| Lukasssz a întrebat:

Ati fi de acord ca religia sa fie scoasa din scoli?

23 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da. Nu are ce cauta acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu e deja scoasa?
e materie optionala

| zurick a răspuns:

Da. Absolut.

| aXy99 a răspuns:

Nu, este oricum opțională.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ar trebui sa fie doar o materie la care sa in invatam ceva nu sa ni se impuna ceva. Aveam in scoala primara un prof de religie care ne spunea ca e obligatoriu sa mergem la biserica in fiecare duminica pentru ca altfel o sa fim blestemati si o sa ni se intample ceva rau. Mie nu imi placea sa merg la biserica si nici parintii mei nu mergeau (chiar daca sunt credinciosi) asa ca am stat o vreme cu frica asta. Si au fost mai multe lucruri

| Apokales a răspuns:

In conditiile actuale da, insa as prefera mai degraba sa schimbe metoda de predare. Nu pot ignora cata putere are religia, oamenii au nevoie de o poveste dincolo de ei.

| mastadont a răspuns:

Nu neapărat să se scoată însă părerea mea e că ar trebui să se predea istoria religiilor, o oră în care să se învețe într-un mod cât mai obiectiv posibil despre toate religiile și să se renunțe la modul actual prin care fiecare religie își face propagandă discipolilor. Decât să rămână cum este acum mai bine se scoate din învățământul obligatoriu și se crează licee vocaționale bazate pe religie, cum este și pentru meserii, muzică, informatică, etc.

| CIaudiu a răspuns:

DA. E materia pentru tampit omul. Ar trebui ca in locul religiei sa existe o ora de stiinta unde sa invatam despre evolutie; progrese stiintifice; istoria stiintei; cum au luat nastere anumite inventii, personalitati, ideologii; in ce consta ele iar toate acestea si multe altele ce efecte au avut asupra omenirii.
Peste tot se vorbeste doar despre religie. Si in familie, si pe strada, si la scoala, si in societate. Efectiv stiinta printre romani e aproape inexistenta. De-asta suntem foarte analfabeti la stiinta. Studiile europene arata ca suntem primii la mai multe categorii de analfabetism, inclusiv cel stiintific care este de maxima importanta. Trebuie sa iti iei propia initiativa pentru a explora si celalat domeniu, dar nu multi o fac din cauza doctrinei care te fereste de stiinta. Iar toate astea + educatia precara atat din scoli cat si din colectiv care a fost intentionat dusa la un asemenea nivel de catre statul roman, nu a facut altceva decat sa fin niste prosti usor de manipulat de catre statul corupt. De-asta coruptia inca exista iar populatia este atat de tampita si hoata, mai proasta decat insasi parlamentarii.

| chuckmanson a răspuns:

Absolut

| isemilia a răspuns:

Nu. Ar fi o idee buna insa schimbarea modalitatii de predare. Daca nu vrei sa faci ora de religie poti sa completezi o cerere. (a explicat mai bine brasovforromania in raspunsul sau)

| aXy99 a răspuns (pentru isemilia):

"Ar fi o idee buna insa schimbarea modalitatii de predare"
Care? Ca eu invatam despre mitologiile altor popoare, religii politeiste etc. Erau obligati sa predea si astfel de chestii.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Populația României este majoritar creștin-ortodoxă, prin urmare educația religioasă este o piesă importantă în educația tinerilor români ortodocși. Cine nu vrea să facă religie, pur și simplu nu îți faci cerere scrisă la începutul anului ("Părinții, tutorii sau susținătorii legali ai elevului minor, respectiv elevii majori care doresc să-și exercite dreptul de a participa la ora de Religie își exprimă opțiunea în scris, într-o cerere adresată unității de învățământ, în care precizează și numele cultului solicitat." ROFUIP Art. 125, punctul 1)

| Lukasssz explică (pentru MeisterSchnitzel):

E relevant daca suntem majoritari crestini? Ce le trebuie la aia de a 12 religia? De implutura?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Lukasssz):

Cei care vor să facă religie și sunt religioși au dreptul să le fie respectată credința și, în concluzie, să stea la ora de religie. Dacă nu-i interesează religia, se ridică și pleacă (e perfect legal)!

| Lukasssz explică (pentru MeisterSchnitzel):

Pai si aia care o sa iasa cum mai primesc note?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Lukasssz):

Cine a zis că trebuie să aibă note dacă nu fac materia? Eu am vreo 7 colegi în clasă care nu fac religie și pur și simplu nu au primit nicio notă la religie, ca și cum n-ar fi existat materia.

| CristinaBabu11321 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Multi parinti isi lasa copii la ora de religie pentru ca daca sunt mici, nu au unde sa stea in timpul orei. Doar nu lasi copii pe strada nu?
Ora de religie sa fie facuta in timpul liber, eventual la biserica.

| Bluestar15 a răspuns:

Nu; ar fi o uriasa greseala. Au facut comunistii asta si s-a vazut cat "bine" au facut. Religia are numeroase functii inclusiv la nivel neurofiziologic, iar absenta religiei duce la diferite forme mitigate de ritual patologic (nevroza obsesionala e una din cele mai frecvente, dar exista si altele) si atentie ca vorbim doar de zona neurofiziologica, nu am luat in calcul aspectele spirituale, morale, culturale etc. (acolo dimensiunea e mult mai mare).

| Psihiatrie a răspuns:

Nu

| FanLenghelianPăstăMedie a răspuns:

Eu zic ca e bine ca e optionala,pana la urma e dreptul fiecaruia sa studieze religia.
Da ma rog,asta o poti face mai bine acasa,ca in prezent in scoli materia asta nu prea e luata in serios,mai degraba e materia aia unde ba mai scrii la altceva ca acasa n a i avut timp, ba mai vorbesti cu colegul despre fortnite, cs go sau ce a facut altul de la o clasa vecina sau stai pe telefon.
E mai mult de forma materia asta, multi o fac pentru marirea mediei.
Macar profesorii de la materia asta in general sunt ok si inteleg daca nu te intereseaza materia si te axezi pe altceva.
Cel putin asa era la mine, nimeni nu prea ii acorda importanta.