| Joanne a întrebat:

Am vazut ieri un documentar pe National Geographic Channel referitor la faptul ca, datorita poluarii, ne autodistrugem. Stiam asta, insa modul in care a fost prezentata aceasta problema m-a facut sa ma gandesc mai mult la asta.

Sunt sigura ca fiecare gest al nostru in incercarea de a diminua poluarea conteaza.
Cum as putea incepe?

Funda!

Răspuns Câştigător
| cutzu35 a răspuns:

Ma bucur ca cineva s-a gandit sa puna aceasta intrebare! faci un pas foarte bun pentru protejarea planetei noastre si voi fi incantata sa iti dau sfaturi contra poluarii.
iata cateva:

Sortează-ţi deşeurile, este una din cele mai simple metode de a proteja planeta de poluare.

Nu arunca deşeuri în natură, au nevoie de sute de ani ca să dispară şi distrug ecosisteme.

Când se găteşte, orice oală trebuie acoperită cu capac. Reduce consumul cu până la 20%.

Fă cumpărăturile săptamanale printr-un singur drum la supermarket, cumpară produse ecologice.

La cumpărături foloseşte plase din material biodegradabil, află unde ajunge gunoiul tau.

Stinge becul când ieşi din cameră şi nu lăsa electrocasnicele în stand by.

Schimba becurile obisnuite cu unele care consuma mai putin. Chiar daca pretul e mai mare acestea vor dura chiar si de 10 ori mai mult ca cele obisnuite, in plus, consumul lor e mai mic de vreo 4 sau 5 ori.

Aveti grija ca robinetele din casa (sa nu aiba scapari), cat de putin ar picura, acel putin daca se aduna in fiecare casa… pierderile sunt destul de mari.

Curata sau inlocuieste periodic filtrele de la instalatia de aer conditionat. Curatarea unui filtru murdar opreste eliminarea in atmosfera a 158 kg dioxid de carbon, pe an.

Opreste aparatura electronica atunci cand nu o folosesti. Inchizand televizorul sau dand "shut down" computerului cand nu le folosesti, vei opri emisia in atmosfera a mii de kg de dioxid de carbon pe an.

si eu vreau sa ma ocup de acest lucru pentru ca putin cate putin conteaza in a opri poluarea
sper ca te-am ajutat cu aceste sfaturi si ca te vei alatura si tu oamenilor care protejeaza planeta happy

5 răspunsuri:
| deadea23 a răspuns:

Se incepe cu vointa si facandu-i si pe ceilalti sa vrea asta!

| annahandball a răspuns:

Am putea sa: reciclam mai mult, sa nu mai aruncam gunoaia pe jos, se mergem mai mult pe jos sau cu bicicleta, sa reducem consumul de bezina, sa mai inchidem din uzine.

| justme97 a răspuns:

Pai ai putea incepe prin a nu mai arunca gunoaie pe jos si a le spune si altora sa n o mai faca
poti recicla
poti incerca sa mergi mai mult pe jos(daca vrei, pentru nu a mai polua cu fumul masinii)
poti folosi mai putina energie electrica
si multe altele important este sa i faci si pe altii sa inteleag ce faci tu si apoi sa faca si ei
succes:X

| Alex939291 a răspuns:

Ai putea incepe Prin a nu mai arunca pe jos toate murdariile, Pentru ca multe nu sun`t biodegradabile si se distrug foarte greu, Daca ai o stare financiara foarte buna, Poti renunta la masina Cu carburant, De ce? 1. Consumi multi bani pe carburant 2. Te inblonavesti si pe tine cu noxele 3. Avantajul e ca te duce si de aduce foarte repede
Sau inventat masini cu energie solara. in america.

Dac vrei cumeri una
Informeazate aici, E si scump dar si merita.
http://www.volan.ro/......olara_1168

fundita :D :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa plantezi un puiet(e) de copac.
Sa convingi si pe altii sa faca asa.