| ForeignO a întrebat:

Ah! Am o mare problema!

In aceasta dimineata am deschis leptopul si am navigat pe net. Dand click pe un site mi-a aparut(de la site cred) o iconit aunde spunea ca leptopul emu e infectat cu Xtrojani si alti virusi. Mi-a spsus ca pentru a-i indeparta sa instalez acest program "SECURITY TOOL" l-am instalat si numai probleme imi face! Nu pot sa deschid programele la calulcator. Am incercat sa-i dau restart si cand s-a restartat nu-mi mai apar programele pe desktop, este un ecran gri, fara fundal. Am incercat sa-l dezinstalez cu controlpanel dar nu este acolo, nu este inregistrat! Si inca ceva : mereu imi zice daca vreau sa continui neprotejat, pentru ca, daca vrea sa-mi protejeze calculatorul trebuie sa cumpar sau imi cere un Register Key.

Ajutor!

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Hmm.de fapt acel antivirus pe care l-ai downloadat era virusul în sine. Cel mai bine ar fi să reinstalezi windows-ul din nou...

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Security Tool este un virus. Te-a pacalit ca ai virusi si ai descarcat un asa zis program de devirusare care este de fapt virusul. Cheama un specialist pentru a te scapa e el.

| M.D.Eveline a răspuns:

Nu avem ce face.In ziua de azi toti n-e pacalim.Virusii sunt foarte periculosi.Acum trebuie sa te pui pe instalat windows.Alta metoda nu este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa reinstalezi windows-ul! Intra pe http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t605117.html,SAU http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-security-tool,SAU http://www.virusremovalguru.com/? p=4035#comment-26978%20title=&lang=ro.Pe mine m-a ajutat f mult ultimul site pentru ca inainte de a sterge aplicatia [numereaiurea]. exe, trebuie sa o opresti cu task manager si pe mine nu ma lasa sa pornesc task manager, asa ca am folosit process explorer(pe care l-am redenumit in explorer). Security tool e destul de destept incat sa nu te lase sa instalezi nici un antivirus.In orice caz, citeste cu atentie cele 3 link-uri si sigur una dintre solutiile de acolo o sa mearga si la tine.Bafta

| Emi_3041 a răspuns:

Security Tool este un fake. Un virus! Nu instala nimic. Sterge-l. Urmeaza acesti pasi:
In primul rand, adauga site-ul ce ti l-am dat mai jos la favorite.Vei avea nevoie de el! Dai restart si in timp ce se restarteaza apesi repetat F8. Dupa aceea iti va aparea o fereastra si selectezi SAFE MODE WITH NETWORING. Odata ce ai pornit Windowsul cu Safe Mode, ar trebui sa nu iti mai apara ferestrele alea de la Security Tool. Acum intri pe acest site( cel pe care ar trebui sa-l ai la bookmarks pentru a-l gasi mai usor): http://download.cnet.com/......04572.html
Descarci programul, dai quick scan ( scanare rapida ). Va dura cel mult o ora.La mine a durat cam 10 minute. Cand a terminat de scanat, dai "Show results" (arata rezultatele) si "Remove selected" ( inlatura-le pe cele selectate ). Dupa ce ai facut asta, vei da restart, de data asta nu mai faci nimic.Si atat! :D

Si eu am patit asa, eram pe punctuul de a ceda nervos, pana cand am dat peste acel link.NU DESCARCA ALTE PROGRAME, pentru ca dupa ce iti detecteaza virusii, iti vor cere sa platesti pentru a scapa de ei. Inainte de a gasi programul asta, am instalat Spyware Doctor, si mi s-a intamplat cum am spus mai devreme.

In speranta ca ti-am fost de ajutor,

Emi

| gokusupersaiyans a răspuns:

Cum a zis raul este un virus pus de un hacker. Trebuie rescris windows-ul. Sii Trebuie sa fii mai atent