| AndreiTex a întrebat:

Vreau sa plec in Anglia la un var in vizita pot sa ajung acolo fara a sa fiu insotit de parinti sau de vreun prieten major daca da, cum?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de accordul scris la notar al ambilor parinti si un insotitor major. Insotitorul poate fi unul din angajatii firmei de transport / companiei aviatice in functie cu ce te duci, daca respectiva firma ofera acest serviciu

| mihai69 a răspuns:

Poți, cu condiția ca transportatorul cu care vei merge (companie aeriană, firmă de autocare etc.) să asigure acest serviciu: însoțire minori cu un membru din personalul lor. În care caz, părinții trebuie să facă o declarație notarială în care să specifice acest lucru (că vei fi însoțit de un reprezentant al firmei...[care este]... până la Londra, etc. - știe notarul mai exact ce și cum trebuie scris).

| neutrino a răspuns:

Nu ai cum!

| Andreea555012 a răspuns:

Da poți dacă părinții tai își dau acordul iar tu vei merge cu un însoțitor de bord

| Ririi a răspuns:

Daca nu esti major nu poti iesi din tara fara parinti sau fara un major care are imputernicire de la parinti.

| Branet_Tudor_1991 a răspuns:

Trebuie neaparat sa pleci cu un om major si trebuie sa obti obligatoriu o procura.Asa stiu ca se procedeaza.