| valeriueugen a întrebat:

Este plata online o varianta mai eco-friendly? Adica, chiar daca nu consumi hartie, consumi energie multa...Asadar, cum e mai ok sa-ti platesti facturile?

9 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Anutzza are dreptate
asa ca dintre cele doua tind spre cea electronica

regis
| regis a răspuns:

Problema asta va fi prima pe lista imediat ce va inceta defrisatul padurilor din Romania, dupa ce nu vor mai fi peturi si alte gunoaie la tot pasul, dupa ce nu se vor mai deversa apele uzate direct in rauri, dupa ce lemnul nu va mai fi considerat material de constructie ECOLOGIC, dupa ce camioanele si autobuzele pe care nu le vezi din cauza fumului nu vor mai circula printre limuzine Euro4 pentru care se plateste taxa de poluare, dupa ce romanii vor inchide robinetul caloriferului in loc sa deschida geamul, dupa ce gunoaiele colectate selectiv nu se vor depozita in gropi ecologice comune... si te las pe tine sa continui lista.
Dupa ce toate acestea se vor rezolva, iti promit ca voi calcula care metoda de plata este mai eco-friendly.

| Shery a răspuns:

Si eu sunt de acord cu ancutzza. In plus, producerea curentului electric este mult mai poluanta, cred eu. Cel putin la noi in Romania, unde principala modalitate de obtinere sunt hidrocentralele. Iar apa din hidrocentrale nu este reciclabila.
Cu toate astea, calculatorul nostru sta oricum deschis mult timp, asa ca iti poti lua 2 minute in care sa platesti factura (si in care poate oricum tineai calcu' deschis)

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Nici una nu e ecologica 100%
plata online se face cu ajutorul calculatorului ce consuma energie electrica big grin

| Cryss a răspuns:

Sincer nu stiu thinking Presupun ca prin hartie fiindca ea se poate recicla si avem centre de colectare in romania happy, stiu asta fiindca am avut de facut la chimie despre reciclarea sticlei, plasticului, hartiei big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei eu zic ca online.
De ce?
Pei in primul rand daca platesti prin banca, posta etc trebuie sa ajungi pana acolo...cum? cu masina personala (alt consum) sau cu ratb (alt consum, bilete etc) plus de asta consumi si tu energia ta prin deplasarea pana acolo, nervii de la coada si de la casierie, risti sa ajungi exact cand sistemele lor se blocheaza si nu poti plati in ziua respectiva, deci trebuie sa te intorci (alt consum) etc. happy
Asa ca cel mai bine pentru tine si planeta este sa platesti online. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mircea nu iti dau dreptate si iti voi spune si de ce... poate acum nu ti se pare o metoda economica pentru ca multi nu o practica...cu toate ca traim in "lumea tehnologiei". Unii nu au incredere sau li se pare prea greu dar cu timpul toate astea o sa se schimbe si cozile vor disparea, personalul de la casierie se va imputina sau chiar va disparea (deci economie de bani). Si pana la urma cu ce ma intereseaza ca le intra lor banii mai repede atata timp cat oricum eu trebuie sa le platesc si este si in interesul meu sa intre mai repede...
Eco-frendly inseamna mult mai mult decat plata online versus plata la ghiseu, dar momentan vorbeam numai despre asta pentru ca asta era intrebarea.
Se pot face mult mai multe lucruri, mai importante dpdv al protejarii naturii dar asta este alt subiect. happy

| mircea a răspuns:

Excelenta intrebare! de fapt, pentru plati de orice fel inlocuirea hartiei cu un PC si o retea, se face numai pentru a economisii timpul a cca. 20 % din populatie. in rest, cealalta parte a populatiei plateste normal, adica cu manuta pesonala la piata, in magazin, la ghiseu...
deci, per ansamblu plata on line este menita sa mareasca viteza de incasare a banilor pentru cei care au de incasat bani din prestare de servicii, plati de taxe, vanzare de marfuri. pentru comparatie, daca trebuie sa mananci zilnic 2000 de calorii, crezi ca poti sa faci vreo smecherie sa mananci numai 500, numai ca sa te lauzi? asa este si cu plata on line. toata lumea interesata o prezinta ca fiind cea mai "eco-friendly". dar nu este si cea mai economica.

| valsulnorilor a răspuns:

Platile on-line sunt mult mai ecologice mai ales ca poti refuza chitantele si in acest fel reduci consumul de hartie si energie.
contrazic pe colegul care aspus ca la banca ajungi cu masina. La cat de mult s-au inmultit bancile fiecare are langa casa lui o banca iar daca nu e atat de apropae se poate deplasa si pe jos sau cu bicicleta.
sunt ecologist convins in sensul ca reciclez orice coala de hartie si cand adun mai multa o duc la copii mei la scoala si o predau.