| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Parintii mei tipa la mine! Imi spun ca trebuie sa tac si capul jos si eu sa fac ce vor ei! Am si eu o voce! Am si eu dreptul la propria mea parere! Dar ei nu mi-o respecta! Eu sunt sluga lor! Dupa ce fac ce vor ei dupa imi primesc recompesa, adica telefonul! Cum sunt si doamnele de serviciu! Fac curatenie si primesc salariu! Spun f multi ca viata de copil e frumoasa! Insa sa fii adult este mai frumos! Nu spun ca sunt rea, chiar iau note bune la scoala dar ei sunt f suparati pe mine. Din nimic toata! Imi voiam sa imi exptima propria mea parere, insa ei mi-au spus sa tac sad Rip me sad spuneti-mi ce trebuie sa fac! Innebunesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca parinte, vrei sa iti spun care e secretul esential pentru a nu mai tipa parintii la tine? Cu exceptia cazului in care ai tai au probleme psihice majore sau pur si simplu isi descarca frustrarile - aproape intotdeauna de natura sexuala sau legate de servici/finante - asupa ta prin abuz verbal, secretul e SA NU II FACI SA REPETE, SA NU MINTI si SA NU II IEI DE PROSTI. Ca sa detaliez un pic:
1. Daca ti se spune sa faci ceva care nu e un capat de tara, gen curat prin camera sau sa duci gunoiul, nu zici "da, imediat" si uiti sau comentezi ca nu din diverse motive puerile. Nu iti cade nasul daca faci treburile astea. Nici ai tai cand erai mica si iti schimbau pampersii sau statea trezi nopti intregi ca erai bolnava nu au primit medalii si nici nu cred ca se codeau o ora sa faca ce trebuia facut.
2. Enuntul spune totul. Nu minti, nici macar prin omisiune. Cind o comiti, incearca ca primii care afla sa fie parintii. Orice timpenie ar face fiica-mea, e pe trei sferturi iertata daca vine si imi spune imediat si mai ales daca nu incearca sa arunce cu vina pe altii. Spune adevarul, asuma-ti greselile, incearca sa nu le repeti.
3. Prelungirea punctului anterior. Incearca sa le explici chestii, incearca sa ii faci sa inteleaga lucruri, nu ii considera depasiti de situatii fara a le pune in fata. Daca vrei sa le demonstrezi ca nu au dreptate, fa-o progresiv, cu argumente solide, nu te certa inutil cu ei, chiar daca esti 101% sigura ca ai dreptate.

Crezi tu ca e mai frumos sa fii adult? Ma bucur pentru tine, continua sa crezi, ca o sa iti treaca ideea asta cand ajungi adult. Incearca totusi sa apreciezi si perioada asta. P.S. Recompensa mai nociva decat telefonul nu imi pot imagina. De ce zici ca ar fi ai tai suparati pe tine?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai sa vezi tu cum este viata de adult. Si cu responsabilitati. Nu vei mai gandi asa.

| Andreeush a răspuns:

De ce sunt supărați pe tine?

| HadesSs a răspuns:

Mie chiar imi place cum gandesc parintii tai, chiar ma bucur ca mai exista parinti de genul si nu de aia care le ofera totul pe tava copiilor. Au dreptate daca iti doresti ceva munceste pentru lucrul acela asa il vei aprecia m-ai mult happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HadesSs):

Serios? Iti place ca tipa la ea si "recompensa" e telefonul ca sa nu ii mai deranjeze? Cum ar fi sa te angajez si sa te fac imbecil non-stop, iar cand faci ceva bun, sa iti dau o doza de cocaina?

| HadesSs a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Citeste si restul intrebarilor acestui utilizator, sa vezi cum ii pune la perete pe parinti pentru ca o educa si cum e ea mereu in inferioritate happy Bag seama ca tu esti genul care ii cumpara copilul hoverboard in loc de bicicleta doar ca sa fie in pas cu moda happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HadesSs):

Utilizatorul e anonim, deci nu am habar ce alte intrebari o fi pus. Nu, nu sunt absolut deloc genul ala. Copilul meu merge pe jos/alearga intr-o zi cit nu te misti tu intr-o luna.

| HadesSs a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Atunci ii binehappy

| Volsvagan70 a răspuns (pentru HadesSs):

Si care este rezultatul? Un copil frustrat, cu sanse sa devina depresiv sau sa aiba alte boli psihice, introvertit si timid.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!