| lascudaniel a întrebat:

Salut,as vrea sa știu cam câte parfumuri am voie sa iau cu mine (Anglia-București, cu ryanair).din câte am inteles nu trebuie sa fie mai mult de 100 m ml un recipient și 1 l în total?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai inteles!---"1 litru" se refera volumul pungii, nicidecum la parfum. Poti avea doua sau trei sticlute de 100 ml cu parfum care trebuie sa incapa intr-o singura punga cu dimensiuni de 20x20 cm si un volum de pana la 1 litru iar punga sa se poata inchide.Vezi pe site-ul companiei de zbor : https://www.ryanair.com/......ente/Bagaj

| mihai69 a răspuns:

Volumul pungii poate fi mai mare de un litru (de ex. dacă ai o pungă de 20 x 20 cm, de 3 cm grosime, ea va avea fix 1, 2 l), dar volumul sticlelor din ea nu are voie să fie mai mare de 1 l.
E o cerință de securitate internațională, aplicabilă la orice companie aeriană.
Dar se aplică numai la bagajul de cabină - în cel de cală poți lua și 20 l dacă vrei.
Iar la bord, la fel - poți urca li cu mai mult de 1 l, cu condiția să fie cumpărate din duty-free, și puse în punga sigilată de la magazin.
http://ec.europa.eu/......ags_en.htm

| Frumusica69 a răspuns:

Buna! Da, un recipient nu trebuie sa depaseasca 100 ml dar de recomandat ar fi sa iei cu tine variata de 50 ml. Am prieteni care au patit sa li se arunce parfumul. Nu te risca si alege sa iei cu tine variate cat mai mici. Daca nu stii de unde sa le achizitionezi iri recomand eu un site foarte bun: https://kupoane.ro/store/notino/. Pe langa reduceri vei avea parte si de un cod transport gratuit notino.