| Eva1997 a întrebat:

Bună seara! Care sunt cauzele de scurt circuit în corpul uman și senzației că iese ceva din capul pieptului? Mai ales când ne ia somnul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Busybody a răspuns:

"Tresăritul în somn se produce din cauza nervilor şi a creierului, care încearcă să se relaxeze. Este acea senzație ciudată pe care o ai atunci când ești în pat și încerci să adormi, însă după câteva momente întreg corpul îți este străbătut de un „șoc electric". În acel moment, toți mușchii se contractă atât de puternic încât te trezești imediat.

Acest fenomen este rezultatul faptului că atunci când ești pe punctul să adormi, frecvența respirației scade rapid, în timp ce pulsul încetinește doar foarte puțin și mușchii sunt relaxați. În mod uimitor, creierul interpretează aceste evoluții ca prevestind moartea. Așa că el încearcă să te salveze, oferindu-ți un șoc." (https://mail.mamaplus.md/......anismul-0)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Perna /plapuma sau salteaua electrica nu este bine pamantata.

| sierra1 a răspuns:

" Eva1997: ...scurt circuit în corpul uman și senzației că iese ceva din capul pieptului?"

cred că ar trebi să te vadă un medic. Psihiatru?

| DonMoldo a răspuns:

Cred ca te referi la crizele epileptice subtile ca nu-mi dau seama ce scurtcircuit ai tu la corp. Mergi la doctor sa te verifice sau la electrician