| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Ajutati-ma cumva... nu mai am niciun prieten, nu mai am cu cine sa stau, la scoala toti rad si isi bat joc de mine.M-am saturat. Am multe probleme si nimeni nu ma intelege. De cateva zile ma tot gandesc la sinucidere si ca vreau sa mor si sa scap. Am anxietate. Fara glume si fara sa va bateti joc.

Răspuns Câştigător
| Yunnochan a răspuns:

Nu te gândi la sinucidere. Ceea ce ai tu acum este ceva temporar, până când vor apărea oameni care te vor ajuta să te simți mai bine. Dar sinuciderea este ceva permanent. Nimeni nu îți va mai da o altă viață după ce tu o vei distruge pe aceasta. Așa că ai grijă ce îți dorești. Niciodată să nu cauți o decizie toxică și permanentă pentru ceva trecător. Ești om, viața este dură cu oamenii. Dar la un moment se arată și frumoasă.
Știu, singurătatea parcă te distruge. Poate că simți cum ceva te macină pe dinăuntru. Poate că simți nevoia să țipi, dar niciodată nu o faci deoarece țipi în interior.
Poate că simți nevoia să plângi, dar numai ai lacrimi ca să îți uzi chipul.
Gândește-te la unii oameni care își doresc o viață pe care tu ai putea să o ai. Unii oameni se luptă cu boli grele, alții cu foamete, alții sunt uciși, eu la asta m-am gândit atunci când am vrut să mă sinucid. Da, și eu am vrut să mă sinucid. Am încercat să o fac, dar numai odată. Nu am putut pentru că în inima mea nu îmi doream să numai fiu și sunt sigură că nici tu nu îți dorești acest lucru. Vrei doar o soluție de a scăpa de toate problemele din viața ta, vrei să fi o persoană liberă, să numai existe oameni răi care să te tragă în jos, care să îți construiască lanțuri de durere și care să te lase să te lupți cu acele lanțuri. Pentru că și eu mi-am dorit să mă sinucid și am căutat să o fac, te pot înțelege și nu am de gând să te judec pentru că gândești așa. Nici să glumesc nu am de gând. Situația ta trebuie să fie foarte grea și de aceea te gândești la sinucidere. Dar, te implor, dacă eu am putut să las acest gând în urmă, atunci trebuie și tu să o faci. Nu merită să te sacrifici tu pentru niște probleme trecătoare. Anii vor trece și vei vedea că totul se va lumina în jurul tău, trebuie doar să trăiești și să lupți cu oamenii răi din jurul tău deoarece, oameni răi sunt la orice pas. Orice om, oricât de bine privit în sociertate ar fi, mereu vor exista oameni care îl vor detesta.
Știu cum este să fi umilit la școală, e greu. Și eu am fost și poate că încă mai sunt. E așa de greu să ignor acele persoane care ar da orice să îți provoace durere. Unii oameni sunt amuzați de vulnerabilitatea altora. Încearcă să îi ignori. Dacă vei da dovadă de empatie și durere, vor continua să te necăjească și mai mult deoarece asta le va întări felul de a te necăji. Atunci când un om vede ce influență are faptele lui negative asupra altui om din jurul lui, el va fi alimentat de acea dorință de a vedea doar suferința acelui om.
Dar acest lucru nu înseamnă că trebuie să le întorci vorbele acelor persoane, nu! Dacă alegi să faci asta va fi și mai rău! Le vei da curaj să continue. Nu spune nimeni că e ușor să strângi din dinți și să taci, dar este posibil. Eu asta am făcut mereu și o voi face mereu până ce voi părăsi locul dureros. Școala, liceul, ar trebui să servească la pregătirea unui om pentru un job, nu să îl pregătească pentru sinucidere. Trebuie să recunosc că nu a adus niciun beneficiu faptul că am tăcut, dar cel puțin nu i-am întărâtat.
Trebuie să fi o persoană puternică. De fapt, eu cred că eşti deja o persoană puternică, doar că, cuvintele celor din jur te dor și este normal. Ai o inimă care doare și se simte umilită. Dar singurul lucru bun pe care îl poți face este să taci, să treci pe lângă acele persoane și să încerci măcar de față cu ele să nu le iei vorbele în considerare. La câtă ură am primit și încă continui să primesc, consideră că aruncă pe mine toate acele vorbe.
Acum numai îmi pasă părerea lor despre mine pentru că deja m-au distrus. Nu vreau să te distrugi și tu sufletește așa ca mine, iar de aceea îmi doresc tare mult să te ajut.
Iubește-te pe tine, admiră-te în oglindă și spune că ești o persoană frumoasă, puternică, inteligentă! Orice ar spune oamenii despre tine, nu vor putea niciodată schimba la tine nimic. Tu știi cum ești, ei nu te cunosc și totuși te judecă. Știi că ești o persoană mai bună decât toți cei care râd. Cei care te batjocoresc sunt niște persoane reduse mintal și nu merită timpul tău. Nu merită să te gândești la acele persoane care oricum sunt trecătoare. Vor mai apărea în viața ta persoane rele care probabil că îți vor mai arunca numele în noroi, poate că te vor și dezamăgi, dar trebuie să știi că vor apărea și o grămadă de persoane care vor ajunge să te iubească. Vor vedea dincolo de spusele tuturor. Vor citi inima, nu etichetele. Mai avem mult de trăit, abia am început, de ce să nu înaintăm și să nu ne ducem viața până la capăt, nu? Înainte să te iubească cineva, iubește-te pe tine. Înainte să te accepte cineva, acceptă-te pe tine. Cred că ești o persoană cu multe dureri, dar ceea ce contează mai mult este că ești o persoană minunată. Nu te cunosc în de ajuns de bine ca să îți spun mai multe de atât, dar chiar simt că ai o inimă mare, o comoară care nu este menită să fie văzută de oamenii răi. Doar cei care se vor aventura în viața ta te vor cunoaște cu adevărat. Nu lăsa niciodată pe cineva să creadă că nu ești o persoană minunată.
Uneori, oamenii triști, singuri și fără prieteni, ascund mai multe lucruri frumoase decât alți oameni. Cei care par a avea cel mai puțin de oferit, au de fapt cel mai mult.
Faptul că tu nu știi că ești nu om minunat nu înseamnă că nu ești așa. I-ai lăsat pe alți să îți spună cine ești, să creeze din tine o iluzie. Dar tu te cunoști pe tine, trebuie să recunoști că meriți o viață fericită și plină de vise. Îndrăznește să visezi, bucură-te de existența ta și luptă pentru un viitor mai bun. Eu acest lucru fac, așa că nu ești singura persoană care se luptă cu resentimente. Nici eu numai am nici măcar un prieten și mereu mă simt singură, îmi doresc să am cu cine vorbi, cui să mă descarc, dar nu am. Sper însă ca viitorul să fie diferit de prezent și îți doresc și ție același lucru.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără glumă.
Să te ții de nas.
O să vezi că corpul tău dorește să respiri, dorește să trăiască.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| IgnatVictor a răspuns:

Faza cu scoala este cu adevarat cea mai mare problema, din punctul meu de vedere, apoi cea cu prietenii.
Stiu cum este sa fii hartutit verbal zilnic la scoala. Este cel mai ingrozitor lucru posibil, am amintiri neplacute din scoala generala, in care timp de patru ani, am suportat asta zilnic. Undeva pe la 708 zile. E cam enorm, nu-i asa?
Ideea este ca perioada aia a trecut. Asa se va intampla si cu tine. Zilele trec, iar ceea ce este cel mai bine urmeaza, nu curand, dar urmeaza. Ceea ce iti recomand eu, ca sa ochesti doua puncte dintr-o lovitura, este sa te angajezi in societate cat mai mult posibil. Nu ma refer sa iti gasesti o slujba, nu domnule, ma refeream sa participi la diferite activitati in zona in care locuiesti, sa te inscrii la un club sportiv, sa participi la voluntariat sau ceva interesat, ce nu am apucat sa fiu si eu din pacate, anume, sa devii cercetas. Stiu ca ultima este cam trasa de par, dar merita sa o mentionez.
Daca te implici in societate, poti cunoaste persoane noi, automat iti faci prieteni si vei intelege ca exista persoane care tin la tine cu adevarat. Daca asa nu iti place, atunci incearca sa faci alte activitati care sa te faca sa uiti de toate problemele (fara droguri sau alte vicii) cum ar fi: pictura, sport, jocuri pe calculator; cam orice de genul acesta.
Tine mine, totul trece dupa un timp, insa in perioadele cele mai grele trebuie sa rezisti fizic si mental. O zi buna!

| xShadowCatalin a răspuns:

Vorbeste cu profesorii si parintii de asta, fara retineri, si sa fiti singuri.
Sau trageti putin dirigintele/ta de cot si spune i tot, dupa care in timp o sa se rezolve tot