Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2615606intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
23 Apr
SATI 306.262AFISARI
147.561VIZITE
125.601V. UNICI
Raspunsurile castigatoare ale utilizatorului Danyelusha
  • raspuns ales
    Buna!
    Serialul are 651 de episoade in total.
    Sper ca ti-am fost de ajutor! :)  postat la 14 Martie 2013 17:36
  • raspuns ales
    Buna!
    O sa se afle adevarul despre Archana, dar deocamdata nu acum. O sa se afle mai incolo, iar intr-un episod, Tej aude cand Sachin vorbea cu Savita despre faptul ca nu e bine ca au falsificat actele de divort. Apoi toata lumea o sa afle ca nu e vina Archanei ci e vina Savitei, iar atunci Manav o sa vrea sa steie cat mai departe de Savita si o sa se impace cu Archana. Logodna dintre Arjun si Ovi nu o sa aiba loc deoarece el o sa spuna ca nu o iubeste. Dupa aceea, Arjun incearca sa ii explice lui Purvi ca nu stia nimic despre logodna, dar ea nu il asculta si decida sa ascunda acest lucru de Archana pentru a nu-i crea suferinta. La un moment dat, cand se va afla despre dragostea celor doi, Archana va spune ca el nu o merita pe nici una dintre ficele ei si daca spune ca o iubeste pe Purvi va trebui sa dovedeasca acest lucru. Si ca sa dovedeasca el se decide sa renunte la numele tatalui sau si la tot ce are si o sa se faca mecanic auto. Dupa ce Archana vede toate acestea, isi da seama ca Arjun o iubeste pe Purvi si anunta logodna dintre cei doi. Iar la un moment dat, Ovi ii spune Archanei ca daca opreste logodna dintre Arjun si Purvi ea o va accepta ca mama, dar Archana refuza sa faca acest lucru. Ovi si Purvi se straduiesc sa opreasca nunta si nu reusesc, asa ca Ovi se imbraca n mireasa il locul lui Purvi si se casatoreste cu Arjun. El estefoarte nefericit cand afla ca s-a casatorit cu Ovi. Purvi face toate astea pentru ca familia sa o accepte din nou pe Archana.
    Sper ca ti-am fost de ajutor! :)  postat la 14 Martie 2013 12:07
  • raspuns ales
    Buna!
    Episodul incepe cu Arjun care era in fata usii lui Purvi dupa ce a asteptat raspunsul ei toata noaptea. Ea ramane socata si se duce si ii spune ca nu il iubeste si ca nu l-a privit decat ca pe seful ei. El ii spune ca ii da la dispozitie 24 de ore ca sa se gandeasca daca il iubeste sau nu deoarece el pleaca in Canada, pentru ca nu poate ramane in India daca stie ca nu il iubeste, ca sa nu sufere atunci cand o vede.
    Tej incearca sa o convinga pe Sulochana sa o lase sa conduca din nou, pana la urma este de acord, si intre timp Purvi este la piata si face cumparaturi. Peste tot unde merge si orce ar face se gandeste si il vede doar pe Arjun.
    Savita impreuna cu sotul ei si Ovi sunt la aeroport pentru a pleca in India, dar la verificarea pasaportului observa ca pasaportul ei este expirat, asa ca o lasa pe Ovi sa mearga singura in India. Dl DK a venit in vizita la Manav si ii spune ca crede ca Arjuns s-a indragostit de Ovi si ca se bucura ca ea ii va fi nora. Atunci aude si Archana si se supara pe Manav deoarece nu i-a spus ca fiica ei se casatoreste.
    Pe drumul spre casa, Purvi se opreste la un templu pentru a se ruga ca sa stie ce decizie ia in legatura cu Arjun, si acolo il vede si se ascunde dupa un copac. Asa se termina episodul.
    Sper ca ti-am fost de ajutor!;)  postat la 10 Martie 2013 21:32
  • raspuns ales
    Cred ca asa vei intelege cel mai bine:
    http://gospodini.blogspot.com/2007/11/shaorma.html
    http://gospodini.blogspot.com/2008/09/donner-kebap.html
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 20 Februarie 2012 20:04
  • raspuns ales
    Buna!
    Si eu am cautat mult niste site-uri bune de modificat poze.
    Uitele aici pe cele mai bune:
    -Pentru machiaj (un program cu care sa te machiezi, sa ascunzi imperfectiunile si altele) :http://www.taaz.com/ (dai click pe start your makeover) intotdeauna cand cauti programul tazz sa scrii si online, altfel nu in vei gasi.
    Pentru modificare luminii si multe altele: PhotoScape (pe acesta trebuie swa il downloaldezi) Acest program chiar este printre cele mai bune.
    -Pentru a creea colaje, pentru a scrie si altele: http://pizap.com/pizap-app.php?initialstate=collage&width=789&var1=

Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 18 Februarie 2012 23:18
  • raspuns ales
    Buna!
    Ti se vede toata pagina alba si ti se vad doar notificarile la acel mic glob? Asta am patit si eu dupa ce am avut virusi si mi-am sters si din greseala adoble flash player. Mi-ar reinstalat windowsul si totul a fost ca la inceput. Asa iti sugerez si tie sa faci:)
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 13 Februarie 2012 20:02
  • raspuns ales
    Buna!
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Chuck_Norris
    sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 3 Februarie 2012 17:22
  • raspuns ales
    Buna!
    Din pacate nu mai apar deloc. Chiar imi pare rau, imi placea mult de ei, dar imi pare bine ca povestea lor s-a terminat cu bine.
    Dac vrei iti mai spun cate ceva despre serial. Deci, Armaan o sa se intoarca inapoi in episodul 556. Naina si Yuvi nu raman impreuna, Yuvi o sa plece in America cu Suvarna si Armaan si Ridhima o sa ramana impreuna.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 30 Ianuarie 2012 0:15
  • raspuns ales
    Buna!
    Deci mai intai am sa iti spun care este legauta dintre Raj si Yuvi. Deci ei au fost la aceiasi facultate. Yuvi nu a avut un punctaj destul de mare pentru a intra la Sangevani (el voia sa se razbune pe dr. Shushank) Raj a avut un punctaj mai mare ca Yuvi si putea intra la Sangevani. Atunci au facut schimb de puncte. Iar in legatura cu morfina, este un fel de drog de care el a ramas dependent iar Naina il trateaza.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 28 Ianuarie 2012 1:30
  • raspuns ales
    Buna!
    Ceea ce spune MoMoScumpik, este legatura dintre Yuvi si fratele lui. Tu te referi la noul personaj Raj, nu?
    Legatura dintre ei este ca ei doi au fost colegi de facultate si Yuvi nu a avut punctajul (media) destul de mare pentru a intra la Sangevany, asa ca, pentru a se razbuna pe dr. Shushank (inainte sa afle ca Shushank nu e vinovat de paralizia fratelui sau) si a facut schimb cu Raj de puncte. Asa ca acum el s-a intors inapoi la Sangevany si il tot anunta pe Yuvi ca va spune la toata lumea ca media lui Yuvi, este de fapt media lui Raj.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 23 Ianuarie 2012 14:14
  • raspuns ales
    Buna!
    Da, Ridhima e infiata de Dr. Shushank. In urma cu mult timp, Padma (mama Ridhimei) era asistenta la spital. Ea era asistenta personala a lui Shushank deoarece era dintre cele mai bune. Intre ceii doi exista o relatie de prietenie (Shushank era casatorit atunci cu mama lui Angeli), si el ia prezentat Padmei un bun prieten de al lui cu gandul de a-i aduce impreuna. Dar se pare ca prietenul lui Shushank nu era un om bun, si si-a batut joc de Padma lasand-o insarcinata si a parasit-o. Dr Shushank s-a simtit vinovat, deoarece prin intermediul lui s-au cunoscut cei doi, asa ca el a adoptat-o pe Ridhima ca Padma sa nu ramana de rusine.
    Cand Ridhima avea cinci ani, sotia lui Shushank (mama lui Angeli) a murit. Asa ca Shushank a ramas sigur o buna perioada de timp, si apoi s-a casatorit cu Padma.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)
    Si sa stii ca pe net se gasesc episoadele care au fost mai de mult la televizor, asa ca te poti uita la cele din urma. :)  postat la 23 Ianuarie 2012 14:12
  • raspuns ales
    Buna!
    Ceea ce spune MoMoScumpik, este legatura dintre Yuvi si fratele lui. Tu te referi la noul personaj Raj, nu?
    Legatura dintre ei este ca ei doi au fost colegi de facultate si Yuvi nu a avut punctajul (media) destul de mare pentru a intra la Sangevany, asa ca, pentru a se razbuna pe dr. Shushank (inainte sa afle ca Shushank nu e vinovat de paralizia fratelui sau) si a facut schimb cu Raj de puncte. Asa ca acum el s-a intors inapoi la Sangevany si il tot anunta pe Yuvi ca va spune la toata lumea ca media lui Yuvi, este de fapt media lui Raj.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 23 Ianuarie 2012 14:04
  • raspuns ales
    Buna!
    Despre o adunare neomogena, formata din insi foarte diferiti:"s-au adunat la nimereala"(fiindca a tunat),
    este o expresie aflata in raport de antonimie cu una la fel de cunoscuta:"cine se aseamana se-aduna";
    Adica sunt la fel seamana.
    Sper ca ti-amn fost de ajutor;)  postat la 21 Ianuarie 2012 15:28
  • raspuns ales
    Buna!
    Nu, de ce sa fie grav :)), si eu am 14 ani si ma dau cu fond de ten. Bine, nu e bine nici sa dai in exces, adica prea mult si prea des pentru ca am inteles ca strica fata. Da eu ma dau doar atunci cand plec undeva. De exemplu, ininte sa plec la scoala, iar cand ma intorc, il sterg cu un servetel umed sau cu spirt. Apoi ma dau cu o crema care sa hidrateze si mie nu mi s-a intamplat nimic din cauza fondului de ten.
    Dar, totusi te sfatuiesc sa citesti asta :
    http://lectiadestil.ro/secrete-de-machiaj/totul-despre-fondul-de-ten/
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 21 Ianuarie 2012 0:01
  • raspuns ales
    Buna!
    Il pui ca de obicei, nu e alkceva decat pe celelalte pagini.
    Ca sa trimiti un link trebuie sa dai click dreapta pe pagina pe care umbi de la browser-ul tau. Mai simplu, daca te uiti in sus de tot, vezi ca scrie ceva de genul : "www.TPU./adolescenti/..." si daca dai click o asa apara in fata la ceea ce era scris ininte un "http://..." dai click dreapta si dai "copy" iar apoi, in locul unde vrei sa il trimiti dai tot click dreapta si dai "paste". Uite de exemplu asa cu ti-am trimis eu http://www.TPU.ro/adolescenti/cum-pun-un-link-pe-TPU-cand-vreau-sa-trimit-un-raspuns-sau-un-mesaj/
    Asa arata un link.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 20 Ianuarie 2012 23:51
  • raspuns ales
    Buna!
    Poi eu m-as descrie asa : Sunt o persoana vesela, amuzanta, care se supara greu si iarta pe orcine, nu tin dusmanie si nici suparare. Iar animalul meu...pai eu am doi papagali. Unul este galben, iar celalalt este albastru inchis cu alb si negru. Amandoi sunt foarte frumosi si veseli, dar fiecare are preferintele lui. Pe langa meii (mancarea lor), papagalul albastru vrea si mar, iar celalalt vrea morvov. Sunt vorbareti si vioi.
    Cam aceasta sunt eu si animalele mele. :)
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 20 Ianuarie 2012 16:10
  • raspuns ales
    Buna!
    Ca sa trimisti un link trebuie sa dai click dreapta pe pagina pe care umbi de la browser-ul tau. Mai simplu, daca te uiti in sus de tot, vezi ca scrie ceva de genul : "www.TPU./tehnologie..." si daca dai click o asa apara in fata la ceea ce era scris ininte un "http://..." dai click dreapta si dai "copy" iar apoi, in locul unde vrei sa il trimiti dai tot click dreapta si dai "paste". Uite de exemplu asa cu ti-am trimis eu http://www.TPU.ro/tehnologie/cum-se-poate-atasa-un-link-adica-sa-fac-o-trimitere-care-sunt-pasii-de-exemplu-aici-la-TPU-si-apropo-peste-tot-la-fel-se/
    Asa arata un link.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 17 Ianuarie 2012 17:24
  • raspuns ales
    Buna!
    Daca nu iei nota de trecere la examen nu inseamna ca trebuie sa repeti clasa. Ci o sa te duci la liceuri de un nivel mai scazut, liceu care nu necesita examenul de admitere. Aceste liceeuri ar fi cele de arte si meserii. Si eu sunt in clasa a8a si din cate mi-a zis profesoara mea de mate, daca se intampla sa ramana cineva corigent la mate sau la romana, nu are voie sa dea examenul de admitere.
    Succes si sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 15 Ianuarie 2012 15:33
  • raspuns ales
    Buna!
    Pentru evrei această sărbatoare comemorează revolta evreilor împotriva persecuției religioase a sirienilor elenizați, sun Antioh al IV-lea, în secolul al II-lea î.e.n.

Sarbatoarea ca atare se cheama Hanukka, ea dureaza 8 zile, in fiecare zi se aprinde o faclie pe instalatia asta. Ea e o comemorare a unei lupte duse de stră-strămoşii noştri cu 2000 şi ceva de ani in urma, când un grup de entuziaşti au tinut piept unei armate profesionale a imparatului Antioh, castigand lupta. Era una dintre primele lupte in omenire pentru libertate, dreptate, pentru atitudine normală".

Alexandru Pincevschi, preşedintele comunităţii evreilor, mi-a spus că evreii dintotdeauna s-au adaptat oriunde: "Probabil asta-i in sangele evreilor. Evreii unde trăiesc cunosc limba poporului unde trăiesc, la fel cum si in Moldova, respectă legile si regulile şi s-au integrat foarte bine şi în Moldova. Cu părere de rau, au fost si evenimente rele, aşa cum pogromul din 1902, se schimba puterea, ba putere rusă, putere română. Astazi trăim intr-un timp foarte frumos.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 15 Ianuarie 2012 15:26
  • raspuns ales
    Buna!
    Stiu la ce episod te referi. Jucau un joc in care trebuiau sa isi tina respiratia si sa repete intruna ceva de genul "Gabadhi" nu? Acela e episodul 329-330.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 13 Ianuarie 2012 20:19
  • raspuns ales
    Buna!
    Eu ma uit si m-am uitat si la sezonul trecut. Ei doi au ramas la fel de frumosi :x, dar din cate observ sau schimbat un pic locurile. Adica, ma refer ca inainte (sezonul trecut) Radhica nu voia sa recunoasca ca Dev e sotul ei pentru ca voia sa fie recunoscatoare familiei care a crescut-o, iar acum e invers pentru ca Dev nu vrea sa recunoasca desi o iubeste.
    Radhica este o fata foarte frumoasa, imi place si cum joaca, e perfecta pentru rolul asta. La fel e si Dev, e dragut si joaca bine. Doar ca ma enerveaza sora Radhicai ca se tot tine dupa el.
    Uite aici poti afla ce se va intampla in continuare :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Choti_Bahu_2
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 13 Ianuarie 2012 19:58
  • raspuns ales
    Buna!
    Cine nu se bucura de o petrecere in pijama? Nimic nu se compara cu comoditatea pe care o ofera pijamaua de bumbac sau flausata in timpul vizionarii unor filme horror sau la o sueta cu prietenele cele mai bune. Raspandite cel mai mult in randul fetelor, petrecerile in pijama sunt o modalitate foarte buna de a petrece timp de calitate cu prietenele vechi sau noi. Deci, in cazul in care pui la cale o petrecere in pijama, noi iti prezentam o lista cu niste idei si sfaturi despre invitatii, jocuri, teme si activitati.

Acest tip de petrecere este cel mai usor de pregatit, e ieftina si nu necesita o planificare indelungata. Inainte de a te apuca sa planifici, trebuie sa tii cont de anumite lucruri. Daca petrecerea ta include si ramanerea peste noapte a invitatelor tale, atunci ea trebuie sa inceapa putin mai tarziu, astfel incat sa nu va apuce cascatul la ora 22. Daca petrecerea nu include si somnul, invitatii pot pleca acasa in jurul orei de culcare, dar nu uita sa clarifici asta in invitatia pe care o faci.

Teme pentru o petrecere in pijama
    Alegerea de a organiza o petrecere tematica poate fi foarte amuzanta. Poti alege dintr-o gama larga de teme de la un decor Hawaiian la o tema favorita filme, Hannah Montana de exemplu, sau orice alt film iti place tie sau prietenelor tale. Dupa ce tema e aleasa, poti confectiona decoratiunile, alege activitatile si pregati retetele pentru gustari. Pregateste si muzica potrivita temei si cere-le invitatelor tale sa se imbrace conform cu decorul.

Invitatii pentru o petrecere in pijama
    Cea mai ieftina modalitate este sa faci chiar tu invitatiile pentru petrecere. Personifica-le pentru fiecare invitat si nu uita sa le asortezi cu tema aleasa. Poti sa le faci manual sau sa le desenezi pe calculator. Daca petrecerea nu are nici o tema, invitatiile pot fi in forma de perna, ursulet de plus, sac de dormit, sau pot include desene cu pijamale, camasi de noapte sau o lupta cu perini. Nu uita sa specifici toate datele petrecerii: adresa, ora, tema si mai ales daca include sau nu ramasul peste noapte.

Decoratiuni pentru petrecere
    Desi o petrecere in pijama nu are nevoie de decoratiuni elaborate ca alte petreceri, totusi ar fi dragut sa iti ornezi putin camera pentru eveniment, si cu atat mai mult cu cat ai ales o petrecere tematica. Poti folosi decupaje din reviste, postere, afise, jucarii, orice element e legat de tema pe care ai ales-o. Daca n-ai o tema, foloseste baloane, fanioane sau lumanari.

Activitati pentru o petrecere in pijama
    Exista o multime de jocuri care se pot juca la acest gen de petrecere si o serie de activitati care sa distreze pe toata lumea. Fie alegi jocurile pentru invitatele tale: dame, scrabble, yahtzee, remi, etc, fie impletiti bratari, modelati bijuterii sau faceti alte activitati de creatie. Daca aceste activitati nu iti par atragatoare, atunci sigur o sa-ti placa ideea vizionarii unui film. Pentru senzatii tari, alege un film de groaza, pentru a rade in hohote, alege o comedie sau pentru a visa la Fat-Frumos, o comedie romantica.

O alta activitate care le-ar putea face placere prietenelor tale, dar indicata doar daca ele raman la tine peste noapte, este o sesiune de makeover. Cere-le sa-si aduca produsele cosmetice, periile de par si ondulatoarele si pregatiti-va sa va rasfatati ca la salon. Pentru ca distractia sa fie completa, dupa ce transformarile sunt complete, o sesiune foto e tot ce mai ramane pentru ca aceasta petrecere sa fie o amintire frumoasa si amuzanta.

Evident, nici o intalnire intre prietene nu este lipsita de barfe si carcoteli, asa ca nici petrecerea in pijamale n-ar trebui sa faca exceptie. Adevar sau provocare e unul dintre cele mai populare jocuri la asemenea intalniri si confesiunile abunda odata ce intrebarile sunt puse.

Mancare pentru petrecerea in pijamale
    In ceea ce priveste mancarea, nu trebuie sa te agiti prea tare. Alege gustari usoare, neuleioase si dulciuri fara prea multa crema. Poti de asemenea sa comanzi pizaa sau poti implica pe toata lumea in pregatirea salatelor, in coacerea prajiturilor sau la facutul clatitelor. Apoi, chips-urile, covrigeii, fructele si popcornul sunt invitati obisnuiti ai acestor petreceri. Daca fetele raman peste noapte, o idee buna este sa va ganditi si la micul dejun

Deci, fie ca petrecerea in pijamale implica o tabara in curte si dormitul in saci de dormit, fie ca se desfasoara in camera ta, include aceste idei si totul va iesi ca la carte. Amintirile vor dura o viata intreaga si pozele vor sta marturie.

Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 12 Ianuarie 2012 20:53
  • raspuns ales
    Buna!
    De regula, atat timp cat esti mic poti sa spui la amandoi sarumana. Dar, in cazul unei fete, dupa ce depaseste 12 ani, ea nu mai trebuie sa zica unui barbat saru'mana, ci doar unei femei, la barbat poate sa ii spuna "Buna!" sau Buna ziua (in functie de timpul zilei). Iar un baiat are voie tot timpul sa zica sarumana, dar de regula, dupa ce un baiat creste, el da noroc (adica aceea strangere de maini) cu barbatii, iar femelor le saluta in continuare cu sarumana.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 10 Ianuarie 2012 15:56
  • raspuns ales
    De la varsta de 3 luni, un caine poate fi deja intercat, de atunci incepe el sa isi aleaga stapanul. De obicei, cainele iti analizeaza comportamentul si temperamentul. Cred ca el ia in calcul faptul ca esti linistit si in principal daca observa ca ii dai afectiune, daca il hranesti si daca te joci ci el. Sunt sigura ca un caine nu si-ar alege un stapan rau care sa il bata, sa il tina flamand si sa il chinuie. Si am inteles ca uhn caine, prima oara te miroase, se spune ca asa isi da seama ce fel de om esti.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 9 Ianuarie 2012 18:29
  • raspuns ales
    Buna!
    Cred ca ar trebui sa te duci la un medic ginecolog. Sa fie neregulata este norma, asta se intampla inainte sa ti se fixeze o data, dar sa intarzie 2 saptamani...:-? Unei colege de-ale mele i-a intarziat o data 6 luni. Si nu s-a dus la doctor...chiar si eu m-am mirat cand am auzit, si la fel ca tine nici ea nu si-a inceput viata sexuala si nici macar nu s-a speriat.
    Insa te sfatuiesc sa citesti asta :
    http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 9 Ianuarie 2012 0:02
  • raspuns ales
    Buna si bine ai venit printre noi!
    In primul rand, categoria nu trebia sa fie "Jocuri PC/online". TPU nu este un site de jocuri ci de informare, trebuia sa postezi intrebarea la "Totul despre TPU", nu ca m-ar deranja pe mine dar asa ai fi primit raspuns mai repede deoarece fiecare persoana care este sepcializata intr-o anumita categorie sta mai mult acolo :).
    Iar in legatura cu punctele, este posibil sa fie o greseala, vei avea multe surprize pe TPU, nu totul merge perfect deoarece in ultimul timp s-au inregistrat multi utilizatori si hardwer-ul merge tot mai greu. Toti avem unele probleme, cu notificarile cu postarea intrebarilor sau cu raspunsurile care nu sunt anuntate ca au fost postate. Problema ta va fi rezolvata pana maine, crede-ma asa patim toti.
    Si pentru mai multe informatii depre TPU, iti propun sa intri aici :
    http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 7 Ianuarie 2012 18:41
  • raspuns ales
    Buna!
    Si eu eram dependenta ininte de un site, si am reusit sa ma aptin printr-o promisiune, poate ti se pare prostesc, dar la mine a funtionat, mi-am promus mie insumi si la mama, pana si la Dumnezeu ca nu am sa mai intru pe acel site. Si de frica ca mi s-ar putea intampla ceva, de exemplu sa ma pedepseasca Dumnezeu pentru ca nu mi-am tinut promisiunea, nu am mai intrat pe acel site. Dar, inainte sa faci asta gandeste-te bine, nu vei mai intra nicio data pe el.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 7 Ianuarie 2012 18:04
  • raspuns ales
    Buna!
    Te referi la timeline. Poi ca sa iti faci profilul asa trebuie sa intri aici, ti se explica pas cu pas totul :
    http://www.gadgetreport.ro/internet/cum-sa-ti-activezi-chiar-aucm-timeline-ul-pe-facebook/
    Desi iti sugerez sa nu il activezi, faci cum vrei tu, dar este greu sa umbli cu timeline, e mai complicat.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 7 Ianuarie 2012 17:59
  • raspuns ales
    Buna!
    1. Opreste sangerarea. De obicei, la zgarieturile sau taieturile usoare, sangererarea se opreste de la sine. In cazul in care nu se intampla acest lucru, preseaza rana cu un bandaj sau prosop curat, timp de 20-30 de minute. In acest timp, nu indeparta bandajul pentru a observa daca sangerarea s-a oprit, acest gest ar putea sa afecteze procesul de vindecare si sa reporneasca sangerarea. Daca sangerarea nu se opreste, mergi imediat la spital.

2. Curata rana. Clateste bine zona afectata cu apa curata. Evita sa folosesti sapunul pentru ca acesta poate irita rana. Daca mai raman reziduuri, foloseste o penseta dezinfectata cu alcool pentru a le indeparta. In cazul in care nu pot fi indepartate, mergi la medic. Curatarea ranii reduce riscul aparitiei infectiilor sau tetanosului. Pentru curatarea zonei din jurul ranii, foloseste sapun si prosop.

3. Foloseste o crema antibiotica. Dupa ce ai curatat rana, aplica un strat subtire de crema antibiotica sau unguent precum Neosporin sau Polysporin. Aceste produse nu grabesc procesul de vindecare dar reduc riscul aparitiei infectiilor. Anumite ingrediente continute de unguente pot provoca eruptii usoare la unele persoane. Daca acest lucru se intampla, inceteaza folosirea acestora.

4. Acopera rana. Bandajele ajuta rana sa se pastreze curata si tine bacteriile la distanta. Dupa ce rana este indeajuns de vindecata incat sa nu se infecteze, expunerea la aer este indicata pentru a grabi vindecarea acesteia.

5. Schimba bandajele. Inlocuieste bandajele cel putin o data pe zi sau de fiecare data cand acestea se uda sau se murdaresc.

6. Atentie la orice semn de infectie. Mergi imediat la doctor daca rana nu se vindeca sau observi o scurgere, durere, inflamare, roseata sau caldura in zona afectata.

7. Vaccin antitetanos. Medicii recomanda efectuarea unui vaccin antitetanos o data la 10 ani. Daca rana este adanca sau murdara si daca ultimul vaccin antitetanos a fost facut in urma cu 5 ani, doctorul iti va recomanda un vaccin antitetanos. Indicat este sa-l faci la mai putin de 48 de ore dupa ranire.

Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 7 Ianuarie 2012 13:44
  • raspuns ales
    Buna!
    Da, este adevarat, dar iti sugerez sa nu il bei atunci cand pleci undeva, pentru ca ceaiul verde te face sa slabesti scotandu-te foarte mult la baie daca intelegice v reau sa spun. Adica vei avea multe scaune.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 6 Ianuarie 2012 22:41
  • raspuns ales
    Buna!
    Uite aici sunt o gramada de anunturi cu cei care ofer pisicute:
    http://www.publi24.ro/, dai click pe anunturi, apoi, in partea dreapta a paginii este unghenar portocali pe care scrie : "Filtrare" si ma jos un pic scrie "Categorii"; alegi "Animale" si te uiti un pic mai in jos si o sa vezi ca scrie "Judet" alegi judetul din care esti. O sa iti apara o alta pagina si acolo, tot in stanga paginii scrie "Localitati" de acolo alegi orasul din care esti si vei gasi o gramada de rezultatae.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 6 Ianuarie 2012 0:04
  • raspuns ales
    Buna!
    Stiu la ce te referi, se numeste "Comanda la mine". http://www.a1.ro/emisiuni-tv/comanda-la-mine-104353.html
    Si mie imi placea emisiunea aia :)
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 5 Ianuarie 2012 23:29
  • raspuns ales
    Buna!
    100 de grame de coliva are 276.8k callorii
    Grăsimi 16.6g - 27%
    Grăsimi saturate 0g - 0%
    Grăsimi polinesaturate 0g
    Grăsimi mononesaturate 0g
    Colesterol 0mg
    Sodiu 2.4mg -0%
    Carbohidraţi 29.4g - 12%
    Fibre 5.6g - 20%
    Zaharuri 7.4g - 15%
    Proteine 6.3g - 7%

Mai multe poti sa afli de aici :
    http://calorii.slabute.ro/calorii-coliva-reteta-traditionala.html

Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 5 Ianuarie 2012 23:24
  • raspuns ales
    Buna!
    Poti sa o scoti doar toamna, sapi la 40 de centimetri adancime in pamant, si aduni radacinile cu harlet sau cu mana, le aduni si le arunci sau le dai foc. Atentie, asta functioneza doar TOAMNA.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 5 Ianuarie 2012 19:09
  • raspuns ales
    Da, este adevarat, planul trebuie aprobat de primarie, este o comisiecare se numeste IGS pe langa primaria municipiului. Se alege intai priectul casei de la o firma de proiectari, iar in costul proictului se includ toate aprobariile, inclusiv apa, gaz, canal. Da toate acesteea se ocupa proiectantul sau firma de la care cumparati proiectul. Costa in jur de 1.500 de euro, depinde de proiect. In cazul in care vreti sa construiti in regie proprie (ca presoana fizica) atunci trebuie sa umblati chiar dvs. pentru arobari.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 5 Ianuarie 2012 18:54
  • raspuns ales
    Buna!
    Femela hamster trebuie separata de masculi atunci cand are pui. Mai mult, N-AI VOIE SA ATINGI PUII, intrucat, simtind miros strain, aceasta i-ar putea abandona sau chiar manca. Aceste lucruri se pot petrece si in cazul in care femela este stresata sau daca ii cureti cusca inainte ca puii sa implineasca 3 saptamani.

Fatarea

Puii se nasc la intervale mici de timp unul de altul si, in acest timp, mama va fi activa si se va plimba prin cusca pana iese puiul urmator. Nu te alarma daca puii sunt fatati prin toata cusca. Femela ii va aduna pe toti dupa ce a fatat si ultimul pui. Este posibil sa apara cateva pete de sange prin unele locuri, dar, de cele mai multe ori, femela isi va curata locul (trebuie sa astepti cel putin trei saptamani pana sa ii cureti cusca).
    Puii se nasc fara ochi, fara blana si sunt roz.

Cresterea puilor (cu ajutorul tau)

Femela va avea nevoie de multa mancare atunci cand isi creste puii. Necesarul sau alimentar va include proteine suplimentare, precum cele din oul fiert, soia, painea inmuiata in lapte cu continut redus de grasimi sau terciul de ovaz. Va aprecia legumele si semintele de floarea soarelui.

Daca vei pune mana pe un pui in primele doua saptamani, exista riscul ca mama sa-l respinga. Hamsterii se bazeaza complet pe miros pentru a se recunoaste intre ei. Un pui care miroase diferit poate fi vazut ca intrus. De asemenea, daca vei umbla la cuib, o vei stresa pe mama, care isi poate respinge puii sau chiar ii va manca.
    Cresterea si evolutia puilor de hamster

In doar 4-6 zile de la fatare, puii de hamster vor incepe sa capete culoarea specifica si, dupa 6-8 zile, vei observa fire mici de par crescute pe corpul lor. Pana la 10-12 zile, puii vor fi acoperiti de o blanita scurta si pleoapele vor incepe sa se dezvolte, precum si urechiusele. In acest moment, este posibil sa inceapa sa plece in inspectie prin cusca, dar nu te ingrijora: femela o sa-i aduca inapoi in cuib.

Cand hamsterul are 14-16 zile, nu mai este nicio problema daca pui mana pe el.

La 4 saptamani este momentul sa separi puii de mama si femelele de masculi. Tine hamsterii timp de vreo 2-3 saptamani in grupuri separate pe sexe, inainte sa ii vinzi sau sa-i dai.

La 6-7 saptamani, hamsterii sunt complet independenti.

Si uite aici niste site-uri de unde sa te informezi:
    http://www.animalutze.com/articole/reproducere-hamster.php
    http://www.animalutze.com/cautari/in-cate-zile-deschid-puii-de-hamster-ochii
    http://www.latifa.ro/animale-mici/hamsteri/reproducere/imperecherea-hamsterilor-pitici-monta-nasterea-si-dezvoltarea-puilor

Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 5 Ianuarie 2012 17:55
  • raspuns ales
    Sper sa reuseti sa treci peste asta. E greu ceea ce ai facut tu, sa renunti la cel care il placi. Dar ai facut bine ca ai ascultat de tatal tau, doar nu puteai sa ii incalci cuvantul, da poate ca el nu il cunostea pe prietenul tau, cine stie...
    Ce iti sugerez eu sa faci este sa ii spui unei bune prietene de a tale ce s-a intamplat si ea sa ii explice fostului prieten, poate atunci nu va mai fi suparat pe tine.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 5 Ianuarie 2012 17:34
  • raspuns ales
    FACEBOOK - Schimbare nume! Retineti faptul ca, puteti schimba numele de utilizator O SINGURA DATA (ai voie de maxim 4 ori sa schimbi numele->desii facebook spune ca o singura data poti sa-l schimbi). Puteti cere modificarea numelui de la sectiunea ''Contul meu'' a paginii dumneavoastra Setarile Contului->in dreptul numelui tau ai ->Editeaza->click pe Editeaza->schimba numele si apoi click pe Salveaza Modificarile. Facebook verifica fiecare cerere de schimbare a numelui pe care o faceti. Din cauza numarului mare de cereri pe care le primim, cererea dumneavoastra poate sa nu fie procesata imediat.
    Cum imi schimb numele in Facebook?
    Va rugam sa retineti faptul ca numele contului Facebook trebuie sa fie in concordanta cu urmatoarele standarde de autenticitate:
    • Trebuie listat numele si prenumele intreg. Initialele nu pot inlocui numele intreg. Poreclele pot fi listate daca reprezinta o variatie a numelui dumneavoastra, dar doar in formatul Prenume Porecla Nume de familie.
    • Numele dumneavoastra trubuie sa contina doar caractere specifice unei singure limbi.
    • Numele dumneavoastra nu poate contine titluri, simboluri, numere; nu se permite utilizarea incorecta a majusculelor sau a semnelor de punctuatie.
    Retineti, ca aceste conturi Facebook au ca scop uzul personal. Nu sunt permise conturi reprezentand grupuri, familii sau cupluri. Pentru a reprezenta o celebritate, o afacere sau un brand, va rugam sa creati o pagina Facebook. Paginile care au ca scop reprezentarea unei persone publice, a unui artist, brand sau organizatie pot fi create doar de un reprezentant al entitatii respective.
    Nu este permis sa va prezentati ca fiind altcineva. Pentru a incuraja utilizarea numelor reale pe Facebook, numarul de modificari ale numelui a fost LIMITAT. De asemenea, daca un reprezentant Facebook a schimbat numele pentru dumneavoastra, aceasta schimbare e considerata DEFINITIVA iar dumneavoastra nu veti mai putea modifica numele. Pentru a afisa un alt nume pe care vreti sa-l folositi, de exemplu numele dinainte de casatorie, va rugam sa accesati pagina Setare Cont. http://www.facebook.com/editaccount.php Daca vreti sa va scimbati numele din motive legitime, de exemplu schimbarea numelui in urma casatoriei, va rugam sa urmati instructiunile aici. http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=name_change_v2
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 4 Ianuarie 2012 22:48
  • raspuns ales
    Buna!
    Pentru ten :
    http://frumusete.ele.ro/teste/Ce-tip-de-ten-ai-_--c19.html
    http://www.flu.ro/test/232/0/0.html
    http://www.fetelespun.ro/articole/tag/test-tip-de-ten/
    Cum sa te machiezi in functie de culoarea parului tau :
    http://www.perfecte.ro/make-up/cum-sa-te-machiezi-daca-esti-satena-video.html
    http://blognou.ro/video/cum-sa-te-machiezi-daca-ai-parul-saten/
    http://www.ziare.com/life-style/intalniri/cum-sa-te-machiezi-in-functie-de-culoarea-parului-galerie-foto-990702
    Tendintele in fashion pentru luna ianuarie:
    http://www.marieclaire.ro/node/1119
    http://www.pella.ro/articol-24.html
    Tendintele in fashion pentru luna ianuarie in coafuri:
    http://www.kudika.ro/articol/frumusete~tips/15263/practic-coafura-vintage-in-tendinte.html
    http://www.kudika.ro/articol/frumusete~tips/15304/coafuri-retro-in-tendinte-pentru-orice-lungime-de-par.html
    http://www.saloane-bucuresti.ro/
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)

postat la 4 Ianuarie 2012 20:03
  • raspuns ales
    Buna!
    1.Radu maris(alin brancu)
    2.Andrei maris(catalin stanciulescu)
    3.Delia dragnea(anca tivadar)
    4.Anda popescu(aniela doinea)
    5.Eugen maris(George Simion)
    6.Valeria maris(Carmen Prodan)
    7. Mircea maris(marian popescu)
    8.Laura condrea(raluca tonea)
    9.Aurel duta(horia lupan)
    10.Madalin duta(bogdan marchidan)
    11.Ionut maris(matei huidu)
    12.Alexandra condrea
    13.Cornelia anghel
    14.Maria anghel(raluca culda)
    15.Geta duta(radu viorica)
    16. Takishi (onagi asusi)
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 4 Ianuarie 2012 19:53
  • raspuns ales
    Buna!
    Uite aici:
    http://www.posta-romana.ro/services/colete-postale-interne_9
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 4 Ianuarie 2012 18:55
  • raspuns ales
    Buna!
    Poti face acest lucru din contul tau de utilizator, sectiunea 'Intrebarile mele'. In fiecare zi poti sterge maxim 10 intrebari si vei primi un e-mail pentru confirmarea actiunii. Aceste limitari reprezinta masuri de securitate impotriva stergerilor accidentale sau accesului altor persoane in cont.

Intrebarile care nu au raspunsuri sunt sterse complet de pe site, in vreme ce intrebarile care au raspunsuri sunt anonimizate (nu mai sunt alocate respectivului utilizator), din motive de echitate (alti utilizatori TPU au depus efort sa raspunda).
    Deci, mai explicit, daca te uiti in stanga paginii este un chenar portocaliu in care scrie "Logat ca CiocolataCuPiper" si mai jos, pe al 6-lea rand scrie "intrebarile mele". Dai click acolo si vezi ca scrie sub fiecare intrebare "sterge". Dai click acolo si gata.
    Uite aici mai multe despre TPU:
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 4 Ianuarie 2012 13:42
  • raspuns ales
    Buna!
    Ea incearca sa il uite pe Armaan pentru ca e mintita de tatal ei ca Armaan a parasit-o. Tatal sau a facut asta deoarece el nu vrea ca Ridhima sa il astepte pe Armaan ci sa isi continue viata. Si se casatoreste ci Sid din obligatie pentru a salva onoarea familiei. Cu timpul ea o sa creada ca se indragosteste de Sid, Si ininte sa se intoarca Armaan vrea sa salveze casnicia si sa ii spuna lui Sid ca il iubeste, dar in momentul in care apare Armaan isi da seama ca doar pe el il iubeste. Sid o sa vada pana la urma ca ea si Armaan se iubesc si o sa ii lase impace, el o sa divorteze de Ridhima, iar ea o sa ramana cu el in ultimu episod.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 3 Ianuarie 2012 20:07
  • raspuns ales
    Buna!
    Culoarea fericirii s-a terminat de multa.
    Dar uite aici rezumatul intregului serial :
    Acest serial care are avea 380 de episoade, prezinta povestea a doua surori, Sadhna (Sara Khan) si Ragini (Parul Chauhan) si modul in care culoarea pielii le influenteaza viata. Totodata, Sapna Babul Ka Bidaai vrea sa schimbe perceptia oamenilor ca fetele de culoare sunt rele.Actiunea incepe la Universitatea California, unde Kishanchandji (Alok Nath), tatal lui Sadhna, isi exprima dorinta de a-si vedeaa fiica casatorita. Cu toate ca sunt surori vitrege, si nici culoarea pielii nu este aceeasi, Sadhna şi Ragini se iubesc nespus de mult, fapt pentru care Kishanchandji este extrem de mandru de fetele sale. Datorita frumusetii sale, Sadhna, atrage atentia unei influente si bogate femei de afaceri, Vasundhara Rajvansh (Seema Kapoor), care doreste sa o casatoreasca pe Sadhna cu fiul ei nebun, Alekh (Angad Hasija). Fara a-si face cunoscute motivele, Sadhna accepta aceasta castorie cu doua conditii: prima ar fi ca averea mamei ei sa-i fie returnata si a doua ca sora ei, Ragini sa se castoreasca cu fiul cel mic al familiei Rajvansh, Ranveer Rajvansh (Kinshuk Mahajan).Vasundhara refuza castoria lui Ragini cu fiul ei, considerand ca acesta nu este suficient de buna pentru a-i deveni nora. Insa ea nu trebuie sa-si faca griji, deoarece Ranveer anunta ca el este deja logodit cu Sonia (Madhura Naik ). Aceast relatie insa se va incheia in momentul in care famikia tanarului afla ca Sonia statea cu mezinul familiei numai pentru bani. In cele din urma, prin intermediul lui Anmol(Apurva Agnihotri) si Anamika(Natasha Rana), Ranveer si Ragini se indragostesc. Cu toate ca si Vasundhara si Kaushi (Vibha Chibber), mama lui Ragini sunt impotriva relatiei celor doi tineri, acestia or sa se casatoreasca. In luna lor de miere, isi dau seama ca Sadhna nu are o casatorie fericita, si incerca sa o ajute sa-si imbunatateasca relatia dar si sa-l trateze pe Alekh incat acesta sa poate duce o viata normala.Shlok este prietenul din copilarie al lui Alekh care in prezent este medic psihiatru si ajuta la tratarea vechiului sau prieten. La un moment data Sadhna este implicata intr-o altercatie si este impuscata in stomac. Dandu-si seama ca el nu o poate proteja, aranjeaza ca Sadhna sa se casatoreasca cu Alekh. In ziua nuntii acestora isi da seama ca o iubeste nebuneste pe Sadhna si nu poate trai fara ea. Astel el se recasatoreste cu ea. Intre timp Ranveer incepe sa aiba un comportament ciudat, vine acasa tarziu si incepe sa urle la Rangini daca aceasta incerca sa-i deschida mail-ul personal.Ragini are o urgenta de familie şi se duce la Saranpur. Comportamentul ciudat al lui Ranveer continua, iar parintii si sunt suparati pe el pentru ca incerca sa treaca averea lui Alekh pe numele sau.Cand Sadhna afla, ea il urmareste pe Raveer si il vede vorbind cu o fata. Ea il acuza de inselaciune, ca il inseala atat pe fratele sau furandu-i partea de avere cat si pe sora ei cu o alta femeie. Fiind in imposibilitatea de a nega acuztiile facute de Sadhna, Raveer ii spune adevrul ca a aflat ca cineva din familie este responsanil de starea de sanatate a fratelui sau si ca fata cu care vorbea este un detectiv care il ajuta sa dezlege misterul. Sadhna se hotaraste si ea sa il ajute pe Ranveer. Intre timp, Indu, tatal celor doi baieti are un atac de cord, iar Vasu il face responsabil pentru aceasta pe Ranveer, spunandu-i ca in 10 zile sa paraseasca casa.Prakashchand afala ce s-a intamplata si se confrunta cu Ranveer. Acesta ii cere socrului sau sa aiba incredere in el si merge sa o aduc inapoi pe Ragini. Aceasta il iarta pentru comportamentul sau la aflarea adevarului si se alatura lor in dezlegarea misterului. Raveer si Ragini reconstituie noapte in care a murit bunicul lui Raveer si se descopera ca Ambika a omorat-o pentru ca sotul sau sa fie stapanul averii. Din pacate Alekh a fost martor la aceasta crima si astfel a ramas socat. Afland adevarul, acesta ii cere scuze lui Vasu ca s-a temut mereu de ea incepe sa se simta mai bine, ne mai fiind dependent de Sadhna, lucru ce o ingrijoreaza pe aceasta.Dadi-Bua a fost singura care l-a sprijinit pe Indu dupa moartea tatalui sau. Aceasta se uraste reciproc cu Vasu si nu se inteleg. De asemena Dadi-Bua o iubeste pe Rangini in schimb o uraste pe Sadhna, considerand ca aceasta nu vea sa stea in casa Rajvansh. Aceasta incearca sa-i otraveasca mintea lui Rangini si sa o ridice impotriva sorei ei Sadhna, insa aceasta nu o asculta, pana in momentul in care Sadhna il palmuieste pe Ranveer ca l-a lasat sa conduca masina pe Alekh, aceasta facnad un mic accident.A cest incident provoaca o problemă minora intre Sadhna si Ragini si una mai mare intre Sadhna si Alekh, dar in cele din urma Ranveer iii explica lui Ragini ca ceea ce a facut Sadhna nu a fost gresit. Ragini ii cere iertare si surorile sunt cle mai bune prietene din nou. Dadi Bua incerac din nou sa se bage intre cele doua surori dar Rangini nu o mai asculta. Ragini doreste sa o ajute pe Sadhna sa se apropie de Alekh, dar fiind gravida, nu o poate face direct. Astfel ea il trimite la Ranveer sa-i apropie. Naveen Rajvansh trimite pe cineva sa-l omoare pe Alekh, isa acestia se intalnesc cu Sadhna si se ia de ea. Raveer sare in apararea cumnatei sale si se bate cu criminalii lasand-l pe unul in com si semnandu-si sentinta pentru inchisoare. Sadhan, fiind singura martora la incident, declara ca Raveer este vinovat de intrarea barbatului in coma si astfel, Raveer merge la inchisoare. Acest lucru starneste ura lui Ragini, Alekh si Vasu impotriva lui Sadhna. Profitand de slabiciunea emotionala a lui Ragini care este insarcinata si cu sotul la inchisoare, Vasu si Kaushalya (mama adoptiva a lui Sadhna), o conving pe Ragini ca Sadhna este vinovata de tot ceea ce se intampla si ca ea este singura care i-a furat fericirea, fiind tot timpul geloasa pe ea. Toat in aceasta perioada Ragini cade pe scari si pierde sarcina. Cu tot ce se intampla, Ragini incepe sa creada ca Sadhna ii vrea raul. Ea devine responsabila de toate ghinioanele si este aruncata din casa de Vasu. Sadhna isi gaseste un loc de munca, devine o femeie independenta si il scoate si pe Raveer din inchisoare, gasindu-l pe criminal care si-a luat incidentului asupra lui. Dupa ce Raveer iese din inchisoare el incearca sa repare relatiile stricate intre timp, insa Ragini nu vrea sa mai auda nimic de Sadhna. In acelasi timp Kaushi se imbolnaveste si are nevoie de o operati urgenta. Aceasta operatie costa foarte multi bani, lucru despre care afla doar Sadhna si Vinu (Saini Naveen) fiul lui Prakashchand si hotarasc sa nu mai spuna la nimeni. Sadhna participa la un concurs de dans pentru a castiga banii de care are nevoie, concurs la care participa si Ragini pentru a-si recapata increderea in sine si pentru a trece mai usor peste suferita legata de pierderea copilului.Incapabila sa-si vada sora pierzand, Sadhna cade in ultimul moment si pierde competitia alegand fericirea surorii ei in defavoarea mariajului sau. Acum Sadhna divorteaza de Alekh, aceasta fiind singura posibilitate de a face rost de bani pentru operatia mamei sale deoarece Vasu promisese ca daca divorteaza de fiul ei o sa platesca operatia. In timp ce Alekh este cu inima franta, mama sa ii propune sa fie de acord sa se recasatoreasca cu Mallika (Smriti Sinha ). Ragini afla despre sacrificiile facute de Sadhna si merge la ea si ii cere scuze. Ea creaza un plan impreuna cu Ranveer pentru a iesi la iveala nedreptatile facute lui Sadhna. Ranveer ii spune si lui Alekh despre santajul facut de Vinu asupra lui Sadhna.Alekh pleaca de acasa pentru ca el nu poate trai intr-un loc unde sotia lui nu este respectata. El se lupta pentru a obtine un loc de munca din cauza lipsei sale de educatie, dar in cele din urma reuseste. raveer aflandu-se in imposibilitatea de a accepta nedrepatatile facute cumnatei si fratelui sau pleaca si el de acasa impreuna cu Ragini. Toti cei patru traiesc fericiti in casuta lor mica pana in momentul in care aceasta ia foc iar inauntru este prinsa Vasu care venise sa-i viziteze. Sadhna o salveaza, fapt ceea ce face ca Vasu sa-si schimbe comporatmentul. Sadhna si Ragini sunt defaimate intr-un scandal legat de prostitutie, scandal iscat de Anand, care lucreaza pentru Karan, copilul nelegitim al lui Indu care vrea razbunare. Ranveer si Alekh le salveaza. Sadhna ramane insarcinata si nu spunela nimeni din cauza ca Ragini suferit un avort spontan doar cateva luni în urma si nu vrea sa sufer. Dar Karan stie si devine o persoans buns din cauza asta. Dintr-o confuzie Reveer crede ca Ragini este insarcinata si este extrem de fericit pana cand afla adevarul. Cu toate ca Raveer si Ragini sunt foarte fericiti pentru Sadhna si Alekh, nu pot sa nu se gandeasca la copilul lor pierdut. Tristetea l9or nu va dura insa mult timp deorece si Ragini ramane insarcinata. Sadhna are numeroase premonitii si cosmaruri despre moartea lui Ragini. Astfel ea hotaraste sa tina toate posturile pe parcursul sarcinii pentru bunastarea lui Ragini. Sadhna naste o fetita pe care o numeste Khushi (Divya Naaz). In timpul unei ceremonii stabilite in ultimul moment, Sadhna moare in din cauza unui bombardament terorist la Mandir unde era plecata cu Alekh. Ragini afla si ea depsre bombaradmentul din Mandir. In acest timp naste si ea o fata, Tammana (Nirali ) si ca printr-o minune reuseste sa raman in viata, ea suferind de o hemoragie foarte puternica in timpul nasterii. Ea ii promite tatalui ei ca o va adopta ea pe Khushi, fiica lui Sadhna si o va creste ca si pe fiica ei. Apoi actiunea se muta cu 7 ani mai aprope de zilele nostre. Fetitele au crescut, Khushi fiind alba ca mama ei iar Tammana de culoare. Ragini este recasatorita cu Anmol (Apurva Agnihotri) un bun prieten alu lui Raveer. Raveer murise in timpul unei plimbari pe care o facu-se cu Anmol. La o alunecare de bolovani Raveer i-a salvat viata lui Anmol dar nu a reusit sa se salveze. Pe patul de moarte i-a convis pe Ragini si pe Amol sa se casatoteasca. Alekh este din nou nebun, suferind un soc puterni la moarte prematura a lui Sadhna. Khushi seamana foarte mult cu mama ei, amintindu-i lui Ragini de fiecare data de soar ei pierduta. Poveste continua cu lupta pe care o duce Ragini in fiecare zi pentru a impartasi o dragoste egala celor doua fete. Tammana nu stie ca Anmol nu este tatal ei, ea nevazand nici macar o poza de -a lui Raveer. Nici in casa Rajvansh nu exista nici o poza cu Raveer aceasta fiind una din ultimele lui dorinte . Vasu este suparata pe Ragini ca s-a recasatorit urandu-l pe Anmol cu toate ca aceasta a fost dorinta fiului ei. Nici Ragini nu la- uitat pe Raveer, ea inca iubindu-l cu toate ca este csatorita cu Anmol care a iubit-o de cand a cunoscut-o. In poveste apare si o fata Sakshi(Sulagna Panigrahi), care sta in "Sadhna Nari Niketan", un adpost construit si condus de Rakashchandji şi Rajvanshs în memoria lui Sadhna.Vasundhara doreste ca Sakshi sa se casatoreasca cu Alekh. Desi la inceput sunt reticienti, Ragini si Anmol ii dau o sansa cestei casatorii. Alekh nu vrea sa auda de aceasta casatorie, dar de dragul fiicei sale care il minte ca daca se va casatori cu fata aceasta , Sadhna se va intoarce.Alekh afla adevarul inainte de finalizarea cermoniei de cununie si o refuza pe Sakshi. Aceasta are deja un iubit, Tarun cu care este deja insarcinata.Acesta o convinsese pe Sakshi sa accepte casatoria iar in ziua nuntii sa fuga cu banii.Tanara icearca de doua ori sa fure bijuteriile insa aproape este prinsa de Ragini.In ziua nuntii reusete sa le fure si sa fuga dar Tarun este prins si arestat cu bijueriile. Atunci Sakshi incearca sa intoarca lucrurile in favoarea ei, decalrand ca Tarun o santajase. Ea incearca sa-l desparta pe Alekh de fiica lui, purtandu-se foarte urat cu Khushi. Si de acesta data planul ii este dejucat de Ragini. Apoi doreste ca fiul ei nenascut sa poarte numele lui Alekh, si incerca fara succes sa se strecoare si sa doarma in camera lui Alekh. Vazndu-i comportamentul, Ragini si Tammana vor sa-i de o lectie lui Sakshi. Insa in final acesta dezvalui adevarul ca Raveer este adevaratul tata al lui Tammy. Dupa o deceptie initiala, Tammana il accepta pe Anmol ca tatal ei. ragini si Anmol demasca si faptul ca nu Alekh este tatal copilului lui Sakshi, insa le pare rau de ea sa o lase pe drumuri. Alekh este suparta ca nu este si el un om normal si ii cere din nou ajutorul lui Shlok. Acesta se intoarce inapoi din Londra impreuna cu iubita sa.
    Iubita sa se dovedeste a fi si fosta iubita a lui Anmol care l-a parasit pentru o oferta de a face modeling in Londra. Ea l-a parasit cand familia lui a murit intr-un accident de masina si el a ramas singur. Anmol fiind indragostit de Raginii voia sa se apropie mai mult de ea deoarece ei nu si-au inceput viata conjugala niciodata. Iubita lui Shlok ceeaza diferite scene in care arata si pune ca ea il iubeste pe Anmol si el pe ea, dar de fapt el nu o mai iubea. Cand ea si Anmol erau singuri in bucatarie si observaca vine Ragini , ea se arunca in bratelele lui. Ragini vazand asta , i-a cerut lui Anmol sa paraseasca casa si sa divorteze de ea. Dar nu voia sa ii spuna asta si familiei. Sub insistentele Tamanei, Raginii accepta sa se mai casatoreasca o data cu Anmol de o sarbatoare in care se casatorea si Alekh cu Shaksi, deoarece ea s-a facut buna, si le-a salvat pe fete cand au fost rapite de Tarun. Ragini a vobit cu iubita lui Shlok sa schimbe locurile si sa se casatoreasca ea cu Anmol, deoarece Raginii credea ca Anmol o iubeste pe iubita lui Shlok. Dar in ultimul moment Anmol, care a auzit discutia lor, se preface ca si-a pierdut toata averea. In acel moment, iubita lui Shlok a refuzat sa se mai casatoreasca cu el, toata lumea fiin socata vazand cine era sub val. Ragini a vazut adevarata fata a ei si ea s-a casatorit cu Anmol. Totul s-a terminat cu bine.

Sper ca ti-am fost de ajutor ;)  postat la 3 Ianuarie 2012 17:21
  • raspuns ales
    Buna si bine ai venit printre noi!
    Da, acelea sunt puncetele. De obicei sunt afisate, in partea stanga a apaginii, sub chenarul portocaliu pe care scrie "Logat ca silentgabyy" sau, daca dai click pe "Vizualizare profil" o sa iti apara profilul tau si ai sa vezi acolo sub rank scrie punctele tale.
    Uite aici mai multe informatii despre TPU:
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 3 Ianuarie 2012 16:35
  • raspuns ales
    Buna!
    Funda se da raspunsului pe care il crezi tu cel mai folositor si cel mai inteligent. Fundele sunt apsolu gratuite. Tot ce este pe acest site este gratuit pentru ca TPU este un site gratuit dedicat pentru a ajuta oamenii.
    Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)
    Navigarea pe site-ul Toti Pentru Unu este complet gratuita! Telul TPU este sa ofere utilizatorilor sai un spatiu unde sa se simta liberi sa discute despre chestiuni care ii preocupa si sa isi ofere sprijin reciproc, fara a pretinde recompense materiale pentru aceasta.

Uite aici mai multe informatii despre TPU:
    http://www. TPU.ro/intrebari-frecvente
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 3 Ianuarie 2012 14:05
  • raspuns ales
    Buna!
    Intalnirea inimilor va tine pana in Mai sau cel tarziu Iunie. Shilpava fi sora vitrega a Ridhimei, o rezidenta care se indragosteste de Armaan, va fi o perioada cand si el se va simti atras de ea, dar tot pe Ridhima o sa o iubeasca.
    Tamana nu o sa se mai intoarca in serial.
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 3 Ianuarie 2012 2:41
  • raspuns ales
    Buna!
    Depinde si locul din care il cumperi. Preturile variaza intre 25 si 100 de lei noi. Daca il iei diintr-un magazin special va fi mai scump, iar daca il cumperi din piata de animale va fi in jur de 25 sau 50 de lei.
    Uite aici mai multe informatii despre porcusorii de guinea:
    http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 3 Ianuarie 2012 1:52
  • raspuns ales
    Buna!
    Am dat, poti sa verifici, eu sunt Danyela DanNa.
    Sper ca ti-amn fost de ajutor;)
    Funda? :D  postat la 2 Ianuarie 2012 22:40
  • raspuns ales
    Buna!
    "Sfoara" se obtine dupa exercitii zilnice (cind ai tu timp liber, bineinteles-dar, ar fi ideal de 2x/zi, dimineata si seara), executate gradat (deci, putin cite putin! Fara exagerari pentru. a obtine cit mai rapid rezultate-risti intinderi de ligamente sau chiar ruperi de ligamente-fereasca D-zeu!), cu o incalzire temeinica si prealabila a tuturor muschilor piciorului, pornind de la laba piciorului catre coapse.
    Exercitii pregatitoare:
    1.mers pe virfuri, mers pe calciie, mers pe partea exterioara a labei piciorului, mers pe partea interioara a labei piciorului, rotirea labei piciorului inainte si inapoi, apoi acelasi lucru dar cu vf. piciorului lipit de sol;
    2.genuflexiuni, cu talpa lipita de sol dar si varianta mai dificila, pe virfuri;
    3. fandari spre inainte pe un picior, apoi pe celalalt (miinile pe sold);
    4. fandari spre lateral pe un picior, apoi pe celalalt (miinile pe sold);
    5. din pozitia asezat, picioarele cit mai departate, se apuca virful piciorului cu ambele miini apoi se incearca atingerea gambei cu capul;
    6.la fel si pentru. celalalt picior;

7.de aici poti trece la executia propriu-zisa a "sforii", gradat.Atunci cind apare senzatia de durere, te opresti si mai continui data viitoare, asta pentru. ca, timp de citeva zile vei incerca si o febra musculara ce te va deranja un picut, putin cite putin vei avea si rezultatele dorite, trebuie sa ai rabdare si sa perseverezi, totusi, ma intreb de ce nu te ajuta prof-ul sau prof-a de sport, chiar la ora? Ca la urma urmei n-ar fi nicio rusine, zic eu.
    Iti doresc mult succes!
    Sper ca ti-am fost de ajutor;)  postat la 2 Ianuarie 2012 15:34