| mansgshahagsgsu77 a întrebat:

Acum ceva timp fostul meu s-a despărțit de mine, de atunci nu mai stiu ce e cu mine, parca a luat o bucată din persoana mea si a plecat. Mă simt atât de aiurea ca ne-am despărțit pe un motiv banal (a 3 a despărțire). Cu 2 săptămâni în urma am primit un mesaj pe insta de la un baiat super ok, e chiar de treaba si imi tot bate apropouri la o viitoare relație cu toate că i-am zis *nu mai am incredere*, zicându-mi ca in el o sa am. In seara asta mi-a reproșat că sunt foarte rece cu el si ma simt prost. Imi demonstrează ca vrea ceva serios, e foarte drăguț cu mine dar e foarte suparacios si gelos, mi se pare cam toxic. De ce ma simt prost? Singura nu stiu. De cand a plecat băiatul ăsta din viata mea sunt daramata efectiv. Nu mai am chef sa vorbesc cu nimeni, nu bag în seamă pe nimeni si toti se plâng că am ajuns într-o stare deplorabilă. Nu stiu ce sa fac nici cu unul si nici cu altul. Mă gândesc non stop la fostul cu toate că am sters tot ce aparținea de el, dar am început să-l visez=). Habar nu am cum sa procesez. Nu ma criticați, va rog. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut. In primul rand, iti recomand sa iti ocupi tot timpul cu tot felul de activitati, pentru a nu te mai gandi la el. Primele saptamani, sau poate chiar luni, sunt mai grele. Dar, ai nevoie de mult autocontrol. Incearca sa nu ii mai urmaresti activitatea pe retelele de socializare, incearca...sa uiti total de el, cel putin pana iti revi din punct de vedere emotional. Orice lucru, care iti va aduce aminte de el iti va trezi niste trairi sau sentimente din nou. Te inteleg toti trecem prin chestii de genul. Cand sunt momente in care simti ca nu mai poti, daca ai o prietena sau un prieten mai apropiat, vorbeste cu el/ea, nu te inchide in tine, sau, chiar cu parintii. Iti faci mai mult rau daca te inchizi in tine. Si... poate cel mai important lucru pe care il poti face, este sa iti accepti suferinta. Vei, trece mai usor peste ea. Nu incerca sa o negi.

Legat de baiatul de mai sus...eu, cel putin nu m-as baga in alta relaltie pana nu as simti ca sunt bine din punct de vedere emotional. S-ar putea, sa il faci sa sufere din cauza ca nu te poti implica cum trebuie. Eventual, ii poti spune ca inca nu esti pregatita sa intrii intr-o relatie, deoarece tocmai ai iesit dintr-una. Daca este un baiat serios te va intelege.

Toate cele bune.

| mansgshahagsgsu77 explică (pentru RainbowD):

Nu mai am acel chef nebun sa comunic cu nimeni, dar mai ales cu ai mei. Ne am despărțit pentru ca părinții mei sunt prea stricti si lui nu i place asta. Legat de prieteni, de fiecare dată când incerc sa vorbesc cu ei despre asta, incep sa l faca in toate felurile posibile si imposibile cu toate că îi rog să nu l numească. Si imi zic si mie ca sunt fraiera ca l am crezut... Nu stiurolling on the floor prefer să mi fiu eu cel mai bun psiholog decât să văd și aud cum prietenii mei il si ma înjosesc.

3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Ii spui baiatului foarte ok ca inca nu esti pregatita pentru o noua relatie.
Dupa orice relatie care se destrama e bine sa pui niste timp deoparte pentru tine. Orice relatie te schimba ca om si trebuie sa vezi schimbarile, in bine sau in rau, sa accepti ca relatia s-a terminat si ca tu meriti un barbat care sa te iubesca.

| mansgshahagsgsu77 explică (pentru Eireann):

Multumesc, asa voi face. Sper sa înțeleagă.