| Ralatals a întrebat:

Acum o săptămâna am pierdut cardul mamei mele dar mi e frica sa ii spun ce pot face ca sa fac altul? Sau sa il închid DAU FUNDA!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce card ai pierdut?
Cardul bancar, de sanatate, de munca sau de pensie?
Tu nu ai ce sa inchizi ca nu esti tu titularul nici unui card si nu ai acest drept legal.
Unica persoana care poate anunta furtul cardului sau pierderea si anularea lui, este mama ta!
Cu cat amani mai mult anularea lui cu atat supui mai mult pe mama la risc sa-i fie golit contul bancar (daca este cardul bancar), sau sa-i fie folosit in scop fraudulos.

| IgnatVictor a răspuns:

În mod normal, când se întâmplă un astfel de lucru, îi spui persoanei respective (în cazul acesta, mama ta) că i-ai pierdut cardul. Nu amâni nu-știu-câte zile, că mai rău faci. În plus, nu ai cum să îl închizi, deoarece cardul nu este al tău și, practic, nu ești titular.
Dacă este vorba despre un card de credit, măsurile trebuie luate cât mai rapid. Mama ta trebuie să închidă cardul, pentru a nu îl folosi altcineva.
Cel mai bine este să o anunți în legătură cu ce ai făcut, iar apoi ea va decide ce este de făcut.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Iti poti face card de credit doar însoțit de un părinte dacă nu ai varsta legală (18+), eventual îți iei inima in dinți și îi spui mamei tale adevărul. Totusi cum s-a întâmplat asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Copii minori si neangajati NU isi pot face card de credit, fiindca acela este legat de un imprumut bancar, iar minorul nu este eligibil.

Minorul poate obtine numai un card de debit, legat de un cont bancar personal, unde i se depune alocatia sau cati bani doresc parintii.

Ce a pierdut acest copil aici, este cardul mamei lui, pe care el nu avea nici un drept lega sa-l foloseasca vreodata.
Actele de identitate si cardurile bancare nu se imprumuta si nu se folosesc la comun cu altii.

| Andreiomul a răspuns:

Spune-i cât mai repede mamei tale că l-ai pierdut.