| me1984 a întrebat:

Hei, TPU.
Imi doresc foarte tare sa gasesc pe cineva. Am mai avut 2 relatii pana acum(am 24 de ani), una de un an si una de 3 ani. Imi doresc foarte tare sa ma casatoresc, sa am familia mea, dar dau numai de barbati neseriosi. Am cunoscut barbati doar online, pentru ca nu merg in cluburi, nu ies in pub-uri, nu am prietene cu care sa ies in oras, mai pe scurt, nu am unde sa cunosc pe cineva in viata reala. Barbatii care ma abordeaza sunt libidinosi si imi adreseaza doar comentarii sexuale, desi eu nu postez poze cu vreo urma de tenta sexuala. Nu stiu cum sa fac sa dau de cineva de calitate, imi doresc atat de mult sa am familia mea, sa ma dedic casniciei si sotului, dar parca traiesc in generatia gresita.
Am ajuns sa merg la vrajitoare sa imi dea in carti, pentru ca am impresia ca sunt blestemata. In fostele relatii ei s-au comportat foarte urat cu mine, agresiune fizica si emotionala, manipulare, dezinteres.
Am un job bun, lucrez de acasa, nu am prieteni, dar nici nu imi doresc prea tare, eu vreau doar un viitor alaturi de cineva.
Multumesc daca ati citit pana aici si va rog, daca puteti, sa imi dati un sfat.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasa porcariile si vrajitoarele ca nu te poate ajuta nimeni, atata vreme cat faci ceea ce nu este nromal sa faci, adica cauti barbati online, acnd toata lume astie ca online-ul NU este pentru relatii serioase, ci numai pentru distractie, flirt, minciuna samd.

Vrei un barbat serios?
Atunci iesi din casa si cauta-l!
Norocul ti-l faci singura, cu mana ta, fiindca nu exista blestem, dar atragi toate necazurile cand umbli cu lucuri necurate.

Inca ceva: sa nu mai spui nimanui ca mergi prin vrajitaore, ca toti vor fugii de tine, chiar si fetele care-ti sunt prietene, pentru ca nu este normal sa umbli cu spurcaciuni si magie neagra, ca nu te place nimeni si nu te va vrea nimeni in preajma ei sau a lui.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din nefericire, ai dat banii degeaba la femeile alea cu,, puteri magice''. Greseala ta numarul unu este ca nu doresti sa iesi deloc in spatii publice, si nici sa te invarti in diferite cercuri sociale, sa cauti activ sa iesi din zona de confort.Adevarul este ca barbatul potrivit nu va cadea din cer, trebuie sa depui si tu un minim efort pentru asta, nu doar sa astepti, pasiv.Nu te lasa descurajata, mai sunt multe alte locuri publice unde poti intalni oameni de calitate, adica diverse evenimente, conferinte, seri de film, concerte, cercuri pentru diferite hobby-uri, teatru etc.Succes!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ești blestemata,ești obsedata! Scuză-ma că ți-o zic direct,dar așa e!
Vrei ca alții să îți ofere ce ai tu nevoie,dar tu ție îți oferi?
Nu de alta,dar conceptul care spune că oamenii sunt niste oglinzi nu e metaforic.
Noi suntem propriile noastre oglinzi și ne reflectăm in ceilalți!
Nu zic că ești libidinoasa (din moment ce atragi astfel de bărbați) însă,din ce înțeleg eu,ai o stima de sine scăzută pentru că te mulțumești cu acești oameni,adică accepți oamenii superficiali,te combini cu ei din disparare.
Mai înțelept ar fi sa comunici cu ei tot ce tine de prioritățile și țelurile tale,iar dacă ei accepta, foarte bine, daca nu, tot foarte bine!
E vorba de respect și încredere în tine, că dacă tu nu te respecți și nu ai o stima de sine ridicata, cum vei putea atrage oameni de calitate daca tu ești ocupată doar cu aia care nu îți pot oferi un viitor
ȘI, O, DA! ÎNVAȚĂ SA TE IUBEȘTI PE TINE! Cum ii vei iubi pe ceilalți daca nu te poți iubi pe tine?
Numai bine!

| Felissa13Eden a răspuns:

Cred ca ar trebui sa renunti putin la disperare si sa te axezi pe tine, sa fii tu bine.

| Mindfulness a răspuns:

De unde ești?

| dusmanul86 a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti in a mai vizita tot felul de vrajitoare.
Mai bine incerci sa mergi la un psiholog.
Esti inca tanara si sunt sigur ca ai sa gasesti pe cineva. Daca dintre cunoscutii tai nu simti chimie cu nimeni poti incercasa intri pe un site de genu sentimente.ro insa in online va trebuii sa ai multa rabdare pentru a sorta idiotii de oamenii seriosi.

| Selu800 a răspuns:

Dar sa presupunem ca după căsătorie el vrea sa aibă o seara băieților de exemplu sa joace fifa. Tu cu ce fete ai sa iesi daca acum nu iti faci prietene? Începe prin a-ți alege prietene de felul tău sa zicem de la unele evenimente in stil mai clasic si nu foarte mediatizate, apoi simte libera sa râzi, să vorbești in felul tău si inevitabil vei atrage oameni. Nu fii sceptică de la început cu oricine. Lasa o cale deschisa pentru alții. Pentru mai multe sfaturi urmărește filmulețul Ce este un prieten adevărat? de pe www.jw.org sau altele similare. Iti lipsește experiența dar si curajul. Accepta.te asa cum ești, observă chestiile care te fac unică si evita situațiile care te demoralizează din start. Trebuie sa te cunoști mai bine ca sa iti poti face un plan stabil sau o strategie. Viața fara un plan este goană dupa vânt.
Si poate în același timp cauți pe cine să ajuți sa faca ceea ce tu esti deja in proces. Nu trebuie sa fii profesor ca sa poți ajuta pe cineva. Asta iti va aduce in primul rand o satisfacție imensă.
Mult succes si spor la research!