| BreatheRelax a întrebat:

Ajutati`ma si pe mine nu stiu cum sa demonstrez ca lectura,, amintiri dintr-o calatorie" este o demonstratie. Am inceput cu definitia descrierii apoi nu stiu ce pasi sa urmez. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Biia a răspuns:

Sincer ti.as scrii.o,dar cand am intrat pentru prima data am zis ca nu o sa fac asta.Dar, iti pot da un sfat, ia fiecare trasatura din definitie si argumenteaz.o cu exemple din text.
P.S.:Ca sa o faci mai mare si mai frumoasa incepe cu cateva date despre autor(Calistrat Hogas este un important scriitor ce a imbogatit patrimoniul cultural national cu numeroase opere printre care si "Amintiri dintr.o calatorie"
Si o incheiere(Prin toate aceste trasaturi reiese ca "Amintiri dintr.o calatorie" de Calistrat Hogas este o descriere literara).
~>Take careee`!

1 răspuns:
| Ella_1621 a răspuns:

Daca vrei sa demonstrezi ca acea lectura e o descriere sa zicem ca e simplu...e bine ca ai inceput cu def.apoi poti spune ca in prima parte autorul descrie din perspectiva cutare cadrul in care se afla personajele cutare. apoi dai citate si altele, asta ar fi inceputul iar apoi poti dezvolta. sperk ca tziam fost de ajutor>big grin