| ceila a întrebat:

Hei, de cand a inceput scoala am participiat la un fel de voluntariat cu "Let`s Do It, Romania! Mi-a placut foate mult sa ajut, iar astazi mi-a venit ideea la o tabara de voluntariat pentru aceasta vara, nu prea stiu mare lucru despre aceste tabare si va rog sa imi sugerati tabere la care ati mai participiat si ce activitati a-ti desfasurat etc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe vremuri, elevii din fiecare clasa participau la cate un eveniment de strangere a gunoaielor, din diferite zone in jurul localitatii, de mai multe ori pe an.
Au fost organizate excursii de o zi, cand toti copii apti de miscare au participat, ba si parintii.
S-au dat diplome de amintire, premii simbolice, iar la urma s-a distrat lumea, de la mic la mare.
A fost rusine daca cineva a chiulit.

Rezultatul?
Toti au invatat ca, dupa o iesire la iarba verde, picnic,
SE STRANG TOATE GUNOAIELE
in saci de nylon si se duc la primul container de gunoi!
Chiar daca nu este gunoiul nostru, ci le-au lasat alti "civilizati" in urma lor...