| Pufuleatza001 a întrebat:

Bună TPU... Recent s.a facut în scoala un proiect cu maculatura si am vandut.o... Acum trebuie sa facem altul dar nu imi vine nici o idee...ma puteti ajuta va rog? Dau funda...

2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ce fel de proiect? ati colectat maculatura si ati vandut-o? la fel, puteti aduna peturi sau doze de aluminiu. Rugati pe cineva de la un bar sau o cafenea sa vi le adune intr-o punga, cand debaraseaza mesele, si unul dintre voi sa treaca zilnic pe acolo sa le ia.

| Lola05 a răspuns:

- Organizați o ecologizare a unei zone (un părculeț, împrejurimile unei școli, marginea unei păduri etc.)
- Plantați floricele într-un spațiu public sau copăcei pe un deal neîmpădurit
- Faceți un concurs de costume realizate din materiale reciclabile (hârtie, saci menajeri, ambalaje etc)
- Faceți un concurs de... orice fel de obiecte realizate din materiale pe care în mod normal le-ați fi aruncat (precum PET-uri - le legați între ele și construiți o barcă, o căsuță, nu știu, vă vin idei pe parcurs)
- Cereți conducerii școlii să organizeze pe hol un "mini-centru de colectare" unde să aveți tomberoane pentru plastic, hârtie, metal și sticlă la care să aibă acces elevii pentru a coelcta selectiv, zi de zi (pentru că la școală se beau sucuri la doză, la pet, etc)
- organizați ore de instruire ecologică a copiilor mai mici - spre exemplu mergeți la orele de dirigenție și îi învățați pe copii cum să reducă consumul, să aibă o atitudine ecologică și să protejeze natura, să recicleze și să doneze hainele și jucăriile pe care nu le mai folosesc unor copii săraci etc.
- organizați o strângere de astfel de obiecte (cărți, rechizite, hăinuțe, materiale necesare igienei personale, jucării etc) și căutați o familie nevoiașă căreia să i le oferiți cadou.