şase comune).
    Sursa: http://ro.wiktionary.org/wiki/Norvegia
    Pa, pa.
  • 26 Septembrie 2009 11:33
    Raspuns anonim:
    Nici bokmal si nici nynosik nu sunt considerate limbi in sine sunt standarde de scrie ale aceleiasi limbi.
    - Norvegia a fost sub ocupatie daneza (1550-1815 s-a vorbit numai daneza ) limba norvegiana fiind interzisa, de asemenea influente germanice est nordice si suedeze.
    - Aceste influente se vad in zonele limitrofe (la tara ) unde influentele au ramas (vezi dialecte )

-
  • 25 Ianuarie 2010 16:42
    Raspuns anonim:
    Norvegiana
  • 1 August 2010 16:33
    Raspuns anonim:
    Vreau sa va spun ca lucrez la un call center. Si trebuie sa contactez firme din norvegia si sa fac contracte. Poate ca din 2009 de cand s-a creat aceasta discutie oamenii astia au uitat engleza happy. In afara de hello si bye nu stiu o boaba de engleza. ooops am uitat.mai stiu si No si inchid telefonul happy