| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Parintii mei mereu tipa la mine si ma fac slaba la invatatura si ca sunt ZERO. Nu ma simt bine... Am luat 9, 62 media generala si imi spun ca sunt praf ca am luat o nota f mica! Fac mereu comparatii... Si imi spun ca sunt mediocra! Ajutor! Va roooog! Sunt pierduta! Aici ma descarc! Parintii mei vor 10 pe linie si pana la urma sunt in gimnaziu! Alti parinti se bucura si sar de fericire daca copiii lor primesc notele mele! sad

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Am ajutat pe cineva ca tine. Era studentă fruntașă la medicină și părinții din proastă și tâmpită nu o scoteau. Acum este medic primar cu doctorat în medicină în vest.
Să răspunzi părinților clar și limpede și calm.
Nu pot să învăț cu forța pentru note mari.
Am nevoie de încurajarea voastră iar nu de critici dacă vreți note și mai mari decât cele pe care le am. Nu învăț pentru note, nu învăț ca să vă lăudați voi cu notele mele, învăț ca să îmi fac un viitor. Acest viitor nu va ține cont de o notă mică la o materie.
Asta trebuie să le spui lor. Să nu te lași, să le spui. Și ei trebuie educați.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Is batuti in cap si habar n-au sa creasca un copil. Asa se intampla cand toti incompetentii au impresia ca sa-i dai o casa si mancare si sa-l tii la scoala e suficient sa cresti un copil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le spui că tu nu poți 10 pe linie, iar dacă ei te chinuie, notele tale vor scădea.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să fie mândri părinții tăi de notele tale.
Spune-le că nu poți să fii perfectă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!