| anonim_4396 a întrebat:

1. Cat de greu e sa inveti sa canti la chitara avand in vedere ca nu ai mai cantat niciodata si habar n-ai ce reprezinta notele, acordurile si toate nebuniile astea?
2. Pentru melodiile acelea care sa canta-n general la foc de tabara gen "Apa de izvor", "Copilita fara minte", "A fost odata", "Cand te scuturi de zapada" etc trebuie o chitara clasica sau una acustica? Cat de greu se invata acordurile (cred ca asa se numesc) pentru melodiile mentionate?
3. Chitarele difera intre ele? Stiu ca sunt clasice, acustice si electrice, dar ma refer de exemplu la o chiatara clasica cu 6 corzi, difera de o alta chitara clasica cu 6 corzi? Se aude sunetul diferit de la o chitara la alta?
4. Cam cat costa o chitara bunicica? Cea mai ieftina.
5. Cam de cate ore de lectii e nevoie sa inveti sa canti la chitara avand in vedere ca tu nici nu stii cum ar trebui tinute mainile pe chitara?
6. Cat costa o ora de lectie? Banuiesc ca pe ora se plateste.

Dau funda, multumesc anticipat. I-as ruga sa ras[punda pe cei care au chitare si stiu sa cante la ele, nu sa isi dea toti nestiutorii cu parerea.

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

1)Nu este vorba de "cat de greu este",ci de cat de mult esti pasionat de cea ce vrei sa faci,daca ti-a venit asa pe moment, ca vrei sa canti la chitara, si peste ceva timp faci pauze de cateva saptamani fara sa pui mana pe ea, va fi foarte greu, insa daca nu, totul va merge ca uns.
2)Melodiile alea sunt foarte usoare, le vei invata in cateva saptamani daca iti vei da silinta, poate chiar mai putin.
Eu iti recomand sa-ti iei acustica, clasica se foloseste in muzica clasica si flamenco.
3)Da,dar tu fiind incepator nu vei sesiza diferentele intre o chitara de 300/400 lei si una de 1000 sau mai mult.
4)http://esound.ro/......stica.html este destul de buna, am si eu una.
Aceias chitara o gasesti si pe mcmusic.ro,iti recomand sa cumperi de acolo daca ai de gand sa-ti iei, ti-as fi dat eu link, dar deocamdata vad ca nu merge site-ul.
5)Daca vrei sa te rezumi doar la acorduri de baza si chestii simple, nu foarte mult, 10-15 ore, depinde de tine cat de repede inveti.
6)Depinde de profesor, unii vor sa fie platiti la luna(in special cei de la scolile de muzica) altii pe ora.
25/30 de lei pe ora sa zicem ca ar fi suma medie, insa poate creste sau scadea, depinde.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

In loc sa pui atatea intrebari te-ai intreba pe tine daca iti place acest lucru, daca pui suflet reusesti orice iti doresti.Tu faci ca mine, am vrut sa invat la vioara dar am invatat la acordeon iar acum sunt pasionat de tzambal si pianlaughing ca dracu! nu-i asa?

| anonim_4396 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Pai sunt pasionat ca altfel nu as intreba, dar chestia e ca eu sunt un om mai lenes si mi-as dori sa stiu sa cant la chitara fara a stii toate enbuniile alea de game sau ce-or fi elehappy