| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema am luat permisul acum o săptămână și nu prea mă descurc la placarea din rampa. Eu am făcut școala pe un Logan model nou și cred, că avea și asistenta la plecarea din rampa daca nu mă înșel, nu aveam probleme acolo, nici nu trebuia sa ți piciorului pe frana doar ridicai puțin ambreiajul ai accelerai acum am un Megan 3 2012 disel și nu prea îmi ies plecarile din rampa decât dacă o accelerez pe la 3000 3500 de ture. Eu am și un fel de ramapa la mine in curte și mereu când ies cu spatele nu prea pot pentru că, cu fata nu am cum

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si cu ce ai vrea sa te ajutam?
Vezi pe Youtube cum se face plecarea din rampa, si exerseaza pana cand iti iese.
Pont: daca o turezi aiurea inainte, pleci ceva mai greu decat daca ai simt, si accelerezi doar atunci cand simti ca face priza ambreiajul.

| AleAle12 a răspuns:

Cred că este doar o chestiune de timp, până te vei acomoda cu noua mașină!
Este normal, ca și începător, în momentul în care ești obișnuit cu mașina de la școală să îți vină greu pe o altă mașină în momentul în care te urci la volan!
Oferă-ți timp, mult exercițiu, și calmitate! Succes!