| Anonimaaaaaaaaaaaa a întrebat:

AJUTOR, nu stiu ce sa ma fac. Am 15 si nu am mers in viata mea singura cu trenul... dar acum trebuie neaparat sa merg de la Bucuresti pana la Cluj si mi-e frica de mor si nu stiu ce sa fac.Cineva sa ma ajute? n-am mai fost in viata mea singura cu trenul si la o distanta atat de mare si chiar trebuie sa ajung neaparat in aceasta vacanta..problema este ca mai sunt tot felul de idioti pe tren care se pot lua de mine si imi este cam frica singura atatea orenu stiu ce sa fac sa-mi inving aceasta teama

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sa stii ca nu e atat de rau sa mergi cu trenul...
Da, sunt si specimene de care iti e tie frica. dar nu sunt atat de multi ca sa merite importanta!
Cu trenul merg mai ales batranii ....si probabil ca nu o sa fi singura in compartiment deci nu iti face griji aiurea!
La fel cum poti gasi anumiti oameni in autobuz, la fel ii poti gasi si in tren!
Plus ca controlorii verifica fiecare vagon...
Nu iti face griji aiurea!
dar daca tot nu te simti bine...atunci roaga un prieten/prietena sa vina cu tine!
Sau in loc sa mergi cu trenul ...cumpara un bilet de autocar!

| Primo a răspuns:

Hmmm eu sunt baiat tu ca fata ai putea sa ai neplacerea sa se ia de tine unu sau doi dar nu-i baga in seama laughing ( glumesc vezi de drumul tau si nu ai probleme este multa lume in jur ) si eu trebuie sa plec la tara saptamana viitoare am 16 ani sunt tot din Bucuresti dar eu ma duc in iasi ( e prima data cind merg singur si pentru mine happy daca mergeam in aceeasi directie iti tineam eu companie laughing )

| raluk27 a răspuns:

Hai mai! Nu te mananca nimeni. Iti spune eu ca nu se ia nimeni de tine. Daca e vagon comun, lumea citeste, doarme, tinerii vin cu laptopul si se uita la filme sau asculta muzica, deci fiecare isi vede de-ale lui si n-are nimeni treaba cu tine. Personalul cfr se plimba non stop. Insa, ai sanse mari sa nimeresti babute cu chef de vorba care o sa-ti povesteasca de copii, nepoti, tratamente happy Cred ca o sa mergi cu un rapid sau intercity. E o experienta placuta sa mergi cu trenul, ca observi tot felul de oameni. Unii rautaciosi, altii nesimtiti, altii mai glumeti. Ai putea sa scrii o carte. Deci nu ai nici un motiv sa fii speriata. Uite ca sa nu-ti mai fie teama, roaga pe cineva din familie sa te conduca la gara in Bucuresti si sa fii asteptata cand cobori la Cluj.