Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2818486intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
18 Dec
SATI 271.537AFISARI
138.643VIZITE
123.470V. UNICI
Raspunsurile utilizatorului AsiSoyYo
  • Parfum nu e chiar asa ca nu exista la fel de multe furnici ca oamneii. Si o furnica cantaresete 1 mg. :)). Desui exista mult mai multe animale ( specii) din fiecare sa zicem ca au mai ramas 2-3 foarte rare :) Desi foarte multe au disparut sau sunt pe cale de disparitie. Daca calculma greutatea si a oamenilor, animalelor, lucrurilor, ( tot ce are nevoie omul ) de pe un continet cred ca depasteste 10 miliarde de kg;)!  postat la 10 Februarie 2011 23:28
  • Punete cu cel care iti face acum curte. Este mai bine decat sa stai toata viata dupa cel cu care ai fost, Poti sa fi cu el iar cand simti ca dai indiferenta comunica cu noul iubit. Spune-i ce ai pe inima si ceea ce te deranjeaza. Daca ajungeti sa va certati si sa va despartiti insea, ma ca nu este el plin de tine. Daca ajunge cineva care te iubeste exact pentru ceea ce esti atunci poti sa ii spui tot. daca nu av certati e plin de tine si tiar daviata pentru tine;)
    Sper ca sfatul meu sa iti fie defolos :x  postat la 10 Februarie 2011 23:15
  • raspuns ales
    Buna. PAi am a merg cu iubitul meu la o lunga plimbare prin parc si pe faleza. Apoi este un bal la noi la scoala si am sa il oau si pe el si vom merge un pic la distractie. Dupa aceea vom merge pana la eforie nord pe jos ( eu stau in eforie sud, el in eforie nord ). Cred ca vom venii inapoi in eforie sud si ne vom plimba cu prietenii pana seara. El va pleca acasa cu parintii lui iar eu voi dormii cu niste prietena. Dar asta se va intampla sambata pentru. ca luni avem scoala. Iar la scoala luni s-ar putea sa vina si Alin sa stam cateva ore impreuna. Ne vom distra. Este categori cea mai romantica sarbatoare. U ce vei face?  postat la 10 Februarie 2011 22:04
  • Nu se vede fie ca esti pe abonament fie pe cartela. Nu are cum :). Adica se vede ca a sunat cineva cu nr ascuns dar nu si cine. Dar daca vrei sa suni suna-ti prietenii.
    De ce?
    Pentru ca o colega de-a mea ( eram si eu si cativa colegi) a sunta la o casa care era de inchiriat ( de cumparat nu mai stiu). Si a spus ca ar vrea sa cumpere si ea casa. Noi am ra si ala si-a dat seama ca eram copiii. Si ne-a cam certat :). Noroc ca nu s-a dus la politie ca nr ascuns se poate afla doar la politie si la sediu Vodafone, Orange, cosmote.
    Eu iti recomand sa nu suni la nr de telefon pe care le vezi pe strazi.  postat la 7 Februarie 2011 9:36
  • Pe baiat il chema Andrei BAnuta cumva si era din constanta si a invatat si la carmen sylva? ca daca da il cunosc ca era in clasa cu mine. uite id-meu si mai vb acolo. andra_papushik10@yahoo.com  postat la 7 Februarie 2011 9:30
  • Stiu cum o cheama Alexandra. Era acolo si un baiat cumva? CAre a cantat o melodie in limba engleza?
     postat la 7 Februarie 2011 9:24
  • raspuns ales
    Nu merita. mai bine il uiti. Nu e bine sa tii la el daca el sa folosit de tine :(.
    POti sa ii arati ca nu te intereseaza de el cum nici pe el de tine. DAca te-a folosit inseamna ca lui nu prea i-a pasat.
    Prietenia adevarata nu se minte niciodata ( e un proverb) :D. Adica daca iti era prieten adevarat sar fi impacat el cu tine inaintea ta. :)
    Bun ca sa nu o mai lungesc mai bine las-o asa. Si daca vrea el sa se impace cu tine ai sa spui ca vrei dar, sa il tii 2-3 zile sa vezi cum se comporta cu tine. DAca se comporta la fel de rau cu tine ii spui ceea ce te deranjeaza. Incercati sa o rezolvati. :)
    Sper ca ti-am fost defolos!`:-*  postat la 7 Februarie 2011 9:23
    Raspuns la intrebarea:
    Buna TPU >:D...? (mai mult)
  • E bine. Asa are si cel mai inalt baiat de la noi din clasa ( unul dintre cei mai inalti :d).
    Dar e grav daca de exemplu nu mai cresti. Adica nu te mai dezvolti mai mult de atat. Atunci e grav. LA visa medicala cand vrei sa te angajezi poti sa pici deoarece : esti prea scund ( marimea minima e de 1, 67 ma rog poate mai mult ), ai probleme cu ochii. Sunt foarte rare cazurile cu inaltimea. MAi des intalnesti probleme cu ochii. DAca ai deja 1, 55 si ai 12 ani aproape* este foarte bine. DAca ajungi pe la vreo 16 ani si ai abia 1, 55 ar trebui sa iti faci griji. Dar baietii se dezvolta intre varsta de 13-17 ani. Si din asta zic ce e mai grav la 16 ani.
    Te-am cam incurcat cu visa medicala. Stiu ca asta nu te interesa dar, e bine sa stii;).
    Sper ca ti-am fost defolos!  postat la 6 Februarie 2011 22:24
  • Ce surpriza. CA la asta m-am gandit :))  postat la 6 Februarie 2011 22:17
  • Laurik_papushik@yahoo.com ( poti sa pui si un nr daca vrei ).
    laurik_je_specialik@yahoo.com
    anonima_21 - vezi ca eu nu mai scrii "@yahoo.com" ca e de la sine inteles
    blacksheep10
    serenatiq_01
    swampboy
    bluelight19

intra pe linkul`:
    http://ginutza-star.blogspot.com/2009/12/exemple-de-id-frumoase-idei-de-id-uri.html
    Gasesti m`ai multe
    Sper ca ti-am fost defolos :)  postat la 6 Februarie 2011 17:55
  • raspuns ales
    DA cred dar ar trebui mai intai sa vb cu parintii tai, sa le ceri scuze si sa le spui ca nu se va mai repeta. Vezi si uh ce le spui. :)
    Apoi intra pe net si cauta Nokia2730 cum se poate repara. DAca nu gasesti poti merge la un reparator de telefoane. Costa minim-mum 150 Ron. DAca ai bani stransi le spui parintilor ca ai vrea sa til repari. ADca ai mai mult si iti permiti un telefon mai bine cumperi :). Dar poti sa til repari;). DAca pe siteul de mai sus nu gasesti incearca pe reparatori de telefoane. GAsesti. DAca esti din cta  postat la 6 Februarie 2011 17:13
  • Ppi imi plk alb, mov, rosu, negru si gri :)  postat la 6 Februarie 2011 16:36
  • Eu iti recomand firme :
    1.Zara
    2.Accesorise
    2. Berska
    4. Pc WAikiki
    5. Puma
    6. CAuta in Dorlay
    7. Poti cauta si in Garrefor ca gasesti.
    CAm atata. Online sunt scumpe hainele pentru ca platesti taxa de transport  postat la 6 Februarie 2011 15:40
  • Da :
    http://acvest.ro/ochelari-de-soare cauta ca sunt sute de modele;)  postat la 6 Februarie 2011 15:33
  • 2012 :d  postat la 6 Februarie 2011 14:55
  • Pana in 100 Ron.  postat la 6 Februarie 2011 14:37
  • raspuns ales
    Http://stirileprotv.ro/show-buzz/entertainment/beat-it-jocul-care-te-invata-sa-dansezi-ca-michael-jackson.html

http://www.radio21.ro/site/radio21/dementa/content/id/14160/Invata_sa_dansezi_merengue! html

http://www.libertatea.ro/stire/invata-sa-dansezi-ca-hannah-montana-246205.html

astea sunt sau cel putin atata am gasit. Sunt niste reviste cu HAnnah Montana revista oficiala. Iti da un premiu si mereun niste pasi de dans. De la chisoscurie de ziare o data pe luna si apare pe 1 Martie, 1 Aprilie, 1 Mai etc.  postat la 6 Februarie 2011 14:35
  • Nu :)). Desi au mai fost zvonuri. Uite niste povestiri sau enigme pe care le poti citii :
    " Un misterios oras antic descoperit in Rusia "
    "Monstrii de sub pamant, descoperiti in Siberia"
    "Luna a fost candva locuita?"
    "Luna va disparea de pe cer?"
    "Enigmele planetei Marte"
    "Misterele din jurul Soarelui"
    "Blestemul lui Tutankhamon"
    "Pietrele blestemate din Duedia"
    "Blestemul cantecului ucigas" - iti sugerez sa nu il asculti :))
    "Misterul pietrelor cazute din cer"-In Romania
    "Muntii Ceahlaului, un loc plin de enigme"-In Romania
    "Intamplari cu fantome din Romania"
    "Monstrul din Bucegi"
    "Misterul de pe Titanic"
    "Autostrada mortii"
    "Taramul ascuns de sub Antartica"
    "Cazuri celebre de exorcizare si oameni posedati"
    "Misterul oamenilor care au ars din senin"
    "Verdict final:Napoleon a fost asasinat"
    "Disparitia unor grupuri intregi de oameni"
    "Fantome de la Casa Alba"- este cea mai misto enigma de pe Terra :) Am citit-o de 25 de ori si inco o mai citesc
    Exista si o carte "Enigme de pe Terra" editura DONARIS. gasesti si pe net daca vrei sa o cumperi online. Eu am cartea si ti-o recomand si tie :x
    Sper ca ti-am fost defolos :D
     postat la 6 Februarie 2011 14:31
  • Nici eu. poate ca trebuie sa ai un nume minim de fundite :d. Eu am doar 15 pana acum poate trebuiesc 20, 25, 30, 35, 40, 45,..., 105( si mai mult dar daca mai pun multe "..." nu ma lasa sa trimit intrebarea)  postat la 6 Februarie 2011 14:19
  • Nu poti sa le salvezi daca vrei incearca asa :
    intri la album si nu maresti poza. adica nu dai click pe poza pe care o vrei. apoi dai click dreaptra si cauta unde scrie save sau cum scrie cand salvezi o poza normala.
    Sper ca te-am ajutat  postat la 5 Februarie 2011 22:52
  • raspuns ales
    Nimic este normal. Si eu tot asa am pentru ca nu pot fi egale. CAnd sunt egale e o problema. De obicei din cauza calciului. Adica nu prea ai calciu in tine daca le ai la fel.
    DAca e o foarte mare diferenta atunci este si mai frumos. DAka inainte erau mai subtiri sau ma rog buza de sus mai mare cu putin si acum e mult mai mare diferenta te-o fi muscat ceva de buza :) Poate tu sau poate o albina. SA mai intamplat. Dar nu e ceva de care sa iti faci griji. Trece imediat.
    Incearca sa bei foarte multe ceaiuri naturaliste si sa fie calde. Nu le bea cu prea mult zahar si fara pai. De obicei cam multi copii sau adolescenti beau ceaiul cu paiul sau ma rog orice alte bauturi in afara de alea alcolice :)). CAnd il bei sa incerci sa bagi buza de sus in ceai. Exista si tratamente speciale pentru asa ceva dar e cam scum si nu se merita.
    maii e ceva pe care poti incerca. Urmeaza pasii:
    1. Incalzeste niste apa intr-un ibric.
    2. Ia un vas mare si toarna apa fierbinte.
    3. Pune inauntru un plic de ceai. ( nu e obligatoriu dar daca pui sa fie si naturalist)
    4. Baga capul in vas si tinel 5 minute ( cu pauze ).
    5. Ia un servetel si apasa cu el pe buza.
    Am luat dint-o revista Bravo Girl.
    Sper ca te-am ajutat X:x
     postat la 5 Februarie 2011 22:30
  • raspuns ales
    Http://www.onlineparfum.ro/Cele-mai-cautate-Femei.html aici gasesti si daca vrei sa cumperi.
    http://www.compari.ro/parfumuri-c3262/ pe asta poti gasi toate parfumurile din lume :) Sau cel putin majoritatea care sunt mai vandute :)
    Sper ca te-am ajutat :x  postat la 5 Februarie 2011 22:20
  • raspuns ales
    Uite niste siteuri :
    http://www.mamanatura.ro/index.php?cName[1]=frumusete&cName[2]=slabire&cName[3]=ceaiuri&cName[4]=&sort=&filter_type=&filter_manufacturer=&filter_author=&page=&osCsid=l7lgddmtvk1kmbedb9bdbt9q30

Asta e un ceai pe care la folosit verisoara mea :
    Ceai pentru Slabit Perfect Figura este la pretul de 3, 29 RON
    si se gaseste si online daca vrei sa il iei
    http://www.mamanatura.ro/frumusete/slabire/ceaiuri/ceai_pentru_slabit_perfect_figura-p4001085
    Tot pe situl de mai sus http://www.mamanatura.ro/frumusete/slabire/ceaiuri/ceai_pentru_slabit_perfect_figura-p4001085 intra la recomandari la reduceri si mai gasesti :)
    Sper ca ti-am fost defolos :X
     postat la 5 Februarie 2011 22:17
  • Nu-l suport :)) pe el si pe muzica lui;)
    Intra pe :www.gutabanc.com :))).

postat la 5 Februarie 2011 14:19
  • raspuns ales
    Www. Animal Jam.com
    www.Student Survivor.com
    www.RuneScape.com
    www.Pico.com
    www. goSupermodel.com
    www.Woozworld.com
    www. Fashion Fantasy.com
    www.Dizzywood.com
    www.Fantage.com
    www.Club Penguin.com
    www.Pandanda.com
    www. Spark City.com
    www.Garden Party World.com
    www.supersecret.com
    www. Pixie Hollow Disney Fairies.com
    www.Zwinky Cuties.com
    www.allgirlarcade.com
    www.switchin.net
    Sper sa-ti fie de folos:)!  postat la 5 Februarie 2011 14:03
  • 1. Eu fac ce vreau
    2. Mereu am fost aleasa
    3. Cooriina
    4. Eu sunt cea mai tare
    5. Mereu am fost pe primul loc  postat la 5 Februarie 2011 13:56
  • Baieti de la fete:
    1. Sa aiba sanii'
    2. Sa aiba cu`r
    3. Sa fie bogate :-@
    4. Sa stie sa sarute
    Fetele de la baieti:
    1. Nu este ceva schimbat fete au cam ramas la fel ca inainte
    2. Ca baiatul respectiv sa fie curajos
    3. frumos[este normal]
    4. Sa nu le insele:D [cum fac unii baieti]

postat la 5 Februarie 2011 13:52
  • Www.y8.com
    www.y3.com
    www.jocurilemele.com
    www.conquiztador.com
    www.mamy123.com
    www. switchin.net
    www.clopotel.com
    www.fukgames.com
    www.webkinz.com
    www.jocurimasini3d.com
    www.jocuri 3D.com

postat la 5 Februarie 2011 13:48
    Raspuns la intrebarea:
    Cne imi da si mie niste jocuri?
  • Poate ca ti s-a stricat place video :)... Mi s-a intamplat si mie :)!
    Poti sa ti-o schimbi costa doar 100 de lei sau chiar mai mult ...Se poate agrava
    Sau poti avea virusi... Cheama pe cineva si vezi ce are!  postat la 5 Februarie 2011 13:21
  • Nu ma supar dar as vrea totusi sa imi dai si mie o nota hai ma plsss :X  postat la 3 Februarie 2011 22:48
  • Pai ei vin cu noi ca si ei sunt impreuna si. nuju dar acum 10 minute m-a sunat alin si mi-a spus ca maine vine si cel mai bun pr al lui, varsu si vin si cele mai bune pr ale mel ( o sa fim 6 si eu nu mai suport nici in 4 ). Ei nu inteleg. Zic ca si ei sunt impreuna si ca lor le convine. Da ce pla trebuie sa ne placa la toti... E ei nu inteleg :((. Doar pr lui cel mai bun si cea pr meu cea mai buan care nu vine mereu cu noi decat de vreo 2 - 3 ori pe luna :))  postat la 3 Februarie 2011 22:47
  • Iti dau si semnificatia
    Adam – Potrivit Vechiului Testament este numele primului om, creat de Dumnezeu din lut, "dupa chipul si asemanarea sa". Numele nu este tocmai frecvent in onomastica romaneasca. Una dintre cele mai vechi explicatii ale numelui vine din ebraica de la cuvantul "adhamah", care inseamna sol, pamant, derivat de la termenul "’dm": a fi rosu, rosu-brun, pentru a aminti ca in multe limbi omul este numit "cel nascut din pamant". O alta explicatie a termenului provine de la ebraicul "adham" care desemna specia umana sau omul. In particular are si sensul de barbat. In etimologia etiopiana numele Adam se apropie ca sens de expresia "a fi frumos". In araba, termenul are semnificatia "a se uni, a fi sociabil", iar in asiriana ("adamu") semnifica "a face, a produce". Intrat la romani printr-un intermediar slav.

Adelin – Forma masculina de la Adelina. Varianta masculina a vechiului nume germanic Adelheida, provine de la termenul "adal", care inseamna "noblete".

Adolf – Adolf sau Adolph este un nume provenit din vechea limba germanica avand semnificatia de lup nobil, maiestuos. Adolf (sau varianta sa Adolphus) a fost un sfant german. Forma latina Adolphus a inceput sa fie utilizata mult mai tarziu in Marea Britanie, ca nume provenit din familiile regale suedeze si germane. Forma frantuzeasca a numelui este Adolphe, iar cea italiana Adolfo.

Adonis – De origine greaca, numele inseamna extrem de frumos, aratos, chipes. Provenind din mitologia elena, Adonis era numele unui tanar iubit de catre zeita frumusetii si dragostei, Afrodita. Ajuns in Infern, el este indragit de Persefona si pentru ca nu a putut lua o decizie, pe care dintre ele iubeste mai mult, Zeus a hotarat ca Adonis sa petreaca 6 luni alaturi de Afrodita si 6 luni alaturi de Persefona. De aceea, el a devenit simbolul venirii toamnei, pentru ca odata cu intrarea lui in Infern incepea si declinul vegetatiei.

Adrian – Frecvente astazi la romani, prenumele Adrian si Adriana provin de la numele latine Hadrianus / Hadriana, care inseamna de la Hadria, venit de la numele unei localitati din Italia. Originea numelui Hadria este inca nesigura. Purtat de cativa martiri ai primelor secole ale erei noastre, numele de oigine romana ajunge la crestini si dupa aceea in Europa, fiind preluat de catre greci sub forma Adrianos si ulterior de catre popoarele slave, ajungand astfel si la romani. In vechile documente ale Tarii Romanesti apar formele Andrian si Andreian. Cea mai veche forma populara a numelui la noi este Udre(a), destul de frecvent folosit in vechime, ca si formele Odriiu, Udriiu, Udriste. Publius Aelius Hadrianus a fost un imparat roman, succesorul si fiul adoptiv al lui Traian.

Ahile – Este numele unuia dintre cei mai mari eroi ai Iliadei lui Homer, celebru in lumea antica si cea moderna. Totusi, numele ramane obscur din punct de vedere al semnificatiei. Variantele merg de la durere, suferinta, pana la sarpe sau lup inspaimantator.

Albert – Numele provine din germana veche, unde Adalbrecht inseamna nobil, stralucitor, inteligent, faimos. Numele a fost purtat de marele fizician Albert Einstein, cel ca a formulat teoria relativitatii. Un alt purtator de seama al acestui nume a fost romancierul si filosoful francez Albert Camus.

Alecu – Folosit de multe ori ca prescurtare a numelui Alexandru, numele a fost purtat de poetul, prozatorul, eseistul, memorialistul si criticul literar roman Alecu Russo. El autorul volumului "Cantarea Romaniei", tiparit anonim. Fara a revendica vreodata explicit aceasta opera, a furnizat unul dintre cele mai cunoscute litigii de paternitate literara din istoria literaturii romane.

Alexandersen – Nume care provine de la Alexandru, Alexandros, care inseamna aparator, protector al omenirii. Numele era adesea folosit in vremea vikingilor si este inca folosit si acum in tarile nordice.

Alexandru – Numele provine de la Alexandros, nume grecesc care inseamna protector al barbatilor sau al oamenilor: alexo = a apara, a proteja si andros = barbat, om. Numele a fost purtat de un celebru rege si cuceritor macedonian, Alexandru Macedon sau Alexandru cel Mare.
    In folclorul romanesc, numele este simbol al vitejiei si a fost purtat de 22 de domni ai tarilor romanesti.

Alexe – Vechii greci foloseau numele personale Alexas, Alexias, Alexis, Alexios etc. frecvent, ele provenind de la cuvantul alexo – a apara. Purtat in primele secole ale erei noastre de unii martiri, numele Alexe devine nume crestin raspandit in Europa, in special in Imperiul bizantin si in Franta, iar prin intermediar slav, numele ajunge si la noi, unde a avut intr-o vreme o anumita popularitate.
    In calendarul popular romanesc este cunoscuta sarbatoarea numita Alexiile de la 17 martie, care era tinuta de teama serpilor si a soarecilor. Sub numele crestin al sfantului s-au pastrat elemente ale unor vechi credinte si rituri magice, legate de venirea primaverii.

Alin - Prenumele Alin si Alina, destul de frecvente in onomastica noastra contemporana, sunt considerate, in mod curent, drept creatii romanesti de la verbul ‘a alina’, lucru foarte putin probabil, mai ales in contextul onomasticii moderne. In Franta, Alin este un vechi si frecvent nume de botez de origine germanica, in timp ce Alina este folosit ca forma de alint in italiana germana pentru numele Adelina.

Amadeus – Acest nume este de origine latina, iar semnificatia sa este aceea de ‘dragostea lui Dumnezeu’. Numele a fost purtat de un sfant si a devenit foarte cunoscut dupa aparitia filmului cu acelasi nume care dramatiza viata compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart. Forma sa spaniola coincide cu cea italiana si este Amadeo.

Ambrozie – Ambrozie Rare in onomastica noastra contemporana, Ambrozie si Ambrozia reproduc numele unor personaje grecesti. Semnificatia numelui este aceea de "nemuritor". Un termen foarte asemanator, "arnbrazie", denumeste hrana aromata a zeilor, despre care se credea ca da nemurire si tinerete vesnica. La origine, ambrozia era un fel de elixir al vietii sau "apa vie" din basmele noastre. Datorita semnificatiei de nemuritor, divin, dumnezeiesc, numele este preluat de onomastica crestina si devenind calendaristic se raspandeste in Europa (mai ales in tarile occidentale, unde este raspandit cultul unui fost episcop de Milano din sec. 4, Ambrosius).

Anastasie – De origine greceasca, numele Anastasie si Anastasia sunt create pe baza unui termen tehnic ecleziastic folosit si in epoca precrestina cu sensul de "inviere din moarte", dar consacrat de biserica pentru a desemna "invierea lui Hristos". Cu referire directa la una dintre cele mai mari sarbatori crestine, Anastasie a devenit repede un nume frecvent si raspandit (diferite calendare inregistreaza un numar destul de mare de martiri si sfinti cu acest nume). Anastasia a fost si numele mamei lui Alexandu cel Bun. Anastasios I a fost un imparat a Imperiului roman de rasarit (491 – 518) care a intarit cetatile din Dobrogea. Personaje celebre: "Domnisoara Nastasia" de G. M. Zamfirescu, Nastasia Filipovna din "Idiotul" de F. M. Dostoievski.

Anastasis – De origine greceasca, numele Anastasie si Anastasia sunt create pe baza unui termen tehnic ecleziastic folosit si in epoca precrestina cu sensul de "inviere din moarte", dar consacrat de biserica pentru a desemna "invierea lui Hristos". Cu referire directa la una dintre cele mai mari sarbatori crestine, Anastasie a devenit repede un nume frecvent si raspandit (diferite calendare inregistreaza un numar destul de mare de martiri si sfinti cu acest nume). Anastasia a fost si numele mamei lui Alexandu cel Bun. Anastasios I a fost un imparat a Imperiului roman de rasarit (491 – 518) care a intarit cetatile din Dobrogea. Personaje celebre: "Domnisoara Nastasia" de G. M. Zamfirescu, Nastasia Filipovna din "Idiotul" de F. M. Dostoievski.

Anastasiu – De origine greceasca, numele Anastasie si Anastasia sunt create pe baza unui termen tehnic ecleziastic folosit si in epoca precrestina cu sensul de "inviere din moarte", dar consacrat de biserica pentru a desemna "invierea lui Hristos". Cu referire directa la una dintre cele mai mari sarbatori crestine, Anastasie a devenit repede un nume frecvent si raspandit (diferite calendare inregistreaza un numar destul de mare de martiri si sfinti cu acest nume). Anastasia a fost si numele mamei lui Alexandu cel Bun. Anastasios I a fost un imparat a Imperiului roman de rasarit (491 – 518) care a intarit cetatile din Dobrogea. Personaje celebre: "Domnisoara Nastasia" de G. M. Zamfirescu, Nastasia Filipovna din "Idiotul" de F. M. Dostoievski. Adesea intalnit astazi ca nume de familie.

Anatol – Este un nume de origine greceasca, un derivat adjectival din anatole care inseamna "rasarit, orient". Era deci la origine un supranume care indica provenienta locala a purtatorului (aceeasi semnificatie o are si numele Anatolia, veche denumire pentru Asia Mica, apoi pentru partea asiatica a Turciei). Numele este purtat de romancierul francez Anatole France.

Anatolie – Este un nume de origine greceasca, un derivat adjectival din anatole care inseamna "rasarit, orient". Era deci la origine un supranume care indica provenienta locala a purtatorului (aceeasi semnificatie o are si numele Anatolia, veche denumire pentru Asia Mica, apoi pentru partea asiatica a Turciei). Numele este purtat de romancierul francez Anatole France.

Andreas – Semnificatia acestui nume este aceea de razboinic, puternic. Originea numelui este greceasca, iar semnificatia sa initiala era aceea de barbat. Andreas este forma initiala greceasca a numelui biblic Andrei (unul dintre cei 12 apostoli ai lui Iisus, fratele lui Simon, botezat apoi Pentru). Andros, in greaca, inseamna barbat.

Andrei – Corespondentul feminin al numelui de origine greaca Andrei. Raspindit si frecvent, de veche traditie la romani, Andrei reproduce numele grecesc Andreas, bine atestat in epoca greco-romana, explicat prin "andreia" – barbatie, curaj. Totodata, este cunoscuta si provenienta numelui din cuvantul "andras" – barbat. Numele grecesc, patruns in latina si chiar in ebraica, se raspindeste rapid in lumea crestina datorita unuia dintre cei 12 apostoli ai lui Iisus. Sfantul Andrei, in calendarul crestin-ortodox, este sarbatorit pe 30 noiembrie, zi cunoscuta si drept "cap de iarna". Persoane celebre care au purtat sau poarta acest nume: revolutionarul Andrei Saguna, poetul Andrei Muresanu, Andrei Bolkonski, unul dintre eroii celebrului roman "Razboi si pace" de Lev Tolstoi, Andrew din romanul lui W. Scott, "Rob Roy", Andree din ciclul proustian "In cautarea timpului pierdut".

Andronic – Aproape iesit astazi din uz ca prenume (dar cunoscut ca nume de familie), Andronic reproduce numele personal grecesc Andronikos, destul de des intalnit in onomastica Greciei Antice. Numele este format din ‘andros ‘ – barbat ‘nike ‘ – Victorie. Numele cunoscut si la romani devine chiar celebru datorita lui Livius Andronicus (280—204 i.e.n.), considerat printre primii scriitori din istoria literaturii latine.

Andy – Numele este folosit adesea atat pentru fete, cat si pentru baieti, mai mult sub forma de alint, decat sub forma de nume propriu-zis, fiind o varianta de la Andrei, Andreea. Semnificatia numelui este aceea de barbat, luptator, razboinic.

Angel – Numele vine de la cuvantul latin "angelus" (devenit in romana inger), cuvint pe care romanii l-au imprumutat de la greci. In literatura greaca precrestina, angelos apare cu semnificatia de "trimis, sol", in legatura cu diferitele divinitati ale infernului, fiind considerat si protector al mortilor. Astfel, semnificatia initiala a numelui era aceea de sol, mesager, trimis al lui Dumnezeu. Astazi, numele sunt cunoscute nu atat pentru valoarea lor mistica, cat pentru apropierea de termenul "angelic", neologism sinonim cu "inger, ingeresc", folosit astazi in legatura cu ideea de puritate, frumusete, bunatate. Persoane celebre care au purtat acest nume: pictorii Michelangelo Buonarroti, Michelangelo Merisi da Caravaggio.

Anghel - Este considerat a fi o forma a numelui Angel, Angela, care vine de la cuvantul latin angelus (devenit in romana inger), cuvant pe care romanii l-au imprumutat de la greci. In literatura greaca precrestina, angelos apare cu semnificatia de "trimis, sol", in legatura cu diferitele divinitati ale infernului, fiind considerat si protector al mortilor. Astfel, semnificatia initiala a numelui era aceea de sol, mesager, trimis al lui Dumnezeu. Astazi, numele sunt cunoscute nu atat pentru valoarea lor mistica, cat pentru apropierea de termenul "angelic", neologism sinonim cu "inger, ingeresc", folosit astazi in legatura cu ideea de puritate, frumusete, bunatate. Numele a fost purtat de un cunoscut academician, inginer constructor, ministru si pedagog roman, unul dintre pionierii tehnicii mondiale in proiectare si constructia podurilor si silozurilor cu structura metalica, unul dintre intemeietorii ingineriei romanesti, Anghel Saligny.

Anickia – Acest nume este forma ruseasca masculina a numelui Ana. Numele inseamna atractie, simpatie, gentilete, milostenie, har, amabilitate, gingasie, bunavointa, gratie.

Antim – Antim / Antimia reproduc numele grecesti Anthemios (forma tarzie Anthimos), Anthemia. Antheia era cunoscut ca supranume sau epitet al Afroditei, Herei. Numele are la baza substantivul "dnthos" – "floare" sau verbul "antha" – "a inflori" (in sens figurat, "a prospera"). Numele a fost purtat de Antim Ivireanul, mitropolit al Tarii Romanesti in timpul lui Constantin Brincoveanu, cunoscut pentru activitatea de tiparire a unor carti de cult sau didactico-morale si autor al "Didahiilor ". Pe 3 septembrie e pomenit in calendarul ortodox Sf. Sfintit Mucenic Antim, Episcopul Nicomidiei, iar in 27 septembrie il praznuim pe Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul (intemeietorul manastirii bucurestene care-i poarta numele, gruzin de origine, dar deplin romanizat).

Anton – Numele provine de la Antonius /Antonia nu are o etimologie clara in latina. Antonius a fost apropiat, prin etimologie populara, de substantivul grecesc "dnthos" – "floare". Persoane si personaje celebre care au purtat acest nume: scriitorii romani: Anton Pann, Anton Bacalbasa, Anton Holban; dintre straini, scriitorii: Antoine de Saint Exupe’ry, Anton Pavlovici Cehov, pictorii si sculptorii: Antonello da Massino, Antonio Allegri sau Correggio, muzicienii: Antonio Vivaldi si Anton Bruckner, constructorul de viori: Antonio Stradivarius. Marcus Antonius, om politic si comandant roman, aliat al lui Cezar si invins de Augustus i-a inspirat pe Shakespeare (in Antoniu si Cleopatra) si pe G. B. Shaw; Anthony din drama cu acelasi nume a lui Al. Dumas-tatal, primul mare erou al teatrului romantic.

Antonie – Forma a numelui Anton, care vine de la Antonius /Antonia nu are o etimologie clara in latina. Antonius a fost apropiat, prin etimologie populara, de substantivul grecesc "dnthos" – "floare". Persoane si personaje celebre care au purtat acest nume: scriitorii romani: Anton Pann, Anton Bacalbasa, Anton Holban; dintre straini, scriitorii: Antoine de Saint Exupe’ry, Anton Pavlovici Cehov, pictorii si sculptorii: Antonello da Massino, Antonio Allegri sau Correggio, muzicienii: Antonio Vivaldi si Anton Bruckner, constructorul de viori: Antonio Stradivarius. Marcus Antonius, om politic si comandant roman, aliat al lui Cezar si invins de Augustus i-a inspirat pe Shakespeare (in Antoniu si Cleopatra) si pe G. B. Shaw; Anthony din drama cu acelasi nume a lui Al. Dumas-tatal, primul mare erou al teatrului romantic.

Antonio – Forma a numelui Anton, care vine de la Antonius /Antonia nu are o etimologie clara in latina. Antonius a fost apropiat, prin etimologie populara, de substantivul grecesc "dnthos" – "floare". Persoane si personaje celebre care au purtat acest nume: scriitorii romani: Anton Pann, Anton Bacalbasa, Anton Holban; dintre straini, scriitorii: Antoine de Saint Exupe’ry, Anton Pavlovici Cehov, pictorii si sculptorii: Antonello da Massino, Antonio Allegri sau Correggio, muzicienii: Antonio Vivaldi si Anton Bruckner, constructorul de viori: Antonio Stradivarius. Marcus Antonius, om politic si comandant roman, aliat al lui Cezar si invins de Augustus i-a inspirat pe Shakespeare (in Antoniu si Cleopatra) si pe G. B. Shaw; Anthony din drama cu acelasi nume a lui Al. Dumas-tatal, primul mare erou al teatrului romantic.

Apolo – Numele reprezinta o varianta a numelui grecesc Apollo, care inseamna distrugator, nimicitor, distructiv.
    O alta varianta este aceea cum ca numele ar insemna frumusete masculina. In mitologia greaca si in cea romana, Apollo era zeul zilei, al luminii si al artelor, protector al poeziei si al muzicii, personificare a soarelui. Apollo era fratele geaman al lui Artemis. Totodata, el era socotit zeul vindecator, priceput in arta lecuirii.

Apostol – In Noul Testament, apostolii erau cei alesi de Iisus pentru a propovadui Cuvantul Domnului. In greaca, cuvantul inseamna "cel trimis".

Arhimede – Numele a fost purtat de un savant grec, unul dintre cei mai de seama invatati ai lumii antice, cu realizari in matematica, fizica, astronomie, inginerie si filozofie.

Arin – Numele este folosit deopotriva pentru fete si baieti si este considerat a fi o varianta a numelui evreiesc Aaron, avand semnificatia de munte puternic. De aici a pornit probabil si ideea conform careia numele ar inseamna exaltat, pe culmi sau cult, instruit, luminat.

Aristide – Nume de origine greceasca. Aristeys era, in mitologia greaca, fiul lui Apolo si al nimfei Cirene. Numele are la baza cuvantul "dristos " – "cel mai bun".

Armand – Se pare ca originea acestui nume este franceza, iar numele este o varianta de la Herman, care inseamna soldat, protector. Armand este un imprumut cult din apu¬sul Europei. Originea numelui este germanica, iar elementul secundar al compusului originar este radicalul -mann-, al carui sens era "fiinta umana" si mai tirziu "barbat, adult, sot". Primul element de compunere ar putea fi "hari-" sau "hart-"; cel dintai are la baza cuvantul germanic comun "harjaz" – "armata" (comandant militar), iar al doilea pe "hart-hus", ("tare, puternic, putere"). Numele a fost purtat de Armand Calinescu, un economist si politician roman si de actorul Armand Assante. Armand Duval este personajul binecunoscutei "Dame cu camelii" de Al. Dumas-fiul.

Aron – Originea numelui este evreiasca, iar in forma spaniola, slava si scandinava, numele se transforma in Aaron. Semnificatia numelui este aceea de "munte de putere". Aron era al doilea prenume al lui Elvis Presley.

Arsenie – Nume de origine greaca, redat in latina prin Arsenius. Numele grecesc avea semnificatie clara intrucat are la baza termenul "arsenios", care inseamna "barbatesc, viril". In unele lucrari de spe¬cialitate numele este derivat din grecescul "arsenikon " – "arsenic, sulfura naturala de arseniu", cuvant cu care nu are nici o legatura etimologica. Numele este purtat de unul dintre fostii componenti ai trupei O-Zone.

Artemie – Nume de origine greceasca. Numele grecesc are la baza pe Artemis, numele uneia dintre cele mai vechi divinitati ale Greciei antice. Identificata la romani cu Diana si probabil, la origine, protectoare a animalelor, Artemis era celebrata din vremuri foarte vechi ca zeita a vanatorii. Fiica a lui Zeus si a Latonei, sora a lui Apolo, zeul luminii, Artemis era si cea mai mare divinitate lunara a grecilor, identifieindu-se cu Selene. Cunoscuta inca din operele lui Hesiod si Homer, vesnic tanara si de o frumusete deosebita, zeita daruia viata tuturor fiintelor, era protectoarea oamenilor, animalelor si plantelor, binecuvanta nasterea si nunta, aducea fericire in casatorie. Artemis se incadreaza in seria vechilor divinitati care simbolizau fecunditatea si cresterea. In mod curent, numele este apropiat de grecescul "artemes" – "sanatos, teafar" sau de un termen neatestat "arti-demes" – "cu corp curat".

Arthur – Prenume masculin modern, intrat in romana pe cale culta din a doua jumatate a secolului trecut, Artur/Arthur reproduce un vechi nume breton – Artus, in general considerat de origine celtica. Arthur este personajul central al ciclului de poeme cavaleresti din secolele 5-6, simbolizand rezistenta celtilor impotriva cuceririi anglo-saxone.

Atanasie – Atanasie/Atanasia reproduc numele grecesc Athanasios. Cum in greceste athanatos inseamna "nemuritor", numele crestine corespunzatoare erau o evocare a lui Iisus "nemuritorul".La romani exista chiar o sarbatoare numita Atanasiile sau Antanasiile, care era tinuta de teama arsurilor si oparelilor. La folosirea tot mai rara a acestui nume si a derivatelor sale au contribuit si expresiile populare precum "de lemn Tanase", insemnand "insensibil".

Atila – Atila sau Attila, nume de origine ungureasca, are semnificatia de "parintesc". In germana veche, Attli inseamna "tatal" sau "cel batran". Numele a fost purtat de Attila Hunul, cunoscut ca ultimul si cel mai puternic rege al hunilor.

Augustin – Augustin si Augustina / Augusta, destul de frecvente in epoca noastra, reproduc numele latine Augustinus, Augustina, derivate de la Augustus, nume celebru in istoria romana. In terminologia religioasa si probabil chiar magica, "augustus" insemna "cel care trezeste viata, cel care imparte binefaceri", probabil un derivat din "augus" – "puterea de a face sa creasca". Numele a fost purtat de pictorul Auguste Renoir.

Aurel - Nume de origine latina provenind de la Aurelius si Aurelia, respectiv Aurelianus, Aureliana. Aurelius, la origine un derivat care desemna descendenta din vechea si nobila ginta Aurelia, provine dintr-o forma anterioara Auselius, care la o veche populatie italica inseamna "soare". Numele soarelui in limba sabinilor trebuie sa fi fost "ausel" refacut pe baza formei Usil, zeul soarelui la etrusci. Aceasta explicatie ar incadra deci numele Aureiius in seria numelor teoforice (bine cunoscuta in antroponimia populatiilor vechi) si l-ar apropia de cultul unei divinitati solare italice. Etimologia propusa este preferabila celei care sustine ca Aurelius ar proveni din "aurum"-"aur". Sub dominatia austro-ungara, intra la noi Aureliu. Din Transilvania, unde se raspandesc si in mediul rural, numele latinesti patrund si in cele doua principate, de data aceasta ca o moda, fiind preferate pentru noutatea si valoarea lor de evocare. Persoane si personaje celebre care au purtat acest nume: imparatul Marcus Aurelius Antonius din istoria Romei.

Avram – Avram, Abram, Abraham este numele unui cunoscut si important personaj biblic. Personificand pentru evrei promisiunea divina si considerat ca "tata" al neamului, Avram s-a bucurat de un respect deosebit, elementele miraculoase si legendare care i-au fost atri¬buite in iudaismul tarziu facindu-l mai degraba un interesant personaj literar, decat unul istoric real. Ca de obicei, textul biblic incearca sa dea o explicatie numelui; in Geneza, Iahve ii spune eroului: "Iata legamantul meu, pe care-l fac cu tine: vei fi tatal multor neamuri. Nu te vei mai numi Abram; ci numele tau va fi Abraham, caci te fac tatal multor neamuri". Aceasta explicatie biblica care mai circula si astazi nu este decat o etimologie populara sau o incercare destul de fortata de a potrivi numele cu continutul legendei. Abram poate fi inter¬pretat "tatal este maret".
    Unii specialisti il apropie pe Abraham de un nume atestat in Mesopotamia, Abaamrama sau Abaamraam, semnificind "e mare cit tatal sau", Abraham ar face parte din categoria acelor nume care se refera la originea nobila a purtatorului. La noi numele apare sub doua forme: Avram, venit prin intermediar slav, si Abram, atestat mai ales in Transilvania, de influenta latino-catolica. Ecou indepartat al legendei biblice, expresia "ca-n sinul lui Avram" – "a trai bine, fericit", atesta frecventa mult mai mare a numelui in secolele trecute decat astazi.

Axente – Mult mai frecvent astazi ca nume de familie decat ca prenume, Axente repro¬duce un nume grecesc tarziu, provenind probabil de la verbul auxdno – "a se inmulti, a se inalta". Numele ajunge la romani, nefiind insa niciodata frecvent.

Baldovin – Intalnit foarte rar in prezent, Baldovin si varianta feminina Baldovina, reprezinta un vechi nume de origine germanica. Compus din "bald" ce semnifica "indraznet, puternic", si "win" – "prieten" in sensul de prieten indraznet sau prieten puternic. Raspandit mai ales in regiunile germanice si Franta, unde a fost popularizat si de catre literatura medievala, numele Baldovin devine cunoscut si in rasaritul Europei, ca urmare a Cruciadelor, fiind atestat si la romani dupa anul 1400.

Baltazar – Nume rar intalnit la noi, Baltazar este un nume vechi de origine asiro-babiloneeana care, datorita Bibliei, s-a raspandit in Europa. La baza numelui Baltazar stau numele personajelor din Vechiul Testament: "Belsassar", fiul lui Nabucodonosor si profetul Daniel, denumit in Babilon "Beltsassar". Cele doua forme corespund numelor asiro-babilonene Belsarusur si Balatsarusur, in care se poate recunoaste numele zeului Bal, divinitate principala la unele dintre popoarele semitice, ce simboliza actiunea binefacatoare a soarelui. Prezenta numelui la popoarele europene nu este legata insa de personajele biblice amintite, ci de legenda biblica a celor trei crai de la rasarit, care ar fi venit calauziti de o stea, la Betleem, sa se inchine pruncului Iisus. Numele magilor sau regilor orientali apare mai tirziu, in secolul VIII: Gaspar, Melchior si Baltasar. Formele mai vechi Boldisar, Boldisar, Boldojar, dar si cea actuala – Baltazar (sau Baltasar) sunt de provenienta occidentala.

Barbu – Numele de Barbu este binecunoscut si raspandit in toata Romania, fiind un nume stravechi, de traditie. Numele Barbu poate fi o creatie romaneasca avand la baza substantivul "barba", sau o mostenire din latina si anume din "Balbus", intrucat romanii foloseau numele Balbus si numeroase derivate de la acesta, potrivit lui B. P. Hasdeu. "Barbarus" este atestat inca din epoca lui Augustus, in Roma antica, iar numele personal Barbar apare intr-o inscriptie pe lemn din Deva. Un vechi cuvant romanesc este verbul "a imbarbura", insemnand a face semnul crucii pe fruntea, barbia, obrajii copiilor cu sucul rosu continut de barburele (caline) in ziua de Sfanta Varbara, ca sa nu se imbolnaveasca de varsat. Variante ale numelui de Barbu pot fi considerate : Barban, Barbau, Barbel, Barbes, Barbescu, Barbica, Barbior, Barbocea, Barbon, Barboiu, Barboncea, Barbuc, Barbucea, Barbui, Barbuica, Barbuicea. Vechiul nume romanesc Barbat, o creatie romaneasca de la "barbat", cu sensul de "viteaz" provine tot din limba latina, "Barbatus" fiind un derivat de la "barba".

Bart – Este un nume purtat de vorbitorii de limba engleza si olandeza. Numele Bart reprezinta forma scurta a numelui Bartholomew sau Bartolomeu. Acest nume este purtat de un bine cunoscut personaj de desene animate din "The Simpsons".

Bartolomeu – Foarte rar intalnit in onomastica noastra contemporana, Bartolomeu este corespundentul lui Bartalmaj, vechi nume de origine arameeana. Coresprondentul in limba greaca este "Bartholomaios" si a fost purtat de unul dintre cei 12 apostoli. Numele arameean este compus din termenii "bar" ce semnifica "fiu" si ebraicul "telem" care inseamna "brazda". Numele a fost popular in vestul Europei prin intermediul latinescului Bartholomaeus. La noi ajunge datorita influentei bisericii latino-catolice, exercitata mai ales in Transilvania. In vechile documente din Moldova si Tara Romaneasca el apare in variante ca Bart, Barta, Bartos, Bartoc, Barta, Bertea, care astazi sunt nume de familie. Calendarului ortodox contine forma Vartolomei.

Basarab – Numele de Basarab (si varianta feminina Basaraba) este vechi si cu faima in istoria noastra (i.e Matei Basarab), frecvent atestat ca nume de familie. Numele poate fi de origine fie traco-dacica, fie persana, fie germanica veche. Din punct de vedere lingvistic, "Basaraba" este o combinatie intre titlul de "ban" (cuvant de origine persana cu semnificatia de "posesor, stapan, barbat ilustru") si numele de familie "Saraba", de origine traco-dacica. Sarabii sunt cunoscuti vecinilor ca arabi sau arapi, si ar fi constituit casta nobilitara a dacilor din care s-au ridicat personalitati ale lumii antice (ca Decebal, cinci imparati ai Imperiului roman). Ei si-au asumat mai tarziu titlul de "Ban" devenind Bansaraba, apoi Basaraba.

Belizarie – Prenumele masculin Belizarie este prezent foarte rar in epoca contemporana. El este considerat a fi singurul nume de origine tracica care apare in onomastica noastra (in ultima vreme i se adauga si Decebal). Variantele numelui sunt "Belisarius" in forma latina si "Belisarios" in forma greaca. Printre numele proprii tracice apare si Belizarie, numele unui general bizantin din timpul lui Iustinian, invingatorul vandalilor si al ostrogotilor. Filologii au stabilit ca Belisar este un nume compus, elementul secundar, -saro, -sarios aparand si in alte nume proprii, fiind interpretat fie ca avand sensul de "lance" , "cap", fie a fost incadrat in familia unei posibile radacini "K"er" care inseamna "a creste, a face sa creasca, a hrani". Cuvintele armene "ser" inseamna "descendenta, rasa, neam", iar grecescul "koros", "vlastar, copil", si latinescul: "ceres", "procerus", "creo", "cresco" etc., cea de-a doua varianta parand si cea mai plauzibila. Formele mai vechi atestate la noi, Velisarie, Velisarea, Valisari, Velisar, au influenta neogreaca. Formele mai recente – Belizarie, Belisarie sau Belisar reprezinta imprumuturi recente culte din istoria bizantina.

Benedict – Prenumele masculin Benedict (are corespondentul feminin Benedicta) provine din latinescul "Benedictus", care la randul lui vine de la "benedico", "benedicere" (compus din "bene" insemnand "bine" si "dico", "dicere", "a zice, a vorbi"), verb care in latina clasica insemna "a zice de bine, a aprecia, a lauda". Devenit calendaristic in special datorita sfantului Benedictus, intemeietorul ordinului calugaresc al benedictinilor, numele este foarte raspandit la catolici in Occident, fiind purtat de 16 papi. Desi numele apare si la ortodocsi sub forma de "Venedict", variantele atestate in documentele noastre sunt datorate influentei latino-catolice manifestate in Transilvania si Banat. Variantele numelui Benedict: Benedic, Benetic, Benetiuc, Bena, Bene, Benea, Benic, Beniuc, Benici, Benila, Bencea, Bencu, Benta, Bente(a).

Beniamin – Foarte rar folosit in onomastica contemporana, Beniamin reproduce un vechi nume ebraic Benyamin din Vechiul Testament. Purtat si de unul dintre triburile israelite, numele Beniamin a fost interpretat in diverse moduri. Interpretarea biblica a numelui este ca Benyamin inseamna "fiul norocului, al fericirii". Nu este exclus ca numele ebraic sa fie mai vechi si modificat in Babilon in ceea ce priveste partea initiala, "ben" – "fiu", avand legatura cu numele tribului, numele Benyamin fiind astfel interpretat si ca "fiu al sudului". In unele limbi occidentale, numele personal a devenit chiar cuvant comun; in franceza "benjamin", in italiana "beniamino" au sensul de "mezin, fiu preferat, persoana preferata". La noi numele apare, foarte rar, sub forma Veniamin, sau varianta feminina Veniamina, forma actuala Beniamin fiind de provenienta occidentala. Dintre personajele celebre aminim fizicianul american Benjamin Franklin.

Benone – Numele este cel mai probabil unul de origine romaneasca, foarte rar folosit in onomastica. Numele este purtat de un cunoscut cantaret de muzica populara, Benone Sinulescu.

Bernard – Rar folosit la noi, Bernard (cu varianta feminina Bernarda) are origine germanica. El a fost atestat din secolul I in Franta sub forma Berinhard, provenind din cuvantul vechi germanic "bero", insemnand "urs" si elementul "hard", adica "tare, puternic". Bernaldinus sau Bernardus apar in documentele moldovenesti incepand dcu secolul XV. Astazi, numele de Bernard are urmatoarele variante: Bernardin, Bernardina, rare la noi, care sunt forme provenite din Europa Occidentala.

Biagio – Numele este de origine italiana si latina si are semnificatia de "balbait". Este foarte rar folosit. Biagio mai are si varianta de "Biaggio".

Bogdan – Bogdan (cu varianta feminina Bogdana) este un nume vechi si cunoscut de origine slava. Este compus din elementele "bog" care inseamna "Dumnezeu" in slava veche si "dan" care inseamna "dat". Sensul cuvantului compus este de "daruit, dat de Dumnezeu". Numele Bogdan este identic ca semnificatie cu ebraicul Jonathan, grecescul Theodoros, Theddotos, latinul Deodatus etc. Atestari mai vechi ale numelui Bogdan apar in izvoarele poloneze (din 1136) sau sarbo-croate (din secolele 11-13), iar prezenta numelui la romani poate fi explicata prin influenta sud-slava. In Banat, cuvantul "bogdan" este folosit cu sensul de "copil", ca si in rusa, "copil nebotezat" sau ucraineana, "bohdan" – "copil nelegitim".

Boris – Numele de Boris ar putea fi ori de origine slava, provenind de la termenul "bor" care innseamna"lupta, a lupta", ori de origine turca, de la cuvantul mongol "bogori" ce inseamna "mic". Numele Boris este foarte vechi si de traditie la popoarele slave, este foarte raspandit in bulgara, sarbo-croata, rusa, ucraineana si poloneza. Numele isi datoreaza popularitatea unui martirului rus sanctificat, Boris. La noi numele apare foarte rar. La bulgari, rusi etc., este cunoscuta si forma feminina Borisa.

Bran – Numele Bran provine din din galica veche/scotiana/irlandeza si inseamna corb. Este o varianta a numelui Bram. Alte nume care seamana cu Bran sunt: Brann, Bren, Brian, Bryan, Brain, Bron, Bryn si Byran.

Bruno – Numele este foarte vechi si de origine germana. Era foarte raspandit printre familiile de nobili nemti din Epoca Medievala. Are semnificatia de "maro".Bruno se mai gaseste in trei alte variante: Bruin, Bruino si Brunon.

Calin - Numele Calin (cu varianta feminina Calina)este foarte popular si raspindit in toate regiunile tarii.Numele a ramas la moda datorita poemului eminescian "Calin". Numele reproduc, pe Ealin, Kalina intilnite in onomastica slavilor. Calin si Calina apartin familiei onomastice "Calinic", nume calendaristic la mai multe popoare europene. Prezenta lui Calin in vechile noastre documente este semnalata inca din 1391. Variante: Calinas, Calinei, Calincea, Calinita etc.

Cameliu – Varianta masculina, rar folosita, a numelui Camelia (vezi Camelia).

Camil – Varianta masculina, rar folosita, a numelui Camelia (vezi Camelia).

Candin – Numele "Candin" este specific pentru zona motilor.

Cantemir – Numele este origine turcica, compus din kan "singe" sau "fel, specie, rasa".Cantemir este numele unei cunoscute familii de boieri moldoveni, si a fost initial atribuit ca supranume lui Constantin Serdarul, viitor domn al Moldovei intre 1685—1693, dupa numele unui viteaz mirzac tatar din Bugeac, de la sfirsitul sec XVI. Figura cea mai ilustra, a familiei Cantemirestilor este fiul lui Constantin, Dimitrie Cantemir, domn al Moldovei si mare carturar cu faima europeana.

Carol – Numele de Carol este de origine germanica. Are o istorie veche la noi, dar este rar folosit astazi. Carol este corespondentul romanesc al lui Karl, nume de origine germanica, popular sub diferite variante la toate popoarele din apusul si centrul Europei. Dar, spre deosebire de marea majoritate a antroponimelor germanice create prin compunere, Karl este la origine un nume simplu, format pe baza subst. comun karl, care inseamna "barbat". Variante ale acestiu nume includ: Engl. Charles, Charley, fr. Charle(s), Charlotte, it. Carlo, Caria, Carolina, sp., port. Carlos, oland. Karel, magh. Karoly, Karola, Karolina, rus. Karl, Karolina, bg. Karl, Karlo, Karlio, Karolina, ceh. Karel. Au fost foarte multi regi si imparati cu acest nume in Franta, Anglia, Imperiul romano-german, Suedia, Ungaria, Spania, Tarile de Jos etc.

Casian – Numele Casian este foarte rar folosit astazi la noi si este cunoscut mai ales ca nume de familie (are varianta feminina Casiana). Numele reproduce numele pers. lat. Cassianus, Cassiana, atestate cu valoare de cognomen din epoca imperiala. La origine formatii adjectivale cu suf. -"anus" (-"ana"), si "kass" – de neam nobil. Numele in discutie au la baza un vechi si raspindit gentilic roman Cassius (ginta plebee Cassia era binecunoscuta la Roma). Numele Casian si Casiana au fost purtate de citiva martiri din primele secole ale erei noastre, si se raspindesc in Europa prin biserica. Variante: It. Cassiano, magh. Easszian,bg.,rus. Ea(s)sian etc.

Catalin – Numele "Catalin" ar putea proveni, dupa unii experti, de la "aikaterine", nume grec ce inseamna "pur". Altii sunt de parere ca numele este un derivat al cuvantului grec "katharos". O alta varianta ar putea fi ca se trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei. Are varianta feminina Catalina.

Cezar – Nume cu origini latine, Cezar are adinci rezonante in istoria romana. Semnificatiile numelui sunt insa un subiect foarte controversat si inca dezbatut. Pliniu cel Batrin explica numele prin faptul ca generalul Cezar s-ar fi nascut prin "taierea pintecelui mamei" (in latina "a caeso matris utero"), nastere cunoscuta astazi sub numele de cezariana. O alta explicatie spune ca dictatorul roman s-ar fi nascut "cu plete, cu coama" (in lat. o caesarie, cf. sanscr. kesara, "coama").Variante: Fr. Cezar, it. Cezare, sp. Cesario, magh. Cezar si Cezarina, rus. Kesarii.

Chiriac – Numele "Chiriac" este rar folosit in zilele noastre ca prenume, dar a fost foarte popular in secolele trecute. Numele corespunde numelui personal de origine greaca "Kyrialios". Kyrialios a fost atestat in epoca crestina, si este la origine un adjectiv care inseamna "dumnezeiesc, apartinind lui dumnezeu" (este format de la subst. Kyrios= "dumnezeu"). Numele a fost pastrat in onomastica crestina prin amintirea in calendar a doi martiri care au trait prin sec. IV. El ajunge la romani printr-un intermediar slav. Popularitatea mare in trecut a numelui, folosirea excesiva ca nume de familie si influenta literara nefavorabila a cunoscutului personaj comic Chirita (din ciclul "Chiritele" lui V. Alecsandri) au dus la evitarea numelui Chiriac, care este acum considerat invechit si banal. Variante: • It. Chiriaco, fr. Cyr (forma populara pentru Cyricus), bg. Kir, Kiriak, rus. Kir, Kira, Kiriac, Kiriaca etc.

Ciprian – Numele "Ciprian" este un derivat cu sufixul -are de la numele insulei Cipru si inseamna "originar din Cipru". In latina numele pers. Cyprianus, fem. Cypriana desemna initial originea locala a purtatorului, si era format din cyprius (din gr. kyprios) care semnifica "din Cipru". Latinescul Cyprianus s-a raspindit in limbile din vestul Europei iar grecescul Kyprianos, preluat de slavi, a ajuns si la noi. Romanii l-au folosit in secolele trecute in variantele Cniprian, Chipriana si Cuprian. Formele actuale Ciprian si Cipriana sunt de provenienta occidentala, iar mai vechiul Chiprie corespunde grecescului Kyfrios. Variante: • Fr. Cyprian, it. Cipriano, Cipriana, magh. Ciprian, Cipriana, bg., rus. Eiprian, Kipriana.

Claudiu – Claudiu (cu varianta feminina Claudia) sint nume de origine latina, corespondente ale numelor Ciaudius, Claudia. Ginta Claudia se presupune a fi de origine sabina si anume din Regillus, cetate a sabinilor. Semnificatia originara a numelui este inca neclara. Una dintre ipoteze ar fi ca numele este apropiat de adj. ciaudius ce inseamna "schiop", dar probabil si in acest caz este vorba doar de o etimologie populara. La noi, prenumele Claudiu, Claudia, mai rar Claudian, au patruns in secolul trecut, odata cu cea mai mare parte a numelor romane folosite astazi. Variante: • Fr. Claud si Claude (cu derivatele Claudel, Claudine), it. Claudio, Claudia (cu derivatul Claudetta), magh. Klaudia si Klaudetta etc, rus. Klavdii, Klavdia, Klavdian, Klavdiana etc.

Codrin - In privinta numelui "Codrin" exista mai multe speculatii. Una ar fi ca este de origine latina, varianta a numelui Codrat(inseamna patrat- quadratus, in latina). O alta ipoteza ar fi ca numele "Codrin" este o varianta a numelui Codrut (vezi Codrut).

Codrut - Numele "Codrut" are varianta feminina Codruta. Numele este destul de controversat, existand mai multe ipoteze cu privire la semnificatia si originea lui. Prima ipoteza ar ca numele este de origine greceasca, cu izvoare in mitologie, si il desemna pe Basileus, aparatorul si salvatorul cetatii Atena. A doua varianta ar fi ca numele provine de la termenul latin de "quodrum" are corespondentul romanesc "padure", "dumbrava". Variante: Codre, Codrea, Codrescu, Codresti, Codreanu, Codrenita, Codrica, Codricel, Codret, Codrusa, Codrinescu etc.

Constantin – Numele Constantin (cu varianta feminina Constantina) este de origine latina, dupa cognomenul lat. Constantinus. Constantinus este un derivat cu suf. -inus de la Constantius (fem. Constantia), cognomen roman frecvent care provine, la randul lui, din cognomenul Constans, gen. Constantis. El a fost format pe baza adj. constans, constantis ce inseamna "constant, ferm", participiul verbului lat. consto "a fi ferm, puternic" — compus al verbului sto "a sta", dupa model grecesc. In rasaritul Europei s-a raspindit forma Constantin datorita faimei imparatului Constantin cel Mare, aparator al crestinismului. Forma gr. Eonstantinos patrunde, prin intermediar slav, si in romana, unde numele este atestat inca de la finele sec. XIV. Variante romanesti: Costa, Costea, Costache, Tache, Tachel, Tachita, Costachel, Costachita, Costan, Costel, Costica, Costin sau Cota, Costas, Tica, Tieu, Ticus, Ticuta, Costila, Costita, Codin, Codina, Cotan, Cotea, Cotinel, Cocea, Cociu, Coia, Coica, Condea, Cota, Coca, Conea etc, Dinu si Dina, Dinica, Dincea, Dinita, Dinut, Dinuta, Dineu, Dinca, Dincuta, Dicu, Dica, Dicut, Didea, Ditu, Dita; Tin, Tina, Tinica etc.Variante internationale:• Fr. Constans, Constant, Constantin, Constance, it. Constanzo, Constanza, germ. Eong-tantin (hipoc. Kunst), Eonstanze (hipoc. Stanzi), sp. Constancio, Constancia, Constantius, rus. Eonstantin, Eonstantina, magh. Eonstancia, Eonstan-tina, Eonstantin etc.

Cornel – Numele Cornel are varianta feminina Cornelia, si este de origine romana. Purtatorii acestor nume, in Roma Antica, apartineau unei cunoscute ginte numita "Cornelia". Semnificatia numelui Corneliu este ambigua. Unii specialisti considera ca numele este un derivat al substantivului "cornu", care semnifica "corn" (simbol al abundentei si al fortei in lumea antica). Corneliusa a fost si numele purtat de un cunoscut martir roman, Papa Cornelius. In Romania a patruns incepand cu secolul al XVI-lea. Numele de Cornelia are formele prescurtate de Neli si Nelly. Variante: Corneille, Kornelius, Kornelia, Nils, Kornel, Kornelia, Kornelii, Kornelia etc.

Corvin – Originea numelui Corvin este latina. Numele vine de la substantivul "corvinus" ce insemna corb. Corvin mai poate avea semnificatia culorii negru (specifica corbului).

Cosma – Numele de Cozma (sau Cosma, Cosmin etc) este de origine greceasca, de la Kosmas, Eosmia, Eosmos. Semnificatia numelui Kosmas provine de la un mai vechi compus cu tema subst. kosmos sau al vb. kosmein. In greaca veche kosmos avea doua sensuri: "ordine" si "ornament, podoaba". Primul dintre acestea este continuat de actualul "cosmos". Al doilea sens al lui kosmos s-a pastrat in derivatul cosmetic. Ajuns la romani prin intermediar slav, Cosma (Cozma) apare in documentele noastre atit in Tara Romaneasca cit si in Moldova, din sec. 15. Variante romanesti: Cosmache, Cosmat, Cozman, Cozmea, Cozmlta, Cuzmin, Cozmin etc.). Variante internationale:• Fr. Cosme, Come, germ. Kosmas, it. Cosimo, sp. Cosme, magh. Kozma si Kozima, bg. Kozma sau Kuzinu. rus. Kuzima.

Cosmin
    Numele de Cosmin este de origine greceasca, de la Kosmas, Eosmia, Eosmos. Semnificatia numelui Kosmas provine de la un mai vechi compus cu tema subst. kosmos sau al vb. kosmein. In greaca veche kosmos avea doua sensuri: "ordine" si "ornament, podoaba". Primul dintre acestea este continuat de actualul "cosmos". Al doilea sens al lui kosmos s-a pastrat in derivatul cosmetic. Ajuns la romani prin intermediar slav, Cosma (Cozma) apare in documentele noastre atit in Tara Romaneasca cit si in Moldova, din sec. 15. Variante romanesti: Cosmache, Cosmat, Cozman, Cozmea, Cozmlta, Cuzmin, Cozmin etc.). Variante internationale:• Fr. Cosme, Come, germ. Kosmas, it. Cosimo, sp. Cosme, magh. Kozma si Kozima, bg. Kozma sau Kuzinu. rus. Kuzima.

Costache – Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Costea - Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Costel – Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Costi – Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Costica – Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Costin - Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Cozma – Numele de Cozma (sau Cosma, Cosmin etc) este de origine greceasca, de la Kosmas, Eosmia, Eosmos. Semnificatia numelui Kosmas provine de la un mai vechi compus cu tema subst. kosmos sau al vb. kosmein. In greaca veche kosmos avea doua sensuri: "ordine" si "ornament, podoaba". Primul dintre acestea este continuat de actualul "cosmos". Al doilea sens al lui kosmos s-a pastrat in derivatul cosmetic. Ajuns la romani prin intermediar slav, Cosma (Cozma) apare in documentele noastre atit in Tara Romaneasca cit si in Moldova, din sec. 15. Variante romanesti: Cosmache, Cosmat, Cozman, Cozmea, Cozmlta, Cuzmin, Cozmin etc.). Variante internationale:• Fr. Cosme, Come, germ. Kosmas, it. Cosimo, sp. Cosme, magh. Kozma si Kozima, bg. Kozma sau Kuzinu. rus. Kuzima.

Craciun – Numele "Craciun" este foarte vechi la noi, atestat de aproximativ 500 de ani in toate provinciile romanesti. Etimologia cuvintului craciun este foarte dificila. Data fiind prezenta termenului in rusa, ucraineana, bulgara, slovaca si maghiara, dificila problema careia trebuia sa i se raspunda era daca romana a preluat termenul din limbile slave sau acestea din romana. Una din ultimele solutii propuse si acceptata de mai multi specialisti este aceea care vede in rom. craciun o continuare a lat. "creatione", insa prin filiera slava. Deosebit de frecvent este Craciun in toponimie, fie sub forma fe- minina, dar si masculina. Variante: Craciunel, Craciuneni, Craciuoesti, Craciunei etc. Numele este cunoscut astazi mai mult ca nume de familie. Apare insa rar diminutivul Craciunel.

Cristian – Numele "Cristian" cu varianta feminina "Cristiana" provin de la numele personale latine "Christianus", "Christiana", adjective derivate de la "Christus", prin care erau desemnati adeptii religiei crestine. Numele Christos provine de la vb. chriein "a unge" si este de origine greaca. Forma "Christus", preluata de romani, va fi baza de derivare a lui "christianus". Christianus apare cu valoare de nume personal distinctiv cind crestinismul a devenit religie oficiala. Variante romanesti: Cirstian, Cirstiana, Carstea, Crastea, Cirstea, Cristea, Cristea, Hristea, Hristan, Cristache, Cristei, Cirstici, Cirstila, Cirstocea, Bista, Bistea, Bistel, Bistica etc. Variante internationale: Engl. Christian, fr. Chrestien, Chretien, Christian, Christiane, it. Cristian, Cristiana, magh. Erisztian, Keresztely, bg., rus., ser. Hristian, Hristiana etc.

Cupidon – Numele de Cupidon este de origine latina. Cupidon era zeul dragostei in mitologia romana. "Cupid" inseamna dorinta in limba latina.

Dacian – Originea numelui Dacian este geto-daca. Numele are variantele feminine Dacia si Daciana. Semnificatia numelui Dacian este "din Dacia" si indica provenienta locala.

Damian – Prenumele Damian (cu varianta feminina Damiana) este populat printre aproape toate popoarele europene. Numele este de origine greaca si reproduce numele pers. Damianos. Semnificatia acestui nume vine de la "dama", de la verbul damdo "a domestici, a imblinzi". Din greaca, numele patrunde in onomastica slava (cu variantele v. si. Damiianu, ucr. Demiana, in sec. 15), prin intermediul careia Dainian se raspindeste si la noi. Foarte raspindit mai ales in Transilvania. Variante: Damian, Demian, Dimian, Doma. Variante internationale: Fr. Damien, germ. Damianus, it. Damiano, sp. Damian, magh. Damjan, Demjan, Demjen, Damos, Demeny, bg. Damian, Damian, Demian, ser. Damian, rus. Demian, -a, Damian, -a.

Dan – Prenumele Dan (cu varianta feminina Dana) are o veche traditie in onomastica romaneasca. Numele este atestat in documentele Tarii Romanesti in jurul anului 1385. Originea si semnificatia initiala a acestui nume sunt destul de neclare. Majoritatea specialistilor sint de parere ca Dan este un hipocoristic al unui nume compus cu elementul "dan" si ca a fost imprumutat din limbile slave. Nu este exclusa posibilitatea ca in unele cazuri, abrevierea ca si aparitia hipocoristicului sa se fi produs chiar pe teren romanesc. Originea numelui biblic se afla in exclamatia Rachelei: Domnul m-a judecat ("dananni") si mi-a dat acest fiu ("Daniel"). Variante: Dana, Danu(l), Danes, Danie, Danei, Danita, Danie, Danco, Dancu, Danca, Dancanet, Dance(a), Danciu (l), Dancel, Dancau, Dancila, Dancus, Danaie, Danaias, Danaiat, Danasel, Daneciu, Danet, Danica, Danicel, Danut(a).

Daniel – Varianta a numelui Dan (vezi Dan).

Dante – Prenumele Dante este putin raspandit la noi. Este de origine latina si provine din cuvantul durante ("cel care dureaza"). A fost numele cunoscutului poet Dante Aligheri.

Danut – Varianta a numelui Dan (vezi Dan).

Darian
    Varianta masculina a numelui Daria (vezi Daria).

Darius – Varianta masculina a numelui Daria (vezi Daria).

Darrin – Darrin are semnificatia de "dar nepretuit" si este un nume de origine celtica. Nume asemanantoare: Darin, Darren, Daren, Darien, Derren.

David – Numele David este de origine ebraica si este foarte vechi (de cel putin trei milenii). El reproduce numele pers. ebr. Dawidh, purtat de un rege al Israelului (in legenda invingatorul uriasului Golia). David era considerat si un mare geniu poetic, lui fiindu-i atribuita creatia Psalmilor. Originea si semnificatia numelui acestui important personaj pare sa vina de la subst. dodh "unchi", fie de vb. jvdad "a iubi". In sec. 12, David patrunde si in onomastica romaneasca, semnalat mai intai in documentele Tarii Romanesti. Numee nu este foarte popular la noi.

Denis – Foarte frecvent in vechea Grecie, Dionysios face parte dintr-o familie de antroponime derivate sau compuse in care se recunoaste cu usurinta numele unuia dintre cei mai cunoscuti zei ai antichitatii, Dionysos. Era fiul marelui Zeus si al Semelei, crescut de nimfele transformate apoi in stele. Dionysios, identificat la romani cu Bacchus, era zeul vinului. Dintre ipotezele propuse pentru semnificatia numelui, cea mai veche se pare ca apartine lui Platon, care interpreta: didous tou olnon "cel care da vinul". O alta ipoteza propune semnificatia "fiu al lui Zeus "Dio" de la Zeus si un cuvint tracic cu sensul "fiu". Numele ajunge si la romani, care au folosit, alaturi de forma culta Dionisie, fem. Dionisia si pe Dienis, Dienis, Dionis, Dionis, Dionisie, Donisa, Deinis, Diinis etc. Variante internationale: sp. Dlonis(i)o, magh. Denes, Dionizia, bg. Dionisii, Dionis, Denis, rus. Denis, Denisa etc.

Dimitrie – Varianta a numelui Dumitru (vezi Dumitru).

Dinu – Varianta a numelui Constantin (vezi Constantin).

Diogene – Numele Diogene este de origine greceasca si este compus din cuvintele "dios" si "gene" care se traduc prin "nascut din Dumnezeu". Numele este cunoscut datorita filosofului grec Diogene din Sinope, faimos pentru crearea curentului filosofic de gandire al cinicilor, pentru stima pe care Alexandru cel Mare i-o purta si pentru si-a petrecut o mare parte din viata traind intr-un butoi.

Dionisie – Varianta a numelui Denis (vezi Denis).

Dodo – Dodo este un nume biblic cu posibila semnificatie de "iubit, indragit". Trei persoane poarta numele de Dodo in Biblie: un descendent al lui Issachar, un Ahohite, tata al lui Eleazar, care era unul dintre cei trei oameni de nadejde a lui David cu varsta de peste 30 de ani, si un om din Bethlehem, tatal lui Elhanan, care era unul dintre cei treizeci de eroi ai lui David.

Dominic – Dominic (cu varinata feminina Dominica) corespunde numelui pers. lat. Dominicus, fem. Dominica, atestate cu mare frecventa in inscriptiile crestine din perioada imperiala tirzie. Foarte bogata, in izvoarele latine, este seria de derivate cu valoare de cognomen: Dom(i)nicug, Dom(i)nica, Domnus, Domna, Dominicellug, Domtnicius, Domnicosus, Domninus, Domnina, Domnio, Domniu, Domnitta, Domnim, Domnulus, Domnelus. Numele poate fi tradus prin "al lui Dumnezeu". Dominic si Dominica, de origine apuseana, recent introduse la noi, sint destul de rare, vechile forme feminine neputind fi inlocuite. Variante: • Engl. Dominic, fr. Dominique, germ. Dominikug, it. Domenico, Domenica, sp. Domingo, Dominguez, magh. Domokos, Domonkos, Domos, Dominika, bg. Dominik, Dominika, Domnika, Domnita, Domna, rus. Domnika, Domnin, Domnina, Domn, Domna etc.

Dorel – Varianta masculina a numelui Dorotheea (vezi Dorotheea).

Dorin – Varianta masculina a numelui Dorotheea (vezi Dorotheea)

Doris – Varianta a numelui Dorotheea (vezi Dorotheea).

Doru – Doru, cu varianta feminina Dora, este un nume pur romanesc si provine de la cuvantul "dor".

Dragan – Varianta a numelui Dragomir (vezi Dragomir).

Dragomir – Prenumele Dragomir, frecvent si ca nume de familie, este de origine slava. Numele este alcatuit din cuvintele "dorogo" ce inseamna "pretios, valoros" si "meri" ce inseamna "mare, faimos" sau "mir" ce inseamna "pace". Se traduce si prin "valoros si pasnic".

Dragos – Varianta a numelui Dragomir (vezi Dragomir).

Dumitru – Dumitru (cu varianta feminia Dumitra) corespunde grecescului Demetros (fem. Demetria). Cu impresionant de multe atestari, dovada a popularitatii sale, Demetrios era raspindit in toata lumea elenica. La origine o forma adjectivala, Demetrios pastreaza pina astazi amintirea numelui zeitei Demeter (rom. Demetra corespunde dativului unei forme grecesti mai tirzii, Demetra). Demeter era fiica a lui Cronos (care ar fi inghitit-o la nastere) si a Rheei, sora a marilor zei din Olimp. Ea era o veche divinitate a vegetatiei si a fertilitatii pamintului, ocrotitoare a ogoarelor si a casatoriei, carora le daruieste rodnicie. Chiar din antichitate Demeter era tradus prin "pamintul-mama", interpretare acceptata si astazi de catre specialisti. Derivate: Mitra, Mitrea, Mitra, Mitu, Mita, Mitac, Mitache, Mite (a), Mitica, Mitus(a), Dumitrache, Mitrache, Diman, Dimancea, Dimcea, Dimache, Dimut, Dumitran, Mitran(a), Dumitras, Dumitrascu, Mitrascu,. Dumitrei, Mitrei, Dumitrica, Dimitrita, Mitrita, Mltita, Dumitras, Dumitrat (a), Mitrat(a), Mima, Mimi, Demetra, Demetra, Demetriade, Demetrescu, Demetrlu, Varinate: • It, Demetrio,. germ. Demetrius, magh. Demeter, Dfimfitor, Demetria, bg. Dimitri, Dimitar, rus. Dmitrii etc.

Eduard – In engleza era format din ead (binecuvantat) si wear (pazitor), deci putea fi tradus ca "pazitorul binecuvantat".

Eftimie

Eiko – nume japonez

Elian

Emanuel – De la "Imanuel", nume ebraic inseamna "Dumnezeu este cu noi".

Emil

Erdal – nume turcesc

Eric

Erik

Ernest – Nume germanic descendent al cuvantului eornost (plin de seriozitate").

Eugen – In limba greaca eugenios (aristocrat).

Eusebiu

Fabian - De la "fabianus", nume latin ce inseamna "crescator de fasole".

Fares – De origine araba, "cavaler".

Felix

Feodor

Filip

Flaviu

Flavius – De la o expresie latina ce inseamna "galben auriu".

Florentin

Florin – "Florens" din limba latina inseamna prosper, infloritor.

Floris

Francisc

Frederic – In germanica nume compus din cuvintele frid si ric ("legiuitorul cel drept")

Gabi

Gabriel – In limba ebraica Gabriyel inseamna "omul puternic al lui Dumnezeu".

Gavrila

Gelu

George – Isi gaseste echivalentul in cuvantul grecesc georgos ("lucrator al pamantului"), cuvant ce este alcatuit din "ge" (pamant) si "ergon" (munca).

Gerhard

Ghelasie – Pe 6 iunie este pomenit Sf. Mucenic Ghelasie (mort prin sabie), iar pe 30 iunie il cinstim pe Sf. Ierarh Ghelasie de la Ramet (arhiepiscop al românilor transilvaneni din sec. 14, canonizat abia in 1992). De origine greceasca, numele (astazi foarte rar ca nume de botez, dar inca frecvent ca nume calugaresc sau ca nume de familie) sta in legatura cu gelaseio, "a zambi", "a fi vesel". Ca semnificatie, este echivalent cu Hilarios (de la hilaros, "vesel, placut"), regasibil si la noi sub formele Ilarie (Ilaria), Ilarion, ca si cu neaosul Bucur (ce a dat numele Bucurestiului). Ghelasie este atestat la noi (mai ales in Moldova si Transilvania) si sub forme ca Ghelase, Ghilasa, Ghelafi, Ghilasie, Ghelea, Ghilea, Lasie, dar si Velase, Velasie. Forma Ghelasia este foarte rara (regasindu-se aproape exclusiv in mediul monahal).

Gheorghe

Gherasim – Varianta a numelui Gabriel.

Ghita

Gica

Glad

Gogu

Govor

Gratian

Grigore – Gregoros din limba greaca inseamna in limba romana atent.

Gruia

Macarie

Madalin

Mahomed

Manole – Varianta a numelui Emanuel.

Manuel

Marc

Marcel – Varianta a numelui Marc.

Marcu

Marian

Marin - "Marinus" din limba latina poate fi tradus prin "al marii".

Marinel

Marinica

Marius – Nume ce isi are radacina in numele zeului roman al razboiului, Marte.

Martin

Matei – Provine din cuvantul ebraic mattityahu care inseamna "dar de la Dumnezeu".

Max

Maxim – Nume latin descendent din familia romana Maximilianus, Maximus.

Maximilian

Mihai – Se identifica cu cuvantul ebraic miyka’el, care se traduce prin "cine se aseamana cu Dumnezeu".

Mihail

Mihaita

Mihnea

Minerca

Mircea – Isi gaseste radacinile in slavona, in cuvantul "mir" care inseamna pace.

Miron – Myrrh este rasina parfumata obtinuta de la un copac din zona Arabiei.

Miroslac

Misu

Moise – In vechiul Testament Moise este profetul care a primit cele zece porunci de la Dumnezeu.

Momoka – nume japonez.

Mugur

Mustafa

intra si pe http://www.nume-copii.com/nume-de-baieti-litera-a/ gasesti acolo mai multe ;)
     postat la 3 Februarie 2011 22:15
    Raspuns la intrebarea:
    Ce nume de baiat stiti?
  • Http://frumusetseadorabilaxx.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=5470307064&albumId=440653392&ownerId=566213220 da-mi o nota plsss. a si este in jur de 500 RoN :)  postat la 3 Februarie 2011 22:08
  • Imi plac foarte mult raspunsurile voastre cel mai mult raspunsurile utilizatorului speranta. Docamdata nu dau funda dar sa stiti ca dupa 3-4 zile o dau la cele care imi plac mai mult :x. si daca se poate as vrea mai multe status-uri mssss:x  postat la 3 Februarie 2011 22:00
  • Paupaulapaulina... vreau sa stiu ca prima oara nu a mers sa il dowlandez si din asta am dat fundita altcuiva. dupa a intrat varumiu si mi la instalat. DAca la urmatoarele 3 intrebari raspunzi iti dau 3 fundite :x. Drept rasplata :)  postat la 3 Februarie 2011 18:18
  • Pai :
    1. Ea o haina veche care nu iti mai vine si desfao pentru a o avea ca un material nefolosit. Fa o haina pentru papusa ta preferata si joacate cu ea.
    2. Poti sa iei o foaie de hartie, cateva caricoci vechi si fa o papusa pe foaie. Poti face si cu capace de la borcane, scobitori, capace de la caricoci, sticla etc.
    3. Fa-ti singura un joc. Cu cateva caricoci si o foarfeca poti sa iti faci un jurnal "mini". AGsesti uh un joc de inventat.
    Succes:x.,. A poti sa cauti muzica, jocuri pe calculator etc.  postat la 3 Februarie 2011 14:22
  • raspuns ales
    Http://www.referat.ro/referate/Un_pedagog_de_scoala_noua_d4359.html

http://www.clopotel.ro/fun/poveste-Un_pedagog_de_scoala_noua-507.html

http://www.globusz.com/ebooks/Caragiale/00000017.htm aici trebuie sa dai pe sageti :x

http://www.librarie.net/carti/77256/pedagog-scoala-noua-audiobook-Ion-Luca-Caragiale

Sper ca te-am ajutat :X  postat la 2 Februarie 2011 13:29
  • Http://www.apropo.ro/fun/jocuri-video/case-in-copaci-constructii-fascinante-poze-4954933

http://ego-confession.blogspot.com/2010/09/casuta-n-copac.html

Sper sa te ajute :x!  postat la 2 Februarie 2011 13:27
  • raspuns ales
    Nane - 3 metri sub pamant
    Nane - A trecut
    Nane - A trecut [relaxo]
    Nane - Aceeasi jungla (feat Skizzo Skillz)
    Nane - Aceiasi jungla feat. skizzo (feat Da)
    Nane - Ai un om
    Nane - Ai un om (corect)
    Nane - Aripi
    Nane - Art is motin
    Nane - Asta-s io
    Nane - Asta-s io (corect!)
    Nane - Baietii de acasa
    Nane - Bodega de la coltz
    Nane - Bordeias, bordei
    Nane - Briza de vara
    Nane - Briza de vara [relaxo]
    Nane - Buletin de stiri
    Nane - Bun venit in orsova
    Nane - Bun venit in orsova corect (feat Bun Venit In Orsova)
    Nane - Ca o stea
    Nane - Ca o stea
    Nane - Ca o stea (like a star)
    Nane - Ca o stea :d
    Nane - Ca o stea...made by sc0oby
    Nane - Canta cucu
    Nane - Ce ciudat
    Nane - Ce ciudat corect
    Nane - Ce ti'e viata
    Nane - Cei 7 ani de acasa (feat Doddy Si Nicalai)
    Nane - Contra vantului
    Nane - Coty unguroaica
    Nane - Daca aveam
    Nane - Daca cineva te'ntreaba
    Nane - De c*cat
    Nane - De-ale mele
    Nane - De-alea voastre(outro)
    Nane - Definitia unui mix'tape
    Nane - Definitia unui mix-tape
    Nane - Diaman si suport
    Nane - Diamant si suport
    Nane - Diamant si suport...corect
    Nane - Din zona in zona
    Nane - Doar 0 sansa
    Nane - Doar o sansa
    Nane - Frati nefrati
    Nane - Ganduri la miezu noptii
    Nane - Ganduri la miezu' noptii
    Nane - Ganduri la miezul noptii
    Nane - Ganduri la miezul noptii
    Nane - Generatia
    Nane - Glumă
    Nane - Glume
    Nane - Glume by meedy
    Nane - Golan pe micul ecran (atac la puya)
    Nane - Hip--hop
    Nane - Hip-hop
    Nane - Hotarat sa te iubesc
    Nane - Hotarat sa te iubesc[;x]
    Nane - Idoli si modele
    Nane - In cartier
    Nane - In intuneric
    Nane - In paradis
    Nane - Inimi incatusate
    Nane - Intro nanemernic
    Nane - Io si tu
    Nane - Istorie (feat Istorie)
    Nane - Joc (feat Nicalai)
    Nane - La la la
    Nane - La la la by doody
    Nane - La la la [ relaxo ]
    Nane - La...la la
    Nane - La...lala
    Nane - La.lala
    Nane - Lilium
    Nane - Magic
    Nane - Mars
    Nane - Mesaj catre ceruri
    Nane - Mi-e dor
    Nane - Mi-e dor
    Nane - Mi-e dor (100% corect)
    Nane - Mi-e dor (original) (feat Nu)
    Nane - Mi-e dor (prea frumoasa:x)
    Nane - ule
    Nane - Nane – ca o stea(engleza)[by bloodysky;x!]
    Nane - Nane - asta's io
    Nane - Nane - definita unu mixtape | corect
    Nane - Nane - muzica mixtape 5
    Nane - Nane - relautro
    Nane - Nane - zile ploioase
    Nane - Nane contra restu' lumii
    Nane - Nane-asta-s io
    Nane - Nane-pana cand?![by bloodysky;x!]
    Nane - Nascut ghinionist
    Nane - Ninge pe moldova
    Nane - Nopti albe
    Nane - Nu le pasa
    Nane - Nu mai e la fel
    Nane - Nu mai e la fel by cokneza
    Nane - Nume pe pereti
    Nane - Of, de iar vedea pisica
    Nane - Orsova (oras fara viitor)
    Nane - Pacatos
    Nane - Pana cand
    Nane - Pana cand[1]
    Nane - Pe sub cozorocu meu'
    Nane - Piesa pe repeat
    Nane - Poveste de seara
    Nane - Prea nane
    Nane - Prea tarziu
    Nane - Prea tarziu by meedy
    Nane - Preferata
    Nane - Prietenie adevarata
    Nane - Prietenie adevarata {corect}
    Nane - Proaspat casatoriti
    Nane - Pur romanesc
    Nane - Putin timp
    Nane - Randuri despre mine
    Nane - Randuri despre mine.
    Nane - Reila
    Nane - Relaxo (intro)
    Nane - Rime de golan
    Nane - Sclavii scavilor
    Nane - Simte-te implinit (feat The Mosh)
    Nane - Stii ce zic (feat Nicalai)
    Nane - Stii ce zic (corect!) (feat Nicalai)
    Nane - Te'nvat sa fii rea
    Nane - Te-nvat sa fii rea
    Nane - Tehnici de supravietuirie(produs de nicalai)
    Nane - Te`nvat sa fii rea
    Nane - Tot ce stiu
    Nane - Tricolori
    Nane - Tricolori (corect!)
    Nane - Ultima jucarie
    Nane - Ultima vorba
    Nane - Un milion(toata)
    Nane - Un million
    Nane - Vise
    Nane - Vise by cokneza
    Nane - Vise [corect]
    Nane - Vorbesc singur
    Nane - You
    Nane - Zile ploioase

Andra - - un minut
    Andra - Abelia
    Andra - Abelia (romana)
    Andra - Alta viata
    Andra - Andra-femeia (feat Versuri)
    Andra - Andra-prietenie adevarata;x
    Andra - Aripi de iubire
    Andra - Aripi de iubire !
    Andra - As vrea
    Andra - Asculta'ti inima!
    Andra - Asculta-ti inima
    Andra - Ascultati inima
    Andra - Baieti si fete
    Andra - Baietii si fetele
    Andra - Baietii si fetele ce vor (feat Nely_sammy)
    Andra - Bye bye baby
    Andra - Ca o floare
    Andra - Cand plang tu simti
    Andra - Cantecele mele
    Andra - Cantecele mele ( best )
    Andra - Cat de mult te iubesc
    Andra - Colț de suflet (feat Adi Cristescu)
    Andra - Colt de suflet (feat Adi Korekt)
    Andra - Colt de suflet (feat Adi Korekt)
    Andra - Colt de suflet :)
    Andra - Colt de suflet [corect] (feat Feat. Adi Cristescu)
    Andra - Colt de suflet(1)
    Andra - Coltz de suflet (feat Adi Cristescu)
    Andra - Cu mine
    Andra - Daca esti langa mine
    Andra - Daca esti langa mine (corect)
    Andra - Daca plang
    Andra - De-ai fi un inger (feat Nicolas)
    Andra - De-ai fi un inger(corect) (feat Nicolas)
    Andra - Deschide usa crestine...
    Andra - Doar o clipa
    Andra - Doar o clipa ...
    Andra - Doi ochi caprui
    Andra - Doina
    Andra - Doina :)
    Andra - Dracula, my love (feat Simplu)
    Andra - Dracula.my love. (feat Simplu)
    Andra - Dragostea ramane
    Andra - Dragostea e tot ce ramane (feat Princessamyy)
    Andra - Dragostea ramane
    Andra - Dragostea ramane by deea
    Andra - Dragostea ramane [corecta]
    Andra - Drakula, my love (feat Featuring Simplu)
    Andra - Drumul vietii ne desparte (feat Sandel)
    Andra - E adevarat
    Andra - E vina ta
    Andra - E vina ta [versurile in varianta corecta] (feat -)
    Andra - Eu as da
    Andra - Fac doar ce vreau eu
    Andra - Femeia
    Andra - Fetele si baietii ce vor
    Andra - Frunza verde de susai (feat Sandel Si Aurora Mihai)
    Andra - Hai hai (rmx)
    Andra - Imi pare rau (feat Dragos)
    Andra - In miez de noapte
    Andra - In noapte ma trezesc
    Andra - În noapte mă trezesc (english)
    Andra - In urma ta
    Andra - Intoarce-te iubirea mea
    Andra - Iubeste-ma astazi , iubeste-ma maine
    Andra - Iubeste-ma astazi, iubeste-ma maine
    Andra - Iubeste-ma astazi, iubeste-ma maine
    Andra - Iubeste-ma astazi, iubeste-ma maine (engleza)
    Andra - Iubeste-ma astazi, iubeste-ma maine :)
    Andra - Iubeste-ma astazi, iubeste-ma maine(corect)
    Andra - Lucru mare este omenia
    Andra - Lucru mare-i omenia (feat Sandel & Andra)
    Andra - Ma mandresc ca sunt roman (feat Sandel si Aurora Mihai)
    Andra - Mai ai
    Andra - Mai ai un lucru sa-mi dai
    Andra - Mama numa' o fata ai...
    Andra - Mama numai o fata are (completa)
    Andra - Mama, num-o fata ai
    Andra - Nici nu mai stiu ca te-am iubit
    Andra - Noi umblam sa colindam
    Andra - Nu mie frica de bau bau (feat Bogdan)
    Andra - Nu plange iubirea mea - manea
    Andra - O,ce veste minunata!
    Andra - Omenia-i lucru mare
    Andra - One in a million
    Andra - Pe aripi de iubire
    Andra - Pe tine te iubesc
    Andra - Pe tine te iubesc (varianta corecta)
    Andra - Pentru tine
    Andra - Plang ingeri
    Andra - Ploaia (feat Directia 5)
    Andra - Poate intr-o zi
    Andra - Prietenie adevarata
    Andra - Prietenie adevarata ( corecte )
    Andra - Prietenie adevarata(varianta corecta)
    Andra - Prietenie edevarata
    Andra - Problema ta (feat Dl Problema)
    Andra - Put your spell on me
    Andra - Ramai cu mine
    Andra - Ramai cu mine(complet)
    Andra - Sarutul noptilor de rai
    Andra - Something new
    Andra - Something new(corect)
    Andra - Speranta mea
    Andra - Speranta mea (corect)
    Andra - Stand up
    Andra - Stand up(romana)
    Andra - Te voi astepta
    Andra - Te vreau cu mine
    Andra - Te vreau cu mine(complet)
    Andra - Tragedy
    Andra - Un lucru sa-mi dai (feat Marius Moga)
    Andra - Un lucru sa-mi dai :x
    Andra - Un lucru sa-mi dai [corect] (feat Marius Moga)
    Andra - Un lucru sa-mi dai(corect)
    Andra - Un minut, o secunda
    Andra - Un ocean de ai fi
    Andra - V.i.p
    Andra - V.i.p.
    Andra - V.i.p.(corect)
    Andra - Vis de iarna
    Andra - Visez
    Andra - Voi fi cu tine
    Andra - Vointa de femeie
    Andra - Vointa de femeie
    Andra - Vreau sarutarea ta
    Andra - Vrei sa-mi cumperi dragostea
    Andra - We go crazy
    Andra - We go crazy (move your body)
    Andra - Zambesc si gata
    Andra - Zambesc si gata ( corect )

Justus - *doi copii
    Justus - - intr'o zi
    Justus - Better of my own
    Justus - Better of my own(corect)
    Justus - Better of on my own
    Justus - Better of on my own :d
    Justus - Better of on my own(corect)
    Justus - Cand aveam probleme
    Justus - Cat canta muzica (feat Kitzi)
    Justus - Ce ai ales
    Justus - Da sau nu (feat Kaye Owe)
    Justus - Daca pleci
    Justus - Doar o raza
    Justus - Doi copii (feat Pablo, Chriss, Jimmy)
    Justus - Doi copii
    Justus - Hai zambeste cu mine !
    Justus - Ideal ireal
    Justus - Intr'o zi
    Justus - Intr-o zi
    Justus - Justus - better off on my own
    Justus - Merg mai departe (feat Assu')
    Justus - Micuţo
    Justus - More than friends
    Justus - Nişte trecători
    Justus - Nu regret nimic (feat Gonzales)
    Justus - One life one love
    Justus - One life, one love
    Justus - One life.one love...
    Justus - Pana la sfarsit (feat Arssura)
    Justus - Si pe urma regreti
    Justus - Stepping stone
    Justus - Stepping stone (corect)
    Justus - Te tin aproape
    Justus - Te tin aproape.
    Justus - Te tzin aproape
    Justus - That`s the future (feat Sever)
    Justus - Un nou inceput
    Justus - Vreau sa te gasesc (feat Sever & Anne)

Jonas Brothers - 6 minutes
    Jonas Brothers - 7:05
    Jonas Brothers - 7:05 (romana)
    Jonas Brothers - 7:05 (romana)
    Jonas Brothers - A lil bit longer
    Jonas Brothers - A little bit longer
    Jonas Brothers - A little bit longer :))
    Jonas Brothers - A little bit longer(romana)
    Jonas Brothers - A little bit longer/ Inca putin
    Jonas Brothers - American dragon
    Jonas Brothers - Appreciate
    Jonas Brothers - Australia
    Jonas Brothers - Baby bottle pop
    Jonas Brothers - Bb good
    Jonas Brothers - Bb good (romana)
    Jonas Brothers - Before the storm (feat Miley Cyrus)
    Jonas Brothers - Before the storm (romana) (feat Miley Cyrus)
    Jonas Brothers - Black keys
    Jonas Brothers - Black keys (romana)
    Jonas Brothers - Bounce (feat Demi Lovato)
    Jonas Brothers - Burnin' up
    Jonas Brothers - Burnin' up (romana)
    Jonas Brothers - Burnin' up (romana)
    Jonas Brothers - Burnin' up(all)
    Jonas Brothers - Burnin' up(varianta completa si corecta) (feat Rob)
    Jonas Brothers - Burning up
    Jonas Brothers - Burning up...
    Jonas Brothers - Can't have you
    Jonas Brothers - Can't have you'
    Jonas Brothers - Can't have you(corect)
    Jonas Brothers - Can't have you(romana-nu te pot avea pe tine)
    Jonas Brothers - Chillin' in the summertime
    Jonas Brothers - Crazy kinda crush on you
    Jonas Brothers - Critical
    Jonas Brothers - Dear god
    Jonas Brothers - Don't charge me for the crime (feat Common)
    Jonas Brothers - Don't speak
    Jonas Brothers - Don't take my heart and put it on a shelf
    Jonas Brothers - Don't tell anyone
    Jonas Brothers - Don't walk away
    Jonas Brothers - Don`t charge me for the crime
    Jonas Brothers - Drive
    Jonas Brothers - Eternity
    Jonas Brothers - Fall
    Jonas Brothers - Feelin' alive
    Jonas Brothers - Fly with me
    Jonas Brothers - Games
    Jonas Brothers - Girl of my dreams
    Jonas Brothers - Girl of my dreams (romana: fata visurilor mele)
    Jonas Brothers - Give love a try
    Jonas Brothers - Give love a try (give love a try one more time)
    Jonas Brothers - Give love a try (joe version)
    Jonas Brothers - Goodnight and goodbye
    Jonas Brothers - Goodnight and goodbye (romana)
    Jonas Brothers - Got me going crazy
    Jonas Brothers - Hello beautiful
    Jonas Brothers - Hello beautiful
    Jonas Brothers - Hello beautiful(buna frumoaso)
    Jonas Brothers - Hello beautiful(corect)
    Jonas Brothers - Hello beautiful(romana-salut frumoaso)
    Jonas Brothers - Hello goodbye
    Jonas Brothers - Hello goodbye(romana)
    Jonas Brothers - Hey baby
    Jonas Brothers - Hey baby`(romana)
    Jonas Brothers - Hey you
    Jonas Brothers - Hey you ( jonas l.a.)
    Jonas Brothers - Hold on
    Jonas Brothers - I am what i am
    Jonas Brothers - I gotta find you
    Jonas Brothers - I left my heart in scandinavia
    Jonas Brothers - I wanna be like you
    Jonas Brothers - I will be the light
    Jonas Brothers - Infatuation
    Jonas Brothers - Inseparable
    Jonas Brothers - Invisble romana
    Jonas Brothers - Invisible
    Jonas Brothers - Invizibil (romana)
    Jonas Brothers - Jb - fly with me (feat Jb)
    Jonas Brothers - Jonas bothers - a little bit longer
    Jonas Brothers - Jonas brothers - burning' up by deea
    Jonas Brothers - Jonas brothers- burning up(romana)
    Jonas Brothers - Jonas brothers- burning' up (romana)
    Jonas Brothers - Jonas brothers-when you look me in the eyes
    Jonas Brothers - Jonas l.a.-drive
    Jonas Brothers - Just friends
    Jonas Brothers - Just friends(romana)
    Jonas Brothers - Keep it real
    Jonas Brothers - Kids of the future
    Jonas Brothers - Kung fu grip
    Jonas Brothers - L.a. baby
    Jonas Brothers - L.a. baby / where dreams are made of
    Jonas Brothers - L.a. baby by doody
    Jonas Brothers - L.a. baby [full lyrics]
    Jonas Brothers - Let you go
    Jonas Brothers - Live to party
    Jonas Brothers - Love bug
    Jonas Brothers - Love is on it's way
    Jonas Brothers - Love is on its way
    Jonas Brothers - Love is on its way (romana)
    Jonas Brothers - Love is on it's way
    Jonas Brothers - Love sick
    Jonas Brothers - Lovebug (romana)
    Jonas Brothers - Make a wave by joe jonas & demi lovato
    Jonas Brothers - Make it right
    Jonas Brothers - Make it right (jonas l.a.)
    Jonas Brothers - Mandy
    Jonas Brothers - Move on
    Jonas Brothers - Much better
    Jonas Brothers - Niciodata nu va mai fi la fel
    Jonas Brothers - On the line (feat Demi Lovato)
    Jonas Brothers - One day at a time
    Jonas Brothers - One day at a time(romana-zi dupa zi)
    Jonas Brothers - One man show
    Jonas Brothers - Out of this world
    Jonas Brothers - Out of this world(corect)
    Jonas Brothers - Paranoic
    Jonas Brothers - Paranoid
    Jonas Brothers - Paranoid ( 100% corect garantat )
    Jonas Brothers - Paranoid (correct version)
    Jonas Brothers - Paranoid (romana)
    Jonas Brothers - Pizza girl
    Jonas Brothers - Play my music
    Jonas Brothers - Play my music-jonas brothers
    Jonas Brothers - Please be mine
    Jonas Brothers - Please be mine(by stef)
    Jonas Brothers - Please be mine(romana-te rog sa fii a mea)
    Jonas Brothers - Poison ivy
    Jonas Brothers - Poor unfortunate souls
    Jonas Brothers - Pushin' me away
    Jonas Brothers - Pushin'me away
    Jonas Brothers - Pushing me away
    Jonas Brothers - Pushing me away coll
    Jonas Brothers - S.o.s
    Jonas Brothers - S.o.s (full version)
    Jonas Brothers - S.o.s (romana)
    Jonas Brothers - S.o.s(romana)
    Jonas Brothers - S.o.s.
    Jonas Brothers - S.o.s.(by stef)
    Jonas Brothers - S.o.s...
    Jonas Brothers - Send it on
    Jonas Brothers - Send it on - jonas brothers (feat.demi lovato, miley cyrus and selena gomez)
    Jonas Brothers - Send it on(romana)
    Jonas Brothers - Set this party off
    Jonas Brothers - Set this party off (jonas l.a.)
    Jonas Brothers - Set this party off (jonas l.a.) corect
    Jonas Brothers - Shelf
    Jonas Brothers - Sorry
    Jonas Brothers - Sorry(romana)
    Jonas Brothers - Sos
    Jonas Brothers - Still in love with you
    Jonas Brothers - Still in love with you (romana) (feat -)
    Jonas Brothers - Summer rain
    Jonas Brothers - Take a breath
    Jonas Brothers - Tell me why
    Jonas Brothers - That's just the way we roll
    Jonas Brothers - That's what i go to school for
    Jonas Brothers - Things will never be the same
    Jonas Brothers - This is the night / feeling alive
    Jonas Brothers - Time for me to fly
    Jonas Brothers - Time for me to fly(romana)
    Jonas Brothers - Time is on our side
    Jonas Brothers - Tonight
    Jonas Brothers - Tonight by teolik (feat By Teolik)
    Jonas Brothers - Tonight(corect)
    Jonas Brothers - Turn right
    Jonas Brothers - Underdog
    Jonas Brothers - Underdog(romana-marginalizata)
    Jonas Brothers - Video girl
    Jonas Brothers - Video girl (corect)
    Jonas Brothers - Wehn you look me in the eyes (romana)
    Jonas Brothers - What did i do to your heart
    Jonas Brothers - What i go to school for
    Jonas Brothers - What i go to school for(romana)
    Jonas Brothers - When you look me in the eyes
    Jonas Brothers - When you look me in the eyes ...
    Jonas Brothers - When you look me in the eyes(romana)
    Jonas Brothers - When you look me in the eyes:x
    Jonas Brothers - When-you-look-me-in-the-eyes(complet)
    Jonas Brothers - Work it out
    Jonas Brothers - World war iii
    Jonas Brothers - World war lll
    Jonas Brothers - Year 3000
    Jonas Brothers - Year 3000 (romana)
    Jonas Brothers - You just don't know it
    Jonas Brothers - Your biggest fan

Hannah Montana - As i am
    Hannah Montana - Been here all along
    Hannah Montana - Belive enme1 (feat Sasasasa)
    Hannah Montana - Best of
    Hannah Montana - Best of both words
    Hannah Montana - Best of both worlds
    Hannah Montana - Best of both worlds(romana)
    Hannah Montana - Best of the both worlds_super
    Hannah Montana - Bigger that us
    Hannah Montana - Butterfly fly away
    Hannah Montana - Clear
    Hannah Montana - Don't walk away
    Hannah Montana - East northumberland high
    Hannah Montana - Fs (feat F)
    Hannah Montana - G.n.o. (girl's night out)(corect)
    Hannah Montana - Gonna get this (this boy,that girl) (feat Iyaz)
    Hannah Montana - Good and broken
    Hannah Montana - Hannah montana - who said
    Hannah Montana - He could be the one
    Hannah Montana - Hoedown throwdown
    Hannah Montana - I got nerve
    Hannah Montana - I learned from you"
    Hannah Montana - I miss you
    Hannah Montana - I wanna know you
    Hannah Montana - I'm still good (romana)
    Hannah Montana - I've got nerv
    Hannah Montana - I've got nerve(romana)
    Hannah Montana - Ice cream freeze
    Hannah Montana - Ice cream freeze (delia)
    Hannah Montana - If we ware a movie
    Hannah Montana - If we were a movie
    Hannah Montana - Just like you(corect)
    Hannah Montana - Kiss it goodbye
    Hannah Montana - Let's dance
    Hannah Montana - Let's dance corect
    Hannah Montana - Let's get crazy
    Hannah Montana - Life's what you make it
    Hannah Montana - Make some noise
    Hannah Montana - Make some noise (corect)
    Hannah Montana - Mi-e dor de uh
    Hannah Montana - Miss you
    Hannah Montana - Need a little love
    Hannah Montana - Nobody is perfect(romana)
    Hannah Montana - Nobody's perfect
    Hannah Montana - Old blue jeans
    Hannah Montana - One a million
    Hannah Montana - One in a million
    Hannah Montana - One in a million ( romana, corect)
    Hannah Montana - Ordinary girl in romana
    Hannah Montana - Pumpin up the party now
    Hannah Montana - Pumpin' up the party
    Hannah Montana - Right here
    Hannah Montana - Rock star
    Hannah Montana - Rockin' around the christmas tree
    Hannah Montana - Rockstar
    Hannah Montana - See you again
    Hannah Montana - Start all over
    Hannah Montana - Supergirl
    Hannah Montana - The best of both worlds
    Hannah Montana - The best of both worlds (complet si corect)
    Hannah Montana - The bone dance
    Hannah Montana - The climb
    Hannah Montana - The other side of me
    Hannah Montana - This boy that girl (feat Lyaz)
    Hannah Montana - This is life
    Hannah Montana - This is the life
    Hannah Montana - True frend's
    Hannah Montana - True friend
    Hannah Montana - True friend - romana (feat Romana)
    Hannah Montana - True friend(romana)
    Hannah Montana - True friends corect
    Hannah Montana - We got the party
    Hannah Montana - We got the party (with us)
    Hannah Montana - Who said
    Hannah Montana - Who said (complet si corect)
    Hannah Montana - Who said (deliuka)
    Hannah Montana - Yiu and toghether
    Hannah Montana - You'll always find your way back home(romana)
    Hannah Montana - You`ll always fiinf your way back home

Miley Cyrus - (let's get) crazy
    Miley Cyrus - 7 things
    Miley Cyrus - 7 things ( romana corect )
    Miley Cyrus - 7 things (corect)
    Miley Cyrus - 7 things(romana)
    Miley Cyrus - 7 things(romana) >>>> by kindz99
    Miley Cyrus - 7 things.
    Miley Cyrus - A place to continue
    Miley Cyrus - All alone
    Miley Cyrus - All i want for christmas is you
    Miley Cyrus - All the time
    Miley Cyrus - Are you ready aka superstar
    Miley Cyrus - Are you ready(esti pregatit?)
    Miley Cyrus - As i am
    Miley Cyrus - Backwards
    Miley Cyrus - Barefoot cinderella
    Miley Cyrus - Barefoot cinderella (romana: cenusareasa desculta)
    Miley Cyrus - Before the storm (feat Nick Jonas)
    Miley Cyrus - Best of both world
    Miley Cyrus - Bottom of the ocean
    Miley Cyrus - Bottom of the ocean(corect)
    Miley Cyrus - Bottom of the ocean(romana)
    Miley Cyrus - Bottom of the ocean-corect
    Miley Cyrus - Botton of the ocean (romana)
    Miley Cyrus - Breakout
    Miley Cyrus - Breakout (romana)
    Miley Cyrus - Buterfly fly away
    Miley Cyrus - Butterfly (feat Billy Ray Cyrus)
    Miley Cyrus - Butterfly fly away
    Miley Cyrus - Butterfly fly away (corect) (feat Billy Ray Cyrus)
    Miley Cyrus - Butterfly fly away (romana)
    Miley Cyrus - Butterfly fly away(romana) (feat Billy Ray Cyrus)
    Miley Cyrus - Can't be tamed (feat -)
    Miley Cyrus - Can't be tamed (romana)
    Miley Cyrus - Can't be tamed - cel mai corect din partea mea (feat ------------)
    Miley Cyrus - Can't be tamed - new 2010
    Miley Cyrus - Can't be tamed [ correct]
    Miley Cyrus - Can't be tamed(romana)
    Miley Cyrus - Can't be tamed (feat Miley Cyrus)
    Miley Cyrus - Can`t be tamed
    Miley Cyrus - Clear
    Miley Cyrus - Closet full of clothes
    Miley Cyrus - Creeper of my hearth (feat Mitchel Musso)
    Miley Cyrus - Dancing
    Miley Cyrus - Destiny
    Miley Cyrus - Do to you
    Miley Cyrus - Don't walk away (feat Hm: The Movie)
    Miley Cyrus - Don't want to be torn
    Miley Cyrus - Don't want to be torn(romana)
    Miley Cyrus - Don'y walk away(romana)
    Miley Cyrus - Don't walk away
    Miley Cyrus - Don`t wanna be torn[ romana ]
    Miley Cyrus - Dream
    Miley Cyrus - Dream(romana)
    Miley Cyrus - Driveway
    Miley Cyrus - Driveway (romana)
    Miley Cyrus - East northumberland high
    Miley Cyrus - Every part of me
    Miley Cyrus - Every part of me (romana)
    Miley Cyrus - Every rose has its thorn
    Miley Cyrus - Everything i want
    Miley Cyrus - Fairytale
    Miley Cyrus - Fall apart
    Miley Cyrus - Fifteen feat. taylor swift
    Miley Cyrus - Fly on the wall
    Miley Cyrus - Fly on the wall (romana)
    Miley Cyrus - Fly on the wall 2 (feat Deea)
    Miley Cyrus - Fly on the wall(super,super corect)
    Miley Cyrus - Fly on the wall(usper corect)
    Miley Cyrus - Fly on the wall-corect
    Miley Cyrus - Fly on the wall-romana
    Miley Cyrus - Fly on the wall.
    Miley Cyrus - Fly on the wall1
    Miley Cyrus - Fooor wals
    Miley Cyrus - Forgivness and love
    Miley Cyrus - Full circle
    Miley Cyrus - Full circle(in romana)
    Miley Cyrus - G.n.o(girls night out)
    Miley Cyrus - G.n.o(romana)
    Miley Cyrus - G.n.o. (girl's night out)
    Miley Cyrus - Girls just wanna have fun
    Miley Cyrus - Girls just wanna have fun(100% corect by mary_y_kaya)
    Miley Cyrus - Gonna get this/this boy that girl (feat Iyaz)
    Miley Cyrus - Good and broken
    Miley Cyrus - Good bye twitter
    Miley Cyrus - Goodbye
    Miley Cyrus - Goodbye(romana)
    Miley Cyrus - Hannah montana(ordinary girl)
    Miley Cyrus - He could be the one
    Miley Cyrus - He could be the one(romana)
    Miley Cyrus - He could the one:x
    Miley Cyrus - Hoe down,throw down (romana)
    Miley Cyrus - Hoedown throwdown
    Miley Cyrus - Hoedown throwdown (corect)
    Miley Cyrus - Hovering
    Miley Cyrus - Howedown throw down
    Miley Cyrus - I can't be tamed
    Miley Cyrus - I can't be tamed[corect]
    Miley Cyrus - I cannot wait to see you again
    Miley Cyrus - I hope you find it
    Miley Cyrus - I hope you find it (romana)
    Miley Cyrus - I learned from you
    Miley Cyrus - I miss you
    Miley Cyrus - I miss you(romana)
    Miley Cyrus - I thought i lost you (feat John Travolta))
    Miley Cyrus - I thought i lost you (ft. john travolta) lyrics
    Miley Cyrus - I thought i lost you (romana)
    Miley Cyrus - I thought i lost you (romana)-complet
    Miley Cyrus - I wanna know you (feat David Archuleta)
    Miley Cyrus - I wanna know you(romana) (feat David Archuleta)
    Miley Cyrus - I'll always remember you
    Miley Cyrus - I'm just a girl(sunt doar o fata)
    Miley Cyrus - Ice cream freeze
    Miley Cyrus - Ice cream freeze(corect)
    Miley Cyrus - Icecream freeze
    Miley Cyrus - If we were a movie
    Miley Cyrus - If we wre a movie (romana)
    Miley Cyrus - It's all right here(este totul aici)
    Miley Cyrus - It's the climb.
    Miley Cyrus - Iti vei gasi mereu drumul catre casa
    Miley Cyrus - I`m just a girl (romana)
    Miley Cyrus - Kicking and screaming (feat Time Of Our Lives Ep)
    Miley Cyrus - Let's chill(sa ne relaxam)
    Miley Cyrus - Let's dance
    Miley Cyrus - Let's get crazy
    Miley Cyrus - Let's get crazy(romana)
    Miley Cyrus - Lets dance(romana)
    Miley Cyrus - Lets do this(sa facem asta)
    Miley Cyrus - Liberty walk
    Miley Cyrus - Life's what you make it
    Miley Cyrus - Make some noise
    Miley Cyrus - Make some noise-romana
    Miley Cyrus - Miley cyrus - can't be tamed(romana)
    Miley Cyrus - Miley cyrus - see you again
    Miley Cyrus - Miley cyrus -bottom of the ocean (feat Bottom Of The Ocean)
    Miley Cyrus - Miley cyrus -i miss you (feat I Miss You)
    Miley Cyrus - Miley cyrus 7things
    Miley Cyrus - Miley cyrus as i am
    Miley Cyrus - Miley cyrus as i am*
    Miley Cyrus - Miley cyrus breackout
    Miley Cyrus - Miley cyrus feat timbaland - we belong to the music ( new ) (feat E Misto)
    Miley Cyrus - Miley cyrus fly on the wall
    Miley Cyrus - Miley cyrus good and beoken
    Miley Cyrus - Miley cyrus who said?
    Miley Cyrus - Miley cyrus-can't be tamed
    Miley Cyrus - Mixed up (amesteca-le)
    Miley Cyrus - Mixed up (romana)
    Miley Cyrus - My heart beats for love
    Miley Cyrus - My heart beats for love(corect!)
    Miley Cyrus - Need a little love
    Miley Cyrus - Nobody's perfect
    Miley Cyrus - Obsessed (feat Time Of Our Lives Ep)
    Miley Cyrus - Obsessed(corect)
    Miley Cyrus - Obssesed
    Miley Cyrus - Old blue jeans
    Miley Cyrus - One in a milion(romana)
    Miley Cyrus - One in a million
    Miley Cyrus - Ordinary girl
    Miley Cyrus - Ordinary girl (rescris)
    Miley Cyrus - Ordinary girl (romana)
    Miley Cyrus - Party in romania
    Miley Cyrus - Party in the u.s.a (romana)
    Miley Cyrus - Party in the U.S.A.
    Miley Cyrus - Party in the u.s.a.
    Miley Cyrus - Party in the u.s.a.-corect
    Miley Cyrus - Party in the usa
    Miley Cyrus - Party in u.s.a.
    Miley Cyrus - Permanent december
    Miley Cyrus - Que sera
    Miley Cyrus - Ready, set, don't go (feat Billy Ray Cyrus)
    Miley Cyrus - Ready, set, don't go (romana) (feat Billy Ray Cyrus)
    Miley Cyrus - Ready,set don't go (romana)
    Miley Cyrus - Ready,set,don't go
    Miley Cyrus - Right here
    Miley Cyrus - Robot
    Miley Cyrus - Robot(romana)
    Miley Cyrus - Rock star(romana)
    Miley Cyrus - Rocking aroun christmas tree
    Miley Cyrus - Scars
    Miley Cyrus - See you again
    Miley Cyrus - See you again (complet si corect)
    Miley Cyrus - See you again (corect)
    Miley Cyrus - See you again (romana)
    Miley Cyrus - See you again(corect si redactat)
    Miley Cyrus - See you again.
    Miley Cyrus - Send it on miley cyrus (feat.jonas brothers , demi lovato and selena gomez)
    Miley Cyrus - Send it on(romana)
    Miley Cyrus - She'll never you
    Miley Cyrus - Simple song
    Miley Cyrus - Simple song
    Miley Cyrus - Simple song(romana)
    Miley Cyrus - Spotlight
    Miley Cyrus - Star all over
    Miley Cyrus - Start all over
    Miley Cyrus - Stay
    Miley Cyrus - Stay (romana)
    Miley Cyrus - Super girl (feat By Deea)
    Miley Cyrus - Super girl(super fata
    Miley Cyrus - Supergirl
    Miley Cyrus - Take me along
    Miley Cyrus - Talk is cheap
    Miley Cyrus - The best of both worlds(by stef)
    Miley Cyrus - The bone dance
    Miley Cyrus - The clim
    Miley Cyrus - The Climb
    Miley Cyrus - The climb (corect)
    Miley Cyrus - The climb (romana - urcusul)
    Miley Cyrus - The climb (romana)
    Miley Cyrus - The climb...
    Miley Cyrus - The driveaway (feat Feat. Noah Cyrus)
    Miley Cyrus - The driveway
    Miley Cyrus - The good life
    Miley Cyrus - The hoedown (throwdown)
    Miley Cyrus - The other side of me
    Miley Cyrus - The time of our lives
    Miley Cyrus - These four walls
    Miley Cyrus - These four walls(romana)
    Miley Cyrus - This boy, that girl
    Miley Cyrus - This is the life
    Miley Cyrus - True friend
    Miley Cyrus - True friend (romana)
    Miley Cyrus - Two more lonely people
    Miley Cyrus - Wake up america
    Miley Cyrus - Wake up america![corect]
    Miley Cyrus - We got the party (with us) (feat Jonas Brothers)
    Miley Cyrus - We got the party with us(100% corect)
    Miley Cyrus - What's not to like
    Miley Cyrus - When i look at you (feat Time Of Our Lives Ep)
    Miley Cyrus - When I look at you
    Miley Cyrus - When i look at you 'corect'
    Miley Cyrus - When i look at you (romana)
    Miley Cyrus - When i look at you! (feat By_drakk_dhe_kkopkil=)))))
    Miley Cyrus - When i look at you(corect)
    Miley Cyrus - When i look at you/ când te privesc
    Miley Cyrus - Who owns my heart
    Miley Cyrus - Who owns my heart (romana)
    Miley Cyrus - Who owns my heart (romana-corect)
    Miley Cyrus - Who owns my heart(corect)
    Miley Cyrus - Who said
    Miley Cyrus - You and me together
    Miley Cyrus - You'll always find your way back home
    Miley Cyrus - You'll always find your way back home (romana)'

Selena Gomez - A year without rain
    Selena Gomez - A year without rain (romana)
    Selena Gomez - A year without rain(romana) (feat The Scene)
    Selena Gomez - A year without rain(spanish version)
    Selena Gomez - Bang a drum
    Selena Gomez - Cruella de vil
    Selena Gomez - Disappear
    Selena Gomez - Do you feel it ?
    Selena Gomez - Falling down
    Selena Gomez - Falling down-romana
    Selena Gomez - Fly to your heart
    Selena Gomez - Fly to your heart(romana)
    Selena Gomez - Funky junky hat
    Selena Gomez - Ghost of you
    Selena Gomez - Ghost of you(romana)
    Selena Gomez - I don't miss you at all
    Selena Gomez - I got you
    Selena Gomez - I won't apologize (feat & The Scene)
    Selena Gomez - If cupid had a heart
    Selena Gomez - If cupid had a heart (full version)
    Selena Gomez - If cupid had a heart(romana) (feat -)
    Selena Gomez - Intuition
    Selena Gomez - Kiss & tell
    Selena Gomez - Live like there's no tomorrow
    Selena Gomez - Magic
    Selena Gomez - Magic(corect)
    Selena Gomez - Magical
    Selena Gomez - Make it happen (feat Dacid Henrie)
    Selena Gomez - More (feat Selena Gomez - More)
    Selena Gomez - Naturally
    Selena Gomez - Naturally(romana)
    Selena Gomez - Naturally(spaniola)
    Selena Gomez - New classic (feat Drew Seely)
    Selena Gomez - New classic (feat Drew Seeley)
    Selena Gomez - New classic. (feat Drew Seeley)
    Selena Gomez - Nimic nu e ce pare a fii!
    Selena Gomez - O palarie(magicieni din weverly place)
    Selena Gomez - Off the chain
    Selena Gomez - One and the same
    Selena Gomez - Rock god
    Selena Gomez - Round & round
    Selena Gomez - Round and round (feat The Scene)
    Selena Gomez - Round and round (romana)
    Selena Gomez - Round and round(corect) (feat & The Scene)
    Selena Gomez - Round&round
    Selena Gomez - Selena gomez & demi lovato-one and the same
    Selena Gomez - Selena gomez - naturally
    Selena Gomez - Selena gomez feat. the scene - falling down (feat The Scene)
    Selena Gomez - Selena gomez-headfirst new song!
    Selena Gomez - Selena gomez-i promise you (feat -)
    Selena Gomez - Send it on (romana)
    Selena Gomez - Send it on selena gomez(feat.jonas brothers , miley cyrus and demi lovato)
    Selena Gomez - Shake it up!
    Selena Gomez - Sick of you
    Selena Gomez - Spotlight
    Selena Gomez - Spune-mi ceva ce nu stiu (romana)
    Selena Gomez - Stop and erase
    Selena Gomez - Summer's not hot
    Selena Gomez - Tell me something i don't know
    Selena Gomez - Tell me something i dont know
    Selena Gomez - The way i loved you
    Selena Gomez - Un año sin lluvia
    Selena Gomez - When i loved you (feat Avril Lavigne)
    Selena Gomez - Wizards of waverly place theme song

Puya - *doamna si bagabontul* (feat Alex)
    Puya - Aaa (nu vezi nimic) (feat Cedry2k)
    Puya - Al 6-lea simt
    Puya - Al 6-lea simt (corect)
    Puya - Al 6lea simt
    Puya - American dream (feat Connecte-r)
    Puya - American dream by meedy (feat Connect-r)
    Puya - Americandream (feat Connect-r)
    Puya - Americandrim (feat Connect-r)
    Puya - Americandrim (corect) (feat Connect-r)
    Puya - Americandrim [ by claudiaaa` ;x !]
    Puya - As vrea sa fie totul drept (feat Carbon)
    Puya - Blah blah feat. yolo si sisu (feat yolo si sisu)
    Puya - Blah blah [corect ;)]
    Puya - Borfasi 2005 (feat Bani Gheata & Moni-ca)
    Puya - Cand iti merge bine
    Puya - Cand iti merge bine
    Puya - Ce bine e sa fii peste (feat Sisu&cabron)
    Puya - Ceva firesc
    Puya - Change
    Puya - Change (new) (feat Kamelia & George Hora)
    Puya - Change 2009 (feat Feat. George Hora)
    Puya - Change(completa) (feat Feat. Kamelia And George Hora)
    Puya - Change(romana si engleza) (feat Kamelia&george Hora)
    Puya - Compromis in plus
    Puya - Doamna & bagabontul (feat Alex)
    Puya - Doamna si bagabontul
    Puya - Doamna si vagabontul (feat Alex)
    Puya - Doamna si vagabontul [corect ;)] (feat Alex)
    Puya - Doamna si vagabontul [e corect ;;)]
    Puya - Domnisoara din timisoara (feat George Horea)
    Puya - E hip hop
    Puya - E hip hop(:>)
    Puya - E hip-hop
    Puya - E hip-hop (corect!)
    Puya - E hip-hop lyrics
    Puya - E hip-hop" (feat Www.fifapro.ro)
    Puya - Fete cu stil (feat Tatone Si Cabron)
    Puya - Fraieriii nu ma suporta (feat George Hora)
    Puya - Fratii mei (feat Verbal)
    Puya - Fresh
    Puya - Fresh (bun)
    Puya - Fresh - new 2010 (feat George Hora)
    Puya - Fresh corect
    Puya - Fresh [by anna]
    Puya - Fresh [corect]
    Puya - Fresh.;x
    Puya - Fresh[corect 100%]
    Puya - Hans
    Puya - Imbracat la 4 ace (feat Cabron Si Karie)
    Puya - Inapoi in cartier
    Puya - Inbracat la 4 ace
    Puya - Intro
    Puya - Intro (romanisme 2)
    Puya - Intro romanisme partea a 2a
    Puya - Liberare usoara
    Puya - Luni, marti, miercuri...
    Puya - Merita un Oscar (feat Cabron, Yoni)
    Puya - Merita un oscar!
    Puya - Moldavian girl (feat Cabron & Dj Wicked)
    Puya - Muzica de camera (feat Bibanu')
    Puya - N-am banii de la tata (feat Lemonia)
    Puya - Ne doare-n p***
    Puya - Ne doare-n p**a
    Puya - Nu te grabi
    Puya - O nu (feat Yoyo)
    Puya - O nu 2009 (feat Yolo)
    Puya - Ohh no
    Puya - Ohh nu
    Puya - Ohh, nu! (feat Yolo)
    Puya - Om bogat ,om sarac
    Puya - Om sarac, om bogat
    Puya - Pun stop... de maine (feat Cabron & George Hora)
    Puya - Pun stop...de maine
    Puya - Pustioaica
    Puya - Pustoaica (feat Feat. Lora)
    Puya - Pustoaica (feat Lora)
    Puya - Puya e pe scena
    Puya - Puya ft. alex-doamna si bagbabontul
    Puya - Relatii
    Puya - Sa-mi porti numele candva (feat Nico & Blat Jargon & Silvio)
    Puya - Sandu lungu
    Puya - Scoala vietii
    Puya - Secret, discret (versiunea corecta) (feat alex)
    Puya - Shot dupa shot (feat Moni-ca)
    Puya - Simplu (feat Alex)
    Puya - Simplu
    Puya - Simplu (corect) (feat Alex)
    Puya - Stii cine sunt
    Puya - Supa'girl (feat Feat Karie Si Yolo)
    Puya - Sus pe bar
    Puya - Sus pe bar
    Puya - Sus pe bar (dj grass rmx) (feat Alex)
    Puya - Sus pe bar (original)
    Puya - Sus pe bar remix romanisme2 (feat Alex)
    Puya - Teoeia furaciunii(tf) (feat Puya)
    Puya - Teoria furaciunii
    Puya - Ti-a placut si vrei... (feat Bogdan Dima)
    Puya - Tot in familie
    Puya - Totu'pentru bani (feat Cedry2k)
    Puya - Totul a fost si va fi asa (feat Bogdan Dima)
    Puya - Totul a fost si va si asa
    Puya - Totul pentru bani (feat Cedry2k)
    Puya - Ultimul cuvant
    Puya - Un compromis in plus (feat Cabron)
    Puya - Undeva in Balcani
    Puya - Undeva in balcani (Auf dem Balkan)
    Puya - Undeva in balcani (corrected)
    Puya - Undeva in balcani (deutsch)
    Puya - Undeva in balcani (en algun lugar en los balcanes-tradus in spaniola)
    Puya - Undeva in balcani (irgendwo im balkan) (feat George Hora)
    Puya - Undeva in Balcani (Somewhere in Balkans)
    Puya - Undeva in balcani (tradus in engleza)
    Puya - Undeva in balcani versuri
    Puya - Undeva in balcani(някъде на Балканите)bulgarian version
    Puya - Undeva in balcani(quelque part dans les balkans)francais version
    Puya - Undeva-n balcani
    Puya - Undeva-n balcani(corect-sper)
    Puya - Undeva-n balcani[complet corect:x] (feat George Hora)
    Puya - Undeva-n balkani
    Puya - Undeva-n timisoara
    Puya - V.i.p (feat Kamelia)
    Puya - V.I.P.
    Puya - Viata bate filmu (feat Carbon & Nico)
    Puya - Viata bate filmul (feat Feat Nico)
    Puya - Viata buna
    Puya - Viata noua (feat Laura & Keo)
    Puya - Viata noua cu laura si keo
    Puya - Viaţă nouă (feat Keo & Laura)
    Puya - Vip (feat Kamelia)
    Puya - Vip... enjoy it!by dj rar (feat Kamelia)
    Puya - Vreau sa te sun (feat Fely)
    Puya - Vreau sa te sun ... ! (feat Fely & George Hora)
    Puya - Yeu yeu yeu (feat Cedry2k)

Demi Lovato - » this is me « (feat Joe (jonas))
    Demi Lovato - 1,2,3 goodbye
    Demi Lovato - 2 worlds
    Demi Lovato - Albinele
    Demi Lovato - Asta sunt eu (feat Cantareata)
    Demi Lovato - Back around
    Demi Lovato - Back around (romana)
    Demi Lovato - Believe in me
    Demi Lovato - Believe in mine (romana)
    Demi Lovato - Brand new day
    Demi Lovato - Camp rock (feat Party)
    Demi Lovato - Can't back down
    Demi Lovato - Catch me
    Demi Lovato - Catch me
    Demi Lovato - Catch me (corect)
    Demi Lovato - Catch me (here we go again 2009)
    Demi Lovato - Catch me (romana)
    Demi Lovato - Catch me(correct,english)
    Demi Lovato - Dem1 lovato - don't forget
    Demi Lovato - Don't forget
    Demi Lovato - Don't forget (romana)
    Demi Lovato - Don't forget(corect)
    Demi Lovato - Don't forget(romana)
    Demi Lovato - Every time you lie
    Demi Lovato - Falling over me
    Demi Lovato - For the love of a daughter
    Demi Lovato - Get back
    Demi Lovato - Get back(corect)
    Demi Lovato - Get back(romana)
    Demi Lovato - Gift of a friend
    Demi Lovato - Gift of a friend ( cadou de la un prieten)
    Demi Lovato - Gift of a friend!
    Demi Lovato - Gift of a friend(corect)
    Demi Lovato - Gonna get caught
    Demi Lovato - Gonna get caught(corect)
    Demi Lovato - Got dynamite
    Demi Lovato - Got dynamite (romana)
    Demi Lovato - Here we go again
    Demi Lovato - Here we go again (romana)
    Demi Lovato - Here we go again(corect)
    Demi Lovato - Here we go again(romana)
    Demi Lovato - Hey baby, listen here
    Demi Lovato - It's not too late
    Demi Lovato - It's not too late [romana]
    Demi Lovato - It's on (feat Jonas Brothers)
    Demi Lovato - La la land
    Demi Lovato - La la land (corect)
    Demi Lovato - La la land(romana)
    Demi Lovato - Lo qou soy
    Demi Lovato - Lo que soy (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - Lo que soy
    Demi Lovato - Make a wave (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - Me,myself and time
    Demi Lovato - Middle
    Demi Lovato - On the line (romana)
    Demi Lovato - One and the same (feat Selena Gomez)
    Demi Lovato - One and the same (romana) (feat Selena Gomez)
    Demi Lovato - Our time is here
    Demi Lovato - Our time is here (romana)
    Demi Lovato - Party
    Demi Lovato - Quiet
    Demi Lovato - Remember december
    Demi Lovato - Remember december (romana)
    Demi Lovato - Remember december(corect)
    Demi Lovato - Send it on (romana)
    Demi Lovato - Send it on demi lovato (feat.jonas brothers , miley cyrus and selena gomez)
    Demi Lovato - Shadow(by stef)
    Demi Lovato - Shut up and love me
    Demi Lovato - So far so great. {sunny with a chance intro}
    Demi Lovato - Solo
    Demi Lovato - Solo (romana)
    Demi Lovato - Solo(corect)
    Demi Lovato - Solo(corect)(corect)
    Demi Lovato - Stop the world
    Demi Lovato - Stop the world (romana)
    Demi Lovato - Stronger
    Demi Lovato - That's how you know
    Demi Lovato - The middle
    Demi Lovato - The middle (romana)
    Demi Lovato - This is me (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is me
    Demi Lovato - This is me (corect!) (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is me (francais)
    Demi Lovato - This is me (german) (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is me (varianta corecta)
    Demi Lovato - This is me cea mai corecta in romana
    Demi Lovato - This is me [ corecta] ] (feat Jonas Joe)
    Demi Lovato - This is me [spaniola] (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is me(demi lovato &joe jonas (feat -)
    Demi Lovato - This is me(gotta find you (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is me(super mel) (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is me-correct from ;)
    Demi Lovato - This is me[ esta soy eu]
    Demi Lovato - This is real this is me (romana exclusivitate) (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - This is real,this is me
    Demi Lovato - Timpul nostru este aici
    Demi Lovato - Trainwreck
    Demi Lovato - Trainwreck(corect)
    Demi Lovato - Two different worlds collide [corect]
    Demi Lovato - Two worlds collide
    Demi Lovato - Two worlds collide(corect)
    Demi Lovato - Two worlds collide(romana)
    Demi Lovato - U got nothin' on me
    Demi Lovato - Until you're mine
    Demi Lovato - Until you're mine(corect)
    Demi Lovato - We can't back down
    Demi Lovato - We rock (feat Feat Camp Rock Cast)
    Demi Lovato - What to do
    Demi Lovato - What to do (romana)
    Demi Lovato - What we came here for (romana) (feat Jonas Brothers)
    Demi Lovato - Who will i be?
    Demi Lovato - Work of art
    Demi Lovato - Work of art romana
    Demi Lovato - World of chances
    Demi Lovato - World of chances(romana)
    Demi Lovato - Wouldn't change a thing (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - Wouldn't change a thing (romana) (feat Joe Jonas)
    Demi Lovato - You're my favorite song (feat Joe Jonas)

Justin Bieber - ''love me''
    Justin Bieber - Baby (feat Ludacris)
    Justin Bieber - Baby (romana) (feat Ludacris)
    Justin Bieber - Baby(romana) (feat Ludachris)
    Justin Bieber - Baby-romana:>
    Justin Bieber - Bigger
    Justin Bieber - Common denominator
    Justin Bieber - Common denominator!
    Justin Bieber - Common denominator(romana)
    Justin Bieber - Down to earht
    Justin Bieber - Down to earth
    Justin Bieber - Down to world(romana)
    Justin Bieber - Eenie meenie (feat Sean Kingston)
    Justin Bieber - Eenie meenie(corect) (feat Ft. Sean Kingston)
    Justin Bieber - Eenie meenie(romana) (feat Sean Kingston)
    Justin Bieber - Eenie minnie (feat Sean Kingston)
    Justin Bieber - Favorite girl
    Justin Bieber - Favorite girl [ piano version ]
    Justin Bieber - Favorite girl(original version)
    Justin Bieber - Favorite girl(piano version)
    Justin Bieber - Favorite girls(romana)
    Justin Bieber - Favourite girl (corect)
    Justin Bieber - First dance (corect)
    Justin Bieber - First dance (featuring usher)
    Justin Bieber - First dance(romana)corect
    Justin Bieber - I'll never let you go
    Justin Bieber - I'll never let you go ( corect si complet )
    Justin Bieber - Innei minnei
    Justin Bieber - Judtin bieber-love me :-)
    Justin Bieber - Justin bieber - love me
    Justin Bieber - Justin bieber - pick me (feat The Real Crystal Crew)
    Justin Bieber - Justin bieber - rich girl (feat Soulja Boy)
    Justin Bieber - Justin bieber - that should be me
    Justin Bieber - Justin bieber -pray (romana) (feat ...)
    Justin Bieber - Justin bieber speaking in tongues
    Justin Bieber - Justin bieber-love me (romana)
    Justin Bieber - Kiss & tell
    Justin Bieber - Kiss & tell [corect]
    Justin Bieber - Kiss and tell
    Justin Bieber - Love me
    Justin Bieber - Love me (by alexia)
    Justin Bieber - Love me(correct)
    Justin Bieber - Love me(romana)
    Justin Bieber - My favourite girl
    Justin Bieber - Never let you go
    Justin Bieber - Never let you go ( by.alyna)
    Justin Bieber - Never let you go ( romana-corect)
    Justin Bieber - Never let you go- romana
    Justin Bieber - Never say never
    Justin Bieber - Never say never (corect!) (feat Jaden Smith)
    Justin Bieber - Never say never (niciodata nu spune niciodata)
    Justin Bieber - Never say never (romana) (feat Jaden Smith)
    Justin Bieber - Never say never by doody (feat Jaden Smith)
    Justin Bieber - Never say never [lb romana - corect] (feat Jaden Smith)
    Justin Bieber - Never say never... (feat Jaden Smith)
    Justin Bieber - Omaha mall
    Justin Bieber - Omaha mall ~just lyrics
    Justin Bieber - On time
    Justin Bieber - One less lonely girl
    Justin Bieber - One less lonely girl!
    Justin Bieber - One less lonely girl(corect)
    Justin Bieber - One less lonly girl (romana)
    Justin Bieber - One time
    Justin Bieber - One time ( o data )
    Justin Bieber - One time (romana) special :-*
    Justin Bieber - One time`
    Justin Bieber - Overboard (feat Jessica Jarrell)
    Justin Bieber - Pick me
    Justin Bieber - Pray
    Justin Bieber - Pray ( corect ) (feat ...)
    Justin Bieber - Pray (romana)
    Justin Bieber - Rich girl (feat Soulja Boy)
    Justin Bieber - Runaway love
    Justin Bieber - Second chance (corect)
    Justin Bieber - Set a place at your table
    Justin Bieber - Somebody to love
    Justin Bieber - Somebody to love (by yulia)
    Justin Bieber - Struck in a moment
    Justin Bieber - Stuck in the moment
    Justin Bieber - Stuck in the moment ( romana )
    Justin Bieber - Swagg so mean
    Justin Bieber - That should be me
    Justin Bieber - That should be me (corect;)
    Justin Bieber - That should be me (romana)
    Justin Bieber - That should be me(romana)
    Justin Bieber - U smile
    Justin Bieber - U smile (romana)
    Justin Bieber - Up
    Justin Bieber - Up (corecte)
    Justin Bieber - Up (romana)
    Justin Bieber - Where are you now
    Justin Bieber - Where are you now (complet)
    Justin Bieber - Where are you now [corect]
    Justin Bieber - Where are you now?
    Justin Bieber - Where are you now?(unde esti acum?)

Shakira - 1968
    Shakira - ?donde estan los ladrones
    Shakira - Addicted to you
    Shakira - Animal city
    Shakira - Antes de las seis (spanish version)
    Shakira - Antologia
    Shakira - Antology
    Shakira - Ask for more
    Shakira - Bamboo (feat Wyclef Jean)
    Shakira - Bamboo hips
    Shakira - Beautiful liar (feat Feat Beyonce)
    Shakira - Beautiful liar
    Shakira - Beautiful liar (english+spanish) (feat Beyonce)
    Shakira - Brujería
    Shakira - Cazador de amor
    Shakira - Ciega sordamuda
    Shakira - Controlas mi destino
    Shakira - Costume makes the clown
    Shakira - Cuentas conmigo
    Shakira - Dia especial
    Shakira - Did it again
    Shakira - Did it again (romana)
    Shakira - Did it again (versuri corecte)
    Shakira - Did it again(corecta)
    Shakira - Did it again(remix) (feat Kid Cudi)
    Shakira - Don't bother
    Shakira - Don't bother (romana)
    Shakira - Donde estan los ladrones?
    Shakira - Donde estas corazon
    Shakira - Dreams for plans
    Shakira - En tus pupilas
    Shakira - Eres
    Shakira - Escondite ingles
    Shakira - Esta noche voy contigo
    Shakira - Este amor es lo mas bello del mundo
    Shakira - Estoy aqui
    Shakira - Eterno amor
    Shakira - Eyes like yours
    Shakira - Eyes like yours (ojos asi)
    Shakira - Eyes like yours [ + arabi part ]
    Shakira - Fool
    Shakira - Gafas oscuras
    Shakira - Gipsy
    Shakira - Gipsy (romana)
    Shakira - Gitano (gypsy)
    Shakira - Give it up to me (feat Lil Wayn)
    Shakira - Gordita (feat Feat[cale 13])
    Shakira - Gypsy
    Shakira - Gypsy ( romana)
    Shakira - Hay amores
    Shakira - Hey you
    Shakira - Hips don't lie (feat Wyclef Jean)
    Shakira - Hips don't lie (feat Wyclef Jean)
    Shakira - Hips dont lie
    Shakira - Hips don´t lie (feat Wyclef Jean)
    Shakira - How do you do
    Shakira - Ilegall
    Shakira - Illegal (feat Santana)
    Shakira - Illegal (romana) (feat Carlos Santana)
    Shakira - Inevitable
    Shakira - La despedida
    Shakira - La despedida(despartirea)
    Shakira - La loba
    Shakira - La pared
    Shakira - La pared(original)
    Shakira - La tortura (feat Alejandro Sanz)
    Shakira - La tortura
    Shakira - La tortura (english translation)- the torture)
    Shakira - La tortura (romana) (feat Alejandro Sanz)
    Shakira - La tortura (shaketon remix)
    Shakira - Las caderas no mienten
    Shakira - Las de la intuici?n
    Shakira - Las de la intuicion
    Shakira - Las de la intuicion (corect)
    Shakira - Las de la intuicion (romana)
    Shakira - Lejos de tu amor
    Shakira - Lo hecho está hecho
    Shakira - Lo imprescindible
    Shakira - Lo que mas
    Shakira - Loca (feat Dizzee Rascal)
    Shakira - Loca (english version) (feat Feat Dizzee Rascal)
    Shakira - Loca (spanish version
    Shakira - Loca (spanish)
    Shakira - Magia
    Shakira - Men in this town
    Shakira - Mi amor (feat Deea Ariana)
    Shakira - Moscas en la casa
    Shakira - My mother (feat Alexandra Ioan)
    Shakira - Necesito de ti
    Shakira - No
    Shakira - No creo
    Shakira - Objection
    Shakira - Objection (tango)
    Shakira - Objection tango (romana)
    Shakira - Obtine un da (romana)
    Shakira - Octavo dia
    Shakira - Ojos asi
    Shakira - Ojos asi(spanish version)
    Shakira - Ojos asi.
    Shakira - Peligro
    Shakira - Pienso en ti
    Shakira - Pies descalzos (suenos blancos)
    Shakira - Poem
    Shakira - Poem to a horse
    Shakira - Poem to a horse (complet)
    Shakira - Pure intuition
    Shakira - Pure intuition (romana)
    Shakira - Que me quedes tu
    Shakira - Que vuelvas
    Shakira - Quiero
    Shakira - Quince a?os
    Shakira - Rabiosa (feat Pitbull)
    Shakira - Ready for the good times
    Shakira - Rules
    Shakira - Sale el sol
    Shakira - Se quiere se mata
    Shakira - Se quiere... se mata
    Shakira - Shakira-whenever,wherever
    Shakira - She wolf
    Shakira - She wolf (:p)
    Shakira - She wolf (corect)
    Shakira - Si te vas
    Shakira - Sobra de ti
    Shakira - Sombra de ti
    Shakira - Something
    Shakira - Sue?os
    Shakira - Suerte
    Shakira - Te avicio te anuncio
    Shakira - Te aviso, te anuncio
    Shakira - Te dejo madrid
    Shakira - Te dejo madrid ok
    Shakira - Te espero sentada
    Shakira - Te lo agradesco, pero no (italiana) (feat Alejandro Sanz)
    Shakira - Te lo agradezco pero no (feat Alejandro Sanz)
    Shakira - Te lo agradezco pero no (romana) (feat Alejandro Sanz)
    Shakira - Te lo agradezco,pero no (feat Alejandro Sanz)
    Shakira - Te necesito
    Shakira - The border (feat Wyclef Jean)
    Shakira - The day and the time (feat Feat Gustavo Cerati)
    Shakira - The one
    Shakira - The one(complet)
    Shakira - The wolf
    Shakira - Timor
    Shakira - Tu
    Shakira - Tu
    Shakira - Tu boca
    Shakira - Tu seras la historia de mi vida
    Shakira - Ultimo momento
    Shakira - Un poco de amor
    Shakira - Underneath your clothes
    Shakira - Underneath your clothes (full)
    Shakira - Underneath your clothes (romana)
    Shakira - U`re the one
    Shakira - Vuelve
    Shakira - Waka waka (corect-romana)
    Shakira - Waka waka (esto es africa)
    Shakira - Waka waka (romana)
    Shakira - Waka waka - this time from Africa
    Shakira - Waka waka(romana)
    Shakira - Waka waka(the time for africa) fifa world cup 2010
    Shakira - Waka waka(this time for africa)
    Shakira - Whenever , wherever
    Shakira - Whenever, wherever
    Shakira - Whenever, wherever (romana)
    Shakira - Your embrace

Madonna - 4 minutes (feat Justin Timberlake & Timbaland)
    Madonna - 4 minutes (feat Justin Timbarlake)
    Madonna - 4 minutes (romana) (feat Justin Timberlake)
    Madonna - 4 minutes(original) (feat Justin Timberlake And Timberland)
    Madonna - A cinema in buenos aires, 26 july 1952
    Madonna - A new argentina
    Madonna - Act of contrition
    Madonna - Ain't no big deal ('81 and '97 extended)
    Madonna - Ain't no big deal ('97 edit)
    Madonna - Amazing
    Madonna - American life
    Madonna - American life (american dream remix)
    Madonna - American life (headcleaner rock mix)
    Madonna - American pie
    Madonna - And the money kept rolling in (and out)
    Madonna - Angel
    Madonna - Another suitcase in another hall
    Madonna - Back in business
    Madonna - Bad girl
    Madonna - Be careful with my heart
    Madonna - Beat goes on (feat Kanye West)
    Madonna - Beautiful stranger
    Madonna - Bedtime stories
    Madonna - Bedtime story
    Madonna - Bedtime story(corect)
    Madonna - Bittersweet
    Madonna - Borderline
    Madonna - Buenos aires
    Madonna - Burning up
    Madonna - Bye bye baby
    Madonna - Can't stop
    Madonna - Candy perfume girl
    Madonna - Candy shop
    Madonna - Causing a commotion
    Madonna - Celebration
    Madonna - Celebration [ david guetta remix ] (feat Akon)
    Madonna - Celebration-romana
    Madonna - Charity concert / the art of the possible
    Madonna - Cherish
    Madonna - Crazy for you
    Madonna - Crimes of passion
    Madonna - Cry baby
    Madonna - Cyberraga
    Madonna - Dance 2night (feat Justin Timberlake)
    Madonna - Dance tonight
    Madonna - Dear jessie
    Madonna - Deeper and deeper
    Madonna - Devil wouldn't recognize you
    Madonna - Did you do it?
    Madonna - Die another day
    Madonna - Don't cry for me argentina
    Madonna - Don't cry for me argentina (miami spanglish mix)
    Madonna - Don't stop
    Madonna - Don't tell me
    Madonna - Don't tell me :x
    Madonna - Don't you know?
    Madonna - Dress you up
    Madonna - Drowned world / substitute for love
    Madonna - Easy ride
    Madonna - Erotic
    Madonna - Erotica
    Madonna - Erotik megamix
    Madonna - Eva and magaldi / eva beware of the city
    Madonna - Eva's final broadcast
    Madonna - Everybody
    Madonna - Everybody ('97 and '81)
    Madonna - Express yourself
    Madonna - Fever
    Madonna - Fighting spirits
    Madonna - Forbidden love
    Madonna - Forbidden love
    Madonna - Freedom
    Madonna - Frozen
    Madonna - Frozen (romana)
    Madonna - Frozen(spaniola)
    Madonna - Gambler
    Madonna - Get together
    Madonna - Get togheter
    Madonna - Get up
    Madonna - Give it 2 me
    Madonna - Give it 2 me (romana)
    Madonna - Give it 2 me.
    Madonna - Gone
    Madonna - Goodbye to innocence
    Madonna - Goodnight and thank you
    Madonna - Guilty by association
    Madonna - Hanky panky
    Madonna - Has to be
    Madonna - He's a man
    Madonna - He's a man
    Madonna - Heartbeat
    Madonna - Heartbeat...:x
    Madonna - Hello and goodbye
    Madonna - Hey you
    Madonna - High flying, adored
    Madonna - Holiday
    Madonna - Hollywood
    Madonna - How high
    Madonna - Human nature
    Madonna - Hung up
    Madonna - Hung up (album edit)
    Madonna - Hung up(spaniola)
    Madonna - Hung-up ( lb.romana )
    Madonna - I deserve it
    Madonna - I know it
    Madonna - I love new york!
    Madonna - I want you
    Madonna - I'd be surprisingly good for you
    Madonna - I'd rather be your lover
    Madonna - I'll remember
    Madonna - I'm going bananas
    Madonna - I'm so stupid
    Madonna - If you forget me
    Madonna - Impressive instant
    Madonna - In this life
    Madonna - Incredible
    Madonna - Incredible-hard candy
    Madonna - Inside of me
    Madonna - Intervention
    Madonna - Into the groove
    Madonna - Into the hollywood groove (the passengerz mix)
    Madonna - Jimmy jimmy
    Madonna - Jump
    Madonna - Just a dream
    Madonna - Justify love the best mix within
    Madonna - Justify my love
    Madonna - Justify my love (the beast within mix)
    Madonna - Keep it together
    Madonna - La isla bonita
    Madonna - Lament
    Madonna - Latin chant
    Madonna - Laugh to keep from crying
    Madonna - Let down your guard (rough mix edit)
    Madonna - Let it will be
    Madonna - Lies in your eyes
    Madonna - Like a prayer
    Madonna - Like a virgin
    Madonna - Like a virgin (como una virgen) -in spaniola
    Madonna - Like a virgin / hollywood medley (2003 mtv vma performance)
    Madonna - Like it or not
    Madonna - Little boy lost
    Madonna - Little star
    Madonna - Live to tell
    Madonna - Love don't live here anymore
    Madonna - Love makes the world go round
    Madonna - Love on the run
    Madonna - Love profusion
    Madonna - Love profusion (headcleaner rock mix)
    Madonna - Love song
    Madonna - Love tried to welcome me
    Madonna - Lucky star
    Madonna - Madonna
    Madonna - Material girl
    Madonna - Me against the music
    Madonna - Mer girl
    Madonna - Miles away
    Madonna - Miles away (romana)
    Madonna - Miles away -corect
    Madonna - Miles away [complet]
    Madonna - Miles away-hard candy
    Madonna - More
    Madonna - Mother & father
    Madonna - Mother and fathe
    Madonna - Mother and father
    Madonna - Music
    Madonna - Nobody knows me
    Madonna - Nobody knows me (mount sims old school mix)
    Madonna - Nobody's perfect
    Madonna - Nothing fails
    Madonna - Nothing fails (nevins mix)
    Madonna - Nothing really matters
    Madonna - Now i'm following you (part i)
    Madonna - Now i'm following you (part ii)
    Madonna - Oh father
    Madonna - Oh what a circus
    Madonna - On my own
    Madonna - On the balcony of the casa rosada 1
    Madonna - On the balcony of the casa rosada 2
    Madonna - On the ground
    Madonna - On this night of a thousand stars
    Madonna - One more chance
    Madonna - Open your heart
    Madonna - Over and over
    Madonna - Papa don't preach
    Madonna - Paradise
    Madonna - Paradise (not for me)
    Madonna - Partido feminista
    Madonna - Peron's latest flame
    Madonna - Physical attraction
    Madonna - Power of good-bye
    Madonna - Pretender
    Madonna - Promise to try
    Madonna - Push
    Madonna - Rain
    Madonna - Rainbow high
    Madonna - Rainbow tour
    Madonna - Ray of light
    Madonna - Requiem for evita
    Madonna - Rescue me
    Madonna - Revolver (feat Lil Wayne)
    Madonna - Revolver (romana) (feat Lil Wayne)
    Madonna - Revolver }corecte{ (feat Lil Wayne)
    Madonna - Ring my bell
    Madonna - Runaway lover
    Madonna - Sanctuary
    Madonna - Santa baby
    Madonna - Santa evita
    Madonna - Scheherazade
    Madonna - Secret
    Madonna - Secret garden
    Madonna - Shanti / ashtangi
    Madonna - She is a diamond
    Madonna - She’s not me and never will be
    Madonna - She's not me
    Madonna - Shine a light
    Madonna - Shoo-bee-doo
    Madonna - Sidewalk talk (extended dance mix)
    Madonna - Skin
    Madonna - Sky fits heaven
    Madonna - Something to remember
    Madonna - Sooner or later
    Madonna - Sorry
    Madonna - Spanish eyes
    Madonna - Spanish lesson
    Madonna - Spotlight
    Madonna - Stay
    Madonna - Stay ('81)
    Madonna - Super pop
    Madonna - Supernatural (original arms house mix)
    Madonna - Survival
    Madonna - Swim
    Madonna - Swim(corect)
    Madonna - Take a bow
    Madonna - The actress hasn't learned the lines (you'd like to hear)
    Madonna - The beast within mix(korect)
    Madonna - The beat goes on
    Madonna - The lady's got potential
    Madonna - The look of love
    Madonna - The power of good-bye
    Madonna - The power of good-bye (corect)
    Madonna - Thief of hearts
    Madonna - Think of me
    Madonna - This used to be my playground
    Madonna - Till death do us part
    Madonna - Time stood still
    Madonna - To have and not to hold
    Madonna - True blue
    Madonna - Veras (you'll see)
    Madonna - Vogue
    Madonna - Vogue (live)
    Madonna - Voices
    Madonna - Voices corect
    Madonna - Waiting
    Madonna - Waltz for eva and che
    Madonna - What can you lose
    Madonna - What it feels like for a girl
    Madonna - Where life begins
    Madonna - Where's the party
    Madonna - White heat
    Madonna - Who's that girl
    Madonna - Why's it so hard
    Madonna - Words
    Madonna - X-static process
    Madonna - You must love me
    Madonna - You’ll see
    Madonna - You'll see
    Madonna - Your honesty
    Madonna - Your little body's slowly breaking down

Ashley Tisdale - A dream is a wish your heart makes
    Ashley Tisdale - A moment like this
    Ashley Tisdale - Acting out
    Ashley Tisdale - Acting out(corect)
    Ashley Tisdale - Angels
    Ashley Tisdale - Angels(romana)
    Ashley Tisdale - Baby be mine
    Ashley Tisdale - Be good to me
    Ashley Tisdale - Be good to me (complet si corect)
    Ashley Tisdale - Be good to me.
    Ashley Tisdale - Blame it on the beat
    Ashley Tisdale - Body language (feat Feat Heidi Montag)
    Ashley Tisdale - Bop to the top (feat Lucas Grabeel)
    Ashley Tisdale - Busted
    Ashley Tisdale - Crank it up
    Ashley Tisdale - Crank it up(corect) (feat Sean Garrett)
    Ashley Tisdale - Delete you
    Ashley Tisdale - Delete you(corect)
    Ashley Tisdale - Don't touch
    Ashley Tisdale - Don't touch (the zoom song)
    Ashley Tisdale - Erase & rewind
    Ashley Tisdale - Fabulous
    Ashley Tisdale - Fabulous (romana)
    Ashley Tisdale - Gitchi-gitchi-goo (feat Feat Jonas Brothers)
    Ashley Tisdale - Goin crazy
    Ashley Tisdale - Good to me(romana)
    Ashley Tisdale - Guilty pleasure
    Ashley Tisdale - Hair
    Ashley Tisdale - Hair(corect)
    Ashley Tisdale - He said she said
    Ashley Tisdale - He said she said (complet si corect)
    Ashley Tisdale - He said she said (romana)
    Ashley Tisdale - Headstrog
    Ashley Tisdale - Headstrong
    Ashley Tisdale - Headstrong(corect)
    Ashley Tisdale - Headstrong(romana)
    Ashley Tisdale - Heaven is a place on earth
    Ashley Tisdale - Heaven it's a place on earth (romana)
    Ashley Tisdale - Hot
    Ashley Tisdale - Hot mess
    Ashley Tisdale - Hot mess(corect)
    Ashley Tisdale - How do you love someone
    Ashley Tisdale - How do you love someone(romana)
    Ashley Tisdale - How to love somene
    Ashley Tisdale - I cant take my eyes off of you (feat Ryan ,chad , Gabbriella ...)
    Ashley Tisdale - I wanna dance with somebody
    Ashley Tisdale - I will be me
    Ashley Tisdale - I'm back
    Ashley Tisdale - If my life was a movie
    Ashley Tisdale - If my life was a movie romana
    Ashley Tisdale - Intro
    Ashley Tisdale - It's alright t's ok
    Ashley Tisdale - It's alright, it's ok
    Ashley Tisdale - It's life (romana)
    Ashley Tisdale - It's life(corect)
    Ashley Tisdale - It's ok it's alright (romana)
    Ashley Tisdale - It's the way
    Ashley Tisdale - Kiss the girl
    Ashley Tisdale - Kiss the girl ( romana)
    Ashley Tisdale - Kiss the girls (feat Kiss)
    Ashley Tisdale - Last Christmas
    Ashley Tisdale - Love me for me
    Ashley Tisdale - Love me for me (romana)
    Ashley Tisdale - Masquerade
    Ashley Tisdale - Masquerade (corect)
    Ashley Tisdale - Me and you
    Ashley Tisdale - Me without you
    Ashley Tisdale - Mom's birthday song
    Ashley Tisdale - Mom's birthday song ( romana)
    Ashley Tisdale - Never gonna give you up
    Ashley Tisdale - Nobody's perfect
    Ashley Tisdale - Not like that
    Ashley Tisdale - Not like that (engleza)
    Ashley Tisdale - Not like that (romana)
    Ashley Tisdale - Over it
    Ashley Tisdale - Over it (corekt)
    Ashley Tisdale - Over it(corect)
    Ashley Tisdale - Overrated
    Ashley Tisdale - Positivity
    Ashley Tisdale - Positivity (full)
    Ashley Tisdale - Princess
    Ashley Tisdale - Shadows of the night
    Ashley Tisdale - Shoo-bop-bop
    Ashley Tisdale - Sick inside (feat Feat Vanessa)
    Ashley Tisdale - So much for you
    Ashley Tisdale - So much for you (corect)
    Ashley Tisdale - Some day my prince will come
    Ashley Tisdale - Someday my prince will come
    Ashley Tisdale - Still there for me (feat Zac,both)
    Ashley Tisdale - Suddenly
    Ashley Tisdale - Suddenly(romana)
    Ashley Tisdale - Suddnley
    Ashley Tisdale - Switch
    Ashley Tisdale - Switch(corect)
    Ashley Tisdale - Tell me lies
    Ashley Tisdale - Tell me something i don't know (feat Feat Vanessa)
    Ashley Tisdale - The boy
    Ashley Tisdale - Time after time
    Ashley Tisdale - Time's up
    Ashley Tisdale - To the beat of my
    Ashley Tisdale - Too many walls(romana)
    Ashley Tisdale - Too meny walls
    Ashley Tisdale - Unlove you
    Ashley Tisdale - We'll be together
    Ashley Tisdale - What i've been looking for
    Ashley Tisdale - What if
    Ashley Tisdale - What if ( guilty pleasure)
    Ashley Tisdale - What if (romana) (feat Corect)
    Ashley Tisdale - What if (versuri corecte)
    Ashley Tisdale - Whatcha waiting for
    Ashley Tisdale - Who i am
    Ashley Tisdale - Why did you
    Ashley Tisdale - You don't need to know me

Guess Who - 01.03.2006 (corect)
    Guess Who - 07.03.2006
    Guess Who - 07.03.2006 (complet)
    Guess Who - 07.03.2006 (piciu_m11 corect)
    Guess Who - 07.03.2006 (varianta corecta)
    Guess Who - A doua oara (feat Grasu Xxl)
    Guess Who - A doua oara (by wav3) (feat Grasu Xxl)
    Guess Who - A doua oara corect
    Guess Who - Anu 2000 (original kiss fm version)
    Guess Who - Anu' 2000
    Guess Who - Anu` 2000
    Guess Who - Anu` 2009 (original kiss fm version)
    Guess Who - Ca 2 flori
    Guess Who - Ca 2 flori (by flavia)
    Guess Who - Ca 2 flori (by piciu_m11)
    Guess Who - Ca 2 flori (by piciu_m11) corect!
    Guess Who - Ca 2 flori (corect)
    Guess Who - Ca 2 flori (flv)
    Guess Who - Ca 2 flori (versuri corecte)
    Guess Who - De urgenta
    Guess Who - De urgenta (corect)
    Guess Who - Eu , tu si restu' ( versuri postate de pisuletz )
    Guess Who - Eu , tu si restul lumii
    Guess Who - Eu, tu si restu lumii
    Guess Who - Eu, tu si restu' lumii
    Guess Who - Eu, tu si restul
    Guess Who - Eu,tu si restu lumii...
    Guess Who - Eugen
    Guess Who - Eugen (original version)
    Guess Who - Eugen :))
    Guess Who - Flori ilegale
    Guess Who - Fuck ce vreau !
    Guess Who - Fuck ce vreau!
    Guess Who - Gen
    Guess Who - Gen
    Guess Who - Gen (eugen) (feat Eugen)
    Guess Who - Gen(cu eugen)
    Guess Who - Gen(eu gen)
    Guess Who - Grafarii cu adevarat
    Guess Who - Guess who - gen (feat Eugen)
    Guess Who - Guess who - locul potrivit
    Guess Who - Guess who - manifest
    Guess Who - Guess who - special (rmx) (feat Grajdy 21)
    Guess Who - Guess who - special(rmx) (feat Lucia)
    Guess Who - In viata mea
    Guess Who - Introspectii (feat Carbon Cedry2k)
    Guess Who - Locul potrivit
    Guess Who - Locul potrivit (anul 2000)
    Guess Who - Locul potrivit (noi in anul 2000)
    Guess Who - Locul potrivit [ english version ]
    Guess Who - Locul potrivit(100% corect)
    Guess Who - Locul potrivit(anul 2000)
    Guess Who - Locul potrivit.[corect]
    Guess Who - Manifest
    Guess Who - Manifest !
    Guess Who - Manifest 2010
    Guess Who - Manifest corect
    Guess Who - Manifest versiune corecta
    Guess Who - Manifest [corect]
    Guess Who - Manifest=>cel mai corect !
    Guess Who - Master pozitiv 2 (feat Spike)
    Guess Who - Nici o grija
    Guess Who - Nicio grija
    Guess Who - Noi in anu' 2000
    Guess Who - Noi in anul 2000
    Guess Who - Noi in anul 2000 (2009)
    Guess Who - Noi in anul 2000(corect)
    Guess Who - Nu ne-am nascut in locul potrivit (feat Locul Potrivit)
    Guess Who - Nu ne.am nascut in locul potrivit
    Guess Who - Pi2de (feat Spike)
    Guess Who - Pizde (feat Spike)
    Guess Who - Special (feat Lucia)
    Guess Who - Sunete (feat Mitza)
    Guess Who - Tu (feat Spike)
    Guess Who - Tu [-corect-] (feat Spike)
    Guess Who - Tu. (feat Spike)
    Guess Who - Unu , altu
    Guess Who - Unu , altu(corect corect)
    Guess Who - Unu altu
    Guess Who - Unu altu (versuri corecte) (feat Unu Altu)
    Guess Who - Unu altu' (corect / complet)
    Guess Who - Unu doi (feat Griffo & Fdd)
    Guess Who - Unu doi (piciu) (feat Unu Doi)
    Guess Who - Viseaza (feat Camuflaj)
    Guess Who - Viseaza (alec) (feat Camuflaj)
    Guess Who - Viseaza (by piciu_m11) (feat Camuflaj)
    Guess Who - Viseaza (cryo) (feat Camuflaj)

Imi pare rau daca se repeta da leam luat de pe versuri.ro am scris cantaretul si apoi mia dat melodiile dar nu m-am uitat sa vad daca se repoeta . Scuze .:( ... Sper ca te ajuta  postat la 28 Ianuarie 2011 16:21
  • Geanynnaa_papushik( ) @yahoo.com
    unde am ous ( ) acolo scrii tu un numar de la 1-99 si scoti parantezele  postat la 28 Ianuarie 2011 15:53
  • Da dala am fara a fi membru... adica am un animalut un catelus alb  postat la 28 Ianuarie 2011 15:48
  • Poi israel exista pentru ca tatal celei mai bune prietene ale mele a fost acolo. Iar palestina este denumirea veche.  postat la 28 Ianuarie 2011 15:11
  • Top 5:
    1. Justus Intr`o zi
    2. Justus Te tin aproape
    3. Nane Definitia unui mixtape
    4. Nane Nu mai e la fel
    5. Nane Ca o stea
    :X  postat la 28 Ianuarie 2011 13:54
  • Da
     postat la 27 Ianuarie 2011 18:36
  • Selena gomez melodia see numeste shake it up :)
    http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CDYQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D9CujVa_0bvg&ei=QEk7TYfRGY_tsgbtkuTzBg&usg=AFQjCNHqqwjvQ6kCrE5Iq7to2Buc_R6a4w
    la inceput nu o sa sune ca ar fi melodia de pe disney dar daca o asculti pana la jumatate e aia :x
     postat la 22 Ianuarie 2011 23:18
  • Nick Jonas :x  postat la 22 Ianuarie 2011 23:12
  • Poate pentru ca persoana iubita de noi nu ne iubeste la fel cum il iubim noi :). Depinde  postat la 22 Ianuarie 2011 23:12
  • Pai sunt foarte multe siteuri. Uitel pe cel de pe care iau eu jocurile.
    http://www.gamehouse.com/

Sper sa iti placa si sa gasesti jocurile pe care le cauti.
    Distreaza-te!`:x

postat la 22 Ianuarie 2011 23:10
  • Poi unde stai... poti sa tio faci la un restaurant, pizzerie etc. Daca stai la eforie nord, eforie sud, constanta poti incerca un restaurant de pe faleza ca sunt deschise si daca stai in eforie sud cazinoul ( club the one ) :x A si app La multi ani!`:x  postat la 22 Ianuarie 2011 23:02
  • Urmeaza pasii :
    1) Intra pe pagina ta
    2)Unde scrie editare profil apasa click
    3)La Prenume trebuie sa scrii neaparat. La nume nu
    4) Dai Salvare profil.
    Atata! Sper ca te-am ajutat!`:)  postat la 13 Ianuarie 2011 23:32