| IonutValeriu a întrebat:

3 grame de creatina inainte de antrenament cu 30 de minute luata cu 250 ml de lapte si putin zahar, e bine? Trebuie luata si in zilele in care nu faci sala? Afecteaza inima in timp? de apa nu se pune problema, consum lejer 3 litri de apa pe zi

1 răspuns:
| N0xEterniS a răspuns:

Creatina trebuie sa fie in sistem tot timpul, se face o perioada de ''loading'' chiar la inceput, cand incepi sala. Aici depinde de cate kg ai, daca mai ai si alte probleme etc.
Un ex: Incepi sala luni ( pentru prima data in luni de zile sau ani ma refer ) si daca iei sa zicem 5 g de creatina dupa sala, cu proteina sau cum iei tu, o sa dureze mult timp pana saturezi muschii, in schimb daca iei 20 de grame timp de 5, 6, 7 zile, incarci depozitele imediat, iar dupa mentii cu 5 g in fiecare zi.

Mai bine faci cum ti-am spus mai sus decat sa iei inainte, ia dupa antrenament. Acum ca o iei cu lapte sau zahar nu-i problema, mai bine pui creatina si proteina praf in acelasi shake si gata. Trebuie luata si in zilele cand nu faci sala. Prin a afecta inima in timp, inteleg daca isi face efectul in 30 de min, pai e o variabila aici, pe stomacul gol sau nu? probabil e ok, dar ia dupa sala.