| anonim_4396 a întrebat:

1. Cantaretii faimosi care nu au niciun studiu despre muzica, de unde au invatat sa cante?
2. Daca nu voi urma niciun fel de liceu/facultate legata de muzica(sunt clasa a 8-a) de unde as putea sa invat sa cant?
3. Marii DJ precum Martin Garix sau Avicii de unde au invatat sa foloseasca acele aparate atat de complexe(orgi electronice cred ca le zice)?

2 răspunsuri:
| JaneEyer a răspuns:

Toţi au urmat lecţii private pentru a învăţa să cânte, deci dacă tu îţi doreşti să înveţi să cânţi, poţi vorbi cu un profesor să te înveţe în particular sau te poţi uita la tutoriale pe Youtube. Dar eu recomand prima variantă.

| Violleta2022 a răspuns:

1. In primul rand, acei cantareti s-au nascut cu un talent, mostenindu-i pe parinti sau invatand de foarte mici sa cante in casa, alaturi de parinti, prieteni sau profesori.
2. Daca pana la avarsta asta nu ai invatat sa canti si nu ai pe nimeni sa te ajute sa inveti, neurmand o scoala muzicala sau un curs, sunt slabe sperante, sa poti canta vreodata.
3. DJ-ii au invatat sa foloseasca aparatura muzicala de la prietenii lor, de la o ruda, sau de prin cercurile muzicale pe unde se invart.
Dar ei au ureche muzicala si talent, fara de care, nu ar putea face nimic, chiar si cu aparate de muzica performante.