| EllaElly123 a întrebat:

A inceput scoala si sunt clasa a 9-a. Ma simt foarte ciudat,nu cunosc pe nimeni si merg cu teama prin liceu,deoarece mi se pare ca toti se uita ciudat.Mi-e groaza sa ma gandesc ca vine o noua zi si trebuie sa merg la liceu si abia astept sa se termine orele si sa plec acasa. Cu colegii nu am reusit sa vorbesc prea mult, pentru ca e abia a 2-a zi,dar am facut cunostinta cu vreo jumatate din ei. Nu stiu ce sa fac, ma simt naspa la liceu. sad

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E doar senzatia de inceput. Chiar daca nu te vei apropia de toata clasa, incearca sa vorbesti cu fiecare, sa-ti cunosti colegii. Apoi iti vei forma propriul grup, pe interese si pasiuni comune. Toti trecem prin asa ceva cand schimbam colectivul. Si e valabil nu doar pentru liceu, ci si la facultate, la job, etc. Sunt situatii in care ne adaptam mai greu sau mai usor. Sper ca, in scurt timp, sa te simti ca in familie, daca si colegii sunt de treaba. Bafta!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Prima săptămână e mai grea, dar trebuie să fii foarte atentă deoarece acum se formează cât de cât prieteniile, grupurile şi îşi fac colegii păreri unii despre alţii.
Fii tu însăţi, încearcă să vorbeşti cu cei care ţi-au părut mai de treabă şi încearcă să te bagi în seamă şi cu cei pe care nu i-ai cunoscut încă.
Vei vedea că peste câteva luni vei râde când îţi vei aminti de prima săptămână.

Toate cele bune şi mult succes în noul an şcolar!

| neutrino a răspuns:

Stai linistita, cu totii sunteti asa la inceput.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!