| coxx a întrebat:

1.cine imi poate spune si mie niste tehnici de incondeat oua?
2. am vz la cineva ca facea din ceara cu ceva aparat confectionat de taica-so laughing
daca aveti va rog sa imi spuneti cum pot sa lucrez cu el sau cum pot sa il confectionezwinking
va rog tare mult!
dau funda
dau si votwinking

Răspuns Câştigător
| alejinxique a răspuns:

Http://inlinethumb58.webshots.com/41657/2193779540102887154S600x600Q85.jpg
Uita-te la imaginea la care te duce link-ul de mai sus. Pai iei un bat de 25-30cm, il dai cu smirghelul sa nu aiba aschii. In capat bati cu un ciocan un cui subtire/ac mai gros. Asa ai obtinut condeiul (instrumentul). Il dezinfectezi cu detergent de vase, apoi te poti apuca de facut modele. Poti incerca modele traditionale de pe Internet, dar le poti personaliza sa fie mai originale. Fii creativa:) Multa bafta, distractie si spor! P.S. Mi-a venit o idee: Poti bate un cui subtire care sa iasa intr-o parte a batului, iar in partea cealalta poti bate un ac mai subtire decat cuiul ca sa ai aplicator de linii mai subtiri, mai groase adica instrument 2 in 1.

1 răspuns:
| MissBee_9661 a răspuns:

Avem nevoie de:
-oua;
-foi de ceapa rosie si alba;
-un manunchi de fire de iarba;
-marar, patrunjel;
-vopsea pentru. oua - de preferinta, de culoare rosie, albastra, bleumarin, verde, turcoaz;
-cateva bucati de ciorap de nylon, ata subtire, foarfeca;

Dupa ce au fost umezite ouale se "tavalesc" prin amestecul de foi de ceapa, fire de iarba si verdeata tocate marunt.
Ouale astfel preparate se leaga strans intr-o bucata de ciorap de nylon si se pun mai intai la fiert. Dupa ce au fiert "ambalate" ~ 10 min, oualele se transfera in vasele cu vopsea. La sfarsit se indepareaza ciorapul iar oualele se dau cu luciu special sau cu untura.
Se recomanda culorile inchise, care asigura un fond de contrast pentru. motivele decorative create de foile de ceapa si firele de iarba.

FUNDA TE ROG!love struck