| larydas a întrebat:

Acum am terminat clasa 11. Sunt la profil uman, specialitatea bilingv engleza. Sunt un copil de 9, 9.50. Dar facultatea pe care am ales-o este fac de medicina. Noi in clasa a 9 si a 10 am facut mate fizic chimie si bio. In cls 11 si 12 nu se mai fac aceste materii. Nu sunt chiar bata la aceste materii. Vreau sa imi spuneti daca profilul are ceva cu facultatea pe care am ales-o pentru. ca nu este alta facultate mai accesibila si profitabila, plus ca vreau sa continui traditia in familie si ca ma atrage in proportie de 80 %. Mai vreau sa va spun ca mi-am cumparat demult carti pe care o sa trebuiasca sa le invat toata vara asta. O sa dau la biologie si fizica. Acum as vrea sa imi spuneti daca am facut bine daca am ales fizica in favoarea chimiei... (stiu ca se va face biochimie sau asa ceva la medicna), dar eu consider ca fizica este mai usoara. Va multumesc de intelegere si astept pareri. O zi buna

2 răspunsuri:
| BeHappyForMe a răspuns:

Eu sunt la balneofiziokinetoterapie eu am ales decat biologie ca asa se cerea dar daca as fio fost sa aleg tot ca tine as fi ales,eu te sfatuiesc sa nu te duci la medicina generala e greu mult de invatat, si faci prea multi ani plus rezidentiat, am prieteni care dupa ce au terminat rezidentiatul nu gasesc nimic ca sa se angajeze au 27-28 de ani si nau loc de munca dupa atatia ani de invatat,eu ti-as recomanda farmacologie iti gasesti usor servici sunt multe farmacii apar din ce in ce mai multi si cauta stundenti,si asistenti e bine bine dar nu stiu daca iti va placea daca esti baiat dar este foarte usor si frumos,daca insa alegi medicina generala trebuie sa ai mult curaj,rabdare asa ca iti urez multa bafta! Eu am facut decat un an biochimie,sunt o groaza de materii nu se vor mai baza pe fizica chimie,doar in primul an,ai multe alte materi legatate de biologie(anatomie, genetica, biologie celulara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma legat de partea cu profilul n-are nimic pentru ca am inteles ca de la orice liceu te poti duce la orice fac, ori ca esti la un liceu stupid militar sau marina ori ca esti la unu plin de genii, fitosi si tocilari e cam tot aia de la oricare te duci unde vrei uh numai bacu hotaraste atat. Legat de chestia cu fizica de acord e mai usoara decat celelalte enumerate.