| lorennnna a întrebat:

Ajutor! sad am o problema de vreo 3-4 ani. cand citesc in clasa pur si simplu am niste emotii groaznice, tremur toata inima bate foarte tare si nu pot sa ma controlez deloc..imi tremura vocea si ma pierd. stit vreo metoda sa scap de asta? va rog mult, ma descurajeaza mult si imi pierd increderea in mine. funda

5 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Treceam si eu candva prin asa ceva.
Totul incepe prin vointa, apoi prin autoeducare. Trebuie sa te gandesti ca esti printre cunoscuti, ca printre ei ai si prieteni, ca nu se intampla nimic daca mai greseti, ca cel mai probabil multora nici nu le pasa ce zici tu acolo si oricum nu sunt atenti la ce citesti.
Trebuie sa ai vointa si curaj. Incepe prin a mai iesi din cand in cand in fata clasei si fii bazata pe tine in orice spui. Gandeste-te ca cu cat esti mai relaxata, cu atat e mai bine. Respira adanc si umple-te de ganduri pozitive.
Nu vei reusi din prima, ci treptat. Asta nu e o schimbare peste noapte ci e un proces.
Succes si ai incredere in tine!

| SMA a răspuns:

Buna! Chiar si acum in clasa 11-a am aceasta problema! Dar hei.hai sa iti spun ceva. A fost odata un moment, in clasa..cand eram singura care stia raspunsul si am ridicat mana, m-am ridicat si eu si am raspuns. Toti au ramas muti si surprinsi, dar nimeni nu a comentat, nimeni nu 'm'a pus la punct' cu cuvinte. Gandeste'te ca ..sunt oameni, elevi, ce vrei tu-egali cu tine. Daca stii, vorbeste, daca nu ..nu e nimic, taci, dar nu te emotiona. Incearca odata, o singura data sa le tai felia cu un curaj de care nimeni nu stia ca esti in stare sa il folosesti si o sa vezi sentimentul ala. Fii tare si lasa emotiile. Stiu ca sunt doar cuvinte, dar incearca. Esti egala cu ceilalti, ceilalti sunt egali cu tine. Mult noroc si bafta!

| Doηηa a răspuns:

Doamne aceeași problemă GROAZNICÂ o am și eu,mai ales că de la toamnă merg la liceu, colegi noi, profil filologie, mult citit, deja mă ia frica rău de tot.

| Tequieromuchaco_Alexia_1995 a răspuns:

Problema asta o am si eu sad

| Nicoleta a răspuns (pentru Tequieromuchaco_Alexia_1995):

E ceva normal. Cei mai multi am avut momente asemanatoare. Daca mai esti si o fire calma si linistita sau timida, cu atat mai mult sunt sanse sa ai asemenea momemte. Dar astea sunt trecatoare. Ele pot trece de la sine in timp, sau poti actiona chiar tu ca sa le grabesti trecerea, asa cum am scris si mai sus.