Întrebare recomandată | Notmyaccount a întrebat:

Acum cateva zile m-am certat cu mama. Totul a degenerat de la tema "scoala" in altele, iar la un moment dat ea mi-a dat o palma si eu am luat atitudine si i-am zis ca nu are dreptul sa dea in mine. Intre timp, am pus cat de cat relatia la punct. Problema e ca ea nu accepta nici acum ideea ca nu are voie sa ma loveasca. Astazi a vrut sa ma ia in brate, doar ca eu am respins-o, fiindca efectiv nu suport ideea sa ma atinga, dupa ce a dat in mine. Ea s-a simtit prost, a inceput sa planga si simt ca nu mai suport tensiunea asta. Ce sa fac sa revina lucrurile la normal?

Răspuns Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Stabileste niste reguli cu ea, si explica-i ca trebuie sa se controleze de la gesturi de genul dar totodata incearca sa faci si tu ce iti sugereaza, presupun ca nu ti-a dat o palma chiar degeaba ( analizand situatia obiectiv )

Incearca sa gasesti metode mai utile de invatat, mai rapide de facut teme ( gasesti pe net foarte multe sfaturi, vezi care ti se potrivesc ) si sper sa se rezolve situatia.

Nu te comporta nici urat cu ea, pentru ca azi este, maine poate nu mai este si sa stii ca viata este grea fara parinti. Acum ai grija doar a scolii, dar daca nu ar fi parintii si ar trebui sa ai grija facturilor, a chiriei/ratelor si a mancarii + costurile cu scoala sa stii ca atunci ar fi greul cel mai mare.

Este un privilegiu sa ai parinti, asa cum sunt ei. Trebuie doar sa clarifici lucrurile si sa cautati cele mai bune solutii impreuna, cand este atmosfera calma si linistita.

Toate cele bune!

| Notmyaccount explică:

Multumesc pentru raspuns! Am incercat sa discut si calm, dar, din toata povestea asta, ea pozeaza intr-o victima. "Este un privilegiu sa ai parinti, asa cum sunt ei.". Daca zici tu... Dar atunci nu e un privilegiu si sa ai copii?

| Teo29 a răspuns:

Ba da, trebuie putina rabdare in toate. Daca nu pricepe, mergeti la un psiholog competent care sa analizeze situatia obiectiv si sa-i explice si ei unde procedeaza gresit si cum s-ar putea imbunatati relatia voastra.

Merita investitia la cateva sedinte, in afara se mai practica asa pentru ca psihologul avand autoritatea statutului sau va avea un cuvant de zis happy

Nu renunta sa cauti solutii!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In locul ei iti dadeam doua palme. Din intrebarile tale vad ca vrei ca cineva sa fie de acord cu tine, la modul cum te comporti in scoala si in familie. Ce atitudine ai luat? De copil fara minte. Mama ta avrut sa te ia in brate pentru ca te iubeste si i-a parut rau ca ti-a dat o palma. Dar tu ai inteles pe dos gestul ei. Vei avea si tu copii si as vrea sa te vad cum vei reactiona cand copilul tau se va purta asa cum faci tu acum.
Pacat de tineretea ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ba are dreptul sa-ti dea o palma, de ce nu?
De cand copii au dreptui sa se certe cu parintii, sa fie insolenti si sa ridice tonul?
Sunt impotriva violentei, dar uneori, 1 palma face minuni!
Eu i-as recomanda mamei tale: pedeapsa pentru tine.
Sa-ti ia accesul la internet, sau telefonul sau computerul, pe o perioada determinata, pana iti corectezi notele la scoala.
Dupa cum vad, deja o manipulezi si asta denota ca esti magar, maia les ca ai gura mare si esti obraznic.
Nici o problema, viata inca nu ti-a dat palme sa vezi cum este, sa suferi cu adevarat, ca altfel nu ai comenta maica-tii, mai ales cand are dreptate.

| Notmyaccount explică (pentru Violleta2022):

Chiar am note bune la scoala. Si cand zic bune, ma refer ca am rezultate exceptionale la olimpiade. Deocamdata, mama traieste intr-o tara, in care violenta de orice fel este pedepsita prin lege. Asa ca nu are niciun drept sa dea in mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Notmyaccount):

Ba are acest drept, mai ales cand esti obraznic si ridici tonul la ea sau ai tupeu sa te certi cu ea.
Unde-i respectul pentru mama care te-a facut si se sacrifica zilnic pentru tine?
Si eu traiesc intr-o tara asemanatoare, tocmai de aceea am adoptat pedepsele ca sa-mi educ copii, ceea ce recomand cu toata taria si mamei tale.
Confiscarare telefonului, a computerului si interzicerea sa mai stai pe jocuri sau internet pentru cateva luni, te va aduce cu picioarele pe pamant.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lucrurile nu pot să revină la normal numai cu efortul dtale.
Dta ai crescut. Mama s-a obișnuit că are dreptul să te lovească să te corecteze, dar poate că doar își descarcă nervii pe tine.
Pe dta nu te-a durut atât de mult palma ci gestul prin care ai fost considerat om de nimic în care ai voie să dai.
Aceasta poate să fie o atitudine acceptabilă parțial pentru un copil mic dar nu pentru un matur în devenire cum ești dta.
Astfel eu aprob tot ce ai făcut dta.
Ceea ce puteai face, ca să nu fie atât de dur, refuzul îmbrățișării, să îl inlocuiești cu o strângere de mână. Astfel ai fi arătat că relația mamă-copil mic s-a terminat, dar că o respecți în continuare.

| Notmyaccount explică (pentru sadrian46):

Eu nu aplaud gestul asta fata de niciun copil, indiferent de varsta. Multumesc pentru raspuns si intelegere!

| dannyel86 a răspuns:

Ca sa va rezolvati problemele, trebuie sa gasiti o cale de mijloc.winking
Faptul ca ea a plans cand tu ai respins-o e semn ca regreta ce a facut si vrea sa fiti din nou prieteni. Dar, pentru asta, trebuie s-o ierti si sa o strangi si tu in brate.
Ea sufera acum la fel ca tine si nu te vei simti bine pana nu va impacati.
E dificil sa traiesti in tensiune in relatiile cu parintii, de aceea e recomandat sa lasati fiecare garda jos, sa sa iertati reciproc si sa reluati comunicarea in termeni pasnici.
Tu acum te simti ranit/a, dar poate pana maine vei reusi sa vezi lucrurile in alte culori.
Noaptea e un sfetnic bun. happy

| bebe1000 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa va asezati la masa sa vorbiti tu sa spui ce te deranjeaza ea la fel... pe un ton linistit si calm. Legat de scoala, te inteleg dar ea iti vrea binele, vrea ca tu sa ajungi cineva in viata, sa nu ai griji

| Notmyaccount explică (pentru bebe1000):

Tocmai asta-i problema: ca legat de scoala, lucrurile merg excelent si totusi ea nu e multumita. Multumesc pentru restul sfaturilor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Notmyaccount):

Pacat ca minti si te dai singura de gol! Uite aici:
"acum 8 ore | A251203 a întrebat:
Totul o ia razna in viata mea. Certuri cu parintii, profesorii si prietenii mei... Niste note proaste incasate pe ultima suta de metri a semestrului. Propunere de nota scazuta la purtare. Prinsa ca fumez. Am ajuns la niste party-uri dubioase unde habar n-am ce am facut. Fugit de acasa..."

Deci, cum sta cu scoala aia unde lucrurile merg excelent?
Nu crezi ca, minciuna are picioare scurte?
Deci, nici pe departe nu esti "ingerasul" cu care te-ai zugravit aici.

https://www.tpu.ro/......tima-suta/

| Notmyaccount explică (pentru Violleta2022):

Ai impresia ca din doua postari imi stii viata sau ce? Da, poti sa stii ca situatia mea scolara merge foarte bine cu exceptia a 2 de 1 la mate, in urma carora tot 7 mi-a iesit media. Nota mea scazuta la purtare e jumatate un abuz si jumatate ceva real, pentru care chiar imi pare rau. Pana la urma nu e treaba scolii ca fumez, nu? Dar cu toate astea in consiliul profesoral asta a fost un factor care a Influentat nota. Ar trebui sa iti dea de gandit faptul ca acum ma aflu acasa la o profesoara. Crezi ca daca eram "o loaza" imi acorda ajutorul? Dar nu trebuie sa mergi doar pe intuitie, pentru ca iti dau eu o dovada: anul trecut am castigat locul 1 la olimpiada nationala a materiei pe care o preda, probabil ca anul asta se va repeta. Nu sunt un ingeras, nici nu am vrut sa pozez in asta, dar te asigur eu si te mai asigura si niste diplome ca nu fac parte din cei, ce crezi. Nu sunt nici drogata, nici in alte feluri, ci pur si simplu mai mult sau mai putin pierduta. Multumesc oricum pentru raspuns!